Aktuelno

Svečano otvoren 11. Bijenale umetničkog dečjeg izraza BUDI u Pančevu

U četvrtak, 15. maja u 18 časova ispred Kulturnog centra Pančeva svečano je otvoreno 11. Bijenale umetničkog dečijeg izraza BUDI, koje se ove godine održava pod sloganom „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke“. Organizatori manifestacije su Kulturni centar Pančeva i udruženje građana BUDI, a ovogodišnji gost-domaćin i zemlja u fokusu je Francuska.

Na otvaranju su nastupili hor DF iz Beograda pod vođstvom Bojane Vunturišević, kao i horovi iz Pančeva – Vocal kids i hor Muzičke škole „Jovan Bandur”.  Nastupio je i bend iz komšiluka – Miki Solus iz Hrvatske. Na otvaranju je nastupila i cirkuska trupa Alegretto iz Vršca, Mažoretkinje Pančeva, a svojim cirkuskim plesom prisutne su zabavljala deca vrtića „Pupoljak“.

Bijenale umetničkog dečjeg izraza otvorio je Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta i savetnik za kulturu Ambasade Francuske u Srbiji, a otvaranju su prisustvovali i Karolin Sota, ataše za kulturu i Branislav Glumac, koordinator na projektima Francuskog instituta u Srbiji.

Stanislas Pjere je na otvaranju istakao: „Velika mi je čast, i veoma sam srećan što sam ovde s vama na ovom lepom događaju. U ime Francuskog instituta i Ambasade Francuske u Srbiji, hvala vam što ste izabrali Francusku kao počasnog gosta-domaćina izdanja 11. izdanja BUDI-ja. Veze između Francuske i Srbije su veoma jake i dugotrajne, baš kao i veze između Francuskog instituta u Srbiji i Kulturnog centra Pančeva. Bilo mi je veoma drago kada sam se upoznao sa ovogodišnjim programom Bijenala, koji će decu uputiti na savremeno stvaralaštvo i pomoći im da izgrade sutrašnjicu,  a ove godine BUDI ističe jednu veoma važnu umetničku disciplinu koja je Francuskoj izuzetno prisutna – savremeni cirkus“.

U trajanju od mesec dana, BUDI će najmlađoj publici ponuditi više od 70 različitih kulturnih, umetničkih, edukativnih, ekoloških i zabavnih programa i sadržaja, i to: osam pozorišnih predstava, 11 filmskih projekcija, 9 koncerata, 7 izložbi, 8 promocija knjiga i više od 30 zanimljivih radionica.

Ovogodišnji dečji bijenale u Pančevu održava se u maju mesecu i posvećen je deci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Tema „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke!” je izabrana s idejom da podstakne maštu, kreativnost i izražavanje kod najmlađih, povezujući ih s univerzalnim simbolima igre, umetnosti i zajedništva. Cirkus, sa svojim šarenim svetovima, veselim klovnovima, hrabrim akrobatama i magičnim šatorima, oduvek je bio mesto gde su čuda nadohvat ruke, a svakodnevni problemi privremeno ostaju zaboravljeni. Deca koja su najotvorenija prema čudima i najbliža snovima, idealni su stvaraoci i prenosioci tog magičnog duha. Ali cirkus je i više od igre. On je simbol života sa svim njegovim izazovima i radostima, mesto gde različiti ljudi dolaze zajedno da stvore umetnost, pruže radost i pronađu svoj trenutak slave pod reflektorima. Zato ovogodišnji bijenale postavlja cirkus kao metaforu – za detinjstvo, za umetnost, ali i za život uopšte.

Manifestaciju su podržali Grad Pančevo, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Ambasada Francuske u Republici Srbiji i Francuski Institut u Srbiji.

Više informacija o BUDI programu možete naći na: https://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/11-budi

Foto: Aleksandar Stojković.

Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije: Nove regionalne nagrade predstavljene u Kanu

Na 78. Filmskom festivalu u Kanu predstavljene su nove nagrade za najznačajnija filmska i televizijska ostvarenja na području bivše Jugoslavije – Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije.

Prva dodela nagrada biće održana od 24. do 26. oktobra 2025. na prestižnoj lokaciji, u Porto Montenegru, u Tivtu u Crnoj Gori, koji je glavni partner događaja.

O dobitnicima će odlučivati Filmska i TV Akademija Jadranske regije u osnivanju, koja deluje u okviru Mreže festivala Jadranske regije. Mrežu su osnovali Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival i Festival autorskog filma iz Beograda.

Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije nastavljaju se na tradiciju dodele nagrada Srce Sarajeva za TV serije Sarajevo Film Festivala koja se više neće održavati, a koja se novim konceptom proširuje i na priznanja za filmska ostvarenja.

Akademija će okupiti više od 500 filmskih i TV profesionalaca iz regiona, koji su prethodnih godina bili članovi žirija za nagrade Srce Sarajeva za TV serije.

Glasanje za nagrade počinje u junu 2025, dok će nominacije za nagrade biti objavljene tokom 31. Sarajevo Film Festivala, koji će biti održan od 15. do 22. avgusta 2025.

Dodela nagrada će okupiti vodeće regionalne talente, pružajući platformu za razmenu iskustava i međunarodnu promociju regionalne kinematografije.

Kao glavni partner ovog događaja, Porto Montenegro učvrstio je svoj status kulturnog i kreativnog središta Jadranske regije. U poslednjih nekoliko godina, ponuda luksuzne marine i rezidencijalnog naselja proširena je pokretanjem Porto Montenegro Studios – najsavremenijeg kompleksa s objektima za audio i video snimanje. Razvijen u partnerstvu sa Puccini Floating Academy, Porto Montenegro Studios sada je povezan sa globalnom mrežom kultnih muzičkih događaja, studijima za snimanje i renomiranim producentima, omogućujući i lokalnim i međunarodnim talentima vrhunske resurse za stvaranje sadržaja.

Strateško partnerstvo sa Sarajevo Film Festivalom i Mrežom festivala Jadranske regije odražava dugoročnu predanost Porto Montenegra pružanju podrške regionalnim talentima, inovacijama i međunarodnoj promociji kulturnih proizvoda Jadranske regije.

O Mreži festivala Jadranske regije

Mreža festivala Jadranske regije je savez festivala koji podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope, a osnovao ju je Sarajevo Film Festival 2020. godine. Mreža danas okuplja šest vodećih festivala: Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival, Filmski Festival Herceg Novi, Festival autorskog filma iz Beograda, Ljubljanski međunarodni filmski festival i Međunarodni filmski festival „Manaki Brothers“. Mreža distribuira visokokvalitetne evropske filmove, razvija novu publiku i jača kapacitete svojih članica pružajući siguran prostor za saradnju sa organizatorima festivala, zajednički koristeći resurse za razvoj publike temeljen na podacima i testirajući najnovije tehnologije digitalne projekcije. Kao dopuna tim nastojanjima, Filmska i TV Akademija Jadranske regije u osnivanju promovisaće regionalne talente na međunarodnom nivou, podsticati umrežavanje između različitih sektora i nuditi mentorske programe, stavljajući snažan fokus na afirmisane i nove talente izvan granica pojedinih zemalja.

O Porto Montenegru

Smešten u UNESCO zaštićenom Bokokotorskom zalivu, Porto Montenegro je luksuzna marina i lifestyle destinacija koja se razvila u regionalno čvorište kreativnih industrija. Pored svoje marine svetske klase, rezidencija i gostoprimstva, Porto Montenegro je dom Porto Montenegro Studios, najsavremenijeg kompleksa za snimanje i produkciju razvijenog u partnerstvu sa Puccini Floating Academy i povezanog sa globalnom mrežom vodećih kreativnih institucija.

Pored toga, Porto Montenegro domaćin je novih bioskopa kojima upravlja MCF CineGrand, a koja će, zajedno sa kulturnim središtima kao što je Kulturni centar Tivat, činiti središte godišnjih filmskih i TV nagrada Jadranske regije. Uz pažljivo odabrane javne projekcije, rezidencijalne programe i stručne sadržaje za filmsku industriju, Porto Montenegro zauzima jedinstvenu poziciju za podršku i promociju filmskih, muzičkih i televizijskih talenata iz Jugoistočne Evrope u svetu.

Dan muzeja u Salonu Oto Bihalji-Merin –

Povodom predstojećeg Međunarodnog dana muzeja, čija je ovogodišnja tema ”Budućnost muzeja u zajednicama koje se brzo menjaju”, u Salonu Oto Bihalji-Merin (Nemanjina 3/10, Beograd) u subotu 17. maja od 12 do 18 časova biće održan čitalački klub. Publici će biti predstavljena biblioteka Ota i Lize Bihalji-Merin, koja broji više od 3.000 bibliografskih jedinica, kao i zbirka umetničkih dela koja se čuva u Salonu OBM. 

Uz čaj i kafu, biće priređeno prelistavanje nekih od zanimljivih knjiga, monografija, časopisa, kataloga na raznim svetskim jezicima, koje je ovaj bračni par pažljivo sakupljao tokom celog života. Knjige iz oblasti umetnosti vanevropskih civilizacija, naivne i marginalne umetnosti, moderne i savremene umetnosti, politike levih ideja, filozofije, nauke reflektuju raznovrsna i nepresušna interesovanja Ota Bihalji-Merina, koji je i sam bio autor preko četrdeset  naslova.

U ovom događaju će, zajedno sa gostima, učestvovati kustoskinje Salona Oto Bihalji-Merin: Senka Latinović, Danica Đorđević Janković, i Nikolija Nikolić.

Intelektualac je, možda, reč kojom ćemo ćemo najlakše obuhvatiti sve Merinove uloge i angažmane, ali ako pokušamo da je raščlanimo, otkrićemo da se iza nje kriju mnogobrojna zanimanja, interesovanja i delovanja: moler i farbar, slikar, avijatičar, predavač, književnik, novinar, ratni reporter, urednik i izdavač, aktivan član Komunističke partije Jugoslavije i Komunističke partije Nemačke, likovni kritičar, likovni teoretičar, pisac o umetnosti, umetnički direktor, osnivač i član organizacionih odbora brojnih institucija i član žirija mnogih prestižnih domaćih i svetskih manifestacija – sve je to bio Oto Bihalji-Merin. Nakon strogo taksativnog nabrajanja uloga i zanimanja, postaje jasnije da je reč opšteg karaktera – intelektualac – tesna i neprecizna da opiše ovog vrsnog eruditu, neumornog putnika i istraživača kroz vreme, prostor, društva i kulture.

Salon Oto Bihalji-Merin je izložbeni i istraživački prostor koji se nalazi na adresi Nemanjina 3/10 u Beogradu. U salonu se nalazi sedište Muzeja naivne i marginalne umetnosti, a uz reprezentativni muzejski prostor u Jagodini, predstavlja manji i intimniji izložbeni prostor ove institucije.

Stan u kome je Oto Bihalji-Merin živeo sa suprugom Lizom skoro pola veka, ćerka Mirjana Šenberner je ugovorom o poklonu poverila Muzeju naivne i marginalne umetnosti, nakon čega je stan uz minimalne intervencije priveden izložbenoj nameni, čime je formiran Salon Oto Bihalji-Merin. Bogata arhiva, biblioteka i zbirka umetničkih dela čine celinu od izuzetne važnosti za domaću i svetsku kulturnu baštinu. Kustosi Muzeja naivne i marginalne umetnosti, zajedno sa spoljnim saradnicima, 2023. godine započeli su obiman i dugotrajan proces popisivanja i istraživanja građe, koju će kontinuirano predstavljati našim posetiocima, putem izložbi, publikacija i tematskih razgovora.

Međunarodni savet muzeja svake godine 18. maja organizuje Međunarodni dan muzeja. Taj dan se organizuje od 1977. godine i predstavlja poseban dan za međunarodnu muzejsku zajednicu. Na ovaj dan muzeji planiraju različite kreativne događaje i aktivnosti vezanih za temu Međunarodnog dana muzeja, koja je svake godine drugačija. Tog dana se posebno skreće pažnja javnosti i ističe važna uloga muzeja kao institucija koje služe društvu i njegovom razvoju. Cilj Međunarodnog dana muzeja je da podigne svest o tome da su muzeji važno sredstvo kulturne razmene, obogaćivanja kultura i razvoja međusobnog razumevanja, saradnje i mira među narodima. Događanja se organizuju oko 18. maja i mogu trajati jedan ili više dana.

Трибински програм СКД: Персијска песничка ноћ: Хајам, Фердуси, Саади

Трибински програм СКД

Француска 7

Петак, 16. мај 2025. у 18 сати

ПЕРСИЈСКА ПЕСНИЧКА НОЋ

ХАЈАМ, ФЕРДУСИ, СААДИ

После представљања поезије Хафиза Ширазија и његове знамените књиге Диван, Српско књижевно друштво и Културни центар Исламске Републике Иран у Београду настављају сарадњу представљањем поезије три велика персијска песника средњег века: Омара Хајама, Абу ал-Касим Менсура, познатијег као Фирдуси и Саадија од Шираза

У програму учествују

др проф Павле Младеновић, математичар и преводилац

Петар Јаначковић, преводилац са персијског

Саеед Сафари, доцент за персијски језик, Филолошки факултет Боеград

Драгољуб Павлов, песник и уметник

Амир Пурпезешк, директор Културног центра Исламске Републике Иран у Београду

Ненад Милошевић, песник

Muzej savremene u Beogradu – Izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti

U četvrtak 8. maja u 18 časova, biće otvorena izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Kustos izložbe je Miroslav Karić.

Izložba je koncipirana u dvanaest celina čije okosnice čine različiti tematski fokusi autorovih interesovanja, od istraživanja izražajnih potencijala likovno plastičkih principa, kroz materijale i tehnike, preko bavljenja fenomenima telesnog, biomorfološkog i erotskog i preispitivanja religiozne ikonografije i simbolike, do ličnih, svojevrsnih omaža bivšoj Jugoslaviji i opusu umetnika Bore Iljovskog.

Na izložbi će biti predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.  

Poslednje gotovo četiri decenije umetnička praksa Zdravka Joksimovića prepoznata je i etablirana kroz bogat skulptorski opus, uz neretke umetnikove iskorake i u druge medije, koji su blisko vezani za njegova istrajna promišljanja pojmova skulpture i likovnog oblikovanja u proširenom polju.

Kao jedan od protagonista nove beogradske skulptorske scene, krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka, Joksimović početne impulse i inicijacije u istraživanju heterogenog sveta materijala i predmeta do danas kontinuirano idejno i produkcijski razvija u pravcima ispitivanja formalnih i semantičkih mogućnosti skulptorskog dela. Zapitanost od čega sve skulptura može biti napravljena odvela ga je u pasionirani rad sa najrazličitijim vrstama kako standardnih, vajarskih, tako još više i atipičnih materijala, koji su mu ujedno otvarali prostor eksperimentisanja u pogledu tehničko-tehnoloških i manuelnih postupaka i procedura.

Jednom otkrivena i usvojena sloboda kombinovanja, kolažiranja, asamblažiranja tekstura, oblika, namena, estetskih i upotrebnih predznaka materijalnih i predmetnih sadržaja, za kojima je umetnik u stalnoj potrazi, za rezultat je imala građenje istančane vizuelne poetike i skulptorskog senzibiliteta. To se najpre ogleda u nastojanjima medijskih definisanja Joksimovićevih dela, gde se odrednice skulptura, objekat, instalacija ili, recentnije, readymade slika uzimaju tek kao polazište u interpretiranju njihovog suštinskog karaktera, naglašenog kroz procese oblikovanja koji istovremeno podrazumevaju konvencionalne skulptorske principe i njihovu reinvenciju. Za autora, u tom smislu, u prvi plan dolaze transformativni potencijali odnosa, intencionalnih spajanja, slučajnih susreta, štimovanja i sučeljavanja svih elemenata jedne likovne celine, naročito ako su u mogućnosti da prenesu određenu priču ili impresiju, odnosno da se asocijativno povežu sa formama života i životnih stanja, što će umetnika tematski najviše zanimati.

Za Joksimovića je narativnost imanentna skulpturi jer, za početak, inicira ideju o nastanku nekog dela, sastavni je deo istorije i „simboličkog” prtljaga svakog upotrebljenog materijala ili predmeta, a sama se razvija u njihovim novouspostavljenim relacijama, vezama, zapletima, do krajnjih vizuelnih i značenjskih ishodišta.

Sadržani u lucidnim zapažanjima, duhovitim komentarima, ironičnim opaskama, poetskim sažimanjima, umetnikovi radovi ne pretenduju da sa posmatračem razmene značajnu poruku ili univerzalnu istinu, već da na suptilan način reflektuju dimenziju svakodnevne egzistencije, ma koliko ona bila burna. Njihov utisak uokviruje Joksimovićeva sposobnost da mikro i makro narative učini materijalno opipljivim, bliskim, kroz iskustvo oblika, boja, taktilnih senzacija, estetskih i utilitarnih funkcija, organskih procesa, prirodi svojstvenih zakonitosti, savremenih društvenih dinamika. Dodatni parametar za razumevanje i doživljaj dela Joksimović unosi sa nazivima, ponekad magritovski subverzivnim ili sročenim u stih, ostavljajući ih posmatraču i kao ključ i kao otvoren prostor za dalje (s)misaono otkrivanje vizuelnih situacija, uprizorenja i proizvedenih formi.

Izložba će biti otvorena od 8 maja do 25. avgusta 2025.

Zdravko Joksimović (1960, Buče, Crna Gora) diplomirao je na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1986. godine, u klasi profesora Nikole Jankovića. Magistrirao je na istom fakultetu 1989. godine, a 2015. odbranio doktorski umetnički projekat sa temom Poetika tela – komparativna analiza sopstvene skulptorske prakse i aktuelnih problematika tela u savremenoj svetskoj skulpturi. Od 1992. godine radi na Fakultetu likovnih umetnosti, gde je 2014. izabran u zvanje redovnog profesora.

Izlagao je na 50 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim grupnim izložbama u više evropskih i svetskih gradova (Bratislava, Varšava, Lisabon, Strazbur, Pariz, Budimpešta, Moskva, Amsterdam, Zagreb, Vašington i dr.). Izveo je sedam javnih skulptura u inostranstvu, među kojima su Demfer – Š kao šuma (Blair Atholl, Škotska), kao i skulptura Quick Healing (Ohtawara, Japan). Učestvovao je na međunarodnim simpozijumima u Japanu, Škotskoj, Austriji, Španiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Poljskoj. Dobitnik je više nagrada iz oblasti likovne umetnosti, među kojima je i Politikina nagrada 2016. za izložbu Reanimacija umetnika posle 30 godina u Kući legata u Beogradu. Takođe je dobitnik prve nagrade za spomenik Isidori Sekulić 2013. godine, prve nagrade za spomenik Đurđu Brankoviću u Smederevu 2022. godine, kao i nagrade „Sava Šumanović” za 2024. godinu.  

Autor je spomenika Zoranu Đinđiću postavljenog u Prokuplju 2008. i spomenika Karlu Maldenu koji je postavljen na zgradi Jugoslovenske kinoteke 2019. godine. Dela mu se nalaze u najvažnijim javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji, kao i u više muzejskih i privatnih kolekcija u inostranstvu (Crna Gora, Španija, Bosna i Hercegovina, Izrael, Holandija, Engleska, Škotska, Austrija, Švajcarska, Bugarska).

Za realizaciju izložbe „Zdravko Joksimović – Svetlucavo prijateljstvo” Muzej savremene umetnosti se posebno zahvaljuje Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, Narodnom muzeju Srbije, Narodnom muzeju Šumadije, Narodnom muzeju Požarevac, Narodnom muzeju Pančevo, Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović”, Muzeju grada Beograda, Kulturnom centru Pančevo, Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Sopot, Centru za likovno obrazovanje – Šumatovačka, Galeriji savremene umetnosti Niš, Muzeju Zepter, umetničkim kolekcijama Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Yettel, Publikum, galerijama ARTE, B2, RIMA, X Vitamin, Viline Vode, H2O (Barselona) kao i brojnim privatnim kolekcionarima i vlasnicima dela Zdravka Joksimovića.

Hanna Dujmović i Aleksandar Srbljanin predstavljaju izložbu „Jedinstvo u različitosti: umetnost iz dva uma“  u  Aleksić galeriji u Kragujevcu

Otvaranje: subota, 26. april 2025.
18–21h
Aleksić Galerija Savremene Umetnosti
Karađorđeva 26, Kragujevac

Dvoje umetnika. Dve vizije. Jedan prostor.

Screenshot

Hanna Dujmović predstavlja ovom prilikom seriju slika pod nazivom „Theatrum Imaginativum“. Svaka slika iz ovog ciklusa je zapravo Hanin izmaštani svet, gde umetnica poziva na putovanje u kome se granice između stvarnog i fantastičnog brišu, a posmatrač je pozvan da otkrije skrivena značenja koja leže iza likova, simbola i boja.

Aleksandar Srbljanin  predstavlja ekskluzivnu seriju radova koje će premijerno biti  izložene u Aleksić Galeriji u Kragujevcu, Ovaj ciklus pod nazivom „Između reda i subverzije“ istražuje mogućnost suptilnog dijaloga između snažne stilizovane figuracije i geometrijske apstrakcije. 

Izložba traje do 24. maja 2025. godine.

BINA – Izložbe “Ponesi svoj projekat” na 20. Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture – BINA 2025

U okviru 20. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 ove godine će, u BINA kabini u dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti (Mila Milunovića 1), biti otvorene dve izložbe.

Izložba „Mikro housing hub – Ana Curk i Sanja Cvetković“, kustosa Natalije Đukić, biće otvorena u četvrtak, 24. aprila u 19 časova. U okviru ove postavke biće predstavljene različite mikro kuće sa jasnim ekološkim i funkcionalnim pristupom dizajnu, koji poziva posetioce da razmotre budućnost životnog prostora u skladu sa prirodnim okruženjem, ekološkim principima i savremenim potrebama. Dok su neki od projekata promišljeni kao gotova rešenja, spremna za realizaciju u ruralnim i neurbanizovanim sredinama, pojedini projekti predstavljaju vizionarska i inovativna rešenja za izazove urbanog života, kreirajući model za revitalizaciju urbanih područja integracijom mikro stambenih jedinica u postojeću gradsku infrastrukturu.

Predstavljeni radovi pozivaju na promišljanje o naizgled suprostavljenim izazovima savremenog projektovanja – komfora i ograničenog prostora, ekonomičnosti i ekološke održivosti, modernih životnih standarda i alternativnih modela stanovanja. 

Izložba “Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja” Marije Minić, koja će biti otvorena 8. maja u 19 časova, u svoj fokus stavlja dileme o tome šta se dešava kada država ne podržava građane u njihovoj borbi za stanovanje i kako građani reaguju na pritiske u vezi sa prostorom, odnosno urbane krize današnjice. Izložba istražuje kako Beograđani odgovaraju na posledice profitom orijentisanih urbanih politika i netransparentnih institucionalnih praksi.

U gradu gde ovakve dinamike narušavaju kvalitet svakodnevnog života i pravo na stanovanje, razvile su se kolaborativne taktike kao snažni alati kolektivne akcije. Stanovnici Beograda udružuju se u različitim inicijativama – dele resurse, brane prostore, zajednički grade, i pružaju podršku jedni drugima – kako bi se suočili sa stambenim izazovima i povratili kontrolu nad svojim životnim okruženjem.  Izložba će biti otvorena do 17. maja.

BINA tim kroz program “Ponesi svoj projekat” želi da afirmiše i inicira povezivanje mladih autora ka formiranju BINA ALUMNI KLUBA, kreativnog huba koji bi uspostavio nove mreže mladih profesionalaca u udruživanju i deljenju znanja i iskustva kao i razvoja ideja preko multidisciplinarnih projekata, učestvovao u razvoju evropskih iskustava i promovisanju arhitekture kao dela kulture.

BINA – Saradnja Beogradske internacionalne nedelje arhitekture i evropske arhitektonske platforme LINA na 20. BINI

Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 biće održano od 15. aprila do 17. maja u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda.

U okviru saradnje sa evropskom arhitektonskom platformom LINA, koja podržava nove profesionalce u oblasti arhitekture, 25. aprila u 18 časova, u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, biće otvorena izložba  “Razumeti kako grad raste” nastala u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.

Kustosi izložbe su Docar Films (Džasper Mojrer i Rosio Kalsado), za dizajn postavke su bili zaduženi Andrea Arčeze i Loris Luiđi Perilo, dok su učesnici Alberto Rončeli i Nikol Vetore; Đulio Galaso i Natalija Vorošilova; Isidora Koščica, Jana Čvertkov i Lana Jeremić; Marija Mendez; Nevena Delić; Sara Ramezani, Frančeska Kokijara i Sergios Striglojanis; i Rebeka Bratož Gornik.

Radovi na ovoj izložbi vezuju se za pitanja urbanog rasta i pozivaju na promenu perspektive ukoliko se zaista želi razumeti urbani rast u svoj njegovoj složenosti. Umesto fokusiranja na konvencionalni makro prikaz, perspektiva se prebacuje na manji obim, fokusirajući se na zaboravljene i zanemarene aspekte ovih procesa, često smeštene u prostorima koji su ostali između stvarnih konstrukcija i razvoja. Ovaj pojam perspektive je od posebnog značaja, jer se radovi ne bave samo konturama i efektima urbanog rasta, već postavljaju i nove metodološke pristupe razumevanju urbanog rasta.

Izložba se u najvećoj meri bavi Blokovima 61, 62, 63, kao i Bežanijom, a ideja je da se kroz fokus na manju sredinu u gradu otkriju aspekti urbanog razvoja.

Koncepcijski, izložba je organizovana u dva centralna dela koja stvaraju kako tematsku tako i vizuelnu ravnotežu u kojoj su crteži, karte, fotografije i filmovi ravnomerno raspoređeni po prostoru. Prvi odeljak se bavi novim načinima suočavanja sa procesima urbanog razvoja – kritičke pešačke ture, crtanje i mitološko pripovedanje. Drugi tematski deo izložbe pokušava da vizuelizuje elemente urbanih promena u blokovima i predgrađu novog Beograda – na neiscrpan način, nadovezujući se kako na promene i adaptacije na mikro nivou, tako i na trendove na makro nivou, recimo u stanovanju.

Istog dana u 19 časova, u okviru saradnje BINE i LINE u Likovnoj galeriji KCB-a biće održan okrugli sto na kome će učestvovati autori izložbe i učesnici iz prethodnih godina, ispred LINA platforme govoriće Hna Cirman. Razgovor će moderirati Danica Jovović Prodanović i Ružica Sarić, koordinatorke projekta ispred BINE.

Podsećamo, centralna tema jubilarnog izdanja Beogradske internacionalne nedelje arhitekture je „Ka novim arhitektonskim vrednostima”, u skladu sa tendencijama ka uspostavljanju novih vrednosti na savremenoj arhitektonskoj i kulturnoj sceni u zemlji i van njenih granica.

U fokusu je Velika nagrada za životno delo (1982-2024) Udruženja arhitekata Srbije (UAS) – reprezentativnog udruženja u kulturi, koje se dodeljuje istaknutim arhitektama čiji je rad ostavio značajan trag u srpskoj arhitekturi. Zavidnim kontinuitetom, ova nagrada dobija ulogu u afirmaciji i promociji arhitektonskog diskursa u Srbiji, nudeći neke od uslova za razvoj arhitektonske kritike. Dodeljivanje ove nagrade ne govori samo o prošlosti, već deluje i na budućnost, inspirišući mlađe generacije da razvijaju svoje doprinose stojeći na ramenima svojih prethodnika, izrađujući svoju praksu na osnovama već osvojenih znanja kroz prethodne generacije. Nagrada bi na taj način mogla postati institucionalni izraz kritike, koja vrednuje autentičnost, inovaciju i doprinos zajednici. 

MM Concerts i Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavljaju

Ikone Bay Are thrash metal zvuka stižu premijerno u Novi Sad!

Thrash metal legende se konačno vraćaju u Srbiju.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/9493095577444000/

Ime koje definitivno nije potrebno posebno predstavljati, jedni od začetnika thrash metal scene i nezaustavljiva mašinerija EXODUS nakon skoro dve decenije ponovo u Srbiji. Od svog debi albuma Bonded by Blood koji se svrstava u klasike metal zvuka, bend je postao prava institucija i pored mnogobrojnih studijskih i lajv singlova vlasnici su 12 albuma od kojih je poslednji Persona Non Grata objavljen 2021. godine.

Ovoga leta EXODUS se vraćaju u Evropu na festivalske nastupe koje će popuniti sa nekoliko odabranih solo koncerata od kojih je jedan, na opštu radost domaćih fanova i kod nas. Znate šta vam je činiti, kapacitet SKCNS Fabrike je ogranićen a prebacivanja koncerta u veći proctor neće biti.

Ulaznice u prodaji od srede 02. aprila na svim Gigstix prodajnim mestima:

4.000rsd – early bird

5.000rsd – pretprodaja

6.000rsd – na dan koncerta

Francuska u pokretu: Nova kulturna sezona Francuskog instituta u Srbiji

Francuski institut u Srbiji najavio je novu kulturnu sezonu pod nazivom Francuska u pokretu, koja će tokom 2025. godine predstaviti bogat program iz oblasti scenskih umetnosti i filma. U prisustvu partnera, program su predstavili NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske, Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji i Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta.

Ova sezona nastavlja tradiciju prethodnih godina i naglašava snažne kulturne veze između Francuske i Srbije kroz savremeni ples, cirkus, pozorište i filmske programe.

NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske prisutnima se obratio rečima: Veoma mi je drago da najavim novu kulturnu sezonu, koja nastavlja tradiciju prethodnih – Confluences – Francuska u Srbiji (2023) i Ritam francuske kulture (2024). Ove godine fokus je na scenskim umetnostima, gde su veze Francuske i Srbije posebno snažne. Kroz dugogodišnju saradnju, podržavamo savremeni ples, cirkus i pozorište za mlade, kako kroz aktivnosti Francuskog instituta, tako i putem regionalnog programa Teatroskop. Zahvaljujem našim partnerima – Beogradskom festivalu igre, Ložionici, Bitefu, Cirkusferi i Stanici Servis za savremeni ples, kao i finansijskim partnerima Telekomu Srbija, Mlekoproduktu – Ile-de-France, L’Oréalu Balkan i MPC Properties.

Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji je povodom nove kulturne sezone rekao: Na moju inicijativu i uz podršku tima Francuskog instituta, već nekoliko godina organizujemo manifestacije koje promovišu francuske programe u izdavaštvu, književnosti, pozorištu, filmu, muzici i debatnim programima. Uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara 2024, pokrenuli smo sezonu Ritam francuske kulture kako bismo istakli čvrste veze Francuske i Srbije – dve zemlje sporta i umetnosti. Program je bio bogat zahvaljujući saradnji sa partnerima iz vizuelnih umetnosti, filma, književnosti i kulturnog nasleđa. Izdvajaju se Festival francuskog filma, gostovanje Komedi fransez na Bitefu, saradnja Oktobarskog salona i Bijenala savremene umetnosti iz Liona, CirkoBalkana i niz događaja kojim smo obeležili otvaranje katedrale Notr-Dam. Srećan sam što ćemo i ove godine nastaviti da promovišemo francusku kreativnost kroz nove saradnje.

Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta u Srbiji predstavila je deo program sezone pod nazivom Francuska u pokretu: Sezonu je otvorio 22. Beogradski festival igre francuskom predstavom, a publiku očekuju još četiri izvođenja: Zefir Kompanije Kafig iz Liona u režiji Murada Merzukija, Maldon Lejle Ka, Onaj ko pada Joana Buržoa i Pospanost Borisa Šarmaca. Sledi saradnja sa Ložionicom, novim centrom za kreativnost i inovaciju u oblasti scenskih umetnosti. Festival francuskog filma biće održan krajem juna u više gradova Srbije, uz specijalnu projekciju u Zrenjaninu, ovogodišnjoj prestonici kulture. Među gostima festivala biće Tjeri Fremo, glavni delegat Kanskog festivala i direktor Instituta Limijer, kao i reditelj Režiš Varnjije. Na jesen stiže Bitef festival, gde ćemo ugostiti francusku predstavu, čiji će detalji uskoro biti objavljeni. Ovo gostovanje rezultat je saradnje sa umetničkim timom festivala tokom našeg boravka u Francuskoj. Paralelno, u okviru Bitefa odvija se i Festival savremenog cirkusa Cirkobalkana, s kojim sarađujemo od njegovog osnivanja. Ove godine očekujemo nastupe nekoliko trupa, uključujući My LaikaRollercoaster i Ves Peden, kao i radionice za decu i master klasove. Sezonu zatvara festival Kondenz u organizaciji Stanice Servisa za savremeni ples, koji će ugostiti nekoliko francuskih trupa. Program uključuje okrugle stolove, debate i susrete na temu savremene igre i plesa. Ove godine, Stanica je započela saradnju sa Nacionalnim koreografskim centrom iz Rubea, dodatno jačajući kulturnu razmenu između Francuske i Srbije.

Foto: Filip Olćan

MM Concerts, Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavlja

ORANSSI PAZUZU U NOVOM SADU
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1251769403396865

Oranssi Pazuzu su jedan od metal bendova novije generacije o kome se najviše pričalo u proteklih nekoliko godina. Unikatna kreacija čiji albumi su pobrali mnogobrojne nagrade i pozitivne kritike kako medija tako i fanova širom sveta.U svom zvuku vrlo sifisticirano kombinuju mnoge klasične elemente širokog spektra metal stilova, ali i vrlo vešto ubacuju nestandardne i neočekivane elemente drugih muzičkih pravaca. Na taj način njihova umetnost stiče ogroman broj fanova i postavlja bend na sve vidljivije mesto na sceni. 11. oktobra protekle godine bend je objavio svoj šesti po redu album pod nazivom Muuntuautuja za Nuclear Blast Records i u ovoj godini promovisaće izdanje širom sveta, a jedan od datuma jeste upravo u Novom Sadu i Studentskom kulturnom centru.

Ulaznice će biti u prodaji na svim Gigstix prodajnim mestima od 27. januara po ceni:
2.500rsd – early bird
3.000rsd – pretprodaja
4.000rsd – na dan koncerta