Aktuelno

MM Concerts i Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavljaju

Ikone Bay Are thrash metal zvuka stižu premijerno u Novi Sad!

Thrash metal legende se konačno vraćaju u Srbiju.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/9493095577444000/

Ime koje definitivno nije potrebno posebno predstavljati, jedni od začetnika thrash metal scene i nezaustavljiva mašinerija EXODUS nakon skoro dve decenije ponovo u Srbiji. Od svog debi albuma Bonded by Blood koji se svrstava u klasike metal zvuka, bend je postao prava institucija i pored mnogobrojnih studijskih i lajv singlova vlasnici su 12 albuma od kojih je poslednji Persona Non Grata objavljen 2021. godine.

Ovoga leta EXODUS se vraćaju u Evropu na festivalske nastupe koje će popuniti sa nekoliko odabranih solo koncerata od kojih je jedan, na opštu radost domaćih fanova i kod nas. Znate šta vam je činiti, kapacitet SKCNS Fabrike je ogranićen a prebacivanja koncerta u veći proctor neće biti.

Ulaznice u prodaji od srede 02. aprila na svim Gigstix prodajnim mestima:

4.000rsd – early bird

5.000rsd – pretprodaja

6.000rsd – na dan koncerta

BINA 2025 – Ka novim arhitektonskim vrednostima, od 15. aprila do 17. maja

Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 biće održano od 15. aprila do 17. maja u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda. Centralna tema jubilarnog izdanja manifestacije je „Ka novim arhitektonskim vrednostima”, u skladu sa tendencijama ka uspostavljanju novih vrednosti na savremenoj arhitektonskoj i kulturnoj sceni u zemlji i van njenih granica.

U fokusu je Velika nagrada za životno delo (1982-2024) Udruženja arhitekata Srbije (UAS) – reprezentativnog udruženja u kulturi, koje se dodeljuje istaknutim arhitektama čiji je rad ostavio značajan trag u srpskoj arhitekturi. Zavidnim kontinuitetom, ova nagrada dobija ulogu u afirmaciji i promociji arhitektonskog diskursa u Srbiji, nudeći neke od uslova za razvoj arhitektonske kritike. Dodeljivanje ove nagrade ne govori samo o prošlosti, već deluje i na budućnost, inspirišući mlađe generacije da razvijaju svoje doprinose stojeći na ramenima svojih prethodnika, izrađujući svoju praksu na osnovama već osvojenih znanja kroz prethodne generacije. Nagrada bi na taj način mogla postati institucionalni izraz kritike, koja vrednuje autentičnost, inovaciju i doprinos zajednici.

Dvadeseta BINA biće otvorena 15. aprila u 19 časova u Svečanoj Sali Društva arhitekata Beograda, programom posvećenim dobitnicima nagrade Udruženja arhitekata Srbije i izložbom „20 godina BINE”. Početak BINE obeležiće i održavanje tradicionalnog seminara „Arhitekti / Projektanti / Praktičari”, koji će se održati u obnovljenom Sava centru, a predstavlja seriju predavanja za profesionalce, sa ciljem razmene ideja i informacija iz oblasti projektovanja i upotrebe novih i inovativnih materijala i proizvoda.

Izložba „Javnost arhitekture” Milene Kordić i Andreja Dolinke u galeriji Artget KCB-a, kroz predstavljanje aktivnosti BINE i podsećanje na neophodnost arhiviranja savremene arhitekture, istražuje kako arhitektonska kritika može oblikovati profesiju i društvo.

Izložba „Beograd 60-ih i 70-ih kroz objektiv Marlies Vujović”, izuzetno velika, opširna i po temama raznolika kolekcija profesionalnih fotografija Beograda i cele bivše Jugoslavije, rađenih bez retuša i današnjeg fotošopa, svedok je trenutka iz vremena poleta 60., 70. i 80. godina. Izložba plakata studenata Fakulteta savremenih umetnosti  pod nazivom „Architecture. Strictly Minimal.” formirana je u sklopu nastave na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu (FSU), a autori plakata su studenti sedam generacija osnovnih studija Dizajna enterijera.

Retrospektivna izložba „I posle 30 godina – arhitekta” predstavlja radove arhitekte Lazara Kuzmanova povodom Velike nagrade arhitekture za životno delo UAS-a. Izložbom radova u Udruženju arhitekata Srbije, odnosno prostorijama Saveza inženjera i tehničara Srbije u Ulici kneza Miloša 7, na terasi na trećem spratu, ostvarena je njegova višegodišnja želja povratka kolega arhitekata svojoj zgradi kraj Pionirskog parka, a istovremeno istaknuta i velika potreba arhitektonskog esnafa ka najiskrenijem posvećenju svojoj profesiji.

Izložba „Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja” Marie Minić istražuje kako Beograđani odgovaraju na posledice profitom orijentisanih urbanih politika i netransparentnih institucionalnih praksi, oslanjajući se na nalaze terenskog istraživanja sprovedenog u Beogradu 2024. godine, koristeći etnografske i arhitektonske metode, kao i uvide iz intervjua sa 20 stanovnika.

Tradicionalna izložba „Ponesi svoj projekat” mladih arhitekata predstaviće rad Mikro housing huba, koji predvode Ana Curk i Sanja Cvetković, a u fokusu su različite mikro kuće sa jasnim ekološkim i funkcionalnim pristupom dizajnu, koji poziva posetioce da razmotre budućnost životnog prostora u skladu sa prirodnim okruženjem, ekološkim principima i savremenim potrebama.

Objekti modernizma – Filmski program – BINA U galeriji Podroom, u ambijentu filmske sale, BINA predstavlja arhivske snimke i dokumentarni materijal na kojima su zabeležni ikonični modernistički objekti Beograda, nastali u drugoj polovini 20. veka.

U saradnji sa festivalom Beogradski mesec fotografija u Muzeju primenjene umetnosti održaće se izložba “Betonium” Katarine Kuzmičeve, beloruske fotografkinje koja živi u Poljskoj. Ova izložba istražuje veze između savremenog identiteta i arhitektonskog nasleđa Centralne i Istočne Evrope, fokusirajući se na prefabrikovane stambene blokove kao instrumente urbane i ideološke moći.

Izložba „Nagrade i konkursi (2024-2025)” predstaviće godišnje nagrade za arhitekturu i arhitektonske i urbanističke konkurse u periodu april 2024 – mart 2025. godine u organizaciji Društva arhitekata Beograda.

Saradnja BINE i internacionalne platforme LINA, biće predstavljena kroz izložbu “Razumeti kako

grad raste” nastalu u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.

Tradicionalni Seminar “Arhitekti / Projektanti / Praktičari” će se održati u Sava centru i predstavlja seriju predavanja za profesionalce, sa ciljem razmene ideja i informacija iz oblasti projektovanja i upotrebe novih i inovativnih materijala i proizvoda.

Ove godine biće održan i tematski seminar „Skrivene autorke modernosti: žene umetnice, dizajnerke enterijera i arhitekte”, koji se fokusira na raznolike i višestruke doprinose žena stvarateljki tokom modernističkog pokreta, posebno u oblastima dizajna enterijera, arhitekture i umetnosti. Razotkrivanjem njihovog inovativnog rada i ispitivanjem njihovih pristupa kreativnosti, seminar ima za cilj da pruži bogatije razumevanje modernističke kulture i njenih humanističkih dimenzija.

U 2025. godini BINA nastavlja saradnju s projektom „Beogradske urbane oaze”, sa ciljem da lokalna zajednica usvoji svoje urbane Oaze – da ih neguje, menja i preoblikuje, kako bi odgovorila na promenljive potrebe gradskih četvrti. Goethe-Institut je odlučio da nastavi projekat ove godine i ponudi kulturni program na tri lokacije, u uskoj koordinaciji sa svim partnerima i lokalnom zajednicom. Pored toga, tri Oaze će biti međusobno povezane, omogućavajući razmenu ideja i iskustava uz kafu i kolače, planiranje i realizaciju zajedničkih inicijativa.

Poseban segment programa čini DOBAR URBANI ŽIVOT 5 / GOOD URBAN LIFE 5 koji se i ove godine odigrava u Kragujevcu. Tema ovogodišnjeg programa su kulturni pejzaži. Koncept „kulturnog pejzaža“ prema definiciji UNESCO predstavlja kombinaciju sadejstva prirode i čoveka u kojoj je ljudska interakcija sa prirodnim sistemima, tokom dugog perioda, formirala jedinstven pejzaž. Ovake interakcije proističu i uzrokuju jedinstvene kulturne vrednosti. Akcenat će biti na vrednovanju, obnovi i prezentaciji kulturnog pejzaža memorijalnog parka „Kragujevački oktobar“, kao i njegovo integrisanje u svakodnevni život građana.

Značajan deo programa tradicionalno su BINA šetnje: u planu su obilasci Beograđanke, Sava Centra, Palate Srbija, kule Geneks na Novom Beogradu, Centralnog tornja na Starom sajmištu, Palate nauke – Zadužbine Miroslava Kostića, kao i tematske šetnje „Arhitektura Beograda – UAS, „Beogradski grafiti”, i „Arhitektonske veze Beograd – Prag”.

U okviru govornog programa BINE, biće održan okrugli sto Udruženja arhitekata Srbije, na kome će biti otvorena diskusija o Velikoj nagradi za životno delo UAS.

BINA program se zatvara događajem i dodelom nagrada i priznanja DAB-a za Arhitektonski događaj godine 2024.

Francuska u pokretu: Nova kulturna sezona Francuskog instituta u Srbiji

Francuski institut u Srbiji najavio je novu kulturnu sezonu pod nazivom Francuska u pokretu, koja će tokom 2025. godine predstaviti bogat program iz oblasti scenskih umetnosti i filma. U prisustvu partnera, program su predstavili NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske, Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji i Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta.

Ova sezona nastavlja tradiciju prethodnih godina i naglašava snažne kulturne veze između Francuske i Srbije kroz savremeni ples, cirkus, pozorište i filmske programe.

NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske prisutnima se obratio rečima: Veoma mi je drago da najavim novu kulturnu sezonu, koja nastavlja tradiciju prethodnih – Confluences – Francuska u Srbiji (2023) i Ritam francuske kulture (2024). Ove godine fokus je na scenskim umetnostima, gde su veze Francuske i Srbije posebno snažne. Kroz dugogodišnju saradnju, podržavamo savremeni ples, cirkus i pozorište za mlade, kako kroz aktivnosti Francuskog instituta, tako i putem regionalnog programa Teatroskop. Zahvaljujem našim partnerima – Beogradskom festivalu igre, Ložionici, Bitefu, Cirkusferi i Stanici Servis za savremeni ples, kao i finansijskim partnerima Telekomu Srbija, Mlekoproduktu – Ile-de-France, L’Oréalu Balkan i MPC Properties.

Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji je povodom nove kulturne sezone rekao: Na moju inicijativu i uz podršku tima Francuskog instituta, već nekoliko godina organizujemo manifestacije koje promovišu francuske programe u izdavaštvu, književnosti, pozorištu, filmu, muzici i debatnim programima. Uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara 2024, pokrenuli smo sezonu Ritam francuske kulture kako bismo istakli čvrste veze Francuske i Srbije – dve zemlje sporta i umetnosti. Program je bio bogat zahvaljujući saradnji sa partnerima iz vizuelnih umetnosti, filma, književnosti i kulturnog nasleđa. Izdvajaju se Festival francuskog filma, gostovanje Komedi fransez na Bitefu, saradnja Oktobarskog salona i Bijenala savremene umetnosti iz Liona, CirkoBalkana i niz događaja kojim smo obeležili otvaranje katedrale Notr-Dam. Srećan sam što ćemo i ove godine nastaviti da promovišemo francusku kreativnost kroz nove saradnje.

Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta u Srbiji predstavila je deo program sezone pod nazivom Francuska u pokretu: Sezonu je otvorio 22. Beogradski festival igre francuskom predstavom, a publiku očekuju još četiri izvođenja: Zefir Kompanije Kafig iz Liona u režiji Murada Merzukija, Maldon Lejle Ka, Onaj ko pada Joana Buržoa i Pospanost Borisa Šarmaca. Sledi saradnja sa Ložionicom, novim centrom za kreativnost i inovaciju u oblasti scenskih umetnosti. Festival francuskog filma biće održan krajem juna u više gradova Srbije, uz specijalnu projekciju u Zrenjaninu, ovogodišnjoj prestonici kulture. Među gostima festivala biće Tjeri Fremo, glavni delegat Kanskog festivala i direktor Instituta Limijer, kao i reditelj Režiš Varnjije. Na jesen stiže Bitef festival, gde ćemo ugostiti francusku predstavu, čiji će detalji uskoro biti objavljeni. Ovo gostovanje rezultat je saradnje sa umetničkim timom festivala tokom našeg boravka u Francuskoj. Paralelno, u okviru Bitefa odvija se i Festival savremenog cirkusa Cirkobalkana, s kojim sarađujemo od njegovog osnivanja. Ove godine očekujemo nastupe nekoliko trupa, uključujući My LaikaRollercoaster i Ves Peden, kao i radionice za decu i master klasove. Sezonu zatvara festival Kondenz u organizaciji Stanice Servisa za savremeni ples, koji će ugostiti nekoliko francuskih trupa. Program uključuje okrugle stolove, debate i susrete na temu savremene igre i plesa. Ove godine, Stanica je započela saradnju sa Nacionalnim koreografskim centrom iz Rubea, dodatno jačajući kulturnu razmenu između Francuske i Srbije.

Foto: Filip Olćan

Muzej savremene Beograd – otvaranje izložbe “Future of Melancholia” u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića i Salonu Muzeja savremene umetnosti

Maruša Sagadin, Bad Mood Without a Kiosk and Kitchen (Juliana), 2020 Same Shoes, Different Apartment (Luisa), 2020

Izložba Future of Melancholia nastala u saradnji Muzeja savremene umetnosti i HALLE FÜR KUNST Steiermark iz Graca biće otvorena 6. marta u 18 h u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića i u 20 h u Salonu MSUB, dok će 22. marta u HALLE FÜR KUNST Steiermark biti otvorena izložba posvećena umetnicima iz Srbije. Kustos izložbe je Sandro Drošl, asistentkinja kustosa Karo Fajstricer, a kustos koordinator za MSUB je Miroslav Karić.

U subotu 8. marta biće održana i dva razgovora sa umetnicima: u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića u 12 časova razgovor će voditi kustos Sandro Drošl uz učešće nekoliko umetnika iz Austrije, dok će razgovor u Salonu MSUB u 18h voditi Sandro Drošl i umetnik Filip Timišl.

Izložba Future of Melancholia promišlja melanholiju kao stanje duha koje odražava složenost savremenog trenutka. Ovaj fenomen u isto vreme predstavlja reakciju na izazove populističkih tendencija širom sveta, izraženu kroz povlačenje iz političkog i javnog života u sferu privatnog.

Posebna pažnja posvećena je načinima na koje umetnici istražuju ovu teskobu i introspektivnost, koje ujedno odražavaju unutrašnji sukob između tradicije i progresa. Neretko se okreću nadrealnom i snolikom, koristeći ih kao sredstva za promišljanje odnosa između unutrašnjeg osećanja i stanja sveta koji ih okružuje. Nastala dela prate narativne strukture koje su ponekad mračne i nedokučive, ali ipak prožete humorom i nadom. Ovaj melanholični senzibilitet je u fokusu izložbe koja kroz tri gotovo istovremeno predstavljena segmenta – u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića i Salon MSUB-a) i u HALLE FÜR KUNST Steiermark (HK Štajerska) u Gracu – povezuje istorijske, modernističke i savremene umetničke pozicije iz Srbije i Austrije.

U Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića biće predstavljene savremene austrijske umetničke pozicije zajedno sa radovima pionirke nadrealizma Suzane Venger (Susanne Wenger), čije je stvaralaštvo bilo prikazano na 60. Venecijanskom bijenalu prošle godine. Ova izložba ima za cilj da otvori prostor za novo vrednovanje umetničke prakse Suzane Venger i njenog nasleđa, predstavljajući dve serije radova: Traumgesichte (Snoviđenja), crteže u boji iz 1943–44. godine koji prikazuju fantastičnu faunu i Ikonen der großen Traurigkeit (Ikone velike tuge) iz perioda 1993–94, nastale nakon njenog dugog i često duhovno veoma bogatog boravka u Nigeriji.

Na prvom i drugom spratu Galerije-legata Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića  izloženi su radovi savremenih austrijskih umetnika i umetnica, među kojima su Kamila Bišof (Kamilla Bischof), Flora Hauzer (Flora Hauser), Katarina Heglinger (Katharina Höglinger), Ernst Jođi Jeger (Ernst Yohji Jaeger), Nana Kajzer (Nanna Kaiser), Matijas Nogler (Matthias Noggler), Maruša Sagadin (Maruša Sagadin), Ana Šahinger (Anna Schachinger), Klaus Šuster (Klaus Schuster) i Liza Slavic (Lisa Slawitz). Pomenuti umetnici i umetnice pristupaju temi melanholije iz različitih perspektiva, uvodeći posmatrača u ono što se čini kao niz unutrašnjih svetova. Ova često neonadrealistička dela funkcionišu samostalno, dok su delom u dijalogu s nasleđem Suzane Venger. Svaki od ovih radova razvija sopstvenu narativnu strukturu i hrabro istražuje nove umetničke puteve.

Samostalna izložba Molded Filipa Timišla (Philipp Timischl) u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu predstavlja ciklus novih slika, u kojima umetnik istražuje fenomen melanholije prisutan među mlađim generacijama danas. Istovremeno, oslanja se na koncept hauntology, prema kojem je današnja umetnička produkcija obeležena „duhovima” prošlosti: beskrajnim petljama kulturnih elemenata koji se ponavljaju i na taj način brišu budućnost u beskonačno repetitivnom sadašnjem trenutku. Timišlova dela takođe svedoče o nesigurnostima vremena u kojem živimo, čime se direktno povezuju s temama izložbe Future of Melancholia.

Obe beogradske izložbe u prostorijama Muzeja savremene umetnosti biće otvorene za posetioce do 4. maja.

U HALLE FÜR KUNST Steiermark (HK Štajerska) u Gracu od 22. marta do 8. juna biće predstavljena tri umetnička naraštaja iz Srbije, u okviru istraživanja kontinuiteta imažinerije nadrealnog ili asocijativnog od dvadesetih godina prošlog veka do danas. Istorijske pozicije obuhvataju radove nadrealističke grupe okupljene oko Marka Ristića, Vana Bora, Radojice Živanovića Noe i drugih, koji su bili začetnici nadrealizma u Srbiji i istovremeno aktivni u međunarodnim nadrealističkim krugovima. U periodu od pedesetih do devedesetih godina dvadesetog veka pojavili su se umetnici i umetnice izrazito individualnih pristupa i poetika, kao što su Ilija Bašičević Bosilj, Ljiljana Blaževska, Olga Jevrić, Bogoljub Jovanović, Radomir Reljić, Leonid Šejka, Sava Sekulić i Milica Zorić. Njihova dela, bilo kroz figuraciju ili apstraktne forme, istražuju metafizičke perspektive, nadrealne motive, alegorijske vizije i odnose između duha i materije, čime kreiraju jedinstvene prikaze neposredne stvarnosti i doživljaja sveta. Izložba takođe uključuje dela savremenih srpskih umetnika koji, poput svojih austrijskih kolega čiji se radovi prikazuju u Beogradu, koriste aluzivni jezik i nostalgične prizore kako bi oblikovali fantastične, sugestivne, ponekad i turobne svetove. Poput svojih prethodnika, ova generacija, koju čine Lidija Delić, Biljana Đurđević, Milena Dragićević, Marko Obradović i Saša Tkačenko, može se opisati kao idiosinkratična – povezana sa umetnicima širom sveta u novim kontekstima kako bi stupila u nadnacionalni i multilateralni dijalog.

Future of Melancholia nastala je kroz saradnju Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i HALLE FÜR KUNST Steiermark. Ova izložba ne bi bila moguća bez velikodušne podrške Odeljenja za kulturu pokrajine Štajerske, Saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove Austrije (BMEIA), Srpske akademije nauka i umetnosti i Ministarstva kulture Republike Srbije. Projekat je pokrenut u okviru BMEIA programa Imagine Dignity – Laboratories of Hope: Regenerating Democratic Prosperity.

Projekat ima za cilj da promoviše dublju razmenu i kulturno povezivanje između Srbije, Austrije i Štajerske u kontekstu zajedničkog evropskog prostora, pružajući dijaloški uvid u aktuelne tokove u umetnosti.

Engleski punkeri Heavy Lungs ovu subotu u Močvari, objavljena i satnica!

Dugoiščekivani premijerni nastup Dannyja Nedelka i njegovih Heavy Lungsa konačno će se dogoditi ovu subotu  (22.2.) u zagrebačkoj Močvari. Bend izuzetne energije i sjajnog scenskog nastupa pokazat će zašto ih mnogi smatraju “idućom velikom stvari” te zašto ih se često uspoređuje s njihovim prijateljima iz Idlesa. Ulaznice po pretprodajnoj cijeni od 20 eura mogu se kupiti preko Hangtime ticketinga i u Dirty Old Shopu, na dan će koštati 23 eura.

Ulaznice: https://shorturl.at/EqJjr


SATNICA
20:00 Vrata
21:30 Heavy Lungs


U nedavnom intervjuu za Danas dali su vrlo zanimljivu izjavu koja pomalo opisuje i što se može očekivati u subotu u Močvari: “Punk je definitivno pokret i „stejtment“ o kulturi koja se suprotstavlja normama, ali ga i dalje može da ga razvodni i zloupotrebi mejnstrim kultura. On je danas suprotstavljanje toksičnom maskulinitetu, homofobiji i rasizmu u svakom trenutku.”

Rođeni iz jednog običnog prijateljstva, Heavy Lungs su se okupili u proljeće 2017. u Bristolu i usmjerili svoj fokus na glasno, dinamično, divlje. „Nije stvar u onome što se dogodilo u prošlosti ili što mislite da bi se moglo dogoditi u budućnosti. Radi se o vožnji, zaboga. Irving Feffer je to rekao. Volimo misliti da je bio u pravu.“ Heavy Lungs donose sirovu, glasnu i beskompromisnu energiju na svoje nastupe, inspirirani divljim i oslobađajućim koncertima, tipičnim za 80-e i 90-e. Od samog početka brutalno brzo rastu na glazbenom nebu, dijeleći pozornicu s prijateljima iz bendova kao što su već spomenuti IDLES, pa The Oh Sees, METZ, JOHN i mnogim drugima.

Bend trenutačno intenzivno obilazi UK i Europu sa svojim eksplozivnim, bijesno zabavnim i jedinstvenim punk stilom. Nakon njihovog debitantskog albuma iz 2023. godine, All Gas No Brakes, koji je izazvao oduševljenje kritike pod okriljem izdavačke kuće Alcopop! Records, privukli su veliku pažnju velikana poput Stevea Lamacqa i Iggyja Popa. Heavy Lungs su rock’n’roll sendvič za koji niste znali da vam treba, ali sada je svaki dan u vašoj kutiji za gablec.

Bilo da uzrokuju tinitus ili će vas pratiti neka njihova zarazno neodoljiva melodija, nastup Heavy Lungsa je onaj koji se pamti i koji se, jelte, ne propušta. Vidimo se 22. veljače u Močvari, a dan prije Hangtime organizira i koncert u beogradskoj Karmakomi.


Članovi benda:
Danny Nedelko – vokal, George Garratt – bubanj, James Minchall – bas Oliver Southgate – gitar
https://www.facebook.com/heavylungsband/
https://www.heavylungsband.com/
https://open.spotify.com/artist/07eIrj0b3z5mgvtkDmWoxo
https://www.instagram.com/heavylungsband/
https://www.youtube.com/watch?v=_VIqqTqgF6E

FB event:
https://www.facebook.com/events/1133680818384890

Engleski pankeri Heavy Lungs ovog petka u beogradskoj Karmakomi – objavljena i satnica!

Dugoočekivani premijerni nastup Danija Nedelka i njegovog benda Heavy Lungs konačno će se desiti ovog petka (21.2.) u beogradskom klubu Karmakoma. Bend izuzetne energije i sjajnog scenskog nastupa pokazaće zašto ih mnogi smatraju „sledećom velikom stvari“ i zašto ih često upoređuju s njihovim prijateljima iz benda IDLES. Ulaznice su u pretprodaji po ceni od 2100 dinara i mogu se nabaviti putem Gigstix-a! Fizičke ulaznice dostupne su u Katakombe Baru (Knez Miletina 45). Na dan koncerta, ukoliko ih ostane, koštaće 2400 dinara. Early bird ulaznice su rasprodate.

SATNICA

20:00 – Vrata
21:30 – Heavy Lungs

U nedavnom intervjuu za Danas dali su vrlo zanimljivu izjavu koja donekle opisuje i ono što se može očekivati u petak u Karmakomi: „Pank je definitivno pokret i stav u kulturi koja se suprotstavlja normama, ali ga i dalje može razvodniti i zloupotrebiti mejnstrim kultura. Danas je to suprotstavljanje toksičnoj muževnosti, homofobiji i rasizmu u svakom trenutku.“

Nastali iz jednog običnog prijateljstva, Heavy Lungs su se okupili u proleće 2017. godine u Bristolu, sa fokusom na glasne, dinamične i divlje nastupe.„Nije stvar u onome što se dogodilo u prošlosti ili u onome što mislite da bi se moglo desiti u budućnosti. Radi se o vožnji, zaboga. Irving Fefer je to rekao. Volimo da mislimo da je bio u pravu.“

Heavy Lungs donose sirovu, glasnu i beskompromisnu energiju na svoje nastupe, inspirisani divljim i oslobađajućim koncertima karakterističnim za osamdesete i devedesete godine. Od samog početka, brzo su privukli pažnju na muzičkoj sceni, deleći binu s prijateljima iz bendova poput IDLES, The Oh Sees, METZ, JOHN i mnogih drugih.

Bend trenutno intenzivno obilazi Veliku Britaniju i Evropu sa svojim eksplozivnim, besno zabavnim i jedinstvenim pank stilom. Njihov debitantski album iz 2023. godine, All Gas No Brakes, izazvao je oduševljenje kritike pod okriljem izdavačke kuće Alcopop! Records, privukavši pažnju velikana poput Stiva Lamaka i Igi Popa.

Heavy Lungs su rock’n’roll sendvič za koji niste znali da vam treba, ali koji sada ne možete izbaciti iz glave. Bilo da izazovu tinitus ili da vam danima u glavi svira neka njihova zarazna melodija, nastup Heavy Lungsa je događaj koji se pamti i koji se ne propušta.

Članovi benda:
Dani Nedelko – vokal
Džordž Garat – bubnjevi
Džejms Minčal – bas
Oli Sautgejt – gitara

Vidimo se 21. februara u Karmakomi, a već 22. februara Hangtime organizuje njihov koncert u zagrebačkoj Močvari.

https://www.facebook.com/heavylungsband/
https://www.heavylungsband.com/
https://open.spotify.com/artist/07eIrj0b3z5mgvtkDmWoxo
https://www.instagram.com/heavylungsband/
https://www.youtube.com/watch?v=_VIqqTqgF6E

Fb event: https://www.facebook.com/events/502818962782592

MM Concerts, Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavlja

ORANSSI PAZUZU U NOVOM SADU
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1251769403396865

Oranssi Pazuzu su jedan od metal bendova novije generacije o kome se najviše pričalo u proteklih nekoliko godina. Unikatna kreacija čiji albumi su pobrali mnogobrojne nagrade i pozitivne kritike kako medija tako i fanova širom sveta.U svom zvuku vrlo sifisticirano kombinuju mnoge klasične elemente širokog spektra metal stilova, ali i vrlo vešto ubacuju nestandardne i neočekivane elemente drugih muzičkih pravaca. Na taj način njihova umetnost stiče ogroman broj fanova i postavlja bend na sve vidljivije mesto na sceni. 11. oktobra protekle godine bend je objavio svoj šesti po redu album pod nazivom Muuntuautuja za Nuclear Blast Records i u ovoj godini promovisaće izdanje širom sveta, a jedan od datuma jeste upravo u Novom Sadu i Studentskom kulturnom centru.


Ulaznice će biti u prodaji na svim Gigstix prodajnim mestima od 27. januara po ceni:
2.500rsd – early bird
3.000rsd – pretprodaja
4.000rsd – na dan koncerta

Izložbe Imagine Dignity stižu u Beograd – Muzej primenjene i Muzej savremene umetnosti u Beogradu

Nakon godinu dana inspirativnog putovanja kroz zapadni Balkan i do Berlina i nazad, izložbe Imagine Dignity stižu u Beograd u februaru i martu 2025. godine.

Muzej primenjene umetnosti ugostiće dve revolucionarne izložbe počev od 13. februara 2025. godine.

U prizemlju, izložba Coral Reef: Regenerative Design poziva posetioce da da istraže održiva i regenerativna dizajnerska rešenja inspirisana prirodom. Iako se instalacija koralnog grebena može posmatrati kao umetničko delo, ona takođe podstiče dublje upoznavanje sa istraživanjima u oblasti dizajna. Izložbu potpisuju kustoskinja Lote Kristoferič (Lotte Kristoferitsch, EOOS Social Design) i kustos Harald Grindl (Harald Gründl, IDRV – Institut za istraživanje dizajna, Beč).

Na prvom spratu, 100 Ideas for the Western Balkans: Belgrade Underground konstruiše arhivu i instrumentarijum inovativnih ideja, kako praktičnih tako i metaforičnih, uz učešće globalnih stručnjaka, arhitekata i urbanista nove generacije. Ova izložba predstavlja prilagodljivi koncept sa brojnim dizajnerskim rešenjima i idejama koje se mogu primeniti na zapadnom Balkanu i u Beogradu. Izložbu kustoski potpisuje Urbanthinktank_next, koji čine Hubert Klumpner (Hubert Klumpner) i Mihael Valčak (Michael Walczak).

Kako se ove dve izložbe pod jednim krovom budu približavale svom završetku, fokus će se premestiti na još jedan ključni aspekt održive kulture: likovnu umetnost, u okviru programa IMAGINE DIGNITY – Laboratories of Hope: Regenerating Democratic Prosperity.

Počevši od 7. marta, Muzej savremene umetnosti u Beogradu pozvaće publiku da promisli budućnost melanholije na izložbi The Future of Melancholia koja istražuje ulogu umetnosti u oblikovanju našeg razumevanja budućnosti. Melanholija odražava duh našeg vremena, kako globalno tako i regionalno. Ona nam omogućava da razmišljamo o unutrašnjim i spoljašnjim okolnostima, produbljujući naše razumevanje odnosa prema psihološkom, društvenom i prirodnom okruženju, dok nas usmerava ka „drugim” mogućim svetovima.

Ova izložba, koja predstavlja razmenu između savremenih i istorijskih austrijskih i srpskih umetnika, biće postavljena na tri lokacije: u Beogradu (Salon Muzeja savremene umetnosti i Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića) i u Gracu (HALLE FÜR KUNST Steiermark), i trajaće do juna 2025. godine. Kustos izložbe je Sandro Droschl (HALLE FÜR KUNST Steiermark).

Sa inicijativom Imagine Dignity – Arts & Ideas, program Culture for Future postao je kamen temeljac spoljne kulturne politike Austrije. Reč „IMAGINE” izražava nastojanje da se kroz umetničke vizije, inspirativne ideje i novu kulturu dijaloga između umetnosti i nauke, kao i kroz angažovanje privatnog sektora, prevaziđe trenutna kriza imaginacije. „DIGNITY” (dostojanstvo) je prva odabrana krovna tema. Pored ljudskog dostojanstva, ona obuhvata i dostojanstvo prirode i njenih vrsta. Poziv na akciju Hansa Jonasa, koji kaže da čovečanstvo mora povratiti dostojanstvo prirode kako bi sačuvalo sopstveno, predstavlja snažnu polaznu tačku za širok spektar pitanja. Među njima je i kako umetnici i kreativci mogu doprineti inovativnim idejama i kako mogu sarađivati sa politikom, biznisom, naukom, akademskom zajednicom, istraživanjima i tehnologijom u oblikovanju novih modela za život. IMAGINE DIGNITY nije cilj sam po sebi; naprotiv, to je početak uzbudljivog putovanja kroz ogromno polje regeneracije – sveobuhvatnog obnavljanja kulture i ekonomskog života koji se odvija širom sveta.

Izložbe je iniciralo Savezno ministarstvo za evropske i međunarodne poslove Austrije i Pokrajinska vlada Štajerske.

Izložbe u Muzeju primenjene umetnosti ostvarene su zahvaljujući Saveznom ministarstvu za umetnost, kulturu, javnu upravu i sport Austrije, kompaniji GRAWE osiguranje a.d.o. Beograd, kompaniji Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Raiffeisen banci a.d. Beograd, i Erste banci Beograd.

Izložbe u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu ne bi bile moguća bez velikodušne podrške Pokrajinske vlade Štajerske, Saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove Austrije, Ministarstva kulture Republike Srbije, Muzeja savremene umetnosti Beograd i njegovih partnera.

Realizacija izložbe u HALLE FÜR KUNST Steiermark ostvarena je zahvaljujući podršci Pokrajinske vlade Štajerske (Odeljenje 9: Kultura, Evropa, Sport), Saveznog ministarstva za umetnost, kulturu, javnu upravu i sport Austrije i Grada Graca (Odeljenje za kulturu).