Miroslav Mogorović imenovan za novog programskog direktora FEST-a

Saopštenje programskog direktora FEST-a
Odbor Međunarodnog filmskog festivala FEST na svojoj nedavnoj sednici imenovao je Miroslava Mogorovića, filmskog producenta i organizatora festivala sa višedecenijskim iskustvom, za novog programskog direktora FEST-a.
„Prihvatio sam se izazovnog položaja programskog direktora u specifičnom trenutku razvoja beogradskog Međunarodnog filmskog festivala FEST. Tridesetogodišnje iskustvo u organizaciji međunarodnih filmskih festivala, koje je i započelo davne 1995. godine upravo na FEST-u, svakako će biti od velike pomoći u repozicioniranju ove manifestacije“, naveo je Miroslav Mogorović, ističući da mu je namera da u narednom periodu vrati festival na stare staze uspeha i međunarodnog značaja.
„FEST ćemo repozicionirati ne samo u terminskom, nego i u, što je mnogo potrebnije, suštinskom smislu. Novi termin donosi šansu za aktuelnije filmove, kvalitetnije goste i pozitivan uticaj na domaću i regionalnu kinematografiju. Posle duže pauze, FEST se vraća u svoj Sava Centar, a mi se radujemo susretu sa vernom publikom, i radimo na tome da privučemo i izgradimo novu generaciju filmofila“, dodao je novi programski direktor festivala.
„U narednom periodu u saradnji sa Odborom FEST-a, osnivačem – Skupštinom grada Beograda, Sekretraijatom za kulturu grada Beograda, CEBEF-om i Sava Centrom, definisaćemo nove datume i o tome blagovremeno obavestiti javnost. Preliminarna selekcija je već pripremljena, neki atraktivni filmovi već potvrđeni, i u saradnji sa mojim timom saradnika i kolega, uskoro ćemo zaokružiti program predstojećeg FEST-a“, zaključio je Mogorović.
Miroslav Mogorović rođen je 1972. u Zemunu. Počeo je da radi kao menadžer za konvencije i festivale pri Sava Centru 1995. Iste godine počeo je da radi na organizaciji na Palićkom filmskom festivalu. 1998. godine postaje izvršni producent Palićkog filmskog festivala, koji te godine dobija evropski karakter i novo ime (Festival evropskog filma Palić), a poslednjih godina kao programski direktor festivala.
2002. postaje izvršni producent FEST-a, najvećeg i najstarijeg festivala filma u Srbiji. Na ovoj poziciji realizovao je neka od nauspešnijih izdanja FEST-a u ovom veku. U okviru 34. FEST-a 2006. godine osnovao je Belgrade Industry Meetings B2B, sa fokusom na evropske zemlje koje nisu članice EU. Uspešno je realizovao ukupno pet izdanja ovog industrijskog marketa, uz blisku saradnju sa filmskim marketima u Roterdamu, Berlinu i Talinu.
U proleće 2004. godine, zajedno sa grupom mladih filmskih profesionalaca, osniva Centar za filmsku umetnost Art & Popcorn. Do sada je kao producent i izvršni producent realizovao preko 35 igranih filmova, među kojima su „Ljubav i drugi zločini“ i „Strahinja Banović“ reditelja Stefana Arsenijevića, „Ničije dete“ Vuka Ršumovića, „Zvizdan“ Dalibora Matanića, „Dovlatov“ Alekseja Germana mlađeg, „Čuvari Formule“ Dragana Bjelogrlića, „Nije loše biti čovek“ Dušana Kovačevića, „Rekvijem za gospođu J“ Bojana Vuletića, „Poslednji Srbin u Hrvatskoj“ Peđe Ličine, „Enklava“ Gorana Radovanovića, „Agi i Ema“ Milutina Petrovića i mnogi drugi. Filmovi koje je producirao osvajali su nagrade na brojnim svetskim festivalima, uključujući nagrade na festivalima u Kanu, Veneciji, Berlinu, Karlovim Varima i Lokarnu.
Osnivač je i direktor Dead Lake – Festivala horora i vina koji se održava u najstarijem aktivnom domaćem Bioskopu Abazija na Paliću, Lakedance festivala nezavisnog američkog filma, i programski direktor KMMFF – Kosovo i Metohija međunarodnog filmskog festivala.
Renovirao je ruinirani Bioskop Abazija na Paliću u svojevrsni kulturni centar sa dve moderno opremljene bioskopske sale, čime je revitalizovao ovaj najstariji aktivni bioskop u regionu bivše Jugoslavije, koji 2025. godine obeležava 100 godina rada.
Član je Nacionalnog saveta za kulturu Republike Srbije u njegovom prvom sazivu. Član je EAVE mreže, ACE mreže, kao i član EFA (Evropske filmske akademije) sa pravom glasa.
Foto potpis: Black Night Film Festival Talin
Odložen 12. Bašta Fest

Dvanaesti Bašta Fest, planiran za termin od 3. do 6. jula u Bajinoj Bašti, biće održan u novom terminu koji će biti naknadno objavljen.
Prema rečima organizatora, s obzirom na društveno-političke okolnosti u našoj zemlji, organizacija festivala je od samog starta tekla u veoma otežanim uslovima.
Bez obzira na to, festival je verovao da treba da podrži mlade autore i donese lokalnoj publici kvalitetan filmski program uz snažnu poruku da treba početi od svog dvorišta.
“U novonastalim okolnostima od 28. i 29. juna, smatramo da je nemoguće nastaviti sa daljom organizacijom i samim održavanjem festivala dok učesnici naših programa bivaju hapšeni i povređivani na ulicama”, naveli su osnivači festivala Maja Šuša i Jovan Jelisavčić.
Organizatori ostaju pri nameri da se festival održi u ovoj godini, sa celokupnim programom koji je prvobitno najavljen, a javnost će naknadno biti obaveštena o novim terminima.
Saopštenje Nišville Jazz Festivala

Sponzor Nišvila podržao studente Fakulteta umetnosti u Nišu
Inicijativi Nišvila da se studentima poklone promo kompleti za Nišvil 2025 priključio se prvi sponzor i poklonio komplete karata svim studentima odseka slikarstva i odseka grafičkog dizajna pri Fakultetu umetnosti u Nišu.
Nišvil je uputio pozive i drugim svojim sponzorima da poklone promo komplete i studentima drugih fakulteta po svom izboru. Za ove sponzorske komplete važiće promo cena od 2900 dinara do okončanja protesta. Spisak sponzora koji su kompletom karata podržali studente biće naknadno objavljen.
Trenutna cena četvorodnevnih kompleta je 3900, a cena dnevnih karata je 2500 dinara.
Nišvil je već poklonio komplete karata svim studentima Filozofskog fakulteta departmana za žurnalistiku.
Ukupno 300 programa izvešće više od 1000 izvođača od 8. do 17. avgusta 2025 godine“