Aktuelno

14, 15. i 16. avgust 2025. Velikogradištanska gitarijada

Sutra ekskluzivno predavanje eminentnog kritičara Martina Gejforda u okviru izložbe „DEJVID HOKNI: Od papira do ekrana“

Martin Gejford, foto – Privatna arhiva

U okviru aktuelne izložbe Dejvid Hokni: Od papira do ekrana uMuzeju savremene umetnosti u saradnji sa Britanskim savetom, u četvrtak 26. juna u 17 časova u sali Protić MSUB biće upriličeno ekskluzivno predavanje, eminentnog britanskog umetničkog kritičara i Hoknijevog bliskog prijatelja i saradnika Martina Gejforda, koji će naspovesti na jedinstveno putovanje kroz karijeru Dejvida Hoknija – od ranih crteža i bakropisa iz 1960‑ih godina prošlog veka, pa sve do njegovih inovativnih digitalnih slika na iPad-u.

Martin Gejford će se u svom predavanju osvnuti i razotkriti Hoknijevu evoluciju stila i tehnika, kako je prelazio iz analognog crteža u digitalni medij i šta to govori o umetnikovoj radoznalosti, ali će ujedno objasniti Hoknijev jedinstven pristup gledanja i percepcije i osvetliti različite teme Hoknijeve bogate umetničke prakse od portreta, kalifornijskih pejzaža, svetlucavih bazena do monumentalnih britanskih i normandijskih pejzaža.

Predavanje se organizuje u okviru aktuelne izložbe u MSUB Dejvid Hokni: Od papira do ekrana i pruža dublje razumevanje savremenih gravitiranja umetnosti na prelazu iz analognog u digitalno doba, kao i bolje razumevanje dela Dejvida Hoknija i njegovog bogatog stvaralaštva.

Martin Gejford (Martin Gayford) je pisac, kritičar i kustos. Autor je knjiga: „Čovek sa plavom maramom: poziranje za portret“ Lusijana Frojda; „Modernisti i individualisti: Bejkon, Frojd, Hokni i londonski slikari“; „Istorija slika: Od pećine do ekrana računara“ i „Proleće se ne može otkazati: Dejvid Hokni u Normandiji“, obe sa Dejvidom Hoknijem; „Oblikovanje sveta: Skulptura od praistorije do danas“, sa Entonijem Gormlijem; „Ljubav Lusijana: Pisma Lusijana Frojda, 1939–1954“, sa Dejvidom Dosonom; i „Venecija: Grad slika“ kao i knjiga o Mikelanđelu, Džonu Konstablu, Vinsentu van Gogu i dr. Godine 2004. pozirao je za jedan Frojdov portret, a 2013. je pozirao i Hokniju. Među izložbama na kojima je radio ističu se „Portreti Konstabla“ u Nacionalnoj galeriji portreta u Londonu, „Hoknijevo oko“ u Muzeju Fitzwilliam u Kembridžu i „Lusijan Frojd: Slikar i njegova porodica“ u Muzeju Frojd u Londonu. Njegova najnovija knjiga: „Kako nastaje slika (i zašto je to važno)“ objavljena je u septembru 2024. godine.

Ulaz na predavanje je besplatan uz kupovinu ulaznice za izložbu. Broj mesta je ograničen, pa se preporučuje raniji dolazak.

Predavanje se održava na engleskom jeziku.

Sutra otvaranje izložbe „S one strane ogledala” poznate francuske arhitektkinje Odil Dek u Galeriji DOTS

Samostalna izložba “S one strane ogledala” Odil Dek (Odile Decq,1955), jedne od najistaknutijih Francuskinja u svetu savremene arhitekture, biće otvorena u Galeriji DOTS na Donjem Dorćolu u subotu, 21. juna u 19h. Izložba predstavlja uvid u stvaralaštvo svestrane arhitektinje i dobitnice prestižne Jane Drew nagrade, čiji prepoznatljiv, fluidni stvaralački izraz povezuje arhitekturu, dizajn, umetnost i urbanizam.

Višedecenijski stvaralački opus Odil Dek obeležen je doslednim istraživanjem prostora kroz različite medije i skale – od urbanih pejzaža do predmeta svakodnevne upotrebe. Bilo da kreira muzej (MACRO, Rim), entertijer restorana (Phantom, Opera Garnier, Pariz) ili nameštaj (UNESCO Headquaters Furniture, Pariz), Decq ostaje dosledna problematizovanju zastarelih normi i iznalaženju smelih rešenja koja pomeraju granice poznatog, izvodljivog i prihvatljivog. Ekspresivna i nekonvencionalna ličnost umetnice kojom se izdvojila na arhitektonskoj sceni 70-ih, u njenom radu prepoznaje se kroz upotrebu dinamičnih formi, smele geometrije, vibrantnih boja i neočekivanih kombinacija materijala.

Na beogradskoj izložbi publika će imati priliku da se susretne sa medijski raznovrsnim delima koja oslikavaju stvaralački univerzum Odil Dek.  Postavku čine crteži prvobitnih arhitektonskih vizija otkrivajući izuzetnost njenog poimanja prostora, dok serigrafije i digitalni printovi, u kojima se crvena boja javlja kao pažljivo doziran, ali prepoznatljiv vizuelni pečat umetnice, pružaju uvid u njen grafički jezik i sposobnost da arhitektonske koncepte apstrahuje u snažne dvodimenzionalne slike.

Instalacija ,,Horizon”, jedan od nosećih radova izložbe, transformiše galerijski prostor u sugestivno polje perceptivnog istraživanja, stvarajući ambijent koji ,,beži ka horizontu”. Upotrebom providnih materijala i reflerujućih površina, Dek destabilizuje odnos posmatrača prema fizičkom prostoru i otvara put ka nepoznatom. Dimenzija ketanja uvodi se mobilnom skulpturom ,,Spatial lines”, dok je dizajnersko umeće i utisak ,,promišljene udobnosti” otelotvoreno serijom rasvetnih tela pod nazivom ,,Candle light”.

Izložba je zaokružena segmentom posvećenim najpoznatijim projektima umetnice – od muzejskih projekata (MACRO, FRAC, Tangshan), preko tri tipa stambenih kuća (Glass House, Fortin House, Saint Ange Residence) do njenog najnovijeg ostvarenja rezidencijalne zgrade ,,Antares” u Barseloni, primera totalnog umetničkog dela, gde je svaki element – od ukupne prostorne koncepcije, preko fasade i enterijera, do nameštaja, rasvete i detalja – deo jedinstvene umetničke vizije koju autorka u potpunosti promišlja i oblikuje.

Izložba traje od 21. juna do 30. avgusta 2025. godine.

Izložba je podržana od strane Ambasade Francuske u Beogradu i Francuskog instituta u Srbiji.

***

Odil Dek (1955) je francuska arhitektinja i urbanistkinja. Svoju arhitektonsku praksu započela je krajem 70-ih, a već 1990. godine realizuje svoj prvi veliki projekat Banque Populaire de l’Ouest u Renu koji joj donosi međunarodno priznanje. Borbeni stav, inovativna i svestrana ličnost umetnice se u njenom radu ispoljavaju kroz upotrebu smele geometrije, problematizovanje starih konvencija i multidisciplinarni pristup koji obuhvata urbanističko planiranje, arhitekturu, dizajn i umetnost.

Među najznačajnijim projektima umetnice izdvajaju se Muzej savremene umetnosti u Rimu (MACRO), sedište kompanije GL Events u Lionu, FRAC Bretagne u Rennesu, Arheološki muzej u Tangshanu (Kina), kao i ,,Cargo” startap inkubator u Parizu, poslovne zgrade Le Twist u Parizu kao i niz privatnih rezidencija koje tretira kao umetnička dela. Godine 2022. potpisala je autorstvo rezidencijalne zgrade ,,Antares” u Barseloni.

Od 2007. godine njen rad sve više ulazi u domen umetničkog stvaranja kada istraživanje u polju arhitekture balansira sa radom u polju umetnosti, na način koji je udaljava od arhitekture, ali zadržava vezu sa osnovama te discipline. Jedan od od prvih dizajnerskih projekata predstavlja serija nameštaja, fotelja i stolova za sedište UNESCO u Parizu sa urednikom Domeau & Perese. 

Nakon što je 2010. godine napravila štand Galerije Oniris za Art Paris, sedam godina kasnije izlagala je u njihovoj galeriji i tim povodom izradila fotografije i mobilne strukture. Izlagala je na Design Miami Art Basel 2019. godine, kada je na poziv Galerije Phillipe Gravier dizajnirala set stolova i lampi, da bi u oktobru iste goodine za FIAC-ov ,,Pavillion Noir” izradila Place de la Concorde u Parizu. Autorka je i ,,Green Pavillion” za Paris+Art Basel 2022. godine u bašti Tuileries.

Dek se bavi pedagoškim radom više od 25 godina. Godine 2014. osnovala je ,,Confluence Institute for Innovation and Creative Strategies in Architecture” u Parizu, školu arhitekture sa ciljem promovisanja interdisciplinarnog i kritičkog obrazovanja. Škola je akreditovana od strane Kraljevskog instituta britanskih arhitekata (RIBA) 2017. godine.

Pozvana je da bude gostujući profesor na prestižnim univerzitetima kao što su Bartlet (London), Kunstaakademi (Beč i Diseldorf), SCI-Arc (Los Anđeles, Kalifornija), Univerzitet Kolumbija (Njujork, Njujork), a nedavno i na Harvardskoj postdiplomskoj školi za dizajn (Kembridž, Masačusets).

Dobitnica je brojnih nagrada, uključujući ,,Zlatnog lava” na Venecijanskom bijenalu 1996 , priznanje ,,Emerging Voices” u Njujorku, nagradu ,,ACADIA – Award for Excellence in Digital Practice” i dr. Poseduje više počasnih titula i članstava u međunarodnim arhitektonskim institucijama. Odlikovana je najvišim francuskim priznanjima, među kojima su Legija časti (Chevalier de la Légion d’Honneur), Orden umetnosti i književnosti (Commandeur des Arts et des Lettres) i Orden za zasluge (Commandeur de l’Ordre du Mérite).

Odil Dek je istaknuta figura koja arhitekturu ne razume samo kao izgradnju prostora, već kao sredstvo izražavanja kulturnog, političkog i estetskog stava. Njena praksa svedoči o spoju hrabrosti, inovacije i posvećenosti umetnosti i obrazovanju.

Место сусрета култура, креативности и ритма

АФРО ФЕСТИВАЛ У МУЗЕЈУ АФРИЧКЕ УМЕТНОСТИ

28–29. јун 2025.

Музеј афричке уметности у Београду са поносом најављује ново издање Афро фестивала, који се одржава 28. и 29. јуна 2025. године. Више од две деценије, Афро фестивал представља јединствени догађај на културној сцени Србије – простор отвореног дијалога, учења, уметничке размене и слављења богатства афричке културе.

Током два фестивалска дана, музеј постаје жива и разиграна позорница – место сусрета културних традиција, модерних израза и аутентичне уметничке инспирације. Уз бројне едукативне и популарне садржаје за децу и одрасле, фестивал подстиче очување културног наслеђа и промоцију афричке уметности, заната и културних пракси.

Дурбар – афричка раскош на длану

Уз подршку афричке дипломатске заједнице у Београду, посетиоци ће имати прилику да у оквиру програма Дурбар открију разноврсну културну, туристичку и гастрономску понуду афричких земаља. Учесници овогодишњег Дурбара су амбасаде Алжира, Анголе, Бразила, Гане, Египта, ДР Конга, Кубе, Либије, Марока, Нигерије и Туниса, као и конзулати Габона, Јамајке и Намибије.

Музички спектакл: Касива Мутуа

Специјална гошћа фестивала је Касива Мутуа, водећа кенијска перкусионисткиња, певачица, гитаристкиња и кантауторка, позната по спајању традиционалних афричких ритмова са џезом, хип-хопом, регеом и фанком. Њен рад негује дијалог између наслеђа и савремености, као и снажну поруку о родној равноправности. На фестивалу ће одржати интерактивну радионицу перкусија и незабораван концерт на отвореној сцени у музејској башти.

Више информација о програму Афро фестивала потражите на http://mau.rs/sr/61-vesti/najava-doga%C4%91aja/2381-afro-festival-2025.html

Улазнице су доступне на свим Ticket Vision продајним местима, као и путем сајта www.tickets.rs.

Фото: МАУ.

Balkanski festival filmske režije – Turski reditelj Ajdin Orak na Balkanskom festivalu filmske režije: Sve je manje publike koja dolazi u bioskope

Ajdin Orak, foto Nemanja Nikolić

Ajdin Orak, reditelj, glumac i producent iz Turske, u petak 13.  juna je na Balkanskom festivalu filmske režije u Beogradu održao masterklas Savremena filmska proizvodnja u Turskoj (Contemporary film production in Turkey) gde je bilo reči o procesima produkcije, distribucije i festivalima – umetničke i mejnstrim kinematografije Turske.

„Kao što znate, zbog same ekonomske situacije u Turskoj, kao i u svetu, trenutno je teška situacija za proizvodnju i produkciju filma“, naveo je Orak, govoreći o problemima matične kinematografije na konferenciji za medije BFFR-a. „I u Turskoj postoji problem koji je svuda prisutan, a to je da  striming platforme već plasiraju filmove gledaocima, tako da se u velikoj meri smanjuje broj onih koji dolaze u bioskope i mogu da dožive film na velikom platnu“. Ajdin Orak je naveo da, sa druge strane, zbog ovakve situacije arthaus filmovi imaju više šanse, jer ljudi i dalje posećuju festivale.

Govoreći o stanju filmske kritike, ovaj filmski radnik je naveo da se situacija takođe menja. „Kada sam snimio prvi film, na pisano je na desetine i stotine članaka, dok je za poslednji bilo tek nekoliko tvitova. Svakako da je razvoj društvenih mreža promenio celokupnu situaciju u Turskoj, a položaj kritičara se menja spram dešavanja koja su vezana za film i društvo u celini“, naveo je Orak.

U petak 13. juna, na Balkanskom festivalu filmske režije na repertoaru je bilo čak pet srpskih premijera: prikazani su filmovi “U nepoznatu zemlju ” Mahdija Flejfela (Grčka), “Sutra umirem” Nikol Čibulje (Mađarska), “Ćao Bela” Janija Severa (Slovenija), “I ostalo će uslediti” Pelin Esmer (Turska), i “Postaće pepeo” Karlosa Markes-Marseta (Španija). U saradnji sa bioskopom Zvezda, i u znak podrške BFFR-a dugogodišnjoj borbi mladih sineasta za bioskop, u okviru festivala, organizovana je i specijalna projekcija filma “Sweet Movie” Dušana Makavejeva.

Festival će biti svečano zatvoren u subotu 14. juna u 21 čas u Velikoj Sali MTS dvorane, dodelom nagrade za najbolje filmove u tri takmičarske selekcije – „Buđenje Balkana“, „Misterije filma“ i „Povratak žanru“, kao i projekcijom filma „Stvari zbog kojih ubijaš“ Alireze Katamija (Turska/Kanada).

Festival su podržali Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju RS, Elektroprivreda Srbije, Filmski centar Srbije, MTS Dvorana, Dom Omladine Beograda, i Yunus Emre Institut.

Više informacija o programu na sajtu: https://www.bffr.rs/ 

MASCOMSTORE Terazije slavi prvi rođendan: popusti, muzika i pokloni za sve posetioce

Povodom prvog rođendana, MASCOMSTORE Terazije poziva sve ljubitelje muzike da u nedelju, 15. juna, posete prodavnicu na adresi Terazije 35. Tog dana, posetioce očekuje rođendanski popust od 20% na celokupan asortiman, kao i odlična muzika po izboru Nebojše Intrudera. Pripremljeni su i posebni pokloni – jer, kako poručuju iz MASCOMSTORE-a, „za naš rođendan – mi darujemo!“

MASCOMSTORE Terazije je, za samo godinu dana postojanja, postao prepoznatljivo mesto za sve kolekcionare i ljubitelje muzičkih izdanja.

Otvaranjem prodavnice u centru Beograda ostvarena je ambicija da Beograd dobije najveću prodavnicu ploča u zemlji.

Ono po čemu se MASCOMSTORE Terazije posebno izdvaja jeste stručan tim prodavaca, neposredna i prijateljska komunikacija sa kupcima, kao i pažljivo osmišljena prezentacija ponude. Pored toga, prodavnica nudi i selekciju kvalitetnih gramofona, opremu za održavanje hi-fi uređaja, kao i izabrane knjige iz oblasti istorije rokenrola i pop kulture.

MASCOMSTORE Terazije danas predstavlja ne samo muzičku prodavnicu, već i mesto susreta, razmene, druženja i inspiracije.

Rođendansko slavlje zakazano je za nedelju, 15. juna – dan kada se slavljenik zahvaljuje svojim posetiocima kroz muziku, popuste i poklone.

MASCOMSTORE Music & More

Ema Bregović predstavlja izložbu „Love Inc.“ u Aleksić galeriji 

Umetnica, Ema Bregović, predstaviće svoju poslednju produkciju radova pod nazivom Love Inc., u kragujevačkoj Aleksić galeriji savremene umetnosti. Izložba se otvara u subotu 14. juna i traje sve do 5. jula.

Serija radova predstavlja zapravo dijamante i sastoji se od više skulptura koje polaze od arhetipskih formi, ali ih transformiše u nešto zagonetno, gotovo subverzivno. Prsten sa drvenim „dijamantom“, na primer, deluje kao precizno konstruisan paradoks: materijal koji po formi preuzima simbol večnosti, ali po svojoj prirodi — trune, gori, puca, reaguje na vlagu, na dah vremena. Umesto da potvrdi večnost, ovaj predmet je njeno pobijanje — vizuelno svedočenje o raspadanju simbola pod težinom sopstvene laži. 

foto: Miloš Sovilj

Izložba Eme Bregović traje do 5.jula 2025. u Aleksić galeriji savremene umetnosti u Kragujevcu.

„Solar Portraits“ Rubéna Salgada Escudera na Sarajevo Photography Festivalu 2025

Moćna fotografska serija osvetljena isključivo solarnim svetlom nastala u zajednicama bez električne energije

Sarajevo Photography Festival, najznačajniji regionalni događaj posvećen umetničkoj i dokumentarnoj fotografiji, biće održan od 9. do 15. juna 2025. godine na više lokacija u Sarajevu. Festival okuplja fotografe, kustose, izdavače, galerije i ljubitelje fotografije iz regiona i sveta, a ovogodišnje izdanje bavi se savremenim društvenim i ekološkim izazovima kroz temu Weltschmerz – pojmom koji označava osećaj tuge zbog nesklada između ideala i stvarnosti.

Jedan od centralnih događaja festivala biće i izložba Solar Portraits Rubéna Salgada Escudera koja će biti postavljena na trgu Susan Sontag, ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu. Izložba će biti otvorena u utorak, 10. juna u 19 časova. Izložba se realizuje u saradnji sa Ambasadom Španije i projektom “Kultura na ulice!”.

Ova moćna fotografska serija, osvetljena isključivo solarnim svetlom, dokumentuje transformaciju života u zajednicama koje nemaju pristup električnoj energiji, u zemljama poput Mjanmara, Ugande i Indije.

Kroz intimne portrete stanovnika ovih zajednica, Escudero prikazuje kako solarna tehnologija menja svakodnevicu, pružajući ne samo svetlost, već i dostojanstvo, sigurnost i obrazovne mogućnosti. Svaka fotografija osvetljena je sijalicama na solarno napajanje koje učesnici svakodnevno koriste, a svaki portret nosi i pitanje: Kako vam je električna energija promenila život? Ova serija nije samo umetnički projekat, već i edukativni alat koji kroz radionice i kreativne programe edukuje mlade o inovacijama u solarnoj energiji, globalnom građanstvu i ličnom osnaživanju.

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, više od 770 miliona ljudi širom sveta i dalje živi bez pristupa električnoj energiji. U tim uslovima, sveće – skupe i opasne – često su jedini izvor svetla. Solar Portraits postavlja pitanje: koliko cenimo svetlo u svakodnevnom životu i kakav je kontrast između tehnološki razvijenog i „zamračenog“ sveta? Projekat je realizovan u 34 zajednice, u 11 zemalja na pet kontinenata, i predstavlja snažnu vizuelnu poruku o jednakosti, pristupu osnovnim resursima i održivoj budućnosti. Projekat je prepoznat i podržan od strane Ujedinjenih nacija, a 2019. godine dobio je grant Nacionalnog geografskog društva.

Rubén Salgado Escudero je nagrađivani fotograf i istraživač National Geographica. Rođen u Madridu, a školovan u SAD-u, diplomirao je na Savannah College of Art and Design, nakon čega je deceniju radio kao 3D animator u industriji video igara u Berlinu. Fotografiji se posvetio 2013. godine, kada odlazi u Mjanmar i počinje da dokumentuje društvene promene. Njegovi radovi izlagani su u više od 40 gradova širom sveta i objavljeni u najznačajnijim svetskim publikacijama. Dobitnik je više od dvadeset međunarodnih nagrada, uključujući i prestižnu Sony World Photography Award. Član je udruženja fotografa The Photo Society, u okviru zajednice fotografa za National Geographic Magazine.

U okviru takmičarskog programa Sarajevo Photography Festivala, finalisti, izabrani iz preko 65 zemalja sveta, predstaviće se u osam kategorija, a dobitnici će biti proglašeni na svečanoj ceremoniji u Narodnom pozorištu. Nakon dodele biće otvorena i izložba nagrađenih radova u Umjetničkoj galeriji BiH.

Članovi ovogodišnjeg međunarodnog žirija su ugledna imena svetske fotografije i vizuelne umetnosti Alessia Glaviano (PhotoVogue), Kiana Hayeri (nagrađivana dokumentarna fotografkinja), Marina Paulenka (Fotografiska Berlin) i Irfan Hošić (istoričar umetnosti i kustos).

Više informacija o programu festivala dostupno je na: https://sarajevophotofest.com

Foto: Rubén Salgado Escudero,

Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije: Nove regionalne nagrade predstavljene u Kanu

Na 78. Filmskom festivalu u Kanu predstavljene su nove nagrade za najznačajnija filmska i televizijska ostvarenja na području bivše Jugoslavije – Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije.

Prva dodela nagrada biće održana od 24. do 26. oktobra 2025. na prestižnoj lokaciji, u Porto Montenegru, u Tivtu u Crnoj Gori, koji je glavni partner događaja.

O dobitnicima će odlučivati Filmska i TV Akademija Jadranske regije u osnivanju, koja deluje u okviru Mreže festivala Jadranske regije. Mrežu su osnovali Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival i Festival autorskog filma iz Beograda.

Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije nastavljaju se na tradiciju dodele nagrada Srce Sarajeva za TV serije Sarajevo Film Festivala koja se više neće održavati, a koja se novim konceptom proširuje i na priznanja za filmska ostvarenja.

Akademija će okupiti više od 500 filmskih i TV profesionalaca iz regiona, koji su prethodnih godina bili članovi žirija za nagrade Srce Sarajeva za TV serije.

Glasanje za nagrade počinje u junu 2025, dok će nominacije za nagrade biti objavljene tokom 31. Sarajevo Film Festivala, koji će biti održan od 15. do 22. avgusta 2025.

Dodela nagrada će okupiti vodeće regionalne talente, pružajući platformu za razmenu iskustava i međunarodnu promociju regionalne kinematografije.

Kao glavni partner ovog događaja, Porto Montenegro učvrstio je svoj status kulturnog i kreativnog središta Jadranske regije. U poslednjih nekoliko godina, ponuda luksuzne marine i rezidencijalnog naselja proširena je pokretanjem Porto Montenegro Studios – najsavremenijeg kompleksa s objektima za audio i video snimanje. Razvijen u partnerstvu sa Puccini Floating Academy, Porto Montenegro Studios sada je povezan sa globalnom mrežom kultnih muzičkih događaja, studijima za snimanje i renomiranim producentima, omogućujući i lokalnim i međunarodnim talentima vrhunske resurse za stvaranje sadržaja.

Strateško partnerstvo sa Sarajevo Film Festivalom i Mrežom festivala Jadranske regije odražava dugoročnu predanost Porto Montenegra pružanju podrške regionalnim talentima, inovacijama i međunarodnoj promociji kulturnih proizvoda Jadranske regije.

O Mreži festivala Jadranske regije – Mreža festivala Jadranske regije je savez festivala koji podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope, a osnovao ju je Sarajevo Film Festival 2020. godine. Mreža danas okuplja šest vodećih festivala: Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival, Filmski Festival Herceg Novi, Festival autorskog filma iz Beograda, Ljubljanski međunarodni filmski festival i Međunarodni filmski festival „Manaki Brothers“. Mreža distribuira visokokvalitetne evropske filmove, razvija novu publiku i jača kapacitete svojih članica pružajući siguran prostor za saradnju sa organizatorima festivala, zajednički koristeći resurse za razvoj publike temeljen na podacima i testirajući najnovije tehnologije digitalne projekcije. Kao dopuna tim nastojanjima, Filmska i TV Akademija Jadranske regije u osnivanju promovisaće regionalne talente na međunarodnom nivou, podsticati umrežavanje između različitih sektora i nuditi mentorske programe, stavljajući snažan fokus na afirmisane i nove talente izvan granica pojedinih zemalja.

O Porto Montenegru – Smešten u UNESCO zaštićenom Bokokotorskom zalivu, Porto Montenegro je luksuzna marina i lifestyle destinacija koja se razvila u regionalno čvorište kreativnih industrija. Pored svoje marine svetske klase, rezidencija i gostoprimstva, Porto Montenegro je dom Porto Montenegro Studios, najsavremenijeg kompleksa za snimanje i produkciju razvijenog u partnerstvu sa Puccini Floating Academy i povezanog sa globalnom mrežom vodećih kreativnih institucija.

Pored toga, Porto Montenegro domaćin je novih bioskopa kojima upravlja MCF CineGrand, a koja će, zajedno sa kulturnim središtima kao što je Kulturni centar Tivat, činiti središte godišnjih filmskih i TV nagrada Jadranske regije. Uz pažljivo odabrane javne projekcije, rezidencijalne programe i stručne sadržaje za filmsku industriju, Porto Montenegro zauzima jedinstvenu poziciju za podršku i promociju filmskih, muzičkih i televizijskih talenata iz Jugoistočne Evrope u svetu.

Muzej savremene u Beogradu – Izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti

U četvrtak 8. maja u 18 časova, biće otvorena izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Kustos izložbe je Miroslav Karić.

Izložba je koncipirana u dvanaest celina čije okosnice čine različiti tematski fokusi autorovih interesovanja, od istraživanja izražajnih potencijala likovno plastičkih principa, kroz materijale i tehnike, preko bavljenja fenomenima telesnog, biomorfološkog i erotskog i preispitivanja religiozne ikonografije i simbolike, do ličnih, svojevrsnih omaža bivšoj Jugoslaviji i opusu umetnika Bore Iljovskog.

Na izložbi će biti predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.  

Poslednje gotovo četiri decenije umetnička praksa Zdravka Joksimovića prepoznata je i etablirana kroz bogat skulptorski opus, uz neretke umetnikove iskorake i u druge medije, koji su blisko vezani za njegova istrajna promišljanja pojmova skulpture i likovnog oblikovanja u proširenom polju.

Kao jedan od protagonista nove beogradske skulptorske scene, krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka, Joksimović početne impulse i inicijacije u istraživanju heterogenog sveta materijala i predmeta do danas kontinuirano idejno i produkcijski razvija u pravcima ispitivanja formalnih i semantičkih mogućnosti skulptorskog dela. Zapitanost od čega sve skulptura može biti napravljena odvela ga je u pasionirani rad sa najrazličitijim vrstama kako standardnih, vajarskih, tako još više i atipičnih materijala, koji su mu ujedno otvarali prostor eksperimentisanja u pogledu tehničko-tehnoloških i manuelnih postupaka i procedura.

Jednom otkrivena i usvojena sloboda kombinovanja, kolažiranja, asamblažiranja tekstura, oblika, namena, estetskih i upotrebnih predznaka materijalnih i predmetnih sadržaja, za kojima je umetnik u stalnoj potrazi, za rezultat je imala građenje istančane vizuelne poetike i skulptorskog senzibiliteta. To se najpre ogleda u nastojanjima medijskih definisanja Joksimovićevih dela, gde se odrednice skulptura, objekat, instalacija ili, recentnije, readymade slika uzimaju tek kao polazište u interpretiranju njihovog suštinskog karaktera, naglašenog kroz procese oblikovanja koji istovremeno podrazumevaju konvencionalne skulptorske principe i njihovu reinvenciju. Za autora, u tom smislu, u prvi plan dolaze transformativni potencijali odnosa, intencionalnih spajanja, slučajnih susreta, štimovanja i sučeljavanja svih elemenata jedne likovne celine, naročito ako su u mogućnosti da prenesu određenu priču ili impresiju, odnosno da se asocijativno povežu sa formama života i životnih stanja, što će umetnika tematski najviše zanimati.

Za Joksimovića je narativnost imanentna skulpturi jer, za početak, inicira ideju o nastanku nekog dela, sastavni je deo istorije i „simboličkog” prtljaga svakog upotrebljenog materijala ili predmeta, a sama se razvija u njihovim novouspostavljenim relacijama, vezama, zapletima, do krajnjih vizuelnih i značenjskih ishodišta.

Sadržani u lucidnim zapažanjima, duhovitim komentarima, ironičnim opaskama, poetskim sažimanjima, umetnikovi radovi ne pretenduju da sa posmatračem razmene značajnu poruku ili univerzalnu istinu, već da na suptilan način reflektuju dimenziju svakodnevne egzistencije, ma koliko ona bila burna. Njihov utisak uokviruje Joksimovićeva sposobnost da mikro i makro narative učini materijalno opipljivim, bliskim, kroz iskustvo oblika, boja, taktilnih senzacija, estetskih i utilitarnih funkcija, organskih procesa, prirodi svojstvenih zakonitosti, savremenih društvenih dinamika. Dodatni parametar za razumevanje i doživljaj dela Joksimović unosi sa nazivima, ponekad magritovski subverzivnim ili sročenim u stih, ostavljajući ih posmatraču i kao ključ i kao otvoren prostor za dalje (s)misaono otkrivanje vizuelnih situacija, uprizorenja i proizvedenih formi.

Izložba će biti otvorena od 8. maja do 25. avgusta 2025.

Zdravko Joksimović (1960, Buče, Crna Gora) diplomirao je na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1986. godine, u klasi profesora Nikole Jankovića. Magistrirao je na istom fakultetu 1989. godine, a 2015. odbranio doktorski umetnički projekat sa temom Poetika tela – komparativna analiza sopstvene skulptorske prakse i aktuelnih problematika tela u savremenoj svetskoj skulpturi. Od 1992. godine radi na Fakultetu likovnih umetnosti, gde je 2014. izabran u zvanje redovnog profesora.

Izlagao je na 50 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim grupnim izložbama u više evropskih i svetskih gradova (Bratislava, Varšava, Lisabon, Strazbur, Pariz, Budimpešta, Moskva, Amsterdam, Zagreb, Vašington i dr.). Izveo je sedam javnih skulptura u inostranstvu, među kojima su Demfer – Š kao šuma (Blair Atholl, Škotska), kao i skulptura Quick Healing (Ohtawara, Japan). Učestvovao je na međunarodnim simpozijumima u Japanu, Škotskoj, Austriji, Španiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Poljskoj. Dobitnik je više nagrada iz oblasti likovne umetnosti, među kojima je i Politikina nagrada 2016. za izložbu Reanimacija umetnika posle 30 godina u Kući legata u Beogradu. Takođe je dobitnik prve nagrade za spomenik Isidori Sekulić 2013. godine, prve nagrade za spomenik Đurđu Brankoviću u Smederevu 2022. godine, kao i nagrade „Sava Šumanović” za 2024. godinu.  

Autor je spomenika Zoranu Đinđiću postavljenog u Prokuplju 2008. i spomenika Karlu Maldenu koji je postavljen na zgradi Jugoslovenske kinoteke 2019. godine. Dela mu se nalaze u najvažnijim javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji, kao i u više muzejskih i privatnih kolekcija u inostranstvu (Crna Gora, Španija, Bosna i Hercegovina, Izrael, Holandija, Engleska, Škotska, Austrija, Švajcarska, Bugarska).

Za realizaciju izložbe „Zdravko Joksimović – Svetlucavo prijateljstvo” Muzej savremene umetnosti se posebno zahvaljuje Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, Narodnom muzeju Srbije, Narodnom muzeju Šumadije, Narodnom muzeju Požarevac, Narodnom muzeju Pančevo, Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović”, Muzeju grada Beograda, Kulturnom centru Pančevo, Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Sopot, Centru za likovno obrazovanje – Šumatovačka, Galeriji savremene umetnosti Niš, Muzeju Zepter, umetničkim kolekcijama Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Yettel, Publikum, galerijama ARTE, B2, RIMA, X Vitamin, Viline Vode, H2O (Barselona) kao i brojnim privatnim kolekcionarima i vlasnicima dela Zdravka Joksimovića.

MM Concerts, Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavlja

ORANSSI PAZUZU U NOVOM SADU
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1251769403396865

Oranssi Pazuzu su jedan od metal bendova novije generacije o kome se najviše pričalo u proteklih nekoliko godina. Unikatna kreacija čiji albumi su pobrali mnogobrojne nagrade i pozitivne kritike kako medija tako i fanova širom sveta.U svom zvuku vrlo sifisticirano kombinuju mnoge klasične elemente širokog spektra metal stilova, ali i vrlo vešto ubacuju nestandardne i neočekivane elemente drugih muzičkih pravaca. Na taj način njihova umetnost stiče ogroman broj fanova i postavlja bend na sve vidljivije mesto na sceni. 11. oktobra protekle godine bend je objavio svoj šesti po redu album pod nazivom Muuntuautuja za Nuclear Blast Records i u ovoj godini promovisaće izdanje širom sveta, a jedan od datuma jeste upravo u Novom Sadu i Studentskom kulturnom centru.

Ulaznice će biti u prodaji na svim Gigstix prodajnim mestima od 27. januara po ceni:
2.500rsd – early bird
3.000rsd – pretprodaja
4.000rsd – na dan koncerta