Vesti

Preminuo slikar, Petar Mošić

Foto Jovana Jarebica

Beograd, 30. jun 2025.godine

Sa dubokim žaljenjem obaveštavamo javnost da je juče, iznenada, preminuo Petar Mošić (1981, Beograd), izuzetno talentovani i priznati srpski slikar. Vest o njegovoj preranom odlasku  šokirala i rastužila sve njegove prijatelje, saradnike i ljubitelje umetnosti.

Petar Mošić je završio doktorske umetničke studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, pod mentorstvom prof. Anđelke Bojović. Ostavio je snažan trag na savremenoj likovnoj sceni kroz dvadeset samostalnih i više od stotinu grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Bio je dobitnik brojnih nagrada i priznanja, među kojima se izdvajaju priznanje „Igor Belohlavek“ na 65. Oktobarskom salonu u Šapcu (2022), nagrada na temu „Ecce Homo“ u Kranju (2022), nagrada za slikarstvo Zadužbine „Momčilo Momo Kapor“ (2020), kao i Zlatna paleta sa Prolećne izložbe ULUS-a (2016). Njegovi radovi deo su brojnih javnih i privatnih kolekcija, uključujući Muzej Hercegovine u Trebinju, Muzej Srema, Prvu kragujevačku gimnaziju, Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, Kolekciju Aleksić Galerije, kao i korporativne i hotelske prostore poput hotela Courtyard by Marriott Belgrade.

Pored toga, bio je aktivan učesnik međunarodnih umetničkih rezidencija, među kojima su Glo’Art fondacija u Belgiji i Internacional Summer Art Camp u Mađarskoj, a njegova dela predstavljena su i na prestižnim sajmovima umetnosti poput Affordable Art Fair u Amsterdamu, gde su bila uvrštena među najbolje radove po izboru stručnog žirija.

Od 2016. do 2018. godine bio je član Saveta Galerije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, a doprinosio je i širenju umetničkog znanja kroz saradnju sa Nacionalnim muzejom Ruande.

Petrov iznenadni odlazak ostavlja nenadoknadiv gubitak za srpsku umetničku scenu i sve koji su ga poznavali.

Neka mu je večna slava i hvala.

Afro festival u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu


Najznačajnija kenijska perkusionistkinja Kasiva Mutua – specijalna gošća Afro festivala

Beograd, jun 2025. – Afro festival, jedinstveni događaj na kulturnoj sceni Srbije – prostor otvorenog dijaloga, učenja, umetničke razmene i proslave bogatstva afričke kulture, održaće se tokom vikenda, 28. i 29. juna u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu (Andre Nikolića 14).

Afro festival, koji svake godine okuplja veliki broj posetilaca, i ove godine donosi bogat i raznovrstan program – od kreativnih radionica i izložbi do muzičkih nastupa i edukativnih sadržaja za decu i odrasle. Tokom dva festivalska dana, Muzej postaje živa pozornica – mesto susreta kulturnih tradicija, modernih izraza i autentične umetničke inspiracije. 

Festival nudi sadržaje za sve generacije: bogatu ponudu na tradicionalnom Afro bazaru, izložbu na otvorenom „Impresije o Africi“, likovne radionice, javna vođenja, društvene igre i plesne nastupe. Posetioci mogu da se oprobaju u društvenoj igri mankala, da nauče kako se vezuju afrički turbani, učestvuju u muzičkim i plesnim nastupima poput kapuere ili kufambe, oslikavaju kanga tkanine, kao i da prate stručna vođenja kroz tematsku izložbu „Prefabrikacija solidarnosti: IMS-Žeželj između Jugoslavije, Kube i Angole“ i taktilnu izložbu „Vidi, dodirni, oseti…“. Atmosferu u bašti Muzeja upotpuniće DJ Džeri poreklom iz Ugande, koji će puštati afrobit i afrohaus muziku. 

U nedelju, u okviru programa Durbar, brojne afričke ambasade u Beogradu predstavljaju kulinarske specijalitete i autentičnu atmosferu ovog kontinenta. Posebno aranžirani štandovi sa predmetima umetničke i zanatske proizvodnje, tkaninama, nakitom, začinima i napicima, doprinose duhu festivala koji na nezaboravan način dočarava kulturnu riznicu Afrike. Ove godine učestvuju ambasade Alžira, Angole, Brazila, Gane, Egipta, DR Konga, Libije, Maroka, Nigerije i Tunisa, kao i konzulati Gabona, Jamajke i Namibije. U nedelju u 12 časova, predviđena je ceremonija zvaničnog obraćanja doajena Grupe afričkih ambasadora u Beogradu, NJ.E. Fataha Mahraza, ambasadora Alžira, u prisustvu ambasadora afričkih zemalja, predstavnika diplomatske zajednice i drugih zvanica.

Zvezda programa: Kasiva Mutua

Specijalna gošća ovogodišnjeg festivala je Kasiva Mutua, vodeća kenijska perkusionistkinja, pevačica, gitaristkinja i kantautorka, čiji rad spaja bogatu tradiciju i savremeni muzički izraz. Kasiva je poznata kao prava ritmička čarobnica, a kroz svoju umetnost promoviše rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u svetu muzike, naročito u svetu perkusija, kojim i dalje pretežno dominiraju muškarci.

Njena muzika kombinuje tradicionalne afričke ritmove sa elementima džeza, hip-hopa, regea i fanka. Odrasla je uz priče svoje bake i danas je simbol nove generacije afričkih umetnica koje menjaju tok muzičke istorije kontinenta. Nastupala je širom sveta i učestvovala u projektima kao što su The Nile Project i Coke Studio Africa.

Posetioci Muzeja afričke umetnosti imaće priliku da Kasivu dožive u dva posebna programa: interaktivna radionica perkusija na programu je u subotu, 28. juna u 16 časova, a veliki koncert na festivalskoj bini održava se u nedelju, 29. juna u 14 časova. Svi posetioci dobrodošli su da ponesu svoje instrumente (bubnjeve, đembe, udaraljke) i pridruže se ovoj jedinstvenoj muzičkoj avanturi!

Reciklaža je ključna tema današnjice i inspiracija u afričkoj umetnosti. U saradnji sa kompanijom Sekopak, Afro festival promoviše odgovorno ponašanje prema otpadu. Posetioci su pozvani da plastične flaše i limenke odlože na posebno organizovanom reciklažnom punktu. Svako ko donese pet plastičnih flaša ili limenki dobiće simboličan poklon i na taj način učestvuje u pripremi izložbe „ReciArt“ u Muzeju afričke umetnosti.

Prijatelj ovogodišnjeg Afro festivala je agencija Disko Travel, koja stiže sa punim koferom iznenađenja! Najsrećniji posetilac osvojiće magično putovanje u Maroko, izvlačenje lutrije je u nedelju na samom Festivalu! Ako volite putovanja, disko ritam, boje i priče sa svih strana sveta — obavezno ih posetite na štandu, jer su pripremili i dodatna iznenađenja.

Ulaznice su dostupne putem sajta www.tickets.rs, na prodajnim mestima Ticket Vision-a i na ulazu u Muzej afričke umetnosti.

Kompletan program Afro festivala možete preuzeti na OVOM linku i SAJTU Muzeja afričke umetnosti.

FOTO: MAU, dozvoljeno objavljivanje

Povratak Supernaturala sa stilom! Biljke, pčele, narodni travari i muzika – Priroda se vratila u grad!

U hramu kulture na Dunavu, u kulturnom centru Silosi, Supernatural festival proslavio je svoj 18. rođendan i trijumfalno se vratio uz hiljade posetilaca. Dobra energija, ljubav, priroda, pčele, biljke, umetnost i znanje nahranili su dušu svakoga ko je sišao na Dunav u nedelju, 22. juna, kada sunce najduže sja.

Pčela kao simbol – umetnost koja ostaje

“Pre tri godine, Gaia pokret Anastasija Ćetković i Supernatural zajedno su formirali medonosni vrt, koji su braća pčelari Dario i David pretvorili u urbani pčelinjak i podigli celu priču na svetski nivo. Zajedno sa formiranjem Silosi Bee Centra, pokrenuli smo i inicijativu za uspostavljanjem pčelinjeg koridora u budućem Linijskom parku Grada Beograda – zonu sadnje medonosnog bilja, važnu za opstanak pčela, najvažnijeg bića na planeti. Veliko nam je zadovoljstvo što smo baš ovde, zajedno sa najmlađim volonterima i učesnicima ekoloških radionica festivala, simbolično zasadili prve biljke budućeg koridora. Želimo da Linijski park Beograda postane i najveći pčelinji koridor na svetu“, istakao je Srđan Stanković, osnivač Supernaturala.

Yettel nagradio 1.500.000-og reciklera
Na glavnoj festivalskoj bini, Yettel je obeležio važan jubilej – 1.500.000 recikliranih uređaja. U znak zahvalnosti povodom dostizanja ovog značajnog cilja, Yettel je nagradio Marka Panića iz Aleksinca, koji je doneo milion i petsto hiljaditi uređaj na reciklažu, električnim biciklom kao simbolom održive mobilnosti. Ovim gestom još jednom je potvrđena snaga pojedinca u kolektivnoj promeni, koju Yettel sprovodi kroz sveobuhvatan program reciklaže pokrenut 2021. godine. Podsticanjem korisnika da recikliraju stare uređaje, podiže se svest građana o važnosti pravilnog odlaganja otpada. Mobilne telefone, tablete, računare, punjače, pametne satove i svu opremu kupljenu u Yettel prodavnicama, korisnici sada mogu i reciklirati na istom mestu. Do danas je Yettel Srbija, u saradnji sa svojim korisnicima, reciklirao više od 113 tona opasnog električnog i elektronskog otpada. Program se nastavlja i u budućnosti, sa ciljem da do 2027. godine bude reciklirano ukupno 2,7 miliona uređaja.

OTP Village: Čajanka u zelenoj laboratoriji
U posebnoj zoni festivala, organizovane su OTP čajanke u okviru Plant House biljne laboratorije – mobilne zelene oaze napravljene od brodskog kontejnera u saradnji OTP banke Srbija i Supernaturala. Ovde su posetioci imali priliku da degustiraju pažljivo pripremljene čajne mešavine lekovitih i medonosnih biljaka, uživaju u miru biljnog sveta i razgovaraju o zdravim navikama. OTP Village je pokazao kako čaj, dizajn i ekologija mogu postati mesto okupljanja, učenja i odmora – usred gradske vreve, a u ritmu prirode.

Kupovinom do promene
U okviru Mastercard Supernatural Shop-a, posetioci su kupovinom festivalskih majica i odevnih predmeta brenda sa svrhom, Friends of the Danube, na poklon dobijali biljke nane i semena lavande i majčine dušice, a celokupan promet realizovan je beskontaktnim plaćanjem.

Supernatural 2025 pokazao je da je moguće spojiti kulturu, ekologiju, zajednicu i inovacije u autentično festivalsko iskustvo. Ali više od toga – pokazao je da u Beogradu i dalje postoji želja za povezivanjem s prirodom, znanjem i umetnošću.

Yettel Galerija – bila je umetnički epicentar festivala, i posetiocima je otkrila originalna umetnička dela Viktora Kiša, Borisa Deheljana i Aleksandra Gligorijevića nastala tehnikom upcyclinga – ono što je moglo da završi na otpadu, pretvoreno je u sklpture velike umetničke vrednosti. Jedan od najupečatljivijih trenutaka festivala bilo je otkrivanje instalacije „Hani“ Viktora Kiša – skulpture pčele, koja trajno ostaje u Domu kulture Silosi kao poklon Beogradu, donacija Supernaturala i Yettela – kao podsetnik na značaj oprašivača i snagu kolektivne odgovornosti.

Ekologija kroz igru i znanje
Na “planeti biljaka i pčela”, deca i odrasli su kroz radionice Silosi Bee Centra, Neše Travke, Smilje i Bosilje i Darka Bosiljka učili kako da od otpada stvore umetnost, upoznavali lekovito bilje, pravili tinkture i razgovarali o važnosti pčela. Neša Travka je vodio berbu divljeg bilja i kuvao gulaš od 100 gljiva, dok su Maja Kovać, Melemi Timočke Krajine, Meli Plants i Arijamare predstavili tinkture, prirodnu kozmetiku i biljne recepte za negu i ravnotežu. Znanje, igra i mirisi prirode obeležili su ovaj omiljeni segment festivala zajedno sa Craft Art bazarom.

Muzika za pamćenje
Festival je kulminirao bogatim muzičkim programom – DJ Filip Miljuš doneo je organske zvuke, Razvigor emotivne vibracije, Stereo Banana pravu eksploziju energije, a Ida Prester & Lollobrigida slavile su slobodu, zvuk i prirodu uz euforičnu publiku.

Više od festivala – poklon Beogradu!
Supernatural je i ove godine bio poklon zajednici, osmišljen da inspiriše, okupi i pruži sadržaj dostupan svima. Ulaz je bio slobodan, a više od 20 učesnika – od organizacija i proizvođača do kompanija kao što su Fantastic Funghi, Craft Art Bazar i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije – doprinelo je raznolikom programu. Festival je realizovan uz podršku partnera koji dele iste vrednosti: Dom kulture Silosi i Gaia pokret, OTP banka Srbija, Mastercard Srbija i Yettel Srbija.

Vidimo se sledeće godine na Supernaturalu!

Pariz i Muzej savremene Beograd – „Geometrija praznine“ Ane Knežević očarala više od 1.000 posetilaca na Beloj noći u Parizu

U okviru ovogodišnje manifestacije Bela noć u Parizu, u subotu 7. juna, u Kulturnom centru Srbije svečano je otvorena multimedijalna izložba „Geometrija praznine“ umetnice Ane Knežević, u realizaciji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije. Kustoskinja izložbe je Una Popović, dok su za tehničku realizaciju bili zaduženi Nenad Milosavljević iz KIC Pariz  i Jules Burki, spoljni saradnik.

Bela Noć (Nuit Blanche) je jedan od vodećih umetničkih događaja u organizaciji grada Pariza, koji svake godine nudi bogat program koji obuhvata razne forme savremene umetnosti i privlači hiljade posetilaca. Kompleksna medijska instalacija Ane Knežević, zasnovana na svetlu, zvuku i prostornoj geometriji, privukla je izuzetnu pažnju publike svih generacija. Prema rečima menadžerke projekta iz Kulturnog centra Srbije u Parizu, Diane Koprivice, veče je bilo „izuzetno uspešno, sa više od 1000 posetilaca, što je nezapamćen broj za Bele noći  u dosadašnjoj istoriji Centra.”

Instalacije koje čine izložbu već su bile prikazane u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu 2024. godine, gde su izazvale ogromno interesovanje publike, postavši najposećenija izložba te godine i ušavši među pet finalista za prestižnu nagradu Politike. Reč je o radu koji ne komunicira narativno, već senzorno i frekvencijski, koji su posetioci iskusili u stanju prostorne tišine i energetskog balansa.

Knežević je tokom samog otvaranja u Parizu predstavila tri VR instalacije “Orbital Resonanse“ (2024) zajedno sa “Magnetic Flower” (2023) i “Sonic Geometry” (2021). U podrumu Kulturnog centra u Parizu, Knežević je realizovala prostorno svetlosnu instalaciju pod nazivom „Faraway, so close”. Instalacija i VR su bili interaktivni sa publikom, pa je izložba događaj na nivou involvacije kako kroz grad Pariz, tako i u samom galerijskom prostoru. Svi radovi problematizuju pitanja vidljivog i nevidljivog u umetnosti kao i iskustvo unutra-spolja, i izuzetno su komunikabilni i otvoreni za interakciju posetilaca i za individualni doživljaj.

Kako navodi kustoskinja  Una Popović, ova postavka je rezultat višegodišnjeg istraživanja Ane Knežević i njenih eksperimenata sa  zvukom i svetlom u raznim prostorima. U donjem delu Kulturnog centra, publika ima priliku da iskusi instalaciju koja deluje na čula mimo jezika, stvarajući stanje frekvencijske nule — balans između vidljivog i nevidljivog.

Nenad Milosavljević, tehnički realizator izložbe, istakao je: „Zadovoljni smo što smo uspeli da zahtevnu instalaciju postavimo precizno i funkcionalno u složenim uslovima prostora KC-a u Parizu. Pozivamo sve koji se nalaze u Parizu da do 25. jula posete izložbu i dožive “Geometriju praznine’.“

Izložba je otvorena do 25. jula, a reakcije publike, uključujući veliki broj umetnika, studenata i profesionalaca iz oblasti novih medija, pokazuju da je „Geometrija praznine“ pun pogodak za manifestaciju Bela noć, ali i važan doprinos predstavljanju savremene srpske umetnosti u inostranstvu.

Ana Knežević (Beograd, 1976) interdisciplinarna je umetnica. Kreira svetlosne i zvučne instalacije, crteže i VR instalacije. Od 2017. istražuje nove oblasti koje je uvela VR tehnologija. Dobitnica je Culture Hub stipendije i rezidencije u Njujorku 2018. godine kao i nagrade Pollock- Crasner 2017. godine, nagrade ArtsLink u Njujorku 2012. godine i nacionalne nagrade za crtež Fondacije Vladimir Veličković 2009 godine. Osim u Srbiji samostalno je izlagala u Njujorku, Bostonu, Parizu i dr. 

Foto: Srpski kulturni centar u Parizu.

Interakciji je potrebna podrška da proslavi jubilej: 20. izdanje Međunarodnog studentskog filmskog kampa

Kamp Interakcija − međunarodni studentski program koji je tokom prethodne dve decenije postao simbol kreativnih susreta i dokumentarnog stvaralaštva ove godine obeležava svoje 20. izdanje.

Od 2006. godine, Interakcija: Međunarodni studentski filmski kamp koji organizuje Nezavisni filmski centar Filmart iz Požege ugostio je 304 učesnika iz 64 zemlje. Na Kampu su u prethodne dve decenije snimljena 62 kratka dokumentarna filma u Požegi, Čačku, Užicu, Ivanjici, Guči, Arilju, Kosjeriću, Gornjem Milanovcu i selima Zlatiborskog i Moravičkog okruga.

Povodom ovog značajnog jubileja, putem platforme donacije.rs NFC Filmart je pokrenuo kampanju prikupljanja sredstava “Podrži 20. izdanje Interakcije: Međunarodnog studentskog filmskog kampa u Požegi“. Do sada je prikupljeno 55% od ukupne potrebne sume novca, kako bi se 20. Kamp uspešno realizovao. Podrška zajednice, prijatelja, partnera i ljubitelja dokumentarnog filma omogućiće da se i ove godine mladim autorima iz Srbije i inostranstva pruži jedinstveno stvaralačko i edukativno iskustvo, a lokalnim zajednicama prilika da njihove priče pretočene u dokumentarne filmove dopru do sveta.

U okviru ovog jedinstvenog programa, studenti filma iz celog sveta dolaze u Srbiju da zajedno sa našim zajednicama – junacima filmova, volonterima, sugrađanima – stvaraju filmove koji prepoznaju i osvetljavaju autentične lokalne priče, usput doprinoseći decentralizaciji kulture, interkulturalnom dijalogu, ali i održivom lokalnom razvoju i turističkim potencijalima Požege i okolnih mesta.

Ovogodišnje jubilarno 20. izdanje biće realizovano od 9. do 25. avgusta 2025. godine. Interakcija traje zahvaljujući ljudima, pričama koje nas spajaju bez podela i predrasuda. Već dve decenije, Interakcija gradi zajednicu zasnovanu na poverenju, ljubavi prema filmu, zajedničkom stvaranju i stvarnim susretima. Ovaj jubilej ne pripada samo Filmart timu – već svima koji su verovali u snagu dokumentarnog filma i poziv da se on obeleži upućen je svima njima.

Više informacija o kampanji i načinu podrške dostupno je na https://www.donacije.rs/projekat/podrzi-20-izdanje-interakcije/

Osnovana Fondacija Milenija i Darko Marušić

U čast arhitekture i trajnih vrednosti stvaralaštva

Fondacija „Milenija i Darko Marušić“ (MDM Fondacija) osnovana je 2024. kao neprofitna i nevladina organizacija. Osnivač fondacije je Milenija Marušić, u svoje i u ime svog životnog i profesionalnog partnera.

Ključni cilj Fondacije je promocija arhitekture kao važnog i složenog segmenta kulture, uz afirmaciju i trajno čuvanje dela i ličnosti srpskih i jugoslovenskih arhitekata Milenije i Darka Marušića. 

Ostali ciljevi Fondacije su: dodela godišnje nagrade za realizovano delo iz oblasti stambene arhitekture, sa prostora bivše Jugoslavije, koje odražava kontekst, humanizam, ambijentalnost, jedinstvo prostora i etički pristup; zatim izdavačka delatnost, uključujući započetu trilogiju sa osnovicom naselja Cerak Vinogradi, monografije, kao i druge publikacije posvećene arhitekturi; prikupljanje, arhiviranje, digitalizacija i javna dostupnost projektne dokumentacije Marušića, u saradnji sa stručnom bibliotekom Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije (IAUS); saradnja sa institucijama zaštite i podrška očuvanju izgrađenih objekata i celina ii podsticanje i podrška mladim talentovanim arhitektama.

Fondacija raspolaže osnivačkom imovinom, koju čine sredstva lično stečena višedecenijskim radom Milenije i Darka Marušića – iz nagrada, konkursa i realizovanih projekata. Ta sredstva koristiće se prema jasno definisanim pravilima, prvenstveno za dodelu nagrade iz oblasti stambene arhitekture.

Fondacija MDM ima sedište u Beogradu, u prostorijama Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije (Bulevar kralja Aleksandra 73/II) mestu gde su Marušići proveli profesionalni vek i stvorili svoja najznačajnija dela.

Osnivanjem Fondacije, otvara se prostor za čuvanje jednog od najvažnijih domaćih arhitektonskih opusa i podršku budućim generacijama koje veruju u moć arhitekture da oblikuje bolje društvo.

Milenija i Darko Marušić

Darko Marušić (1940–2017) bio je redovni profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Diplomirao je 1965. godine, a od 1966. do 1973. radio je u Institutu za arhitekturu i urbanizam Srbije (IAUS) u kome je nadalje bio stalni saradnik. Bio je prodekan i vršilac dužnosti dekana Arhitektonskog fakulteta, predavao je i na fakultetima u Nišu i Novom Sadu. Autor je brojnih stručnih tekstova i urednik važnih izdanja posvećenih stanovanju. Dobitnik je priznanja Arhitektonskog fakulteta (1985, 1998), Povelje IAUS (1984) i drugih strukovnih nagrada. Član je Akademije arhitekture Srbije, udruženja ULUPUDS, Saveta istraživačke stanice Petnica, a takođe je i član je autorskog tima i jedan od osnivača BINA.

Milenija V. Marušić (rođ. Jovanović, 1941) vodeći je projektant i stručni savetnik u IAUS-u. Diplomirala je 1965. na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, radila je kao projektant i savetnik od 1965. godine, a penzionisala se 2012. Nastavlja saradnju sa IAUS-om. Bila je gostujući asistent na Arhitektonskom fakultetu, učestvovala na brojnim seminarima i predavanjima, uključujući i u MoMA u Njujorku 2018. Član je Akademije arhitekture Srbije i ULUPUDS.

Autorski tandem Milenija i Darko Marušić radio je zajedno sve arhitektonsko urbanističke konkurse i realizacije u duhu svojih projektantskih načela. Njihov autorski opus obuhvata  preko 28 arhitektonsko-urbanističkih konkursa sa 7 prvih, 5 drugih i 2 treće nagrade, kao i više od 50 realizovanih objekata i prostornih celina. Za sve objekte i prostorne celine autori su u svojstvu glavnih projektanata radili kompletnu dokumentaciju- urbanističke projekte, arhitektonske projekte objekata i partera, projekte enterijera i vizuelnih komunikacija. Vršili su i projektantski nadzor nad izvođenjem, učestvovali (Milenija i dalje učestvuje) u “životu” objekata nakon useljenja.

Nagrađene realizacije, između ostalih: Naselje Cerak Vinogradi u Beogradu, grupa porodičnih kuća „Cvećara“ u Beogradu, stambeno-poslovni objekat u Novom Sadu, stambeno-poslovni objekat u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, benzinska stanica Novo Mirijevo u Beogradu, dečiji vrtić “Plava ptica” u Beogradu, upravno-poslovni objekat Metals banke u Novom Sadu, kao i nagrade za celokupno stvaralaštvo (Velika nagrada Saveza arhitekata Srbije za celokupno stvaralaštvo i životno delo, 1993.; Nagrada Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije za životno delo, 2018.; Nagrada Đorđe Tabaković za izuzetan stvaralački i pregalački doprinos u oblasti arhitekture, 2018.).

Zaštita objekata i urbanističkih celina

Stambeno naselje Cerak Vinogradi u Beogradu je prvi savremeni stambeni kompleks u ovom delu Evrope proglašen za kulturno dobro 2019. Izabrano je za izložbu “Betonska utopija- arhitektura Jugoslavija 1948-1980”, održane u muzeju MoMa u Njujorku i nakon izložbe uvršteno je u stalnu kolekciju muzeja.

Većina ostalih objekata se nalazi u režimu prethodne i urbanističke zaštite.

Detaljnije na www.mdmfondacija.org

Čačak – Otvorena instalacija if walls could tell umetnika Miše Kubala na Trgu „Nadežda Petrović” u Čačku

U četvrtak. 5. juna na Trgu „Nadežda Petrović” u Čačku otvorena je instalacija if walls could tell nemačkog konceptualnog umetnika Miše Kubala. Ova instalacija deo je istoimenog projekta koji propituje ulogu umetničkih institucija u savremenom društvu, njihovu otvorenost prema različitim društvenim grupama, te mogućnosti za participativno uključivanje građana u procese umetničke produkcije.

Predrag Živković, kustos Umetničke galerije “Nadežda Petrović” Čačak, u uvodnom obraćanju je istakao: “Naša galerija je u gradu i šire prepoznatljiva po svom odnosu i otvorenosti prema publici, koju nikad nismo smatrali za pasivnog posmatrača i konzumenta kulturnih sadržaja koje mi proizvodimo. Uvek smo se trudili i to ćemo činiti i ubuduće, da naša publika bude i aktivni deo naše zajednice – da pored toga što konzumira, i kreira sadržaj. Ovo je još jedan korak u tom pravcu“.

Kristof Feldhus, direktor Goethe-Instituta u Beogradu, prisutnima se obratio rečima: „Nalazimo se na samom početku nastajanja jednog umetničkog dešavanja ili pojave, jer ovo još uvek nije umetničko delo. Ovde nemamo umetnika-stvaraoca u tradicionalnom smislu. Ne postoji ni jasna umetnička poruka poput ideje ili stejtmenta. Nalazimo se ispred umetničkog procesa koji nas vraća korenima umetnosti, jer ona u svojoj suštini i na svojim počecima, zapravo nije imala jasnu nameru umetnika da stvori delo, već je više nastajala iz potrebe da se stvaralac izrazi. Ovome upravo svedočimo i ovaj proces nas vraća ka tome.

Zoran Erić, kustos projekta, između ostalog je naveo: “Jako je bitna ideja da particitivna umetnost može dosta da govori o problemima svih gradova i zemalja u regionu. Projekat je osmišljen kao otvoreno polje, gde umetnik deluje samo kao katalizator. Umetnik ne nameće nikakve zadatke građanima, već postavlja tri bela zida u različitim konstelacijama prilagođenim lokalnom kontekstu. Ti zidovi predstavljaju nešto potpuno prazno, poput slikarskog platna, za sve građane koji žele da ostave otiske, nešto napišu, izraze svoja osećanja ili ostave neke poruke. Nije namenjen isključivo umetnicima, već i svim građanima koji su zainteresovani da se uključe. Nama je jako bitno na koji način muzeji li galerije sarađuju i komuniciraju sa publikom, a znamo da Umetnička galerija Nadežda Petrović ima dugu tradiciju, puno programa, i  brine o svojoj publici. Nakon dva dana ćemo steći utisak koji su to problemi, lične želje i afiniteti svih građana, koji će oni poželeti da izraze“.

Umetnik Miša Kubal se zahvalio Goethe-Institutu istakavši da ova mreža od 150 instituta širom sveta možei nama da posluži kao primer nove, drugačije mreže, koja će se formirati u regionu i nastaviti da se razvija.

„Ovde imamo posebnu vezu – sa jedne strane je Nadežda Petrović koju vezujemo za početak moderne umetnosti u Srbiji i ima snažan uticaj ne samo ovde već i širom Evrope. Istovremeno je Čačak prestonica umetnosti u javnom prostoru i poznat je po udruženjima umetnika koji se izražavaju na ovaj način“, naglasio je Kubal.

„Kada dolazite iz Nemačke, zidovi vas više asociraju na odvajanje nego na povezivanje i okupljanje. Donoseći ove zidove u Čačak takođe znači da se ujedinjujemo sa antičkom tradicijom Agore i otvorenim prostorom dijaloga“  dodao je Kubal  i zaključio: „Ako ste upoznati sa mojim radom znaćete da on zavisi od struje, jer većinu projekata radim sa svetlom. Ovde zavisim od participacije, što je još bolja i jača energija. U ovom projektu ne radi se toliko o publici, koliko o kolektivnom autorstvu“.

U raznim gradovima jugoistočne Evrope zidovi su postavljeni u javne prostore – kao simbolični muzejski ili galeriijski zidovi, ali dostupni i otvoreni svima. Poput filtera, oni prikupljaju tragove kulturnih i urbanih izraza iz svakodnevnog života. Kada ih obeleže prostor i ljudi, zidovi se vraćaju u institucionalni kontekst – čuvajući te tragove ili nudeći prostor za nova ispisivanja. Umetnik deluje kao katalizator, a građani postaju saradnici, koautori i aktivni nositelji sadržaja. Projekat postavlja pitanje šta se događa kada publika, umetnici i lokalna zajednica dobiju slobodu izražavanja u javnom prostoru, što nije uobičajeno za muzeje i galerije.

Tokom trajanja projekta u Čačku, na Trgu „Nadežda Petrović”  postavljena su tri bela zida. Građanke i građani su pozvani da na njima ostave svoj trag – reč, crtež, boju ili misao – koristeći razne materijale i tehnike. Rezultat je kolektivno umetničko delo koje ne nastaje iza zatvorenih vrata institucije, već u živom javnom prostoru – kao komunikacija između publike, umetnika i zajednice.

U subotu 7. juna u 17 časova, u Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović” u Čačku biće održana i panel diskusija na temu „Umetnost u javnom prostoru – dokumenti destrukcije”, u kojoj će učestvovati Mariela Cvetić, umetnica i teoretičarka umetnosti, profesorka Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu; Jasmina Čubrilo, istoričarka umetnosti, profesorka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu; Bojan Đorđev, pozorišni reditelj; i Predrag Živković, kustos Umetničke galerije „Nadežda Petrović”, Čačak. Panel će moderirati kustos projekta Zoran Erić, iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.

U društvima sa izraženim tenzijama i polarizacijom na mnogim nivoima, umetnost u javnom prostoru često može postati meta agresije i uništavanja. To se već dogodilo sa nekoliko umetničkih projekata predstavljenih u Čačku, koji su bili oštećeni i vandalizovani. Ključno pitanje koje se ovde postavlja je: da li umetnost u javnom prostoru predstavlja lakmus papir za otkrivanje bolnih tačaka u društvu? Da li su umetničke institucije zaista „oaze” u kojima je umetnost „zaštićena” od takvih izraza i ogorčenja?

Miša Kubal radi kao konceptualni umetnik od 1977. s fokusom na problem svetla u umetnosti.  Njegovi radovi preispituju društveno-kulturne strukture putem arhitektonskih intervencija i performativnih činova u javnom prostoru. U njegovim participativnim projektima stapaju se javni i privatni prostor i nudi platforma za otvorenu i direktnu komunikaciju između publike, i umetnika. Profesor je umetnosti u javnom prostoru na Akademiji za medijsku umetnost u Kelnu, a 2016. godine dobio je Nemačku nagradu za umetnost svetla.

Projekat if walls could tell je do sada realizovan u Sarajevu, Bukureštu, Skoplju, Kišinjevu, Ljubljani, i Kraljevici, a završna etapa, održaće se u Weltkunstzimmer-u u Diseldorfu, gde će biti organizovana završna panel diskusija s predstavnicima svih partnerskih institucija.

Partneri na projektu su: Ars Aevi – Muzej savremene umetnosti (Sarajevo), Nacionalni muzej rumunskog seljaka (Bukurešt), Muzej savremene umetnosti – Skoplje, RIZOM [ K ] – Dvorac Frankopan (Kraljevica), Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ (Čačak), Centar za savremenu umetnost [KSA:K] i Galerija „Plai” (Kišinjev), MGML – Galerija Vžigalica (Ljubljana), i WELTKUNSTZIMMER (Diseldorf).

Projekat je organizovan u saradnji sa mrežom Goethe-Instituta u svim zemljama partnerskih institucija i uz podršku Kunststiftung NRW i Bundeszentrale für politische Bildung.

Foto: Milenko Savović. 

Svečana dodela nagrada 57. MAJSKE IZLOŽBE

Svečana dodela nagrada, plaketa i pohvala 57. Majske izložbe Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije, „Na(j)zad u sadašnjost!“, biće održana u ponedeljak, 2. juna od 18h, u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ (Bulevar kralja Aleksandra 71, Beograd).

Tom prilikom će biti predstavljen i katalog 57. Majske izložbe, u pdf izdanju. Katalog će biti dostupan za preuzimanje putem linka i QR koda.

Na ovogodišnjoj Majskoj izložbi, u okviru glavnog programa, učešće je uzelo 153 autora članova ULUPUDS-a iz svih devet sekcija Udruženja, deset autora članova UPIDIV-a, i sedmoro autora iz Crne Gore – u okviru regionalnog programa. Specijalni gost 57. Majske izložbe bio je Savez društava slovenačkih likovnih umetnika (ZDSLU) koji su se predstavili reprodukcijama 19 odabranih autora. 

Ovogodišnja Majska izložba održana je u pet izlagačkih prostora: Bioskopu Balkan, Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, Maloj galeriji Doma Vojske, Sali pod svodovima Konaka kneginje Ljubice i galeriji Singidunum – izložba prošlogodišnje dobitnice Velike nagrade, Milice Đurov.

U okviru potprograma Majske izložbe, svojim medaljama i plaketama predstavilo se 20 članova internacionalnog udruženja medaljera FIDEM (Federation Internacionale de la medalle). 

Prateći programi poput tribine Lidije Jovanović „Šta odeća oseća – Premošćavanje“, i prezentacija članova Sekcije za kritiku, istoriju i teoriju umetnosti ULUPUDS-a, održani u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, ali i filmski programi koji su se odigravali u UK Parobrod, atraktivni intervjui sa umetnicima „Upoznaj umetnika – oseti trenutak“ Slavice Damnjanović i Darka Kuzmanovića, obogatili su program ovogodišnje Majske izložbe koji je trajao tokom čitavog maja meseca. 

Ovogodišnja Majska izložba realizovana je isključivo od kotizacija učesnika, zahvaljujući ustupljenim galerijskim prostorima za izložbene postavke, uz podršku UK Parobrod, kompanije ARS i Canvars.

U očekivanju rezultata Konkursa Ministarstva kulture….

BEN RIVERS GOST 18. BELDOCSA

Britanski umetnik i eksperimentalni filmski stvaralac, Ben Rivers, gost je 18. Beldocsa, a povodom promocije svog novog dokumentarnog ostvaranja „Bogankloh“, koji se prikazuje u okviru programa Meteori, čija projekcija je zakazana za nedelju, 25. maj u 19 časova u Kinoteci u Kosovskoj 11.

Film Bogankloh prati život Džejka Vilijamsa, čoveka koji već više od dvadeset godina živi van civilizacije, u skladu sa prirodom, u šumama Škotske.

Ben Rivers. Foto: Lisa Whiting

Riversovi radovi su prikazivani na filmskim festivalima i u galerijama širom sveta i osvojili su brojne nagrade. Njegov rad se kreće po temama, od istraživanja nepoznatih divljih teritorija do iskrenih i intimnih portreta stvarnih subjekata.

Na Beldoksu smo već puštali dva njegova filma, „Now, at last!“ – eksperimentalni film o životu jednog lenjivca i „Krabi 2562“ – jedinstven pogled na popularnu turističku destinaciju, gradić Krabi na Tajlandu.

Mlade umetnice iz Srbije u finalu programa nastalog u partnerstvu sa bečkim Muzejom Kvartijer (MuseumsQuartier)

Šejla Kamerić mentorka, Marija Iva Gocić i Sofija Pavković iz Srbije među finalistkinjama za program mentorstva u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartierom

Za finale je odabrano sedam perspektivnih mladih umetnica: Krasimira Butseva (Bugarska / Ujedinjeno Kraljevstvo), Marija Iva Gocić (Srbija), Bruna Jakupović (Hrvatska), Milica Mijajlović Živković (Crna Gora), Mila Panić (BiH), Sofija Pavković (Srbija) i Paula Tončić (Hrvatska)

U savremenoj umetnosti uspeh često deluje kao složen i izazovan put, posebno za žene koje se suočavaju s dodatnim preprekama i predrasudama. Svaki korak prema ostvarenju linčih umetničkih snova zahteva hrabrost, upornost i veru u sostveni talenat. Podrška mladim talentovanim umetnicama svakako pridonosi stvaranju okruženja u kojem mogu ostvariti svoj puni potencijal.

Stoga je zaista vredna inicijativa programa mentorstva za vizuelne umetnice koju predstavljaju Nomad – Hrvatski ured za suvremenu umetnost iz Zagreba, Nomarts – Kunstverein zur Schaffung von Kunstsammlungen iz Beča i Fondacija UNIQA SEE FUTURE, koja se sprovodi u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartierom. Reč je o programu osmišljenom da podrži i afirmiše mlade vizuelne umetnice iz Jugoistočne Evrope, pružajući im jedinstvenu platformu za umetnički razvoj i međunarodnu vidljivost.

Proces odabira vizuelnih umetnica prvog izdanja programa mentorstva poveren je žiriju istaknutih stručnjaka u sastavu: vizuelna umetnica, ujedno i mentorka projekta Šejla Kamerić, kustoskinja u bečkom MuseumsQuartieru Verena Kaspar-Eisert, nezavisni kustos Tevž Logar, nezavisna kustoskinja Natalija Paunić, direktorka UNIQA SEE FUTURE Foundation Petra Šolman, kustoskinja Lea Vene i kustoskinja i umetnička menadžerka Vanja Žanko.

Za prvo izdanje programa mentorstva odabrano je sedam perspektivnih mladih umetnica.

Bugarska umetnica s londonskom adresom Krasimira Butseva istražuje napetosti između sećanja i zaborava, istorije izvan arhiva i službenih narativa, te prostore tišine i odsutnosti. Beogradska umetnica Marija Iva Gocić prepliće performans, instalaciju, intervencije vezane za specifične prostore i kolektivne prakse kako bi se pozabavila temama intimnosti i poverenja. Umetnička praksa zagrebačke umetnice Brune Jakupović fokusirana je na teme tela, identiteta i položaja žena u društvu, dok njen rad obuhvata medije poput meke skulpture, filma, teksta, instalacije, poezije, performansa i zvuka. Crnogorska umetnica Milica Mijajlović Živković istražuje lične i kolektivne istorije te kontradikcije ženskog identiteta unutar složenog i promenjivog krajolika postratnog Balkana. Rad bosanskohercegovačke umetnice Mile Panić odvija se na raskršću stand-up komedije i savremene vizuelne umetnosti, s ciljem narušavanja konvencionalnih normi umetničkih institucija i komičarskih prostora, koristeći se humorom za propitivanje struktura moći i društvenih normi. Umetnička praksa beogradske umetnice Sofije Pavković bavi se temama sećanja, identiteta, nasljeđa u odnosu na lično i kolektivno pamćenje. Hrvatska umetnica Paula Tončić, koristeći se nelinearnom naracijom, dokumentuje i arhivira zaboravljene tragove našeg društva, s posebnim fokusom na prisutnost ženskog tela u napuštenim javnim prostorima.

Jedna od njih dobiće priliku učestvovati u opsežnom mentorstvu koje uključuje saradnju i mentorski rad sa Šejlom Kamerić, cenjenom vizuelnom umetnicom čiji opus obuhvata film, fotografiju i instalaciju, a u svom se radu često bavi temama sećanja, traume i identiteta. Njena dela predstavljena su na brojnim međunarodnim izložbama, uključujući one u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, TATE Modernu u Londonu, MACBA-i u Barceloni, MUMOK-u u Beču te u Centru Pompidou u Parizu.

„Sretna sam što sam dio ovog projekta. Biti mentorica znači mnogo više od prenosa znanja – to je prilika za međusobnu razmenu iskustava, inspiraciju i stvaranje prostora za nova umetnička ispitivanja. Podrška mladim umetnicama mi je posebno važna jer sam svesna koliko je izazovno graditi umetničku karijeru, osobito za žene koje dolaze iz našeg regiona. Ova inicijativa otvara redak, ali preko potreban prostor u kom umetnost može rasti slobodno, iskreno i hrabro“, izjavila je Šejla Kamerić.

Odabrana finalistkinja održaće i samostalnu izložbu u prostoru MuseumsQuartier Freirauma u Beču predviđenu za februar 2026. godine, i ostvariti finansijsku podršku za produkciju i prezentaciju novog rada. MuseumsQuartier, smešten u samom srcu Beča, predstavlja živahno središte savremene umetnosti. MQ Freiraum, smešten u baroknom krilu Fischer-von-Erlacha u MQ-u, posvećen je predstavljanju savremenih umetničkih izložbi s naglaskom na videoradove, instalacije i umetnost koja se kritički osvrće na društveno-političke teme. Ovaj prostor pruža idealnu platformu umetnicima za predstavljanje svojih radova međunarodnoj publici, potičući kritički diskurs i kulturnu razmenu.

Umetnička organizacija Nomarts fokusirana je na strateški razvoj umetničkih zbirki i savjetovanje filantropskih fondacija, dok Nomad povezuje umetnike, javne institucije te privatne i korporativne kolekcije s ciljem zajedničke promocije savremenih umetnika iz Hrvatske i regiona na međunarodnoj sceni. Među ključnim umetničkim saradnjama ističu se Lovro Artuković, Jasmina Cibic, Šejla Kamerić i Zlatan Vehabović, kao i partnerstva s domaćim i međunarodnim institucijama poput Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu, Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb, Umjetničke galerije Dubrovnik, Museum der Moderne Salzburg i MuseumsQuartiera u Beču.

„Ovaj program je iznimno važan jer sustavno prepoznaje i podržava izvanredne umetničke talente iz regiona koji često deluju izvan institucionalnih i produkcijskih okvira. Kroz otvoreni poziv, mentorstvo i izložbu u prestižnom međunarodnom kontekstu poput MuseumsQuartiera u Beču, program ne samo da gradi profesionalne puteve za umetnike nego istovremeno stvara novu platformu za vidljivost i razmenu u jugoistočnoj Evropi. Rad s finalistima pokazao je koliko je ovakva podrška nužna – svaki od njih mogao je biti dobitnik. To je najbolji dokaz da region ima potencijal, ali mu treba infrastruktura, prostor i kontinuitet“, izjavila je Vanja Žanko.

UNIQA SEE FUTURE neprofitna je fondacija osiguravajuće kuće UNIQA, osnovana da bi promovisala filantropiju i pružala podršku mladima i organizacijama koje se svojim veštinama i talentima ističu u području sporta, kulture i održivog razvoja, a deluje na prostoru Jugoistočne Evrope. Direktorka Fondacije Petra Šolman izjavila je: „Vrlo smo sretni i ponosni što smo zajednički s partnerima pokrenuli ovaj vrlo važan i hvalevrijedan projekt koji u potpunosti prati vrijednosti Fondacije UNIQA SEE FUTURE. Kako u umetnosti, tako i u poslovnom okruženju promovišemo i zalažemo se za raznolikost i ravnopravnost, a podupiranjem ovog projekta želimo pružiti priliku talentovanim vizuelnim umetnicama da ostvare svoj potencijal te da svojim vlastitim primerom pozitivno utiču na celu zajednicu. S veseljem iščekujemo nastavak ovog projekta kako bismo svedočili pozitivnim promjenama u životima ovih perspektivnih vizuelnih umetnica jer verujemo da je biti među finalisticama ovakvog projekta veliki uspeh i sjajan ‘vetar u leđa’ za daljnji razvoj karijere, ali i poticaj za sve ostale koje su na početku svoje umetničke karijere.“

IV Slaughter festival od 4 do 6. jula u bivšoj klanici u Doljevcu.

Četvrti Internacionalni festival umetničkih horor filmova i autorskih bendova hevi metal muzike „Slaughter Festival“ održiće se od 4. do 6. jula 2025. godine u nekadašnjoj doljevačkoj klanici, u organizaciji udruženja građana „Slaughter Art Factory“ iz Doljevca.

Na  ovogodišnjem festivalu biće prikazano dvadeset dugometražnih i kratkometražnih filmova na tri bioskopska platna u glavnoj klaničnoj  sali, kao i na otvorenom prostoru u fabričkom krugu nekadašnje klanice. Uz filmske projekcije, na dve nezavisne pozornice biće održani koncerti dvanaest hevi metal bendova iz Finske, Italije, Švajcarske Bugarske i Srbije. Prošlogodišnji pobednik Horor festivala bio je film “The Substance” sa Demi Mur koji je balkansku premijeru imao upravo u Doljevcu.

Festival nudi jedinstvenu kombinaciju  umetničkog horor filma i autorske hevi metal muzike u autentičnom industrijskom ambijentu nekadašnje klanice. Prateći program obuhvata murale, strip performanse i izložbu fotografija i skulptura. Klanica nudi besplatan kamping, sportske terene i bazen.

Prvi put će se naplaćivati konzum karta od 500 din. U cenu je uračunata pljeskavica sa lukom. 

Slaughter Festival

Otvorena izložba „Prefabrikacija solidarnosti: IMS-Žeželj između Jugoslavije, Kube i Angole“ u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu

Izložba „Prefabrikacija solidarnosti: IMS-Žeželj između Jugoslavije, Kube i Angole“ otvorena je u petak, 16. maja u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu.

Izložba donosi priču o saradnji Jugoslavije, Kube i Angole 1970-ih kroz IMS-Žeželj sistem – inovativnu tehnologiju prefabrikovane gradnje koju je 1957. razvio inženjer Branko Žeželj, a koja je potom svoju primenu našla i u tek oslobođenim zemljama Afrike i Latinske Amerike. 

Na otvaranju izložbe prisutnima su se obratili dr Marija Aleksić, direktorka Muzeja afričke umetnosti, ispred kustoskog tima Vladimir Kulić i Vesna Pavlović, kao i Albino Ramos Karlos, ministar savetnik ambasade Angole i ambasador Republike Kube u Srbiji, Nj.E. Lejde Ernesto Rodrigez Hernandez.

Dr Marija Aleksić, direktorka muzeja, istakla je da je IMS Žeželj sistem, tehnološki napredan i humanistički u svojoj suštini, bio osmišljen da služi ljudima, omogućavajući brzo, sigurno i efikasno obezbeđivanje domova onima kojima su bili najpotrebniji. „Od Beograda do Havane i Luande, jugoslovenski inženjeri i lokalni stručnjaci radili su rame uz rame – ne kao donatori i primaoci pomoći, već kao ravnopravni partneri“, dodala je. Poseban pomen, kako je rekla, zaslužuje ime Branka Žeželja, koje ovaj sistem nosi: „On nije bio samo inženjer – bio je vizionar, inovator, mostograditelj. Ovom izložbom Žeželjev rad dobija novo značenje, a Muzej afričke umetnosti postaje most kojim se spajaju tri kontinenta, tri naroda, tri iskustva borbe, nade i zajedničkog stvaranja. Postaje prostor ne samo sećanja, već i novog povezivanja.“

Vladimir Kulić i Vesna Pavlović su, u ime autorskog tima izložbe, istakli da iza ove postavke stoji više od tri godine istraživanja neobične tehnološke razmene koja je povezala tri kontinenta. „IMS Žeželj sistem nastao je kao otelotvorenje jedne drugačije vizije sveta – sveta u kojem tehnologija i arhitektura služe društvenoj pravdi i razvoju“, rekao je Kulić.

Albino Ramos Karlos, ministar savetnik ambasade Angole, istakao je značaj izložbe za Angolu zbog bliskih odnosa s Kubom i Srbijom i zahvalio našem narodu koji je oduvek pokazivao solidarnost. Naglasio je važnost arhitekture kao izraza istorijskog i revolucionarnog identiteta nacija, posebno istakavši IMS sistem prefabrikovane gradnje. Zgrade nastale ovom tehnikom, ne samo da su rešavale stambene probleme, već su i predstavljale novu viziju države posvećene dobrobiti svojih građana.

Ambasador Republike Kube u Srbiji, Nj. E. Lejde Ernesto Rodrigez Hernandez izrazio je zadovoljstvo što učestvuje u ovako značajnom projektu. „Uveren sam da će svi koji posete ovu izložbu prepoznati vrednost projekata koji su rezultat bliskih odnosa između Republike Kube i SFRJ. Sve što je tada rađeno predstavlja temelje sada već tradicionalnog prijateljstva naših zemalja,“ rekao je ambasador. Posebnu zahvalnost uputio je Muzeju afričke umetnosti u Beogradu, koji, kako je istakao, dosledno promoviše prijateljstvo između Srbije i Afrike – kontinenta koji je Kubi izuzetno blizak.

U nedelju, 18. maja u 11 časova biće organizovano prvo stručno vođenje kroz izložbu uz razgovor sa Vesnom Pavlović, dok će za decu uzrasta od 6 do 12 godina biti priređena kreativna radionica „Izmaštani gradovi“. Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na kontakt@mau.rs.

Izložba će biti otvorena do septembra 2025. godine.

Više informacija na: mau.rs

Foto: MAU.

Muzej savremene umetnosti u Beogradu priprema bogat program u Noći muzeja

Povodom obeležavanja manifestacije Noć muzeja, 17. maja u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu biće organizovana dva javna vođenja, dok će u Salonu MSUB biti otvorena izložba „Mogućnosti i razlike“.

U 17 časova u glavnoj zgradi Muzeja na Ušću, na programu je javno vođenje kroz izložbu „Javno telo“. Prezentacija videa i filmskih ostvarenja podrazumeva segment ove izložbe koja je bila predstavljena prošle godine  u  Kulturnom centru Srbije „Ivo Andrić“ u Pekingu.  Predstavljeni su filmovi i video radovi umetnika nove umetničke prakse, beogradskog konceptualnog kruga koji se formirao i razvijao tokom 1970-ih godina u Srbiji, paralelno uz svetske tokove konceptualne umetnosti. Publika može da vidi snimak performansa Marine Abramović „Oslobađanje memorije“ (1976, 50 minuta), film Neše Paripovića „N.P. 77“ (1977, 22 minuta), filmove Zorana Popovića “Art Event, Richard Demarco Gallery, Edinburgh, avgust 1973“ (1973, 9 minuta) i „Jozef Bojs, dvanaestočasovno predavanje: posvećeno Anaharsisu Klocu“ (1973, 15 min uta) kao i video rad Raše Todosijevića „Was is Kunst, Marinela Koželj?“ (1979, 16 minuta). Kroz izložbu će voditi kustoskinja Una Popović.

Za 18 časova zakazano je javno vođenje kroz izložbu „Svetlucavo prijateljstvo“ kroz koju će publiku voditi lično umetnik Zdravko Joksimović. Na izložbi su predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.

U 20 časova u Salonu Muzeja savremene umetnosti, biće otvorena izložba „Mogućnosti i razlike“ – izložba crteža studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu. Radove će izložiti  Viktor Cvejić, Nemanja Joković, Luka Joksimović, Nemanja Lukić, Nevena Ostojić, Nikola Pavković, Katarina Rakić, Jovan Šešum, Ksenija Vučićević, Mihaela Vučinić. U selekciji Zorana Dimovskog, profesora Fakulteta likovnih umetnosti, u saradnji sa Miroslavom Karićem, kustosem Salona Muzeja savremene umetnosti, jedanaestoro studenata i studentkinja predstaviće svoje radove ili, preciznije, ishode svojih istraživanja medija crteža u proširenom polju. Jedan od ciljeva projekta je i da studenti i studentkinje steknu nova iskustva i uvide, izvan akademskih obrazovnih programa, u pripremne i organizacione aspekte rada na izložbi, kao i da se profesionalni akteri na savremenoj umetničkoj sceni neposrednije upoznaju sa stvaralaštvom najmlađe generacije likovnih autora. Ulaz u Muzej, kao i u Salon MSUB, 17. maja biće besplatan, a oba prostora će biti otvorena od 12 do 22h.

Pančevo – Više od 70 programa za decu na 11. Bijenalu umetničkog dečjeg izraza BUDI u Pančevu

Bijenale umetničkog dečijeg izraza BUDI, jedna od najvećih i najkreativnijih manifestacija za decu u Srbiji, održaće se jedanaesti put od 15. maja do 15. juna u u Pančevu, u organizaciji Kulturnog centra Pančeva i udruženja „BUDI“. Ova značajna manifestacija održava se  pod sloganom „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke“, a ovogodišnji gost-domaćin i zemlja u fokusu je Francuska. Tema ovogodišnje manifestacije je izabrana s idejom da podstakne maštu, kreativnost i izražavanje kod najmlađih, povezujući ih s univerzalnim simbolima igre, umetnosti i zajedništva.

U trajanju od mesec dana, BUDI će najmlađoj publici ponuditi više od 70 različitih kulturnih, umetničkih, edukativnih, ekoloških i zabavnih programa i sadržaja, i to: osam pozorišnih predstava, 11 filmskih projekcija, 9 koncerata, 7 izložbi, 8 promocija knjiga i više od 30 zanimljivih radionica.

BUDI će svečano biti otvoren u četvrtak, 15. maja u 18 časova ispred Galerije savremene umetnosti u Pančevu. Na otvaranju će nastupiti hor DF iz Beograda, pod vođstvom Bojane Vunturišević, kao i horovi iz Pančeva – Vocal kids i hor Muzičke škole „Jovan Bandur”.  Nastupiće i bend iz komšiluka – Miki Solus iz Hrvatske. U čast zemlje koja je gost-domaćin ovogodišnjeg bijenala – Francuske – desiće se i Tour de Pa – bicikliranjem na otvaranje. Na otvaranju će nastupiti i cirkuska trupa Alegretto iz Vršca, Mažoretkinje Pančeva, a svojim cirkuskim plesom prisutne će zabavljati deca vrtića „Pupoljak“. Atmosferi će doprineti žongleri, akrobate, mađioničari, prodavci kokica i šećerne vune i druge važne ličnosti iz sveta cirkusa. U Galeriji savremene umetnosti publika će moći da pogleda izložbu nagrađenih radova konkursa „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke!“. 

U okviru pozorišnog BUDI repertoara, na programu je osam pozorišnih predstava: „Škola za klovnove“ Pozorišta „Lane“ Kikinda, predstava za decu „Giga pravi more“ Jasminke Petrović Narodnog pozorišta „Toša Jovanović” Zrenjanin, autorska predstava Minje Peković „Bravo za klovna“,  „Čudna šuma“ Lutkarskog pozorišta „Pinokio“ iz Beograda, predstava za mlade „Seks za početnike“ Jasminke Petrović Pozorišta mladih Novi Sad,  „Cirkuske čarolije” Alegreto teatra Vršac, predstava za mlade „Leto kad sam naučila da letim” Jasminke Petrović Narodnog pozorišta Užice i dečja predstava „Mesto na koje se uvek vraćam”.

U okviru filmskog programa, najmlađa publika moći će da pogleda animirane filmove  „Poplava” „Dilili u Parizu“, „Veliki zli lisac i druge priče“, „Čamac u bašti” i „Lilo i Stič”, kao i  igrane filmove „Budi muško!“ i „Juriš!“,

BUDI ove godine otvara četiri prve samostalne izložbe najmlađih likovnih talenata – Vida Hotija Stajića, Isidore Krstić, Danke Nedeljković i Zoje Medenice. Ljubitelji ilustracija moći će da uživaju uz sjajnu izložbu „Ilustratori u cirkusu“  i radove Dušana Pavlića, Luke Tilinger, Maje Veselinović, Ane Petrović, Olivere Inđić, Nikole Dragaša, Senke Vlahović, Jane Adamović, Borisa Kuzmanovića, Darka Dacovića, Nade Serafimović i drugih. U okviru izložbenog BUDI programa biće upriličeno i otvaranje izložbe radova  sa foto-konkursa „Zemlja čuda” u organizaciji Zavoda za javno zdravlje Pančeva.

Ljubitelji kvalitetne literature uživaće uz promocije knjiga i susrete sa svojim omiljenim književnicima i književnicama. Na književnom repertoaru na programu su predstavljanje knjige

„Giga pravi more“ Jasminke Petrović, predstavljanje stripa „Moj prvi put” Lusil Gomez, strip autorke iz Francuske, promocija slikovnice „Momo i Lili“, promocije knjige „Tri Kraljice na dva točka“ Klementin Bove, „Čudo u plavoj šumi” Zorana Penevskog i „Ilustratori“, koji je priredila Nada Serafimović. Dve pančevačke književnice predstaviće  svoje knjige – „Dobro veče, ja sam plačljivko“ Dragane Mladenović (Kreativni centar) i „Superheroji iz IV-5“ Sunčice Ćirković (Kreativni centar). Takođe, u okviru programa koji BUDI realizuje zajedno sa Politikinim zabavnikom, na programu je i predstavljanje knjige „Uzidana” Ivane Nešić, dobitnice književne nagrade Politikinog zabavnika za delo namenjeno mladima za 2024. godinu.

U okviru muzičkog BUDI repertoara biće organizovani brojni koncerti, među kojima i serijal programa Muzika pod krošnjama, u okviru kojeg nastupaju najmlađi taletnovani muzičari.

Kreativne radionice, kojih je na programu više od 30, zaštitini su znak BUDI festivala. Najmlađi posetioci, ali i njihovi roditelji, moći će da pohađaju likovnu radionicu Dunje Branovački, filmsku radionicu „Čudesne špice” sa rediteljkom Tamarom Broćić, radionicu Lego robotike, školu cirkusa Kreativnog pogona Ludifiko Novi Sad, ili da nauče francuski jezik u okviru radionice „Otkrivam francuski” nastale u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji.

Ovogodišnji dečji bijenale u Pančevu posvećen je deci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Cirkus, sa svojim šarenim svetovima, veselim klovnovima, hrabrim akrobatama i magičnim šatorima, oduvek je bio mesto gde su čuda nadohvat ruke, a svakodnevni problemi privremeno ostaju zaboravljeni. Deca koja su najotvorenija prema čudima i najbliža snovima, idealni su stvaraoci i prenosioci tog magičnog duha. Ali cirkus je i više od igre. On je simbol života sa svim njegovim izazovima i radostima, mesto gde različiti ljudi dolaze zajedno da stvore umetnost, pruže radost i pronađu svoj trenutak slave pod reflektorima. Zato ovogodišnji bijenale postavlja cirkus kao metaforu – za detinjstvo, za umetnost, ali i za život uopšte.

Manifestaciju su podržali Grad Pančevo, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Ambasada Francuske u Republici Srbiji i Francuski Institut u Srbiji.

Više informacija o BUDI programu možete naći na: https://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/11-budi

Humanitarna žurka „BUĐENJE!“

Vreme je za BUĐENJE! – prvo izdanje naše humanitarne žurke iz edicije „Je l’ se čujemo?“ – serije događaja koji bude empatiju, solidarnost i ritam zajedništva. U nedelju, 18. maja, u klubu New Tekstil, žurka koju spremamo biće mnogo više od dobrog provoda – ona postaje poziv da zajedno probudimo nadu za decu iz našeg programa koja odrastaju u teškim uslovima, a svoju snagu i sigurnost pronalaze kroz muziku. Program počinje već od 18h, a zalazak sunca mami da nedelju zaokružimo sa odabranim društvom uz energiju vrhunskih DJ-eva. Uz našu ambasadorku Leu Davogić, ploče će vrteti i popularni dvojac Luton i Šćepa, a tu su i Gligorije, Neonske Cure, Nevena Jeremić i Milhøuse koji će nas u novu radnu nedelju uvesti na talasu ritmova koji bude nadu! A najbolji deo? Sav prihod od ulaznica biće usmeren na podršku nastavku školovanja naše dece, koja kroz program Muzika nade svakodnevno pronalaze svoj glas, sigurnost i snagu da istraju u obrazovanju i izgrade bolju budućnost. Pruži ruku podrške. Probudi nadu. I požuri – broj karata je ograničen! Regularna cena ulaznice je 900 din. do subote 17.5. Nakon toga, preostali kontigent biće dostupan online i na samom ulazu, ali po ceni od 1200 din.  
Zato zgrabi svoju na vreme preko sajta Gigstix ili fizički u knjižarama Vulkan i pokreni ekipu da zajedno stvaramo ritam koji pokreće talas dobrote.
KUPI ULAZNICU
Ako ne možeš da dođeš – uvek možeš da podržiš decu Muzike nade i kroz mesečne donacije. Sa 300 dinara mesečno, ti i još četiri prijatelja, osiguravate celogodišnje školovanje za jedno od dece Muzike nade. Mali gest. Velika razlika.  Svi koji do 18. maja odluče da postanu naši mesečni donatori automatski učestvuju u humanitarnoj tomboli za koju su naši partneri spremili simpatične nagrade kako bi pokazali da se dobro uvek dobrim vrati! Ukoliko još niste, zapratite nas na Instagramu jer uskoro otkrivamo više detalja… Vidimo se na plesnom podijumu da zajedno menjamo svet!
Tim Muzike nade
www.muzikanade.rs

Muzej savremene u Beogradu – Izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti

U četvrtak 8. maja u 18 časova, biće otvorena izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Kustos izložbe je Miroslav Karić.

Izložba je koncipirana u dvanaest celina čije okosnice čine različiti tematski fokusi autorovih interesovanja, od istraživanja izražajnih potencijala likovno plastičkih principa, kroz materijale i tehnike, preko bavljenja fenomenima telesnog, biomorfološkog i erotskog i preispitivanja religiozne ikonografije i simbolike, do ličnih, svojevrsnih omaža bivšoj Jugoslaviji i opusu umetnika Bore Iljovskog.

Na izložbi će biti predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.  

Poslednje gotovo četiri decenije umetnička praksa Zdravka Joksimovića prepoznata je i etablirana kroz bogat skulptorski opus, uz neretke umetnikove iskorake i u druge medije, koji su blisko vezani za njegova istrajna promišljanja pojmova skulpture i likovnog oblikovanja u proširenom polju.

Kao jedan od protagonista nove beogradske skulptorske scene, krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka, Joksimović početne impulse i inicijacije u istraživanju heterogenog sveta materijala i predmeta do danas kontinuirano idejno i produkcijski razvija u pravcima ispitivanja formalnih i semantičkih mogućnosti skulptorskog dela. Zapitanost od čega sve skulptura može biti napravljena odvela ga je u pasionirani rad sa najrazličitijim vrstama kako standardnih, vajarskih, tako još više i atipičnih materijala, koji su mu ujedno otvarali prostor eksperimentisanja u pogledu tehničko-tehnoloških i manuelnih postupaka i procedura.

Jednom otkrivena i usvojena sloboda kombinovanja, kolažiranja, asamblažiranja tekstura, oblika, namena, estetskih i upotrebnih predznaka materijalnih i predmetnih sadržaja, za kojima je umetnik u stalnoj potrazi, za rezultat je imala građenje istančane vizuelne poetike i skulptorskog senzibiliteta. To se najpre ogleda u nastojanjima medijskih definisanja Joksimovićevih dela, gde se odrednice skulptura, objekat, instalacija ili, recentnije, readymade slika uzimaju tek kao polazište u interpretiranju njihovog suštinskog karaktera, naglašenog kroz procese oblikovanja koji istovremeno podrazumevaju konvencionalne skulptorske principe i njihovu reinvenciju. Za autora, u tom smislu, u prvi plan dolaze transformativni potencijali odnosa, intencionalnih spajanja, slučajnih susreta, štimovanja i sučeljavanja svih elemenata jedne likovne celine, naročito ako su u mogućnosti da prenesu određenu priču ili impresiju, odnosno da se asocijativno povežu sa formama života i životnih stanja, što će umetnika tematski najviše zanimati.

Za Joksimovića je narativnost imanentna skulpturi jer, za početak, inicira ideju o nastanku nekog dela, sastavni je deo istorije i „simboličkog” prtljaga svakog upotrebljenog materijala ili predmeta, a sama se razvija u njihovim novouspostavljenim relacijama, vezama, zapletima, do krajnjih vizuelnih i značenjskih ishodišta.

Sadržani u lucidnim zapažanjima, duhovitim komentarima, ironičnim opaskama, poetskim sažimanjima, umetnikovi radovi ne pretenduju da sa posmatračem razmene značajnu poruku ili univerzalnu istinu, već da na suptilan način reflektuju dimenziju svakodnevne egzistencije, ma koliko ona bila burna. Njihov utisak uokviruje Joksimovićeva sposobnost da mikro i makro narative učini materijalno opipljivim, bliskim, kroz iskustvo oblika, boja, taktilnih senzacija, estetskih i utilitarnih funkcija, organskih procesa, prirodi svojstvenih zakonitosti, savremenih društvenih dinamika. Dodatni parametar za razumevanje i doživljaj dela Joksimović unosi sa nazivima, ponekad magritovski subverzivnim ili sročenim u stih, ostavljajući ih posmatraču i kao ključ i kao otvoren prostor za dalje (s)misaono otkrivanje vizuelnih situacija, uprizorenja i proizvedenih formi.

Izložba će biti otvorena od 8 maja do 25. avgusta 2025.

Zdravko Joksimović (1960, Buče, Crna Gora) diplomirao je na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1986. godine, u klasi profesora Nikole Jankovića. Magistrirao je na istom fakultetu 1989. godine, a 2015. odbranio doktorski umetnički projekat sa temom Poetika tela – komparativna analiza sopstvene skulptorske prakse i aktuelnih problematika tela u savremenoj svetskoj skulpturi. Od 1992. godine radi na Fakultetu likovnih umetnosti, gde je 2014. izabran u zvanje redovnog profesora.

Izlagao je na 50 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim grupnim izložbama u više evropskih i svetskih gradova (Bratislava, Varšava, Lisabon, Strazbur, Pariz, Budimpešta, Moskva, Amsterdam, Zagreb, Vašington i dr.). Izveo je sedam javnih skulptura u inostranstvu, među kojima su Demfer – Š kao šuma (Blair Atholl, Škotska), kao i skulptura Quick Healing (Ohtawara, Japan). Učestvovao je na međunarodnim simpozijumima u Japanu, Škotskoj, Austriji, Španiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Poljskoj. Dobitnik je više nagrada iz oblasti likovne umetnosti, među kojima je i Politikina nagrada 2016. za izložbu Reanimacija umetnika posle 30 godina u Kući legata u Beogradu. Takođe je dobitnik prve nagrade za spomenik Isidori Sekulić 2013. godine, prve nagrade za spomenik Đurđu Brankoviću u Smederevu 2022. godine, kao i nagrade „Sava Šumanović” za 2024. godinu.  

Autor je spomenika Zoranu Đinđiću postavljenog u Prokuplju 2008. i spomenika Karlu Maldenu koji je postavljen na zgradi Jugoslovenske kinoteke 2019. godine. Dela mu se nalaze u najvažnijim javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji, kao i u više muzejskih i privatnih kolekcija u inostranstvu (Crna Gora, Španija, Bosna i Hercegovina, Izrael, Holandija, Engleska, Škotska, Austrija, Švajcarska, Bugarska).

Za realizaciju izložbe „Zdravko Joksimović – Svetlucavo prijateljstvo” Muzej savremene umetnosti se posebno zahvaljuje Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, Narodnom muzeju Srbije, Narodnom muzeju Šumadije, Narodnom muzeju Požarevac, Narodnom muzeju Pančevo, Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović”, Muzeju grada Beograda, Kulturnom centru Pančevo, Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Sopot, Centru za likovno obrazovanje – Šumatovačka, Galeriji savremene umetnosti Niš, Muzeju Zepter, umetničkim kolekcijama Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Yettel, Publikum, galerijama ARTE, B2, RIMA, X Vitamin, Viline Vode, H2O (Barselona) kao i brojnim privatnim kolekcionarima i vlasnicima dela Zdravka Joksimovića.

Jagodina – Izložba „Fantom slobode“ Jovana Marinkovića u Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini

Prva samostalna izložba beogradskog umetnika Jovana Marinkovića u Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, pod nazivom„Fantom slobode“, biće otvorena 15. maja u 18 časova. Na izložbi će biti izloženo 60 radova, među kojima je 38 slika i 22 crteža.

Jovan Marinković je rođen 1965. u Kruševcu. Fakultet likovnih umetnosti upisao je u Beogradu 1984. kao jedan od retkih koji su imali direktnu prolaznost na drugu godinu studija. Diplomirao je 1989. na Odseku za slikarstvo ne bi li dve godine kasnije magistrirao crtež na matičnom fakultetu. Živi i stvara u Beogradu.

Marinković je do sada izlagao na samostalnim izložbama u prestonici, u prostorima kao što su Galerija Zadužbine „Ilije M. Kolarca“, Galerija Kulturnog centra Beograd, Srećna Galerija SKC-a, Galerija SULUJ-a, Galerija ULUS-a. Učestvovao je 1997. na beogradskom 38. Oktobarskom salonu, jednoj od najznačajnijih likovnih manifestacija u zemlji. Bio je jedan od izlagača na izložbi 2006. u Galeriji Hom art (Galerie Home′Art) u gradu Peros Girek (Perros-Guirec) u Francuskoj, zajedno sa predstavnicima francuske art brut i marginalne likovne scene.

Od izuzetnog značaja je njegovo učešće 2022. na Trećem trijenalu MNMU – RAW INTUITIVE, međunarodnoj izložbi u organizaciji Muzeja naivne i marginalne umetnosti. Te godine Muzej je napravio presedan uključivanjem umetnika akademskog obrazovanja, što je Jovanu Marinkoviću pružilo priliku da svoja dela predstavi u širem krugu autora autentičnih umetničkih izraza.

Karakteristika Jovanovog stvaralaštva jeste u negaciji klasičnog viđenja estetike likovnog dela. Verujući da umetničke škole sputavaju spontanost i izvornost izraza, on se, po završetku studija, odriče naučenih principa. Stvara sebi svojstvenu prepoznatljivu ikonografiju u kojoj dominiraju vidljivi elementi metafizičkog, fantastičnog i nadrealističkog.

Izložbu prati štampana publikacija (katalog) „Fantom slobode“ sa tekstovima dr Ivane Bašičević Antić, profesora dr Nikole Šuice, i Lepe Milošević, kustosa izložbe. Poseban osvrt na slikarstvo Jovana Marinkovića daje Nikola Šuica u širem filozofskom kontekstu, praveći vezu između metafizičkog sveta i sveta koji egzistira unutar Marinkovićevih slika. Naročito je fasciniran motivima koje slikar crpi iz filmske umetnosti koji zadiru u sfere opskurnog, mitskog i mističnog.

Foto: Slobodan Štetić.

Tema Sarajevo Photography Festivala 2025: Weltschmerz – Fotografija kao prostor transformacije, ličnog narativa i kritičnog odnosa prema stvarnosti

Sarajevo Photography Festival, najvažniji regionalni događaj posvećen fotografiji biće održan od 9. do 15. juna na više lokacija u Sarajevu.

Festival okuplja fotografe, kustose, galerije i ljubitelje umetnosti iz regiona i sveta, a ovogodišnji program posebno osvetljava aktuelne društvene i ekološke izazove kroz temu Weltschmerz.

Inspirisan terminom koji označava osećaj tuge zbog nesklada između ideala i stvarnosti, Weltschmerz služi kao konceptualni okvir festivala. Kroz lične narative, kritički odnos prema stvarnosti, kao i promišljanje o gubitku, transformaciji i otporu, učesnici će kroz fotografiju istraživati granice umetničkog izraza. Tema Weltschmerz kroz izložbe, predavanja, projekcije i radionice, otvara prostor za pomicanje granica i izlazak iz uobičajenih okvira posmatranja fotografije.

Poseban segment festivala ove godine posvećen je foto knjigama i samostalnom izdavaštvu, kao ključnim formama dugoročnog autorskog izraza. Podrška festivala ovoj formi omogućava fotografima da izađu iz okvira brzog online konzumiranja sadržaja i razviju narative koji traju – fizički i konceptualno.  Edukacija u ovom pravcu ne samo da osnažuje autore da svoje projekte zaokruže u celovite forme, već podstiče kulturu samostalnog izdavaštva i nezavisnog delovanja, što je od suštinskog značaja za otpornost i raznolikost fotografske scene.

U skladu s temom Weltschmerz, festival donosi niz pažljivo odabranih izložbi. Američka umetnica Deanna Dikeman predstaviće projekat Leaving and Waving u Umjetničkoj galeriji BiH. Ova serija nastajala je 27 godina – autorka je fotografisala trenutke rastanka dok je odlazila od roditelja iz njihove kuće u Sioux Cityju. Počelo je 1991. spontano, kao način da se nosi s tugom. Vremenom je to postao porodični ritual. Fotografije prate protok vremena, starenje roditelja, smrt oca 2009. i majke 2017, a završavaju se praznim prilazom. Projekat govori o ljubavi, prolaznosti i tišini svakodnevnih oproštaja.

Kolektiv Belgrade Raw i umetnica Jelena Nikolić izlažu serijal fotografija Not many things disgust me a lot of things make me sad u Manifesto galeriji.

U Historijskom muzeju Dženat Dreković će prikazati izložbu Bamburci. U Umjetničkoj galeriji biće prikazana i Izložba finalista, sa radovima fotografa iz gotovo 60 zemalja, dok će na trgu Susan Sontag biti postavljena serija Solar Portraits Rubéna Salgada Escudera.

Sarajevo Photography Festival nastavlja da jača svoj značaj kao jedan od najvažnijih fotografsko-umetničkih događaja u regionu, stvarajući prostor za umetnički i profesionalni razvoj, i time doprinosi unapređenju fotografske scene u regionu. Kao platforma otvorena za interdisciplinarnu saradnju, festival povezuje lokalne i globalne aktere u oblasti fotografije i vizuelnih umetnosti, podržavajući početnike, afirmisane autore i inicijative koje osnažuju zajedništvo, ekološku svest i raznolikost umetničkog izraza.

Podsećamo festival je takmičarskog karaktera i fotografima iz regiona pruža priliku da se nadmeću u osam kategorija – portret, dokumentarna fotografija, život, moda, konceptualna fotografija, pejzaž, event i mobilna fotografija. Grand Prix festivala iznosi 2.000 evra, dok dobitnici prvih mesta u svakoj kategoriji dobijaju nagrade sponzorisane od strane Canona i festivalsku statuu.

O radovima učesnika odlučuje međunarodni žiri koji čine istaknuti profesionalci iz sveta fotografije Alessia Glaviano (direktorka PhotoVogue), Kiana Hayeri (nagrađivana dokumentarna fotografkinja), Marina Paulenka (direktorka izložbi u Fotografiska Berlin) i Irfan Hošić (istoričar umetnosti i kustos).

Celokupan program festivala biće uskoro dostupan na zvaničnom sajtu: https://sarajevophotofest.com/

Otvorena izložba “Razumeti kako grad raste” na 20. Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture

U okviru saradnje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture sa evropskom arhitektonskom platformom LINA, koja podržava nove profesionalce u oblasti arhitekture, 25. aprila u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda otvorena je izložba  “Razumeti kako grad raste” nastala u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.

Ružica Sarić, članica organizacionog tima BINE i jedna od koordinatorki projekta, u uvodnom obraćanju je ukratko predstavila saradnju sa platformom LINA i predstojeću izložbu radova autora izabranih na redovnom godišnjem konkursu ove platforme.

Danica Prodanović, takođe koordinatorka projekta i članica organizacionog tima BINE, na otvaranju izložbe je rekla: „LINA je otvorena platforma posvećena mladim kreativicima koji se na različite načine rada bave arhitekturom, urbanim okruženjem, ekologijom, i drugim temama. U ovom trogodišnjem ciklusu opredelili smo se da radimo na temu razumevanja razvoja grada, i pozovemo mlade kreativce iz Evrope da nam se pridruže u istraživanju Beograda. Prve dve godine smo organizovali rezidencijalne programe na kojima su učestvovali brojni timovi iz Evrope i iz Beograda, a rezultate njihovih istraživanja smo sada i izložili. Od samog početka postojala je ideja da predstavimo rad svih učesnika u završnoj izložbi koja je otvorena danas“.

Hana Cirman, koordinatorka LINE za odnose sa javnošću, takođe je prisustvovala otvaranju izložbe. „Svake godine organizujemo konkurs na kome tražimo inovativne i kreativne mislioce na teme arhitekture i prostornih praksi, ali i koreografe, umetnike, koji zaista razmišljaju o prostoru. Oni razmatraju kuda se krećemo kao kontinent, u sadašnjem trenutku. To je velika odgovornost i srećni smo što se svake godine prijavljuje veliki broj teoretičara i praktičara“, istakla je Hana Cirman i navela da će sledeći konkurs biti otvoren već 15. maja, dodajući da se LINA projekat nastavlja još četiri godine. „Jedva čekamo da vidimo šta će BINA da uradi u ovom predstojećem zajedničkom vremenu“, zaključila je ona.

Loris Luiđi Perilo, jedan od dizajnera postavke u galeriji Podroom, prisutnima se obratio rečima: „Kada su nam Danica Prodanović i Ružica Sarić rekle da ćemo organizovati izložbu, pregledali smo sve materijale i koje su kreativci stvorili i pripremali tokom prethodne tri godine. Bili smo zadivljeni raznovrsnošću materijala i strategijama urbanog razvoja, ali takođe i sredstvima i rešenjima koja su istraživali na ovom putovanju“. Perilo je opisao postavku kao celinu koja se sastoji iz dva dela, gde se s jedne strane promišlja urbani rast, dok je takođe prisutna i specifična tema Novog Beograda, kao i neke vizije i rešenja vezani za ovu urbanu celinu.

Kustosi izložbe su Docar Films (Džasper Mojrer i Rosio Kalsado), za dizajn postavke su bili zaduženi Andrea Arčeze i Loris Luiđi Perilo, dok su učesnici Alberto Rončeli i Nikol Vetore; Đulio Galaso i Natalija Vorošilova; Isidora Koščica, Jana Čvertkov i Lana Jeremić; Marija Mendez; Nevena Delić; Sara Ramezani, Frančeska Kokijara i Sergios Striglojanis; i Rebeka Bratož Gornik.

Radovi na ovoj izložbi vezuju se za pitanja urbanog rasta i pozivaju na promenu perspektive ukoliko se zaista želi razumeti urbani rast u svoj njegovoj složenosti. Umesto fokusiranja na konvencionalni makro prikaz, perspektiva se prebacuje na manji obim, fokusirajući se na zaboravljene i zanemarene aspekte ovih procesa, često smeštene u prostorima koji su ostali između stvarnih konstrukcija i razvoja. Ovaj pojam perspektive je od posebnog značaja, jer se radovi ne bave samo konturama i efektima urbanog rasta, već postavljaju i nove metodološke pristupe razumevanju urbanog rasta. Izložba se u najvećoj meri bavi Blokovima 61, 62, 63, kao i Bežanijom, a ideja je da se kroz fokus na manju sredinu u gradu otkriju aspekti urbanog razvoja.

Istog dana u, u okviru saradnje BINE i LINE u KCB-u održan je okrugli sto na kome su učestvovali autori izložbe i učesnici iz prethodnih godina, dok je u ime LINA platforme govorila Hana Cirman. Razgovor su moderirale Danica Jovović Prodanović i Ružica Sarić, koordinatorke projekta ispred BINE.

Foto: Aleksandar Gazibara.

Branko Miliskovic i Nela Tonković u četvrtoj epizodi Dijaloga o principima i društvenom ugovoru u umetnosti – 29. april u 19.00, Bioskop Balkan
Dijalozi o principima i društvenom ugovoru u umetnosti 

razgovaraju: Nela Tonković i Branko Milisković 

Bioskop Balkan

utorak, 29. april 2025.

19:00

Serija razgovora medijskog i performativnog umetnika Branka Miliskovića, pod nazivom “Dijalozi o principima i društvenom ugovoru u umetnosti”, nastavlja se, kao i do sada u saradnji sa Fondacijom Saša Marčeta u Bioskopa Balkan. 

Četvrti razgovor zakazan je za utorak, 29. april 2025. godine u 19 časova, a sagovornica Branka Miliskovića biće kustoskinja Savremene galerije Subotica, Nela Tonković.

Branko Miliskovic i Nela Tonkovic u Bioskopu Balkan. FOTO: Bojana Janjić
Diskusija će postaviti neka esencijalna pitanja, kao što suotkup savremenih umetničkih dela, odnos javnih i privatnih kolekcija, izazovi otkupa i čuvanja dela efemernih umetnosti, odnos države prema savremenom kulturnom nasledju i drugo. Biće reči i o tome kako se javne kolekcije razvijaju danas, politike akvizicija umetničkih dela i njihov “život” kao deo kolekcija i kulturnog nasledja.

ПРОТЕСТ ЗБОГ УГРОЖАВАЊА СЛОБОДЕ МИШЉЕЊА И ИЗРАЖАВАЊА

Српско књижевно друштво најоштрије протестује због привођења писца, теоретичара и уредника Дејана Илића.

Ослобађање, можда само привремено, Дејана Илића, после притиска јавности, не мења узнемиравајућу чињеницу привођења на основу произвољног тумачања онога што је изрекао.

Дејан Илић је приведен због јавног излагања у емисији „Покрени се“ на телевизији Нова 29. марта ове године. Одломак тог излагања је 9. априла објављен у дневном листу Политика, при чему су смисао и значење његовог излагања промењени, или је бар због другачијег, односно суженог контекста злонамерно тумачено као изазивање панике  и нереда.

Дејан Илић је већ дуго година критичар, не само ове власти, него пре свега неко ко пише о различитим друштвеним проблемима и феноменима. При томе, то ради аргументовано и одмерено.

Изражавамо сумњу да се привођењем Дејана Илића желе застрашити грађани који јавно износе критичке ставове о друштвеним и политичким проблемима. Таква пракса државних органа је недопустива, како према појединцима, писцима, уметницима, и свима који у јавности наступају, тако и према друштву и целокупној политичкој заједници.

Таква пракса слаби друштво и друштвену кохезију, а кредибилитет државних органа доводи у питање, док истовремено гуши развој политичке културе, као и коришћење, у пуном обиму уставом и законима, загарантованих права.

Подсећамо да је чланом 46. Устава Републике Србије зајамчена „слобода мишљења и изражавања, као и слобода да се говором, писањем, сликом или на други начин траже, примају ишире обавештењa и идеје“!

Српско књижено друштво

Ненад Милошевић

председник УО СКД

Produžen rok za prijave za Sarajevo Photography Festival 2025.

Takmičenje u osam kategorija uz vredne nagrade i priliku za umrežavanje sa međunarodnim stručnjacima

Sarajevo Photography Festival, najvažniji regionalni događaj posvećen fotografiji, zbog velikog interesovanja, produžio je rok za prijave za svoje četvrto izdanje do nedelje, 6. aprila.

Fotografima iz  regiona pruža se prilika da se takmiče u osam različitih kategorija: portret, dokumentarna fotografija, život, moda, konceptualna fotografija, pejzaž, event i mobilna fotografija. Takmičari se mogu prijaviti za jednu ili više kategorija, u zavisnosti od svojih interesa i veština.

Grand Prix festivala iznosi 2.000 evra, dok dobitnici prvih mesta svih kategorija dobijaju nagradu sponzorisanu od strane Canona i festivalsku statuu. Ukupan fond nagrada festivala je 7.000 evra.

Sarajevo Photography Festival 2025. biće održan od 9. do 15. juna na više lokacija u Sarajevu, sa izložbama, radionicama, predavanjima, promocijama knjiga i filmskim prikazivanjima. 

Pobednici će imati priliku da unaprede svoj profesionalni status kroz prepoznavanje njihovog rada od strane međunarodnog žirija, koji čine ugledni svetski i evropski profesionalci iz oblasti fotografije: Alessia Glaviano (direktorka PhotoVogue), Kiana Hayeri (nagrađivana dokumentarna fotografkinja), Marina Paulenka (direktorka izložbi u Fotografiska Berlin) i Irfan Hošić (istoričar umetnosti i kustos).

Prijave se podnose putem zvaničnog sajta: https://sarajevophotofest.com/

Ceremonija dodele nagrada održaće se u Narodnom pozorištu u Sarajevu 2025. godine, a radovi nagrađenih autora biće izloženi u Umetničkoj galeriji.

Sarajevo Photography Festival 2024: https://www.youtube.com/watch?v=cIsktlMHd14

Foto: Jasmin Agović.

Novi Sad – Internacionalna izložba „Slučaj niti. Globalni narativi o tekstilu” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine

Ivana Ivković_THE BASE OF TRUST_2024

Internacionalna izložba „Slučaj niti. Globalni narativi o tekstilu“ / „The Event of a Thread: Global Narratives in Textiles”, u organizaciji Instituta za odnose sa inostranstvom ifa – Institut für Auslandsbeziehungen iz Štutgarta , Muzeja savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Goethe-Instituta u Beogradu, biće otvorena za posetioce od 5. aprila do 25. maja u MSUV. Kustoskinje izložbe su Suzane Vajs, Inka Gresel i Sanja Kojić Mladenov.

Tekstil je središna tema putujuće izložbe instituta ifa, koja se fokusira na pitanja kao što su: Koja se utkana značenja i poruke mogu naći u tkaninama? Kakav je njihov kulturni značaj? Kako se tekstil može „čitati“? Šta tkanine mogu da nam kažu o svom poreklu, značenju i društvenim ulogama? Koje tradicionalne tekstilne tehnike su umetnici usvojili, apstrahovali, relocirali i vratili u život? Tekstil predstavlja lokus/mesto u kome se umetnost susreće sa ručnim radom, tradicija sa današnjicom, a lokalno se znanje ukršta sa globalnim odnosima.

Kustoskinja Sanja Kojić Mladenov je povodom predstojeće izložbe rekla: “Tekstil generiše različite društvene i kulturne kontekste mesta. Prožet je svojim poreklom i istorijom obrade, materijalima od kojih je kreiran, kvalitetom proizvodnje koja varira od unikatne ručne izrade do fabričke masovne proizvodnje, te ekonomskim aspektima i tržišnim zahtevima. Višestruke mogućnosti njegove upotrebe omogućavaju relacije sa mnogim aspektima našeg života. Istovremeno, različitih prostornih oblika i specifičnih elemenata dizajna, izbora boje, teksture i paterna, tekstil je vremenom postao medij za prenošenje i čuvanje informacija, povezan sa ženskim radom i njihovim doprinosom zajednici. Simultana artikulacija kulturnih kodova utkana u njegovoj osnovnoj strukturi i estetici, otvara mu mogućnost kontekstualizacije u okviru digitalne kulture, koja nîti dovodi u vezu sa elektronskim kolima, a tkanje sa kompjuterskim kodovima, čime tekstil u savremenoj umetnosti dobija nove vrednosti i razmatranja, te zapaženi uspon na međunarodnoj umetničkoj sceni.”

Umetnici/e čija će dela biti zastupljena na izložbi su: Atelje 61 / Nada Adžić Poznanović, Ulla von Brandenburg, Milica Dukić, Noa Eshkol, Andreas Exner, Uli Fischer, Zille Homma Hamid, Heide Hinrichs, Olaf Holzapfel, Ivana Ivković, Christa Jeitner, Elisa van Joolen & Vincent Vulsma, Kolektiv Škart, Marinela Koželj, Eva Meyer & Eran Schaerf, Karen Michelsen Castañón, Tanja Ostojić, Judith Raum, Rene Redle / Vladan Jeremić, Franz Erhard Walther, zajedno sa „Bauhaus prostorom”.

Ova izložba naglašava višestruke, složene načine na koje umetnici, koji na njoj učestvuju, rade sa tekstilom. Oni povezuju lične i estetske narative sa društvenom i ekonomskom konfiguracijom globalizovanog sveta. Godine 1965. umetnica Bauhausa, Ani Albers, opisala je „slučaj niti“ kao nešto multilinearno, bez početka i kraja: u širem smislu, ona označava stalan prostor za preispitivanje odnosa i restrukturiranje veza i konteksta.

Za  ovu izložbu umetnica Judit Raum je razvila Bauhaus prostor, vizuelnu arhivu i instalaciju posvećenu istoriji tkačke radionice Bauhausa u Desau. Susrećemo se sa ponovo tkanim tkaninama i istorijskim materijalima u posebno dizajniranom prikazu (dizajn: Jakob Kirch; arhitektura: S.T.I.F.F.) koji u šest poglavlja otkrivaju svoju izuzetnu priču o uspehu.

Svaki deo sveta može posvedočiti o složenom učešću tekstila u svojoj kulturnoj i industrijskoj istoriji. U saradnji sa lokalnim umetnicima i kustosima, glavni deo izložbe je upotpunjen umetničkim delima, performansima ili akcijama koje stvaraju nove narative relevantne za tekstilni kontekst svake određene lokacije, vezujući izložbu sa umetnicima povezanim sa dotičnim gradom i njegovim teksturama.

Nadovezujući se na koncept osnovne izložbe, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine izložena su i umetnička dela umetnika i umetnica iz Srbije koja se bave specifičnim društveno-političkim kontekstom sopstvenog okruženja. Ona istuču značaj emancipatorske prakse, aktivizma i zajedništva kao važnih karakteristika upotrebe tekstila u lokalnoj istorijskoj i savremenoj umetničkoj praksi. Na izložbi će biti prikazana dela iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, Narodnog muzeja Užice i Ustanove za izradu tapiserija “Atelje 61” iz Novog Sada.

Преминуо је Радивој Шајтинац

Радивој Шајтинац (1949–2025)

Преминуо је Радивој Шајтинац, угледни српски књижевник и члан Српског књижевног друштва.

Радивој Шајтинац је рођен 1949. године у Зрењанину. После завршене гимназије у родном граду, студирао је општу књижевност са теоријом књижевности на Филолошком факултету у Београду.

Био је Српског књижевног друштва, Друштва књижевника Војводине и Српског ПЕН-а.
Био је један од оснивача и две деценије главни и одговорни уредник часописа за књижевност и културу Улазница.

Пише поезију, прозу, књижевну и ликовну критику, бави се драматургијом, а и преводи с руског и енглеског језика.

Књиге песама: Оружје људски рањено (1970), Шуми се враћају прагови (1974), Даровно путовање (1978), Панглосов извештај (1982), Сузе у лунапарку (1987), Оченаш на Тајмс скверу (1991), Оловни долов (1995), Лед и млеко (2003), за коју је добио награду Књига године ДКВ, Пси верса (2005), Кањишка монотипија – двојезично издање на српском и мађарском (2007), Стара кантина (2011), Северни изговор (2011), Псећа суза (2014), Ди (2014), Непознавање природе (2017), Авети Атара (2020).

Књиге прозе: Банатска читанка (три издања: 1991, 2005. и 2008), за коју је добио награду  „Карољ Сирмаји“ 1991. године, Мој бегејски део света (1994), Бајке о грму (1995), Чеховија (1996), за коју је добио награду „Стеван Пешић“, Вез у ваздуху (1998), Жртве бидермајера (Геопоетика, 2000), Сибилски гласови (Геопоетика, 2001), Нада станује на крају града (са Угљешом Шајтинцем, 2002), Водено дете (Геопоетика, 2004), Причица (2005), за коју је добио награду „Димитрије Митриновић“, Кинеско двориште (2006), Лyрик-клиник (Геопоетика, 2009), Дилинкуца (са Људмилом Шајтинац, 2012), Порцелан (Геопоетика, 2017), Сува игла (2019) и Пелерина (2020), Микеланђелов помоћник (2023).

Књиге есеја: Демогоргон (1990), Хотел Чарнојевић (1989), Хајка на Актеона (1997).

Његова изведена драмска дела су: Цвеће и смрт старог Луке, Љупчетови снови – поетско позорје за децу, Банатикон, Стева Светликов, Атлантска веза, Паорска грозница.

Поезија, проза и есеји Радивоја Шајтинца превођени су на енглески, немачки, француски, шпански, мађарски, словеначки, македонски, румунски, пољски, фински, турски, словачки и грчки језик.

Роман Жртве бидермајера објављен је у преводу на енглески у едицији Српска проза у преводу (Serbian Prose in Translation) у издању Геопоетике 2012. године. Друго издање овог романа објавио је 2015. амерички издавач Blooming Twig Books, Nјujork.

Радивој Шајтинац је лауреат награде Фонда „Тодор Манојловић“ за модерни уметнички сензибилитет за 2019. годину.

За књигу поезије Авети атара (2020) награђен је 2021. наградама „Ђура Јакшић“ и „Васко Попа“.

Извор: Геопоетика

Фото: Живко Николић

Сахрана ће бити одржана у среду у 15.00  на Граднуличком гробљу у Зрењанину.

KONT Masterclass: Prva regionalna besplatna masterklas platforma koja menja način učenja

Dinamična predavanja iz medija, ekonomije, filma, mode i drugih oblasti, uz vodeće stručnjake iz regiona

U današnjem svetu rapidnih društvenih, (geo)političkih i tehnoloških promena, nameće se potreba za stalnim učenjem i usavršavanjem. Iz te potrebe nastao je i KONT Masterclass – besplatna, regionalna online platforma koja kroz savremene metode interdisciplinarnog učenja pomaže u produbljivanju znanja.

KONT Masterlass donosi dinamična predavanja i interaktivne sesije koje složene teme čine jasnim i zanimljivim. Učesnici će imati priliku da istraže oblasti poput medija, ekonomije, novinarstva, muzike, filma, mode, etike i borbe protiv korupcije. Program vode vrhunski stručnjaci i lideri iz različitih oblasti sa prostora Balkana, pružajući jedinstveno edukativno iskustvo koje podstiče kritičko razmišljanje.

Link: Trailer KONT serijala – https://youtu.be/lOPktDlGFyU?si=w83XTQu-XTXJa1Z2

Emina Hodžić-Adilović, nagrađivana modna dizajnerka i suosnivačica Kaftan Studija, govorila je o modi kao ogledalu društva, oslanjajući se na svoje iskustvo kreiranja komada koji su se našli na crvenim tepisima Oskara, Gremija i Zlatnog globusa. 

Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH, analizirala je političku korupciju kroz predavanje Zarobljena država, dok je Una Gunjak, rediteljka čiji je film Ekskurzija bio bh. kandidat za Oskara, predstavila svoj autorski pristup kratkom filmu.

Neven Vidaković, doktor ekonomskih nauka iz Zagreba, snimio je predavanje za KONT u kojem istražuje kako su pandemija i trenutni geopolitički konflikti uticali na globalnu ekonomiju.

O samoj platformi i inicijativi, rekao je:

„KONT je nešto što nama na ovim prostorima očajnički nedostaje. Zatrpani smo kloniranim jednostranim mišljenjem koje propagira ekonomske stavove koji se desetljećima pokazuju kao pogrešni, ali se nikada ne mijenjaju. Mladim ljudima se ponudi opcija služenja politici ili odlaska iz zemlje. Ipak, postoji i treća opcija: povezivanje s ljudima koji vjeruju da postoji bolje i da se bolje može napraviti. Ekipa iz KONT-a je jedan takav primjer ljudi koji mogu bolje i ljepše.

Savremene vojne doktrine, hibridno ratovanje i geopolitičke izazove obradio je dr. Robert Barić, docent na Fakultetu političkih nauka u Zagrebu i dugogodišnji analitičar evropske bezbednosti. 

novinarskoj etici i izazovima izveštavanja o tragedijama govorila je Tamara Skrozza, iskusna novinarka Vremena i članica Nezavisnog udruženja novinara Srbije.

Link: Slučaj Ribnikar – Analiza novinarskog izveštavanja | Tamara Skrozza |  https://www.youtube.com/watch?v=xmexWq_sf5U

U KONT Masterclassu učestvovao je i Ivan Novak, suosnivač legendarne grupe Laibach, koji je prvi put u ovom formatu ispričao priču o bendu kroz predavanje Laibach: umetnost diverzije. O svom iskustvu rada na platformi istakao je:

„U mom slučaju, to nije bilo predavanje u klasičnom smislu, već improvizovani razgovor s ciljem temeljnog razumevanja Laibacha kao pop-kulturnog fenomena određenog vremena i prostora. Imam samo odlična iskustva tokom pripreme i snimanja, a ekipa koja radi na KONT platformi je mlada, ekspeditivna i entuzijastična.“

Muzika je imala značajno mesto i kroz predavanje Emira Mejremića, dirigenta i profesora na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, koji je govorio o orkestriranju popularne muzike kroz analizu saradnje benda Helem Nejse i Sarajevske filharmonije.

Besplatan pristup predavanjima moguće je putem KONT Masterclass sajta, uz prethodnu prijavu. Platforma, koja omogućava jednostavnu navigaciju, segmentaciju predavanja, beleške s vremenskim oznakama, te dodatne informacije o temama kroz integrisanu blog sekciju, pruža sve što je potrebno za lakše praćenje i angažman tokom edukativnog sadržaja.

Iza KONT Masterclass platforme stoji Fondacija Ekipa iz Sarajeva.

Foto: Admir Švrakić.

Novi Sad – Klub knjige u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine

Muzej savremene umetnosti Vojvodine pokreće novi program pod nazivom “Klub knjige MSUV”, čiji će se prvi susret održati u sredu, 12. marta u 18h. Ovaj projekat osmišljen je da ohrabri intelektualni dijalog i istraži relevantna društvena i umetnička pitanja kroz prizmu literature i kritičke teorije.

Prvi susret ovog meseca je posvećen trenutnoj izložbi u MSUV pod nazivom „VIDEOSFERA – Video u kolekciji Muzeja savremene umetnosti Vojvodine“. Tim povodom MSUV istražuje rane dane video umetnosti, i kroz diskusiju o istoriji videa i njegovom preplitanju sa filmom postavlja pitanja o samom mediju i njegovom značaju danas. Program će moderirati Jovana Trifuljesko, kustoskinja MSUV.

Ovog meseca su u fokusu odlomci iz knjiga Video/Art: The First Fifty Years – Barbare London (Phaidon, 21-38 str.) i  Film as a Subversive Art Amosa Vogela (Film Desk Books, 306-327 str.)

Svakog meseca biće odabran drugačiji tekst ili knjiga, koji će posetiocima pružiti priliku da otkriju nova znanja i perspektive. Okupljanja Kluba knjige održavaće se jednom mesečno i svi prisutni će imati priliku da diskutuju o pročitanom materijalu i prodube svoje razumevanje savremenih kulturnih fenomena. Kombinovanjem literature, umetnosti i kritičke teorije, program otvara prostor za istraživanje dodirnih tačaka različitih disciplina, inspirišući kritičko mišljenje i dublje uvide u kompleksnost savremenog društva. 

BRANKO KISIĆ NIJE VIŠE ČLAN ŽIRIJA EMISIJE MASTERCHEF!

Ko što je to već pre nekoliko dana objavio i na svojim društvenim mrežama, dugogodišnji šef kuhinje restorana „Klub književnika“ u Beogradu, Branko Kisić, koji je bio i član žirija čuvenog serijala MasterChef Srbija, nakon dve snimljene sezone, dobio je otkaz u toj emisiji, koja se emituje na TV Prva. Razlog ovakve odluke produkcije čuvenog TV formata, bila je Brankova podrška studentskim protestima.

foto: privatna arhiva