Skip to content
  • Сре. мај 28th, 2025

PROZAONLINE

Film, muzika, izložbe... Književnost, pozorište...

  • Home
  • Film
  • Konkursi
    • Rezultati konkursa
  • Muzika
    • VALJEVSKA  ROCK SCENA – prvi deo
    • VALJEVSKA ROCK SCENA – treći deo
    • Diskografija
    • KONCERTI
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – četvrti deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – osmi deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – peti deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – sedmi deo
    • VALJEVSKA  ROCK SCENA – drugi deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – šesti deo
  • Vesti
    • Strip
    • Časopisi
    • Festivali
    • Izložbe
    • PODKAST PROZAONLINE
      • Film
      • Muzika
    • Nove knjige, publikacije, promocije…
    • Pozorište, predstave…
    • Saopštenja
  • Aktuelno
  • Nagrade
  • Kontakt
    • UREDNIŠTVO

Film

Ovacije za film o Vladi Divljanu treće večeri 18. Beldocsa

Velika gužva na programu „Bitka za stvarnost“ sa Galebom Nikačevićem

Treće veče 18. Beldocs festivala bilo je izuzetno posećeno, a posebno u Domu omladine Beograda i u Jugoslovenskoj kinoteci. 

Premijera filma „Iza osmeha“, Marka Đorđevića okupila je u Domu omladine beograda veliki broj poštovalaca lika i dela Vlade Divljana, njegove prijatelje, saradnike, muzačare inaravno porodicu. I tokom projekcije i po završetku filma publika je nagradila ekipu filma gromoglasnim i dugim aplauzom. Film jeprikazan uokviru  srpskog takmičarskog programa.

Iste večeri u DOmu omladine Beograda, takođe u Srpskom takmičarskom programu prikazani su filmovi Eme Teokarević „Bila sam umetnica“, kao i dugometražni film Stefana Maleševića „Krila i Tlo“.

Gostujući kustos ovogodišnjeg Beldocsa je Galeb Nikačević, autor popularnog podkasta Agelast. Njegov program nosi naziv „Bitka za stvarnost“, u okviru koga je sinoć prikazan film Jasmile Žbanić „Blum – gospodari svoje budućnosti“. 

Beldocs, 3. dan Četvrtog dana osamnaestog Beldocs festivala, u subotu, 24. maja, očekuje nas uzbudljiv program na gotovo svim lokacijama. U Domu omladine Beograda biće prikazan film o Sava Centru – „Inventar“, autora Ivana Markovića, zatim film „Gvozdene kapije“ rediteljke Barbare Knežević i novi dokumentarac Darka Bajića i Siniše Cvetkovića, „Film davne budućnosti: Đorđe Kadijević“. Poslednji termin u Domu omladine Beograda rezervisan je za podsećanje na nedavno preminulog reditelja Dejvida Linča – „Dejvid Linč: Ne gledaj u mene“.

U Jugoslovenskoj kinoteci će biti prikazan film Gorana Devića „Paviljon 6“, kao i film „Pasija po Beatris Dal“, nažalost bez najavljenog prisustva glumice Beatris Dal, koja je iznenada, iz privatnih razloga morala da otkaže dolazak u Beograd. Projekciji će ipak prisustvovati reditelj filma, Fabris di Velc (Fabrice du Welz).

Srpska premijera filma “Obična kruška” slovenačkog reditelja Gregora Božiča na Beldocsu

U ponedeljak, 26. maja u 17:30 časova, u bioskopu Tuckwood, biće održana srpska premijera kratkometražnog ostvarenja “Obična kruška” slovenačkog reditelja Gregora Božiča, u okviru selekcije “Vatromet” na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Beldocs.

“U ne tako dalekoj budućnosti, ljudi istražuju prošlost s ciljem da razumeju u kakvoj su vezi bili čovek i priroda. Inspirisan voćnim vrstama koje nestaju, kroz kombinaciju dokumentarnog i fikcije, ovaj film odaje počast tradiciji voćarstva koja polako odumire i filmskoj umetnosti koja ima dosta toga zajedničkog s veštinom uzgajanja voća u pogledu mašte, posvećenosti i ljubavi prema zajednici”, navodi se u sinopsisu ovog filma.

Gregor Božič je o svom ostvarenju rekao: „Verujem da naše poimanje vremena više nije isto kao vreme koje je potrebno jednom drvetu da izraste. Postoji veliki nesklad između toga kako funkcioniše naše društvo, očekivanja vezana za „iskorišćavanje vremena“ i stvarnog vremena koje je drvetu potrebno da se ukoreni. Upravo je to dugo vreme negovalo kod seljaka osećaj čuda, maštu, strpljenje, i pitam se – šta gubimo time što više ne možemo da pratimo taj „spor“ i „prirodan“ tok vremena“.

Reditelj Gregor Božič bio je i ko-scenarista filma sa Marinom Gumzi, direktor fotografije, i montažer (sa Lukasom Miheljakom). Muziku su pisali Hekla Magnúsdóttir, Tim Gowdy, dok je za zvuk bio zadužen Julij Zornik.

Na festivalu će danas kasnije, 27. maja u 19:30 u Domu omladine Beograda, biti prikazan i film “Fiume O Morte!” reditelja Igora Bezinovića, na kome je Gregor Božić radio kao direktor fotografije. Ovaj dokumentarno-igrano film osvojio je dve prestižne nagrade na Internacionalnom filmskom festivalu u Roterdamu – Zlatni tigar  i nagradu FIPRESCI Međunarodnog udruženja filmskih kritičara.

Radnja filma smeštena je u 1919. godinu kada je italijanski pesnik, dendi i propovednik rata Gabrijele D’Anuncio okupirao grad Fiume. Građani grada Fiume, današnje Rijeke, prepričavaju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-tomesečnoj okupaciji svog grada u brutalno faktografskom, ali prkosno pankerskom filmskom putovanju.

Gregor Božič je reditelj i direktor fotografije čiji je rad prikazivan na prestižnim međunarodnim filmskim festivalima u Kanu, Torontu, Lokarnu, Roterdamu, Sarajevu, Talinu, Marselju, Šangaju, Goi, Sao Paolu itd. Njegov rediteljski debi Priče iz kestenove šume premijerno je prikazan na TIFF-u 2019. godine i prikazan je na više od 50 međunarodnih filmskih festivala. Pored rada na filmovima, od 2010. godine istražuje stare i autohtone sorte voća. Godine 2014. zasadio je voćnjak u selu Kojsko u Goriškim brdima – genetsku banku lokalnih vrsta – i napisao knjigu o kulturnom nasleđu starih sorti voća na slovenačko-italijanskom pograničnom području.

Nastanak filmova “Obična kruška i “Fiume O Morte!” podržao je Filmski centar Slovenije.

Dokumentarac o Zvonku Bogdanu u režiji Maje Uzelac na 18. Beldocsu!

Rediteljka, Maja Uzelac, premijerno će predstaviti svoj dokumentarni film „Ej,salaši“, o proslavljenom multimedijalnom umetniku, Zvonku Bogdanu, na 18. Beldocsu, koji počinje večeras i traje do 27. maja 2025. godine.

Pevač, kompozitor, pesnik, džokej i golubar, Zvonko Bogdan je ostavio veliki i dubok trag na domaćoj i regionalnoj sceni. Kako je sve njegove strasti, sve ono po čemu je čuven, Maja Uzelac uspela da sklopi u vizuelno uzbudljiv film, „Ej, salaši“, koji priča o jednom načinu života koji nestaje, publika Beldocsa imaće priliku da vidi poslednjeg dana festivala u okviru Programa specijalnih projekcija, 27. maja u Domu omladine Beograda s početkom u 17.30.

Zvonko Bogdan. kadar iz filma „Ej, salaši“

„Zlatna macola“ i za kratki film (konkurs 2025. za kratkometražni horor film)

Pored nagrade za najbolji dugometražni horor film „Zlatna macola“ biće dodeljena i najboljem kratkometražnom horor filmu. Podstičući domaću filmsku produkciju sa ciljem da se interesovanja za horor žanr raširi, Slaughter horor festival raspisuje konkurs za kratki domaći film strave, trajanja od 5 do 30 minuta.

Uslovi konkursa:

– Da film obrađuje horor motive i teme, snimljene i režirane na horor način;

– Da film nije javno dostupan na internetu (Youtube i drugde);

– Da je godina produkcije 2024. ili 2025. a zemlja produkcije – Srbija.

Konkurs traje od 21. maja do 25. juna 2025.

Autori svoje filmove mogu slati u MPEG formatu, priloga ne većih od 10 Gb, preko Wetransfera, na imejl horror@slaughterfestival.com . Uz adresu sa datotekom filma poslati u imejlu i osnovne podatke: naslov, godinu produkcije, ime scenariste i reditelja, kratak opis zapleta (do dve rečenice). 

Najbolji filmovi biće prikazani na ovogodišnjem festivalu, u nekadašnjoj klanici u Doljevcu od 4. do 6. jula 2025. godine, a najboljem među njima biće dodeljena nagrada “ZLATNA MACOLA”. Prošlogodišnji laureat nagrade za najbolji domaći kratki film je “Mijazma”, reditelja Petra Tkaleca. (Slaughter Festival )

Želimir Žilnik, Ruben Östlund, Michel Franco, Juho Kuosmanen, Maura Delpero i Jasmila Žbanić gosti Slano Film Days 2025

Mesec dana deli nas od drugog izdanja Slano Film Days, jedinstvenog formata događanja posvećenih filmu koji povezuje regionalne filmske autore i renomirana imena iz sveta filma i filmske industrije.

Program Slano Film Days čine razgovori o filmu, filmske projekcije i brojna neformalna druženja. Filmski razgovori rezervisani su za učesnike, a u večernjim satima održavaće se projekcije filmova autora i gostiju Slano Film Days, namenjene svim ljubiteljima filma.

Predavanja i razgovore sa sudionicima vodiće renomirani svetski i regionalni reditelji Michel Franco, Juho Kuosmanen, Ruben Östlund, Maura Delpero, Jasmila Žbanić i Želimir Žilnik.

Meksički reditelj Michel Franco održaće prvi ovogodišnji Filmski razgovor sa učesnicima o izazovima pri finansiranju, produkciji i plasmanu autorskog filma danas. Finski reditelj Juho Kuosmanen održaće predavanje na temu straha reditelja od sljedećeg projekta te predstaviti proces rada na svom novom projektu. Ruben Östlund, švedski reditelj koji upravo privodi kraju snimanje svoga novog, sedmog igranog filma THE ENTERTAINMENT SYSTEM IS DOWN, učesnicima će govoriti o iskustvu rada na novom filmu, s posebnim naglaskom na montaži. Östlund će na montaži svog najnovijeg filma raditi i tokom Slano Film Days pa će ga učesnici imati priliku videti „na delu“.

Maura Delpero, koja je za svoj film VERMIGLIO osvojila Srebrnog lava – Veliku nagradu žirija na 81. Venecijanskom festivalu, dolazi u Slano prvi put. VERMIGLIO je arthouse film koji nam priča o ljudima, ali i o mestima, praćen impresivnim prizorima snežnih planina, planinskih potoka i nepreglednih borovih šuma. Reditelji Jasmila Žbanić i Želimir Žilnik u razgovorima sa sudionicima podeliće svoja bogata profesionalna iskustva, kako u svojim zemljama, tako i na koprodukcijama u regiji, ali i na velikim svetskim projektima kao što je serija THE LAST OF US, čiju je jednu epizodu režirala Žbanić.

 Projekcije će se održavati na glavnom trgu u Slanom i u vrtu Vile Riva, a prvu večer, 17. juna, po izboru Juhe Kuosmanena prikazivaće se Oskarom nagrađeni film JOŠ JEDNA RUNDA danskog reditelja Thomasa Vinterberga s Madsom Mikkelsenom u glavnoj ulozi.

Drugu večer, 18. juna, očekuju nas dvije filmske projekcije. Projekciju kratkometražnog filma MUSE najaviće reditelj Paweł Pawlikowski i Małgosia Bela, koja potpisuje scenarij, kostimografiju i produkciju, te u filmu glumi uz Marcina Maseckog, poljskoga avangardnog pijanista, kompozitora i dirigenta. Masecki će uživo, uz projekciju filma, svirati na pijaninu. Marcin Masecki već je sarađivao s Pawlikowskim na višestruko nagrađivanom filmu HLADNI RAT, u kojem je posebnu pažnju izazvala njegova obrada narodne pjesme „Dwa serduszka cztery oczy“/„Dva srdašca, četiri oka“ u izvedbi Joanne Kulig. Po izboru Pawela Pawlikowskog, istu večer prikazat će se i film TREĆI ČOVJEK reditelja Carola Reeda. Kultni noir film iz 1949., koji je Britanski filmski institut 1999. proglasio najboljim britanskim filmom svih vremena, najaviće Paweł Pawlikowski.

U četvrtak, 19. juna, u vrtu Vile Riva prikazivaće se PSYCHO THERAPY: THE SHALLOW TALE OF A WRITER WHO DECIDED TO WRITE ABOUT A SERIAL KILLER, crna komedija koju je napisao, režirao i koproducirao turski reditelj Tolga Karaçelik, a u kojem glumi Steve Buscemi. Film koji je na Tribeca Film Festivalu osvojio nagradu publike lično će najaviti sam reditelj i legendarni glumac, obojica gosti Slano Film Days.

Po izboru još jednog gosta SFD-a, Daniela Brühla, a u čast nedavno preminulom rediatelju Wolfgangu Beckeru, 20. juna prikazivaće se ZBOGOM, LENJINE!, njemačka istorijska dramska komedija iz 2003., u kojoj je naslovnu ulogu odigrao upravo Brühl, koji će film i najaviti.

Posljednja filmska projekcija u subotu, 21. juna, kultni je film reditelja Spikea Leeja UČINI PRAVU STVAR, koji će najaviti direktor fotografije Michael Seresin, ovogodišnji gost SFD-a.

Nikola Knežić, načelnik Općine Dubrovačko primorje, istaknuo je kako mu je veliko zadovoljstvo da Općina Dubrovačko primorje može podržati Slano Film Days, događaj koji je već uspostavio Slano kao mjesto susreta regionalnih i svetskih filmskih autora i profesionalaca, a u konačnici i unaprijedio kulturnu ponudu Slanog.

„Ove godine program je proširen, pa bih osim na projekcije tijekom SFD-a svakako pozvao sve ljubitelje filmske umjetnosti 14. i 15. juna na Obiteljski filmski vikend ususret SFD-u. Vjerujem da će naši najmlađi, ali i njihovi roditelji uživati u projekcijama filmova pod vedrim nebom. Filmska umjetnost neobično je važna kako za razvoj kreativnosti i empatije u djece, tako i za porodicu, jer nam trenuci uživanja u filmskim projekcijama uz roditelje cijeli život ostaju u najljepšem sjećanju.“

Projekcije će se također održavati u vrtu Vile Riva, a očekuju nas filmovi LOV NA DIVLJAKE reditelja Taike Waititija i KAKO IZDRESIRATI ZMAJA, koji je režirao Dean DeBlois, a koji se u kinima počinje prikazivati u isto vrijeme.

Sudjelovanje filmskih profesionalaca i studenata iz regije na Slano Film Days podržali su regionalni filmski centri i fondovi kroz partnerstvo sa Slano Film Days: Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore i Slovenski filmski centar.

Partner ovog filmskog događanja je najznačajniji regionalni filmski festival Sarajevo Film Festival.

Slano Film Days održat će se u Slanom i na Elafitskim otocima od 17. do 21. juna 2025.

Prošlost na ekranu: Sećanja, snimci i istine na Beldocsu

Istorijski filmovi na 18. Beldocs festivalu

Na predstojećem Beldocsu, koji počinje u sredu, 21. maja i traje sve do 27.maja, posebna pažnja posvećena je istorijskim filmovima koji otvaraju vrata prošlosti kroz objektiv moćnih arhivskih snimaka, zaboravljenih priča i novih, hrabrih pogleda na stare istine.

Film zatvaranja: FIUME O MORTE 

ONI NEKAD, MI SAD I NEKI TAMO – I JEDINSTVENI BELDOCS

Biografski filmovi na Beldocsu 2025

Predstojeći BELDOCS festival, koji će se održati od 21. do 27. maja 2025. godine,  stavlja poseban fokus je na biografske filmove. Kroz različite programske celine, Beldocs donosi čak devet dokumentaraca koji na specifičan, autentičan način otkrivaju ogoljene životne priče – onih velikih koji više nisu među nama, svedoka prošlih epoha izgubljenih u savremenoj svakodnevici, ali i tihih heroja, everymana, čiji životi i borbe, iako daleki, u nama bude duboko prepoznavanje.

Ne propustite filmove o Vladi Divljanu (Iza osmeha), Dejvidu Linču (

 Dejvid Linč: Ne gledaj u mene) , Zvonku Bogdanu (Ej, salaši) , Mariji Kalas (Monika Beluči sreće Mariju Kalas), Emeriku Blumu (BLUM – Gospodari svoje budućnosti),  o poznatom karikaturisti i animatoru Borivoju Dovnikoviću Bordi  (Škola hodanja 2), o Ljubivoju Tadiću (Crni Ljubivoje)…

Film o Zvonku Bogdanu – „Ej, salaši“ r. MajaUzelac

Više informacija o filmovima, kao i terminima i lokacijama projekcije pronađite na zvaničnom sajtu Beldocs festivala.

Svečano otvoreno 11. izdanje manifestacije “Dani slovenačkog filma” u Jugoslovenskoj kinoteci

Jedanaesto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma svečano je otvoreno u sredu, 7. maja u „Sali Makavejev“ Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenskoj kinoteci. Prisutnima su se obratili Ksenija Zelenović, zamenica direktora Jugoslovenske kinoteke, Saša Verbič – predsednik Društva Slovenaca „Sava u Beogradu“ i predsednik Nacionalnog saveta slovenačke narodne manjine u Srbiji, Nerina Kocjančič iz Filmskog centra Slovenije, Nj. E. dr Slobodan Šešum, ambasador Republike Slovenije u Beogradu, i glumac Tihomir Stanić, koji je svečano otvorio festival.

Ksenija Zelenović je u svom govoru navela da će publika moći da se upozna sa pažljivo odabranom selekcijom slovenačkih filmova, ali i da prisustvuje razgovorima sa slovenačkim autorima i umetnicima koji će se voditi nakon projekcija. Posebno je preporučila projekciju filma „Da li je bilo nečeg avangardnog?“ u režiji Matevža Jermana i Jurija Medena: „Ovaj film predstavlja veoma uspešan pokušaj da se dočara eksperimentalna filmska scena u Sloveniji od šezdesetih do devedesetih godina prošlog veka. Film sam imala priliku da pogledam pre nedelju dana u okviru godišnje konferencije svetskih filmskih arhiva u Montrealu, gde je izazvao veliko interesovanje svetske arhivske zajednice. Jugoslovenska kinoteka je zainteresovana i već je u pregovorima sa Slovenačkom kinotekom da se prikaže ciklus eksperimentalnih filmova koji se ovde pominju“.

Nj. E. dr Slobodan Šešum je istakao: „Dani slovenačkog filma postali su jedan od najvećih promotivnih događaja Slovenije u Srbiji. Raduje me i što je će jedan okrugli sto biti na temu Evropske prestonice kulture 2025. Pre svega zato što sam ja iz Nove Gorice, a potom i zato što je taj grad gde su nekad bile granice, Nova Gorica i Gorica, danas zajednički postao Evropska prestonica kulture gde mladi kreativno sarađuju. Danas taj grad živi kao jedan i kao simbol Evrope, simbol sarađivanja.”

Saša Verbič je u, ime Društva Slovenaca „Sava”, pozdravio goste koji su svojim prisustvom uveličali ovaj događaj, Njegovu Ekselenciju Slobodana Šešuma, zatim pomoćnika Ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Žarka Stepanovića, domaćine iz Jugoslovenske kinoteke – Jugoslava Pantelića i Kseniju Zelenović, direktora Filmskog centra Srbije – Ivana Karla, te brojne goste iz Slovenije koji su gosti festivala.

Nerina Kocjančič je navela da je vrlo ponosna što DSF postoji već 11 godina, te se zahvalila Društvu Slovenaca „Sava” u Beogradu, Jugoslovenskoj kinoteci i Filmskom centru Srbije. „Stvarno se nadam da će ova manifestacija još dugo trajati”, istakla je Kocjančić i podsetila da je film Francija Slaka „Prestupnici”, koji je prikazan na otvaranju, bio poslednji film ovog autora u Jugoslaviji.

Tihomir Stanić je u svom obraćanju naveo: „Slovenačka kultura je duboko utkana u moje lično obrazovanje, vaspitanje i pogled na svet. Shvatio sam koliko su mi značili i Cankar, i Sluga Jernej i njegovo pravo, i Kekec i Ciciban, i Družina Sinji galeb. Shvatio sam koliko mi nedostaju Ratko Polič i nikad prežaljeni Jernej Šugman, i koliko puta sam gledao Milenu Zupančič i obožavao je”. Stanić je pomenuo i filmove koje radio u saradnji sa slovenačkim producentima, zaključivši da je na taj način i on postao deo slovenačke kinematografije, sa velikom svešću koliko je slovenačka kultura deo njegovog bića.

Nakon svečanog otvaranja održana je projekcija digitalno restauriranog filma „Prestupnici” reditelja Francija Slaka iz 1987. godine. Ovaj poznati politički triler snimljen je na području Gorice (Italija) i Nove Gorice (Slovenija), koji udruženi ove godine nose titulu Evropske prestonice kulture pod sloganom GO! Borderless.

Prvog festivalskog dana održano je i predstavljanje Kinoateljea kroz retrospektivnu programsku celinu „Orijent Istok/Okcident Zapad – Granica kroz film i istoriju“, a koja je deo projekta GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia. U izboru Kinoateljea, čije predstavnice su bile i gošće DSF-a, publika je prvog dana, uoči svečanog otvaranja revije, bila u prilici da pogleda četiri dokumentarna filmska ostvarenja: „Naši američki dani“ Kjare Barbo i Andreje Manjanija, „Ždralovi lete na jug“ Dorice Makuc, „Abesinija“ Karpa Godine i „Kras“ Franka Điraldija.

U pratećem programu, prvog dana DSF-a otvorena je i izložba plakata sa prethodnih izdanja revije, odabrani plakati iz filmskih ostvarenja Igora Pretnara, kao i plakati GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia, a održana je i promocija monografije „Od Kekeca do Hjustona: DSF 10“.

U okviru glavnog programa DSF-a publika će premijerno u Srbiji moći da pogleda dugometražni film „Porodična terapija“, nagrađivani celovečernji debi rediteljke Sonje Prosenc. Film je premijerno prikazan na prestižnom Tribeka festivalu u Njujorku, dok je na festivalu u Portorožu 2024. godine ovenčan sa čak devet nagrada Vesna. Pored ovog ostvarenja, u glavnom programu će biti prikazani i igrani filmovi „To je pljačka“ Gregora Andolšeka i „Pet minuta raja“ Igora Pretnara iz 1959. godine. U okviru dokumentarnog programa biće prikazana ostvarenja „Trenutak reke“ Anje Medved i Nadje Velušček, „Ajzenštajnov učenik: Reditelj Igor Pretnar u Moskvi“ u režiji Slavka Hrena, „Kino Volta“ Martina Turka, „Ars“ Amira Muratovića, „Telo“ Petre Seliškar, kao i film „U mojim snovima svake noći raste drvo“ Vida Hajnšeka.

Program DSF+ publici predstavlja dugometražni dokumentarac „Da li je bilo nečeg avangardnog?” Matevža Jermana i Jurija Medena, kratke animirane filmove „Mačak pred vratima“ Ane Čigon i „Budućnost… je upravo onakva kakvu ste je zamislili” Sare Bezovšek, kao i kratke i eksperimentalne dokumentarce „…hej“ Davorina Marca, „U tihoj dolini“ Vladimira Šojata, “Clouds Over” Ane Elizabet Tasel i “VEL_VET_VEL” Mihe Možine.

U novoj programskoj celini posvećenoj najmlađima, programu DSF za decu/DSF za otroke, biće prikazana dva filma: kratak animirani „Tri ptičice“ Zarje Menart i ostvarenje „Ne dajemo igralište“ Klemena Dvornika iz 2024. godine.

U okvirnu govornog programa biće održana tribina na temu „Mediji i kultura povodom filma Ars Amira Muratovića“, a završnog dana DSF-a, u okviru polučasovnog bloka, biće prikazani i filmovi polaznika radionice „Kinoaktiv“ Društva Slovenaca „Sava“ 2024/2025.

Organizatori Dana slovenačkog filma su Društvo Slovenaca „Sava“ u Beogradu, uz pokroviteljstvo Ambasade Republike Slovenije u Beogradu, Ministarstva kulture Republike Slovenije, Kancelarije za Slovence u inostranstvu i svetu, Ministarstva kulture Republike Srbije, Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine i partnersku podršku Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenske kinoteke, Filmskog centra Slovenije i Filmskog centra Srbije.

Foto: Dejan Živadinović.

Danas počinju 11. Dani slovenačkog filma u Jugoslovenskoj kinoteci

Jedanaesto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma biće održano  od 7. do 11. maja u Državnom audiovizuelnom arhivu Srbije – Jugoslovenskoj kinoteci. Festival će 7. maja u 20:30 u  „Sali Makavejev“, svečano otvoriti glumac Tihomir Stanić, a uz njega će se prisutnima obratiti i njegova ekselencija Ambasador Republike Slovenije u Beogradu dr Slobodan Šešum, Ksenija Zelenović ispred Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenske kinoteke, Saša Verbič predsednik Društva Slovenaca „Sava“ i Nerina Kocjančič ispred Filmskog centra Slovenije.

Nakon svečanog otvaranja na programu je projekcija digitalno restauriranog filma „Prestupnici” reditelja Francija Slaka iz 1987. godine. Ovaj poznati politički triler snimljen je na području Gorice (Italija) i Nove Gorice (Slovenija), koji udruženi ove godine nose titulu Evropske prestonice kulture pod sloganom GO! Borderless.

Dani slovenačkog filma ugostiće i mnogobrojne goste. U sredu 7. maja, u Jugoslovenskoj kinoteci biće prisutan Karpo Godina, reditelj ostvarenja „Abesinija“ koje će biti na programu od 18 časova u okviru Retrospektive filmova u izboru Kinoateljea – Orijent Istok/Okcident Zapad – Granica kroz film i istoriju (GO!2025 Nova Gorica/Gorizia). U petak 9. maja među gostima će biti Amir Muratović, reditelj filma „Ars“ (18h), i Gregor Andolšek, reditelj filma „To je pljačka“ (20h). U subotu 10. maja biće prisutni reditelj filma „Vel_Vet_Vel“ Miha Možina (18h), te rediteljka Ana Tasel i dizajner zvuka Gregor Kocijančič (film „Clouds over“, 20h). U nedelju 11. maja, Dani slovenačkog filma ugostiće  protagoniste filma „Ne damo igralište!“ – reditelja Klemena Dvornika, glumca Tihomira Stanića, i producente Branislava Srdića i Dimčeta Stojanovskog (13h), rediteljku filma „Rascvetali krajevi“ Hanu Koselj Marušič (18h), direktora fotografije filma „Telo“ Branda Fera (18h),  i producenta filma „Kino Volta“ – Radovana Mišića.

U okviru pratećeg programa, 8. maja u 13 časova na okruglom stolu Kinoateljea: Orijent Istok/Okcident Zapad – Granica kroz film i istoriju u okviru projekta GO!2025 Nova Gorica/Gorizia(Multi sala) gostovaće Želimir Žilnik i  Sarita Matijević Žilnik, članovi Kinoateljea – Mateja Zorn, Nadina Štefančić, Mateja Sulić, Martina Humar, kao i Nerina Kocjančić iz Filmskog centra Slovenije.

U okviru glavnog programa DSF-a publika će premijerno u Srbiji moći da pogleda i dugometražni film „Porodična terapija“, nagrađivani celovečernji debi rediteljke Sonje Prosenc, kao i ostvarenje „Pet minuta raja“ Igora Pretnara iz 1959. godine. U okviru dokumentarnog programa biće prikazana još i ostvarenja „Trenutak reke“ Anje Medved i Nadje Velušček, „Ajzenštajnov učenik: Reditelj Igor Pretnar u Moskvi“ u režiji Slavka Hrena, „Kino Volta“ Martina Turka, kao i film „U mojim snovima svake noći raste drvo“ Vida Hajnšeka.

Program DSF+ publici će, pored gorepomenutih filmova, predstaviti i dugometražni dokumentarac „Da li je bilo nečeg avangardnog?” Matevža Jermana i Jurija Medena, kratke animirane filmove „Mačak pred vratima“ Ane Čigon i „Budućnost… je upravo onakva kakvu ste je zamislili” Sare Bezovšek, kao i kratke i eksperimentalne dokumentarce „…hej.“ Davorina Marca, i „U tihoj dolini“ Vladimira Šojata.

Nova programska nit Dana slovenačkog filma ove godine posvećena je najmlađima, a u programu DSF za decu/DSF za otroke će biti prikazan kratak animirani  film „Tri ptičice“ Zarje Menart, uz već pomenuto ostvarenje „Ne dajemo igralište“ Klemena Dvornika iz 2024. godine.

Pored toga, poseban fokus ove godine usmeren je na predstavljanje Kinoateljea kroz retrospektivnu programsku celinu „Orijent Istok/Okcident Zapad – Granica kroz film i istoriju“, a koja je deo projekta GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia. U izboru Kinoateljea, čiji predstavnici će biti i gosti DSF-a, publika će prvog dana, uoči svečanog otvaranja revije, biti u prilici da pogleda četiri dokumentarna filmska ostvarenja: „Naši američki dani“ Kjare Barbi i Andreje Manjanija, „Ždralovi lete na jug“ Dorice Makuc, „Abesinija“ Karpa Godine i „Kras“ Franka Điraldija. Završnog dana DSF-a, u okviru polučasovnog bloka, biće prikazani i filmovi polaznika radionice „Kinoaktiv“ Društva Slovenaca „Sava“ 2024/2025.

U pratećem programu, prvog dana DSF-a biće otvorena izložba plakata sa prethodnih izdanja revije, odabrani plakati iz filmskih ostvarenja Igora Pretnara, kao i plakati GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia, a biće održana i promocija monografije „Od Kekeca do Hjustona: DSF 10“.Govorni programi uz „Okrugli sto Kinoateljea“ obuhvatiće i tribinu na temu „Mediji i kultura povodom filma Ars Amira Muratovića“.

Organizatori Dana slovenačkog filma su Društvo Slovenaca „Sava“ u Beogradu, uz pokroviteljstvo Ambasade Republike Slovenije u Beogradu, Ministarstva kulture Republike Slovenije, Kancelarije za Slovence u inostranstvu i svetu, Ministarstva kulture Republike Srbije, Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine i partnersku podršku Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenske kinoteke, Filmskog centra Slovenije i Filmskog centra Srbije.

OSAMNAESTI BELDOCS OD 21. DO 27. MAJA U BEOGRADU

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs ove godine donosi nam preko 80 ostvarenja iz celog sveta i sjajne domaće dokumentarce

Beograd će i ove godine biti domaćin jednog od najznačajnijih festivala dokumentarnog filma u ovom delu Evrope – Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs, koji će se održati od 21. do 27. maja na više lokacija u glavnom gradu. Publiku očekuje raznovrstan i pažljivo selektovan program, koji uključuje veliki broj domaćih filmova, čijim autorima i autorkama festival posvećuje posebnu pažnju, kao i neka od najvažnijih ostvarenja sa svetske dokumentarne scene – međunarodne festivalske hitove i višestruko nagrađivane naslove. 

U okviru takmičarskih i revijalnih programa biće prikazano više od 80 filmova, među kojima i značajan broj domaćih, evropskih i svetskih premijera. Teme kojima se filmovi bave uključuju obrazovanje, odnos ljudi i životinja, društvo, biografske priče, umetnost i muziku, nauku i tehnologiju, istorijske perspektive, kao i duhovite i posmatračke filmske eseje o svakodnevici. 

Bogat program festivala namenjen je i filmskim profesionalcima, koji će imati priliku da učestvuju u različitim Beldocs industry aktivnostima – treninzima, radionicama, razgovorima, panelima, master class-ovima, od kojih će neki biti otvoreni za javnost. Međunarodni autori razvijaće i prezentovati svoje nove projekte uz podršku renomiranih mentora i donosioca odluka – predstavnika televizija, filmskih festivala, bioskopa, VOD, fondova, kompanija za prodaju filmova iz regiona, Evrope i celog sveta. 

Prodaja ulaznica počinje krajem aprila putem Beldocs internet stranice, a publika će blagovremeno biti informisana o kompletnom rasporedu i dostupnosti filmova.


O Beldocsu:
Festival Beldocs osnovan je 2008. godine i danas je prepoznat kao jedan od najvažnijih međunarodnih dokumentarnih festivala u ovom delu Evrope. Tokom sedam dana, na više lokacija u Beogradu, biće prikazano preko 80 premijernih filmova, u okviru ukupno petnaest programskih celina. Festival dodeljuje sedam nagrada, organizuje bogat prateći program panela, predavanja i Master Class sesija, a u okviru Beldocs Industry segmenta dodeljuju se nagrade za razvoj budućih filmova. Festival svake godine okuplja više od 150 međunarodnih filmskih profesionalaca – autora, producenata i predstavnika važnih evropskih i svetskih kompanija i institucija.

Za više informacija posetite www.beldocs.rs, kao i naše kanale na društvenim mrežama: Instagram, Facebook, YouTube i X.

„Poplava“ Oskarom nagrađeni animirani film i pobednik Mreže festivala Jadranske regije od danas u bioskopima

U bioskope širom Srbije i regiona stiže animirani film „Poplava“ (Flow), ovogodišnji dobitnik Oskara, koji je osvojio i nagradu publike Mreže festivala Jadranske regije.

Film „Poplava“ reditelja Gintsa Zilbalodisa osvojio je Nagradu publike za najbolji film Mreže festivala Jadranske regije (Adriatic Audience Award) koja je svečano dodeljena na jubilarnom 30. Festivalu autorskog filma. Ovo ostvarenje dobilo je najviše glasova publike, sabiranjem rezultata svih festivala članica Mreže festivala Jadranske regije uključujući Sarajevo Film Festival (BiH), Filmski festival u Herceg Novom (Crna Gora), Ljubljanski međunarodni filmski festival (Slovenija), Festival autorskog filma (Beograd), Zagreb Film Festival (Hrvatska) i Manaki Brothers (Severna Makedonija).

Filmom „Poplava“ reditelj Gints Zilbalodis doneo je Letoniji prvi Oskar u istoriji. Ova evropska koprodukcija nagrađena je i prestižnim priznanjima Sezar, Zlatni globus i nagradom Evropske filmske akademije za najbolji animirani film. Film je premijerno prikazan u okviru selekcije Izvestan pogled na prošlogodišnjem Filmskom festivalu u Kanu.

Radnja filma „Poplava“ prati mačku koja, kada njen dom bude uništen velikom poplavom, pronalazi utočište na čamcu naseljenom raznim vrstama sa kojima će morati da se udruži uprkos razlikama.

Povodom početka bioskopskog prikazivanja filma širom regiona, biće priređeni posebni događaji. Jedan od njih je i akcija udomljavanja napuštenih mačaka pod nazivom “Pruži šapu” koja će se održati u mts Dvorani u subotu, 5. aprila sa početkom u 16 časova.

Mrežu festivala Jadranske regije čini jedinstvena saradnja vodećih filmskih festivala iz regiona, a nastala je sa ciljem promocije i dostupnosti kvalitetnog filmskog sadržaja široj publici. Mrežu festivala Jadranske regije podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope.

Američka premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića u Kulturnom centru Nikola Tesla u Čikagu

Film „Sunce nikad više“ reditelja Davida Jovanovića biće prikazan u subotu, 12. aprila u 20 časova Kulturnom centru Nikola Tesla u Čikagu.

Radnja filma prati Vida, oca suočenog sa rudnikom koji preti da mu proguta dom. Vid pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.

Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.

Svetska premijera film održana je krajem prošle godine na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu, dok je srpska premijera upriličena na 30. Festivalu autorskog filma. Na jubilarnom FAF-u direktor fotografije Mladen Teofilović i kolorista filma Nikola Marinković su osvojili nagradu Veruj u sebe u okviru takmičarske selekcije Hrabri Balkan.

„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.

Producenti filma „Sunce nikad više“ pozivaju sve Domove kulture u Srbiji da, ukoliko su zainteresovani za prikazivanje, kontaktiraju reditelja Davida Jovanovića putem mejla na david@pointlessfilms.rs. Filmska ekipa će se rado odazvati pozivu.

Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=OX1Di1eZbZw

Više na: https://serbianfilmfest.com/

Foto: Pointlessfilms

Film o Šabanu Bajramoviću u bioskopima u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Republici Srpskoj

Dokumentarni film „ŠABAN BAJRAMOVIĆ – MOJE PUTOVANJE“ nakon  sjajne premijere na Nišville Jazz Festivalu 2024, krenuo je uspešno svoj internacionalni festivalski život, a od 8. aprila kreće i bioskopsko prikazivanje filma u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Republici Srpskoj.

Ovaj film nagrađivanog reditelja Dr. Željka Mirkovića, rađenog u produkciji Optimistic film i koprodukciji Nisvile Jazz Festivala, osvojio je do sada Nagradu za najbolji dugomentražni dokumentarni film na International Gold Awards New York, USA, i Nagradu žirija za Dugometražni dokumentarni film na  Indian Independent Film Festival, Kolkata, India, Nagradu žirija na Folkstone Film Festival, Kent, Velika Britanija.

U čast Šabana Bajramovića i Svetskog dana Roma, Svetska Banka u Beču, organizovaće specijalnu projekciju ovog filma, 7. aprila.

Dokumentarni film „ŠABAN BAJRAMOVIĆ – MOJE PUTOVANJE“ je zapravo priča o mladiću koji je krenuo u svet iz siromašne romske mahale a na tom svom putovanju nailazio je na različite prepreke jer je živeo svoj život: život slobode! 

O glavnom liku svog filma reditelj i scenarista Željko Mitrović kaže:

      – Šaban Bajramović je Odisej slobode. On je poput ovog antičkog junaka Odiseja prošao kroz svoj život na svom proputovanju ka svojoj kući nakon burnog života. Sve što se Šabanu Bajramoviću događalo kroz život izgleda je da je tako trebalo i da se dogodi da bi on postao svetska muzička legenda i simbol istinske slobode i ljubavi.

Film je rađen u partnerstvu Optimistic film I Nišvile Jazz Festivala. Koproducent filma je Direktor Nišvile Jazz Festivala Ivan Blagojević

Scenarista, reditelj i producent je Dr. Željko Mirković, koji je sa svojim dokumentarnim filmovima do sada osvojio 127 internacionalnih nagrada i ima 2 kvalifikacije za Oskara, sada predaje film na University of Connecticut.

Film su podržali Nišville Jazz Festival, Filmski Centar Srbije i Fondacija za Otvoreno Društvo- Zapadni Balkan.

Trailer filma

Sarajevo Film Festival – Otvoren poziv za prijave na Talents Sarajevo 2025.

Mladi filmski kreativci mogu se prijaviti za 19. izdanje programa Talents Sarajevo do 6. aprila 2025.

Sarajevo Film Festival poziva mlade filmske profesionalce i filmske kritičare iz Jugoistočne Evrope i Južnog Kavkaza da se prijave za devetnaesto izdanje programa Talents Sarajevo pod nazivom FILMING AS CARING. Talents Sarajevo, koji se održava u okviru 31. Sarajevo Film Festivala, odvijaće se od 16. do 21. avgusta, a neki od programa počeće online i prije samog Festivala.

Poziv je otvoren za reditelje/ice, producente/ice, glumce/ice, scenariste/ice, direktore/ice fotografije, montažere/ke i filmske kritičare/ke iz Albanije, Armenije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Malte, Moldavije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Rumunije, Srbije, Slovenije, Turske i Ukrajine.

FILMING AS CARING – Mentalno zdravlje, dobrobit i kolektivna odgovornost u filmskoj industriji

Filmska industrija prolazi kroz značajne tehnološke promene – od uspona streaming platformi do utecaja umetne inteligencije. Međutim, neke od najdubljih promena dešavaju se na ličnom nivou, što utiče na pojedince koji rade u industriji. Ove transformacije ne odnose se samo na nove alate ili poslovne modele – one oblikuju emocionalni i mentalni svijet filmskih stvaralaca, članova ekipa i drugih profesionalaca. Svaka promena u industriji, bez obzira na to koliko je tehnološka ili strukturalna, neminovno pogađa ljude iza kulisa, čije su lične priče i mentalno zdravlje srž ove evolucije.

Izdanje Talents Sarajevo 2025. ima za cilj istražiti ove teme, stavljajući u fokus perspektive mladih filmskih stvaralaca iz regiona. Kroz diskusije s ovogodišnjim učesnicima, ali i kroz razmenu mišljenja sa iskusnim profesionalcima iz regiona i šire, Talents Sarajevo će otvoriti dijalog o važnosti mentalnog zdravlja u filmskoj industriji. Verujemo da briga o mentalnom zdravlju ne može biti samo individualna odgovornost, već kolektivna obaveza unutar filmske zajednice. Stvaranjem podržavajućeg i empatičnog radnog okruženja, možemo doprineti ne samo boljim radnim uslovima, već i bogatijoj i kvalitetnijoj filmskoj produkciji.

Talents Sarajevo, također, aktivno zagovara strukturne promjene u filmskoj industriji koje omogućavaju psihološku podršku, održivije radne uslove i destigmatizaciju mentalnog zdravlja. Tema „Filming as Caring“ ne govori samo o stvaranju zdravijeg radnog okruženja za filmske stvaraoce, već i o mogućnostima filma da reflektira, angažira i odgovori na goruće probleme našeg vremena: od socijalne pravde i ekoloških kriza, do pitanja identiteta, izmještenosti i kolektivnog otpora.

Kroz ovu temu, Talents Sarajevo potvrđuje svoju posvećenost dobrobiti mladih filmskih stvaralaca i dugoročnoj održivosti filmske industrije u regionu.

Talents Sarajevo Innovation Forum i Script Station Writers’ Room: Proširenje kreativnih horizonata

Talents Sarajevo nastavlja širiti svoje inicijative, uvodeći nove platforme koje podstiču inovaciju, saradnju i profesionalni razvoj u kreativnim industrijama.

Talents Sarajevo Innovation Forum predstavlja novi segment Talents Sarajeva. Ovaj forum nudi otvoreni, inspirativni prostor posvećen upravljanju intelektualnim vlasništvom, transmedijskom pripovijedanju i gaming industriji. Održava se paralelno s programima Talents Sarajeva i dostupan je svim učesnicima, bez obzira na njihovu profesionalnu oblast. Povećano interesovanje za AI, nove tehnologije i medijske inovacije podstaknulo je pokretanje foruma s ciljem kontinuiranog učenja, međusektorske saradnje i dugoročnog profesionalnog razvoja.

Kvalitet scenarija u Jugoistočnoj Evropi značajno se poboljšao, čime je Script Station ispunio svoj prvobitni cilj – usavršavanje i dorađivanje scenarija. S obzirom na rastući broj specijalizovanih programa za razvoj scenarija i sve veću potražnju za produkcijom dramskih serija, Script Station će se 2025. godine transformisati u Writers’ Room koncept. Ovaj novi format pružit će scenaristima i rediteljima praktično iskustvo u kolektivnom razvijanju priče, konstrukciji likova i strukturi epizoda, stvarajući dinamično, kooperativno okruženje.

Fokusirajući se na interaktivni i zajednički pristup, Writers’ Room će ne samo unaprijediti narativne veštine učesnika već i ojačati kreativne mreže unutar Talents Sarajevo zajednice.

Pokrenut u saradnji sa Međunarodnim filmskim festivalom u Berlinu i programom Berlinale Talents, program Talents Sarajevo je izrastao u regionalno mesto susreta i obuke perspektivnih filmskih radnika.

Prijave i rokovi

Rok za prijave je do 6. aprila 2025.

Više informacija i prijavni obrazac dostupni su na:

https://www.berlinale-talents.de/bt/launchpad/info

31. Sarajevo Film Festival održaće se od 15. do 22. avgusta 2025.

Talents Sarajevo podržava CE Media.

KONTAKT

Talents Administration

talents_sarajevo@sff.ba

* Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.Foto: SFF

Specijalna projekcija filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića u Torontu

Film „Sunce nikad više“ reditelja Davida Jovanovića biće prikazan u subotu, 1. marta u 19 časova u Paradise Theatre u Torontu (1006 Bloor St W, Toronto, ON M6H 1M2). Ulaznice za projekciju mogu se nabaviti putem linka: 

https://buytickets.at/systementertainment/1591811

Radnja filma prati Vida, oca suočenog sa rudnikom koji preti da mu proguta dom. Vid pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.

Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.

Svetska premijera film održana je krajem prošle godine na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu, dok je srpska premijera upriličena na 30. Festivalu autorskog filma. Na jubilarnom FAF-u direktor fotografije Mladen Teofilović i kolorista filma Nikola Marinković su osvojili nagradu Veruj u sebe u okviru takmičarske selekcije Hrabri Balkan.

„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.

Producenti filma „Sunce nikad više“ pozivaju sve Domove kulture u Srbiji da, ukoliko su zainteresovani za prikazivanje, kontaktiraju reditelja Davida Jovanovića putem mejla na david@pointlessfilms.rs. Filmska ekipa će se rado odazvati pozivu.

Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=OX1Di1eZbZw

Bioskopska premijera dokumentarca “SAUNDTREK ZA PREVRAT” nominovanog za nagradu Oskar u DKC 

Od četvrtka 13. februara 2025. na repertoaru Dvorane Kulturnog centra Beograda od 20 časova, prikazuje se “Saundtrek za prevrat” belgijskog reditelja Johana Grimonpreza, nominovan za ovogodišnju nagradu Oskar za najbolji dokumentarni film. 

Ovaj napeti geopolitički dokumentarac o svetskim previranjima tokom šezdesetih godina koje su uzdrmale Ujedinjene Nacije, premijeru je imao na Sandens festivalu prošle godine gde je ovenčan Specijalnom nagradom, da bi usledile nominacije Evropske filmske akademije i nominacija za nagradu Oskar.

“Saundtrek za prevrat” je na repertoaru Dvorane KCB od 13. do 19. februara, cena ulaznice je 400,00 dinara, a film će tokom februara biti prikazan u nekoliko bioskopa u Srbiji. Film je deo Beldoks distribucije koja za cilj ima povratak dokumentarnog filma u bioskopsku ponudu Srbije uz nekoliko vrhunskih naslova nagrađivanih na međunarodnim festivalima širom sveta.

Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=iBVppbEqsfY&list=PL35kbaYWPvc9322wKNT-yiJXAIo6-1LoW

CinemaHarmony: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i projekcija filma „Cinema Paradiso“ u mts Dvorani

Koncert filmske muzike Enija Morikonea i projekcija filma „Cinema Paradiso“ biće održana u subotu, 8. februara u mts Dvorani. Publika će imati priliku da uživa u jedinstvenom spoju filmske muzike i kinematografije, a događaj se organizuje u okviru projekta „CinemaHarmony: Merging European Film and Cultural Heritage“.

Veče započinje u 19 časova koncertom filmske muzike legendarnog Enija Morikonea, pod nazivom „Muzika iz evropskih filmova“. Izvođači na koncertu biće posebno formiran orkestar CinemaHarmony Orchestra, koji čine Škola za muzičke talente iz Ćuprije i TEKIART ansambl, pod dirigentskom palicom Igora Andrića.

Nakon koncerta, u 20.30 časova, sledi projekcija italijanskog filmskog klasika „Cinema Paradiso u režiji Đuzepea Tornatorea, za koji je Morikone komponovao muziku.

Ulaznice za ovu jedinstvenu kulturnu manifestaciju dostupne su na sajtu mtsdvorana.rs.

Projekat CinemaHarmony spaja evropski film i muzičko nasleđe

Koncert filmske muzike deo je projekta „CinemaHarmony: Merging European Film and Cultural Heritage“, koji okuplja nekoliko članica Mreže bioskopa i to mts Dvoranu u Beogradu, Kulturni centar „Mija Aleksić“ u Gornjem Milanovcu, Leskovački kulturni centar i bioskop Vilin grad u Nišu. Projekat traje do juna 2025. godine i uključuje radionice za mlade muzičke talente, koncerte filmske muzike i projekcije evropskih filmova. Koncerti filmske muzike i projekcije filmova biće održani i u ostalim gradovima, učesnicima projekta. Projekcije će se, osim u ova četiri grada, održati i u svim zainteresovanim bioskopima koji deluju u okviru Mreže kinoprikazivača Srbije

Cilj projekta „CinemaHarmony: Povezivanje evropskog filma i kulturnog nasleđa“je približavanje evropskog kulturnog nasleđa široj publici kroz muzičko i filmsko stvaralaštvo, sa posebnim fokusom na lik i delo Enija Morikonea. Projekat će biti zaokružen projekcijama šest filmova – tri sa muzikom Enija Morikonea i tri evropska filma.

Projekat „CinemaHarmony“ podržan je od strane programa „Collaborate to Innovate“ udruženja Europa Cinemas – MEDIA Kreativna Evropa.

Ekskluzivno na DOK #7 festivalu: Master klas profesora Dejva Dejvidsona sa University of New York

Sedmo izdanje međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 biće održano od 30. januara do 2. februara u mts Dvorani.

Specijalni gost festivala biće profesor Dejv Dejvidson sa City College of New York – sada University of New York (na kome od 1942. radi najstarija škola dokumentarnog filma u SAD koju je osnovao Hans Rihter).

Na festivalu će biti prikazano pet ostvarenja Dejva Dejvidsona, a kao poseban deo programa biće master klas koji će Dejvidson održati sa rediteljem Darkom Lungulovim, njegovim nekadašnjim studentom. Razgovor će se biti upriličen u petak, 31. januara u 19.30 časova u sali 4 mts Dvorane, između projekcija filmova „Bioskop i utočište“ i „Hans Rihter: Sve se kreće, sve se okreće“.

Dejv Dejvidson je nezavisni filmski reditelj i profesor emeritus njujorškog univerziteta, poznat po svojim dokumentarnim filmovima koji istražuju kulturne i društvene teme. Tokom karijere dobio je brojne nagrade, uključujući grant Američkog filmskog instituta za nezavisne filmske stvaraoce, Emmy nagradu, stipendiju Nacionalne zadužbine za umetnost Mid-Atlantic Artist Fellowship i nagradu za izuzetnog umetnika od Saveta za umetnost države Nju Džerzi. Osnivač je MFA programa za produkciju medijskih umetnosti. U prvih deset godina studenti ovog programa postigli su međunarodna priznanja, uključujući tri studentske Oskar nagrade i četiri studentska Emmy-ja.

Film „Hans Rihter: Sve se kreće, sve se okreće“ dokumentuje buran život dadaističkog slikara i pionirskog filmskog stvaraoca čiji uticaj na modernu umetnost u Evropi i Americi ostaje kao jedna vrsta neistraženog polja. Kao i mnogi u svojoj generaciji, Rihter je izašao iz užasa Prvog svetskog rata kao radikalni umetnik posvećen odbacivanju struktura ustajale i brutalne vladajuće kulture. Rihter je u epicentru glavnih umetničkih pokreta 20. veka, među kojima su dada, međunarodni konstruktivizam i nadrealizam, dok nastoji da stvori novu socijalno angažovanu umetnost. Nakon što je njegova revolucionarna eksperimentalna apstraktna animacija „Ritam 21″ promenila način na koji svet gleda na film, Rihter je okupljao najvažnije ličnosti moderne umetnosti oko filmskih projekata, radi razmene ideja i radikalnih radova. Ova lista saradnika je impozantna – od Marsela Dišana, Man Reja, Fernana Ležea, Darijusa Mijoa, Aleksandra Kaldera, Hansa Arpa, Žana Koktoa i Sergeja Ajzenštajna. Nakon što su ga nacisti naterali da pobegne iz Evrope kao „degenerisanog umetnika“ 1941. godine, Rihter je proširio svoj uticaj na Sjedinjene Države gde je svoje nezavisno filmsko stvaralaštvo i slikarstvo primenio na prvu filmsku školu u Americi posvećenu dokumentarnom filmu na City College of New York. Ovde je Rihter otvorio svet filma kao umetnosti generaciji mladih Amerikanaca čija je ideja o filmu utemeljena u subotnjim matine vesternima. Rihterovo radikalno shvatanje filma kao umetnosti takođe je postavilo osnov za Pokret novog američkog filma 1960-ih, gde je bio mentor eksperimentalnim filmskim stvaraocima kao što su Jonas Mekas, Maja Deren i Sten Brekidž.

Film „Bioskop i utočište“ dokumentuje istoriju Instituta filmskih tehnika (1941-1946) u okviru City College of New York (sada University of New York), mesto nastanka prve škole dokumentarnog filma u SAD. „Čovek koji pleše: Peg Leg Bejts“ govori o Klejtonu “Peg Leg” Bejtsu, poznatnom step-plesaču sa amputiranom nogom i vlasniku prvog odmorišta u Ketskilu u kom su bili dobrodošli i Afroamerikanci. Film „Sisi Hjuston: slatka inspiracija“ biografski je prikaz žene koja je vešto spojila gospel i popularnu muziku koji vodi na putovanje od zadimljenih klubova do koncerta grupe Sweet Inspirations, preko nostalgičnih izvedbi gospela sa bendom The Drinkard Singers, pa sve do rasprodatog spektakla sa ćerkom Vitni Hjuston. „A Gesture and a Word“ govori o muzičaru i pesniku Robu Morsbergerukome je u pedesetoj godini života, dijagnostikovan neizlečiv tumor na mozgu – i to u trenutku kada je njegova karijera dostigla vrhunac.

Kompletan program festivala i satnica prikazivanja filmova nalazi se na sajtu https://dokfest.rs/, dok se ulaznice mogu kupiti na blagajni mts Dvorane ili putem linka: https://www.mtsdvorana.rs/filmovi/dok7

Foto: DOK promo

Besplatna projekcija filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića u Centru za kulturu grada Bora

Besplatna projekcija filma „Sunce nikad više“ reditelja Davida Jovanovića biće održana u četvrtak, 30. januara u 20 časova u Centru za kulturu grada Bora. Ekipa filma biće prisutna na projekciji.

Radnja filma prati Vida, oca suočenog sa rudnikom koji preti da mu proguta dom. Vid pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.

Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.

Svetska premijera film održana je krajem prošle godine na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu, dok je srpska premijera upriličena na 30. Festivalu autorskog filma. Na jubilarnom FAF-u direktor fotografije Mladen Teofilović i kolorista filma Nikola Marinković su osvojili nagradu Veruj u sebe u okviru takmičarske selekcije Hrabri Balkan.

„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.

Producenti filma „Sunce nikad više“ pozivaju sve Domove kulture u Srbiji da, ukoliko su zainteresovani za prikazivanje, kontaktiraju reditelja Davida Jovanovića putem mejla na david@pointlessfilms.rs. Filmska ekipa će se rado odazvati pozivu.

Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=OX1Di1eZbZw

Danas počinje Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije

Besplatnim projekcijama regionalih filmova danas počinje zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije.

Svečano otvaranje biće obeleženo besplatnim projekcijama u bioskopima u Beogradu, Sarajevu, Zagrebu, Ljubljani, Skoplju i Bitoli, koje će publika moći da prati simultano pre početka.

U mts Dvorani danas (petak, 17. januar) u 20 časova biće prikazan film „Samo kad se smijem“ rediteljke Vanje Juranić. Nakon projekcije sledi razgovor sa glumcima Tihanom Lazović i Slavkom Sobinom, a biće prisutna i producentkinja filma Nikolina Zečević. Besplatne ulaznice se mogu preuzeti na blagajni Mts Dvorane.

Film „Samo kad se smijem“ je baziran na istinitom događaju. Tina (Tihana Lazović) je domaćica koja brine za kćerku i živi sa Franom (Slavko Sobin) na jadranskoj obali. Bračne tenzije rastu kad ona izrazi želju da završi fakultet, izlazeći tako iz tradicionalne rodne uloge u njihovom naizgled savršenom braku.

Trejler filma: https://www.youtube.com/watch?v=aYCsyd65-hM

U programu zimskog izdanja su višestruko nagrađivani regionalni filmovi: „Promatranje“ Janeza Burgera, „Ekskurzija“ Une Gunjak, „M“ Vardana Tozije, „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića i „Samo kad se smijem“ Vanje Juranić.

Nakon projekcija u bioskopima, filmovi će biti besplatno dostupni online od 18. do 26. januara na Ondemand.kinomeetingpoint.ba, putem sledećeg linka:

https://ondemand.kinomeetingpoint.ba/page/mreza-festivala-jadranske-regije-zimsko-izdanje/.

Treće zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije organizuje se s ciljem promocije i povećanja vidljivosti kvalitetnih regionalnih filmskih dela, pružajući jedinstvenu priliku publici u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji i Severnoj Makedoniji da besplatno online pogledaju značajna dela iz produkcije regiona.

Mreža festivala Jadranske regije zajednički je projekat vodećih filmskih festivala: Sarajevo Film Festivala, Festivala autorskog filma Beograd, Ljubljanskog međunarodnog Film Festivala, Zagreb Film Festivala, Filmskog festivala Herceg Novi i Manaki Brothers festivala iz Severne Makedonije.

Mrežu podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope.

Foto: Promo

Specijalne projekcije filma „Bob Dylan: Potpuni neznanac“ uz tematske svirke i poklon ploče i knjige

Ljubitelji muzike Boba Dilana u Beogradu i Novom Sadu imaće priliku da uživaju u njegovim pesmama i filmskoj priči tokom januara.

U Beogradu, u galeriji „Polet“ u Cetinjskoj ulici, u nedelju, 12. januara, od 20 časova biće organizovano veče posvećeno njegovoj muzici. U ponedeljak, 13. januara, u mts Dvorani od 19 časova biće održana specijalna projekcija biografskog filma „Bob Dylan: Potpuni neznanac“.

Nedelju dana kasnije, 19. januara, i novosadska publika će uživati u muzici ovog planetarno poznatog muzičara u Kulturnom centru Labar, dok će se 21. januara u bioskopu Arena Cineplex održati specijalna projekcija pomenutog filma.

Posetioce specijalnih projekcija očekuju i pokloni partnera događanja – ploče iz MASCOMSTORE i knjige izdavačke kuće Geopoetika.

Boba Dilana, buntovnika i muzičara čiji vrtoglavi uspon do slave se dešava u periodu od samo par godina, Džejms Mangold u svom najnovijem filmu prikazuje kao čoveka ispunjenog uzbuđenjem kada prvi put uključuje gitaru i svira u studiju sa bendom.

Poznat i po drugim uspešnim naslovima, ali i onom koji se takođe bazira na biografskim elementima kao što je „Hod po ivici“ o jednako legendarnom Džoniju Kešu, Mangold je rešio da predstavi Dilana u jednom kartkom, ali uspešnom segmentu njegovog života, birajući popularnog Timotea Šalamea kao glavnog glumca.

Radnja filma smeštena je u rane šezdesete, u Njujorku, kada u pozadini živopisne muzičke scene i kulturnih preokreta, tajnoviti mladi devetnaestogodišnjak, sa gitarom u ruci i revolucionarnim talentom stiže iz Minesote u Vest Vilidž. Čini se da je predodređen da promeni tok američke muzike. Dok, tokom svog uspona do slave uspostavlja najintimnije veze, odbija da bude striktno definisan, donoseći kontroverzan izbor koji odjekuje širom sveta.

Na večernjoj svirci u Beogradu u galeriji Polet muziku će puštatiDJ Kamilica, dok će Luka Domazet uživo izvesti nekoliko numera. U Novom Sadu je takođe predviđena svirka sa tematikom Dilanove muzike, ovaj put uz Zharuljin set i uz Domazetovo izvođenje.

„Ideja je bila da pored Dilanovih pesama, slušamo i druge izvođače poput Džoane Baez, Džonija Keša, Vudija Gatrija i ostalih koji se pojavljuju u filmu kako kao Dilanovi idoli tako i kao njegovi savremenici. Takođe, naći će se i pesme mlađih muzičara, onih na koje je sam Dilan uticao,“ rekla je DJ Kamilica.

Istinita priča o jednom od najpoznatijih kantaurora u istoriji muzičke scena naći će se od četvrtka 9. januara na repertoaru svetskih i domaćih bioskopa.

Trejler filma: https://www.youtube.com/watch?v=8OfBn8_kXuA

Foto: The Disney Studios

Svetska premijera filma „Vetre pričaj sa mnom“ Stefana Đorđevića na 54. Međunarodnom festivalu u Roterdamu

Debitantski igrani film „Vetre, pričaj sa mnom“ reditelja i scenariste Stefana Đorđevića imaće svetsku premijeru na 54. Filmskom festivalu u Roterdamu, koji se održava od 30. januara do 9. februara naredne godine, u okviru takmičarskog programa Tiger Competition.

U filmu „Vetre, pričaj sa mnom“ Stefan se vraća kući kako bi sa porodicom proslavio bakin rođendan, po prvi put nakon smrti njegove majke Nece. Vođen željom da završi film o svojoj majci i da pomogne povređenom psu, povratak kući postaje početak njegovog putovanja ka isceljenju. Film je inspirisan stvarnim životnim iskustvima reditelja, a u njemu glume članovi njegove porodice, koji pomažu u završetku radova na Necinoj kamp prikolici.

Stefan Đorđević, autor filma je o svom debitantskom ostvarenju rekao: „U jednom od razgovora koje sam snimio sa majkom, ona kaže Vetar je večan. Tu večnost ne vidim samo u vetru, već i u njoj, jer ona je vetar. Želja porodice da napravi ovaj film je želja da se Neca nikada ne zaboravi, ali više od toga je da se ne zaboravi odnos prema svetu, prema prirodi i prema nama samima. Razmišljanja koja je vetar podelio sa mamom, i koja mi kao porodica želimo da podelimo sa svetom“.

Povodom svetske premijere reditelj je izjavio: „Naše filmsko putovanje započinje na prestižnom festivalu u Roterdamu i nadam se da će publika imati sluha za priču o prihvatanju i oslobađanju. Velika je čast što je film uvršten u takmičarski program i s nestrpljenjem iščekujemo da ga prikažemo publici i da film nastavi svoje prikazivanje širom sveta“.

U filmu igraju Negrica Đorđević, Stefan Đorđević, Boško Đorđević, Đorđe Davidović, Budimir Jovanović, Ljiljana Jovanović, Marina Davidović, Vidak Davidović, Ana Petrović, Jana Mihajlović, Jakov Mihajlović, i pas Lija.

Stefan Đorđević je rođen 1987. godine u Boru. Upoznaje se sa svetom filma tumačeći jednu od dve glavne uloge u filmu „Tilva Roš“ Nikole Ležaića. „Tilva Roš“ je bio nominovan za Evropsko otkriće od strane Evropske filmske akademije. Završio je osnovne i master studije Kamere na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Diplomirao je sa kratkim igranim filmom „Kamen u ruci“ u režiji Stefana Ivančića, koji je premijerno bio prikazan u ACID programu Kanskog filmskog festivala. Režirao je kratki igrani film “Poslednja slika o ocu“, koji je selektovan na preko 50 internacionalnih festivala i nagrađen je na festivalima u Lokarnu, Sarajevu, Zagrebu, FAF-u i drugim. Kratki dokumentarni film „Portret umirućeg džina“ je prikazan na smotri Venecijanskog Bijenala arhitekture 2021. u sklopu srpskog paviljona i imao je premijeru na festivalu FIPA DOC.

Direktor fotografije na filmu „Vetre, pričaj sa mnom“ je Marko Brdar, montažeri su Tomislav Stojanović i Dragan von Petrovic, scenografkinja Dragana Baćović, kostimografkinja Biljana Grgur, snimatelj zvuka Bojan Palikuća, kompozitor Ivan Judaš,  Julij Zornik je bio zadužen za dizajn i miks zvuka, Savina Smederevac je izvršna producentkinja, dok je Milica Tomović bila supervizorka režije.

Film je producirala Dragana Jovović, za producentsku kuću Non-Aligned Films. Pored nje, producenti su i Stefan Ivančić, Ognjen Glavonić i Stefan Đorđević (Katunga), a koproducenti Vanja Jambrović (Restart, Hrvatska), Jožko Rutar (SPOK Films, Slovenija) i Miha Černec (Staragara, Slovenija).

Film je podržan je od strane Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture Republike Srbije, Medija fonda Evropske unije, Slovenskog filmskog centra i Viba filma, Hrvatskog audiovizuelnog centra i švajcarskog fonda Vision Sud Est. U fazi post produkcije učestvovao je u okviru industrijskog dela programa Les Arcs Work in Progress gde je osvojio specijalno priznanje žirija, kao i u programu radionice First Cut Lab RE-ACT 2023.

Film „Vetre, pričaj sa mnom“ biće deo programa Tiger Competition, u kojem je poslednji put srpski film učestvovao 2021. godine, kada je prikazano ostvarenje Marte Popivode „Pejzaži otpora“. Takođe, 2012. godine, film Maje Miloš „Klip“ osvojio je glavnu nagradu ovog prestižnog programa.

Foto: Promo.

Marko Grabež, Jelena Gavrilović i Emilija Gašić iz Srbije na drugom izdanju Slano Film Days

Drugo izdanje događaja koji povezuje filmske autore u usponu i eminentna svetska imena iz sveta filma i filmske industrije održat će se u Slanom i na Elafitskim otocima u Hrvatskoj od 17. do 21. juna 2025. godine.

Slano Film Days, čiji je partner Sarajevo Film Festival, u fokus stavlja kreativni proces, film kao umetnost, ostavljajući pritom po strani njegovu robnu vrednost. Filmski autori svetske reputacije imaju priliku deliti svoje iskustvo, ali se i inspirisati uz mlade talente koji pak imaju mogućnost direktnog susreta s nekim od najznačajnijih imena iz sveta filmske industrije, i to u prijateljskoj i neformalnoj atmosferi. Predavanja, radionice, filmske projekcije, razgovori i brojna neformalna druženja, kao i razmena iskustava i ideja omogućuju mladim ali već etabliranim rediteljima, glumcima i snimateljicama da, oslobođeni takmičarskog pritiska, otvoreno razgovaraju o kreativnom procesu stvaranja filmova, svojim idejama i novim projektima.

Autor koncepta i direktor Slano Film Days Mirsad Purivatra sa saradnicima uspeo je u svojoj nameri – uspostaviti Slano kao novi centar susreta filmskih autora i ljubitelja filma.

„Slano Film Days jedinstveni je doživljaj‟, izjavio je prošlogodišnji gost Slano Film Days, peterostruki oskarovac Alfonso Cuarón. „Ovo je zajednica filmaša i glumaca različitih kulturnih pozadina i generacija koji su se okupili kako bi podelili različite pristupe u svom kreativnom impulsu. Sve različitosti brišu se u zajedničkom cilju stecanja znanja i stvaranja filmova.‟

Zadovoljstvo festivalskih gostiju i sudionika, ali i stanovnika i posjetitelja Slanog nakon prvog izdanja Slano Film Days najbolji je pokazatelj da je Slano već uspostavljeno kao novi centar susreta filmskih autora i ljubitelja filma.

Poziv organizatora za sudjelovanje na drugom izdanju Slano Film Days dobilo je ukupno 13 filmskih umjetnika, koji će pohađati radionice iz područja glume, režije ili kamere te na takav način pridoneti svom profesionalnom i osobnom razvoju.

Pet etabliranih rediteljica i reditelja će sudjelovati u programima namenjenima redateljima: Gregor Božič (Slovenija), Jelena Gavrilović (Srbija), Samir Karahoda (Kosovo*), Ivan Marinović (Crna Gora) i Nebojša Slijepčević (Hrvatska).

Dvije sudionice predavanja i radionica za snimateljice vrlo su uspešne u svom umetničkom delovanju: Magdalena Ptiček (Hrvatska) i Emilija Gašić (Srbija), koja dolazi u svojstvu rediteljice i snimateljice.

Predavanja i radionice namenjene glumcima pohađaće šest glumica i glumaca koji iza sebe već imaju zapažene uloge u brojnim filmskim ostvarenjima: Iva Babić (Hrvatska), Yllka Gashi (Kosovo*), Marko Grabež (Srbija), Maja Izetbegović (Bosna i Hercegovina), Klara Kuk (Slovenija) i Mišo Obradović (Crna Gora).

Konačna lista objaviće se 15. marta 2025.

Sudjelovanje filmskih profesionalaca i studenata iz regije na Slano Film Days podržali su regionalni filmski centri i fondovi kroz partnerstvo sa Slano Film Days: Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore i Slovenski filmski centar.

Sve informacije o Slano Film Days dostupne su na službenoj web stranici www.slanofilmdays.hr te na društvenim mrežama.

* Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je s Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.

Specijalna projekcija filma „Govori da bih te video“ Marije Stojnić povodom jubileja 100 godina Radio Beograda u okviru programa DokZima

Dokumentarni film „Govori da bih te video“ Marije Stojnić biće prikazan u okviru drugog izdanja smotre dokumentarnog filma DokZima. Projekcije će biti održane u sredu, 18. decembra u 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda i u četvrtak, 19. decembra u 20 časova u Centru za kulturu Valjevo (CZKV). Nakon obа prikazivanja publika će imati priliku da učestvuje u razgovoru sa autorkom filma.

Film „Govori da bih te video“ istražuje zvučne krajolike Radio Beograda, jedne od najstarijih radio stanica u Evropi. Kroz sinesteziju reči, šumova, muzike, tišine i svetla, film uvodi publiku u svet radiofonskog zvuka koji podstiče sećanja, osećanja, promišljanja i razumevanja sveta i sebe. Kroz ovaj dokumentarni film radio je predstavljen ne samo kao laboratorija zvuka, već i kao izvor kritičke misli i čuvar našeg kolektivnog sećanja.

Marija Stojnić, autorka filma je ostvarenju rekla: „Govori da bih te video je sinestetično putovanje kroz zvučne pejzaže Radio Beograda i omaž radiofonskom stvaralaštvu i njegovim nevidljivm stvaraocima i slušaocima. Kroz ovaj audio-vizuelni eksperiment, želela sam da predstavim Radio ne samo kao laboratoriju zvuka, već i kao živi izvor kreativne misli i čuvara intergeneracijskog sećanja, večitog lutalicu, koji skuplja fragmente našeg kolektivnog iskustva, kroz vreme“.

“Projekcija filma u okviru programa DokZima je lepa prilika, da u trenutku kada ispraćamo godinu u kojoj ovaj kulturni svetionik Beograda puni svoj stoti rođendan, uronimo u svet radiofonije i pitanja koja čine da se sećamo, osećamo, razumemo i promišljamo svet i sebe,” istakla je autorka filma, naglašavajući značaj manifestacije.

Film je prikazan na festivalima IDFA First Appearance, MoMA Doc Fortnight, Thessaloniki Film Festival, Melbourne Film Festival, DokFest München i osvojio je nagrade Grand Prix – Beldocs 2020, Najbolji film – CARACASDOC, Venezuela 2021, najbolji film i najbolji dizajn zvuka – St Andrews Film Festival,  Škotska 2021…

Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=27–bxEsR7I

Foto: DokZima Promo, dozvoljeno objavljivanje

Lansiranje F.A.M.E koalicije: 

Nova alijansa ujedinjuje filmska i audiovizuelna tržišta u Evropi kako bi podstakla inovacije, saradnju i rast

Beldocs Industry Days među prvim članovima F.A.M.E alijanse

Dok gledamo unapred u budućnost, filmska i audiovizuelna tržišta u Evropi (Film and Audiovisual Markets in Europe – F.A.M.E) s ponosom označavaju ključni trenutak u industriji i najavljuju revolucionarni savez 24 evropske organizacije koje naglašavaju vitalnu osnovu na kojoj je izgrađen ceo ekosistem filma, televizije, virtuelnih i imerzivnih ostvarenja, od početnog razvoja i uspostavljanja osnovnih kontakata do obezbeđivanja finansiranja i dosezanja globalne publike.

U evropskom kontekstu koji se stalno menja, gde su globalni igrači u porastu, jačanje evropskog filmskog i audiovizuelnog ekosistema zahtevaće jače industrijske platforme kako bi se obezbedio kontinuirani kvalitet i konkurentnost naše evropske kulture i dela.

Među prvim ponosnim članovima F.A.M.E. Alijansa je i Beldocs Industry Days.

Počinju Dani italijanskog filma – Cinema made in Italy

Izveštaj sa konferencije za medije

Manifestacija Dani italijanskog filma – CINEMA MADE IN ITALY biće održana od 6. do 11. decembra u mts Dvorani. Manifestacija, koja po drugi put stiže u Srbiju, predstaviće filmove savremene italijanske kinematografije.

Organizatori festivala su Cinecittà, jedan od vodećih evropskih filmskih i fotografskih arhiva, u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu i mts Dvoranom, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije i Ambasade Italije u Beogradu.

Na konferenciji za medije održanoj u četvrtak, 5. decembra manifestaciju su najavili Nj. e. Luka Gori, ambasador Republike Italije u Srbiji, Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu i Igor Stanković, direktor mts Dvorane.

Igor Stanković, direktor mts Dvorane zahvalio se partnerima i predstavio manifestaciju rečima: „Ove godine biće predstavljena ekskluziva italijanske savremene kinematografije, tj. značajnih autora i filmova koji su obeležili ovu godinu. Tri projekcije filma Partenopa Paola Sorentina jednog od najvećih autora italijanske i svetske kinematografije su već rasporodate. Glavna glumica filma Čeleste dala Porta biće gošća Beograda, ona će nakon projekcije koja otvara manifestaciju razgovarati sa publikom”.

Nj. e. Luka Gori, ambasador Italije je na konferenciji za medije izrazio zahvalnost za gostoprimstvo i izjavio: „Drugo izdanje Cinema made in Italy je veoma bitan događaj za nas jer nudi sadržaj visokog kvaliteta, a posebno jer se manifestacija otvara filmom Partenopa. Glavna glumica ovog filma, Čeleste dala Porta je postala ikona u Italji zbog izuzetne uloge u ovom filmu. Drago nam je da je događaj doživeo i drugo izdanje. Film je važan sektor u domenu kulturne saradnje između Srbije i Italije i sigurni smo da će se ona dodatno obogatiti. Vezano za domen filma mi smo ove godine organizovali još jedan festival srpsko-italijanskih filmova, kao i retrospektivu Marčela Mastrojanija povodom 100 godina od njegovog rođenja. A napomenuo bih da je na snagu stupio i sporazum o koprodukciji između naših zemalja i radujemo se zajedničkim projektima”. Nje. e. Luka Gorio najavio je i druge umetnike iz Italije koji će posetiti našu zemlju u narednim mesecima.

Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu je na konferenciji za medije je rekao da je Cinema made in Italy događaj koji je na neki način replika festivala koje Cinecittà organizuje širom sveta. On se zahvalio predstavnicama Cinecittà, Kristini Kasano, Karmen Loruso, Moniki Moskato i Karli Katani, što su prihvatile njegovu ideju da se Dani italijanskog filma održe i u Srbiji.

Direktor Italijanskog instituta najavio je i program Cinema made in Italy: „Osim filma koji će otvoriti događaj biće prikazani i filmovi Poverenje u režiji jednog od značajnih autora savremene italijanske kinematografije Danijelea Luketija,Porodica u režiji Frančeska Kostabilea, Moje leto sa Irenom nagrađivanog reditelja Karla Sironija, Diva Futura rediteljke Đulije Luiz Stajgervalt, Vermiljo Maure Delpero (italijanski kandidat za Oskara i dobitnik Srebrnog lava u Veneciji), Američka bašta u režiji Pupija Avatija, Život u senciMarka Tulija Đordane i Pinokio reditelja Matea Garonea. Neki od njih će biti gosti i razgovaraće sa publikom. Najavio bih da će pet od ovih ostvarenja biti prikazani u Novom Sadu, Nišu, Podgorici i Skoplju“.

Tokom Dana italijanskog filma publika će imati priliku da uživa u najnovijim filmovima italijanske produkcije, ostvarenjima mladih autora, a neka od ostvarenja koja će biti prikazana u okviru manifestacije su bila deo prestižnih filmskih festivala. Posetioci će imati priliku da prisustvuju i razgovorima sa autorima.

Cinecittà je jedan od najvažnijih evropskih filmskih arhiva u kome se nalaze najznačajniji materijali evropske i italijanske kinematografije. Reč je o velikoj audiovizualnoj zbirci Archivio Luce koja se bavi istorijom 20. veka, a UNESCO ju je upisao u registar Memory of the World. Cinecittà upravlja legendarnim studijima Cinecittà, a italijansku kinematografiju promoviše kao član Evropske filmske promocije (EFP).

Program manifestacije može se videti na sajtu:  https://daniitalijanskogfilma.rs/

Foto: Filip Olćan.

Održana svečana premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića uz ovacije i gromoglasan aplauz publike

Dve dodatne projekcije 3. i 10. decembra u DKC-u

Svečana premijera filma „Sunce nikad više“ reditelja Davida Jovanovića održana je u ponedeljak, 2. decembra u mts Dvorani.

U društvu reditelja i ekipe filma, koji su prošetali crvenim tepihom, publika je imala priliku da uživa u ovom izuzetnom ostvarenju, koje je već privuklo pažnju na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu i Festivalu autorskog filma u Beogradu.

Uz gromoglasan aplauz, publici su se poklonili članovi mnogobrojne filmske ekipe, kao i stanovnici mesta Krivelj kod Bora, koji su bili specijalni gosti svečane premijere.

David Jovanović je na svečanoj premijeri predstavio autore i glumce, kao i rad na svom rediteljskom prvencu i rekao: „Ovaj film ne bi postojao da veliki broj ljudi nije učestvovaо u njemu i on je rezultat velike ljubavi i upornosti. Kao što kultura i umetnost, ali i čovečnost opstaju u ovoj zemlji tako je i ovaj film nastao jer su svi koji su radili na njemu to radili iz ljubavi i bez direktne materijalne koristi. Hvala svima koji su na neki način finansirali film, što su kupovali naše bašte, čarape, nakit. Ovaj film je zahtevao zrelost, strpljenje i vreme da sazri. Većina nas smo ovaj film počeli da radimo sa 21, 22 godine a završili smo ga sa skoro 27”. Jovanović je istakao značaj pozorišta u Trsteniku, čiji su glumci dali ključni doprinos filmu. Dodao je da je za mnoge članove ekipe ovo više od igranog filma – to je za njih gotovo dokumentarac, jer autentično prikazuje njihov stvarni život. Specijalna gošća premijere bila je Davidova baka Mileva, glavna inspiracija za film. Ona je živela u selu Marićka u BiH, u blizini rudnika koji ju je primorao da proda svoju kuću i odseli se – sudbina koja, kako je autor istakao, preti mnogima u Srbiji.

Pre projekcije filma publici se obratio reditelj Darko Bajić i rekao: „Pre nekoliko godina sam rekao za moju klasu u kojoj su David Jovanović, Nina Ognjanović (Ovuda će proći put), Siniša Cvetić (Usekovanje) i Luka Mihailović (Indigo Kristal) da su to tajfuni i da će oni krenuti da menjaju izgled srpske kinematografije. Svi oni, zajedno sa Davidom, su pronašli način da budu provokativni ali i da pronađu svoj specifičan filmski jezik. Davidov film je još jedna priča ovih mladih ljudi, još jedna kritika vremena u kome živimo, ne samo kada je u pitanju klimatsko zagađenje. Ovaj film nas na jedan sjajan i potresan način podseća na zagađenje ljudskih odnosa, na nestanak humanosti i na ljude koji ni na koji način ne osećaju potrebu za emocijom i bliskošću. David se od svojih studentskih dana bavio različitim žanrovima, bio je izuzetno duhovit, izuzetno bezobrazan i znao je da pronađe nov način razmišljanja. On je naslovom ovog filma, ali i celim ostvarenjem, želeo da provocira, a vi ćete posle ovog filma biti mnogo bogatiji i na svoj život ćete gledati sa mnogo više pažnje i više ćete poštovati ljude oko sebe. Zahvaljujem se svojim studentima što imam veliku čast da otvaram njihove premijere”. 

Radnja filma „Sunce nikad više“ prati Vida, oca koji se suočava sa pretnjom rudnika koji bi mogao da mu uništi dom, dok utehu i optimizam pronalazi kroz maštovitu perspektivu svog sina Duleta. Uloge u filmu tumačeDušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.

Film će biti prikazan u okviru ograničene distribucije uz dve dodatne projekcije u Dvorani Kulturnog centra Beograda, 3. i 10. decembra (u 18h). Nakon obe projekcije biće upriličen razgovor ekipe filma sa publikom.

Podsećamo, svetska premijera filma održana je u novembru na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu (u okviru takmičarske selekcije za debitantske filmove). Zatim je usledila srpska premijera na 30. Festivalu autorskog filma, u okviru programa Hrabri Balkan, gde su direktor fotografije Mladen Teofilović i kolorista Nikola Marinković osvojili nagradu Veruj u sebe.

„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.

 Foto: Marko Dejković.

Projekcija dokumentarnog filma “Bez” Luke Papića u okviru programa smotre dokumentarnog filma DokZima

Slikar Aleksandar Denić, Vladimir Ilić Ila i Dragiša Binić u doku-fikciji “Bez” reditelja Luke Papića na drugoj DokZimi

Drugo izdanje smotre dokumentarnog filma DokZima biće održano od 4. do 26. decembra u Beogradu i Valjevu.

DokZima je projekat filmskih autora koji će tokom decembra prikazati četiri uzbudljiva dokumentarna ostvarenja iz prethodnih nekoliko godina.

Prvi film koji će publika moći da pogleda u okviru ove manifestacije je film “Bez” Luke Papića, i to u sredu, 4. decembra u 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda, a u četvrtak, 5. decembra u 20 časova u Centru za kulturu Valjevo (CZKV). Posle obe projekcije biće održan razgovor sa autorom.

Film “Bez” je doku-fikcija koja prati Aleksandra, autsajdera i slikara iz Beograda, koji nakon što je dobio otkaz, gubi psa i u potrazi je za njim. Zajedno sa svojim neobičnim prijateljima, on nas vodi na putovanje kroz svoju viziju Srbije i njen društveni, politički i emotivni kontekst. Lutajući ovim fragmentima i Aleksandar i Srbija traže svoj identitet.

Luka Papić je o nastanku filma “Bez” izjavio: “Još otkako smo Denić i ja postali prijatelji, želeo sam da snimam nešto sa njim, zato što mi je delovalo da bi bio izuzetan naturščik. Onda mi je palo na pamet da spojim dve stare ideje, jednu o slikaru koji slika nedovršene crkve i drugu o čoveku koji ostaje bez psa. Predložio sam Deniću da on igra tu ulogu, tako da iskoristimo neke autentične elemente iz njegovog života, a da druge falsifikujemo, slično načinu na koji on falsifikuje stvarnost u svom slikarstvu i tako je nastao ovaj komični film između stvarnosti i fikcije”.

O značaju manifestacija posvećenih dokumentarnim filmovima kao što je DokZima Papić je rekao: “Naša dokumentarna produkcija je dosta zapažena u svetu, ipak filmovi ovog tipa se ovde ne prikazuju često izvan festivala, pa je jako dobro što se pojavljuju inicijative kao što je DokZima koje pokušavaju da na otvoren i komunikativan način pozovu publiku da vidi nešto novo.”

U filmu igraju: Aleksandar Denić, Đorđe Branković, Vladimir Ilić Ila, Savo Nešković, Dragiša Binić, Dragan Novković, Aleksandra Virijević.

Film “Bez” prikazan je na velikom broju festivala od čega se izdvajaju festivali i priznanja: Visions du Reel, Nion, Švajcarska, 2022 na kom je osvojio nagradu žirija za najbolji srednjemetražni film; Beldocs, Beograd, 2022, Grand Prix i nagrada za najbolju montažu; Underhill, Podgorica, 2022, specijalno priznanje; Martovski festival, Beograd, 2023, specijalno priznanje…

Trejler filma “Bez”: https://www.youtube.com/watch?v=-0Y-njgMEwE

U okviru manifestacije DokZima publika će imati priliku da pogleda i filmove “Sanjalice” Vladimira Petrovića, “Govori da bih te video” Marije Stojnić i “Izbor za mis zatvora” Srđana Šarenca od čega će neki imati valjevske premijere.

DokZima predstavlja platformu za promociju neretko skrivenog sveta domaćeg dokumentarnog filma bioskopskoj publici. Platforma DokZima želi da podstakne i da dodatno osvetli ova značajna ostvarenja, ali na gledaocima je da pronađu svoj prizor i sami istraže različite prizore dokumentarnog pripovedanja.

DokZima se realizuje u produkciji filmske kuće Set Sail Filma uz podrsku Ministarstva kulture Republike Srbije, i ovogodišnjih Valjevskih filmskih susreta.

Foto: DokZima Promo,

Filmski festival Merlinka od 12. do 16. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci

Šesnaesto izdanje Međunarodnog festival LGBT filma Merlinka održaće se od 12. do 16. decembra 2024. godine u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.

Merlinka festival nije samo prostor za prikazivanje filmova – to je platforma za društveni dijalog, razumevanje i inspiraciju. Pod sloganom „Hrabrost na oči ulazi“, festival slavi angažovanu kinematografiju kao sredstvo koje osnažuje pojedince i zajednice da se suoče s izazovima, bore protiv nepravde i opresije, i podignu glas za ljudska prava svih nas.

Kroz priče o ljubavi, identitetu, hrabrosti i otporu, queer filmovi na Merlinki pružaju publici priliku da uđe u tuđe živote i iskustva, otkrivajući snagu ljudske empatije. Bilo da se radi o mladiću koji traži svoje mesto na ulicama São Paula, ženama koje prkose rodnim normama, ili zabranjenim ljubavima koje prkose društvenim ograničenjima, svaka priča nosi univerzalnu poruku – borba za slobodu i ravnopravnost je univerzalna.

Tokom pet dana festivala na dve lokacije u Uzun Mirkovoj 1 i Kosovskoj 11 biće prikazano 90 igranih, dokumentarnih i kratkih filmova među kojima su višestruko nagrađivani brazilski film „Bejbi“ Marsela Kaetana koji je premijerno prikazan na ovogodišnjoj Venecijanskoj Mostri, norveški filmovi „Seks“ i „Ljubav“ reditelja Daga Johana Haugeruda koji su svoje premijer imali na ovogodišnjem Berlinalu i Mostri, špansko-bugarski film „Ljuben“ Vencija Kostova, dobitnik italijanskog Zlatnog globusa „Vatromet ljubavi“ Đuzepea Fjolerija, holandski film „Zovi me Agnes“ Daniela Donata, italijanski film „Nisam nebitna“ Đeraldin Otije, američki višestruko nagrađivani film „Sportista“ Bendžamina Hauvarda i mnogi drugi.

Festival u četvrtak, 12. decembra otvara film „Marčelo moj“, ostvarenje cenjenog francuskog reditelja Kristofa Onorea. Ovaj film, koji je imao svetsku premijeru na festivalu u Kanu i bio nominovan za Zlatnu palmu, donosi smeo i duhovit pogled na identitet, tugu i sećanje kroz jedinstvenu priču o glumici koja odlučuje da preuzme identitet svog oca, legende filma Marčela Mastrojanija. Reditelj svoj film opisuje kao „najzabavniji i najkomercijalniji projekat do sada“, spajajući autoironiju, porodične odnose i magiju kinematografije. Uloge tumače legendarna Ketrin Denev i njena ćerka Kjara Mastrojani, koja kroz ovaj film pruža jedinstveno svedočenje o svojoj porodici i sopstvenom identitetu.

Ove godine Merlinka festival poseban fokus posvećuje kratkim filmovima iz Irana, zemlji poznatoj po svojoj bogatoj kinematografiji i hrabrosti autora koji kroz umetnost istražuju univerzalne ljudske priče, često uprkos izazovima i ograničenjima. Ovi filmovi pružaju jedinstven uvid u društvo, kulturu i borbu za slobodu izražavanja. Kako bismo ovu umetnost učinili dostupnijom svima, sve projekcije kratkog filma na ovogodišnjem festivalu biće besplatne.

Program festivala Merlinka biće prikazan i u Kulturnom centru Novog Sada od 13. do 16. decembra.

Svečana premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića 2. decembra u mts Dvorani

Svečana premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića biće održana u ponedeljak, 2. decembra u 20.30 časova u mts Dvorani.

Pre svečane projekcije film će imati srpsku premijeru na 30. Festivalu autorskog filma (28. novembra) u okviru programa Hrabri Balkan, dok će svetsku premijeru imati u takmičarskoj selekciji za debitantske filmove na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu (20. novembra).

David Jovanović je povodom projekcije na predstojećem FAF-u i teme kojom se njegov film bavi izjavio: “Hrabri Balkan zvuči kao odgovarajuća selekcija za naš film. Život u rudničkim mestima teško je razumeti. Beograd je udaljen od Kolubare 60, Kostolca 80, Majdanpeka 165, a Bora i Krivelja svega 200 kilometara.. Iako sam kao dete provodio dosta vremena u rudarskom selu Marićka, tek sam snimajući ovaj film sagledao sve strahote tog života. Najveća vrednost našeg filma leži u tome što donosi ovu veliku i važnu temu u Dom sindikata, Beograd, kulturni epicentar Srbije, približavajući je ljudima koji nemaju neposredno iskustvo ovog surovog života”. 

Radnja filma „Sunce nikad više“ prati Vida, oca suočenog sa rudnikom koji preti da mu proguta dom. Vid pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.

Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.

Trejler filma: https://www.youtube.com/watch?v=OX1Di1eZbZw

Ulaznice za svečanu premijeru mogu se nabaviti na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta: https://www.mtsdvorana.rs/projekcija?id=60279

„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.

Pointless Films je predstavio ograničenu kolekciju od pet srebrnih ogrlica pod nazivom Srebrna sunca, koje je dizajnirala kostimografkinja filma Jana Zaharijević. Srebrna sunca nastala su sa ciljem prikupljanja dodatnih sredstava za promociju filma i mogu se naručiti putem Instagrama @pointless__films ili imejlom na milica@pointlessfilms.rs. Uz svaku kupljenu ogrlicu do 15. novembra dolazi karta za svečanu premijeru filma.

Sa istim ciljem, predstaviće i ograničenu kolekciju 2nd Hand garderobe, koju su ručno oslikali, i koja će se prodavati u Pinklla Vintage Store, Kralja Petra 80, Beograd, od ponedeljka, 11.11.2024.

David Jovanović (1996), diplomirao је Filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Prodavao je održive ekosisteme u teglama i dizajnirane retro čarape kako bi finansirao svoj prvi film „Sunce nikad više“. Producirao je film „Ovuda će proći put“ po scenariju i u režiji Nine Ognjanović, koji je osvojio je Nagradu publike i Specijalno priznanje žirija na Slamdance festivalu 2023. godine, postavši najnagrađivaniji srpski film prošle godine. Više uživa u kuvanju nego u gledanju filmova i trenutno piše road trip film o ljubavi čoveka i vanzemaljca. Osnivač je Pointless Films-a, nezavisne filmske produkcijske kuće iz Srbije: https://pointlessfilms.rs.Foto: Pointless Films

Srpska premijera filma „Mogućnost raja“ Mladena Kovačevića na 30. Festivalu autorskog filma

Srpska premijera filma „Mogućnost raja“ Mladena Kovačevića biće održana u ponedeljak, 25. novembra u 20.30 časova u sali 6 mts Dvorane u okviru takmičarskog programa 30. Festivala autorskog filma.

Film je nastao u srpsko-švedskoj koprodukciji, a svetsku premijeru je imao na Filmskom festivalu u Veneciji, u selekciji Dani autora.

Reditelj Mladen Kovačević se osvrnuo na tematiku svog novog filma i povodom premijere na FAF-u rekao: „Ovaj film je donekle inspirisan Danteovom Božanstvenom komedijom, konkretno Čistilištem. Božanstvenu komediju sam uvek razumeo kao priču o životnoj krizi, o putu ka samoostvarenju, i tako Mogućnost raja ispituje tu neumornu ljudsku potragu za srećom, tenziju između ljudskih očekivanja i realnosti sveta u kome žive, koja je očigledna čak i ako žive na rajskom ostrvu. A izuzetno mi je drago što će domaća premijera biti na FAF-u. To je festival koji nam svima puno znači, i idealno mesto za premijeru ovog filma“.

Film prati živote likova na neimenovanom rajskom ostrvu. Opčinjeni ostrvom, u potrazi za srećom, protagonisti filma se bore s beskrajnom neuravnoteženošću između životnih mogućnosti i pitanja kakav život bi zapravo trebalo živeti.

Mladen Kovačević napisao je i scenario za film, a ekipu filma čine montažerka Jelena Maksimović, snimatelj Marko Milovanović, kompozitorka Rebeka Karijord, dizajner zvuka Jakov Munižaba i drugi. Producenti ostvarenja su Mladen Kovačević i Iva Plemić Divjak, a koproducentkinja je Elin Lileman Erikson.

Mladen Kovačević je producent, reditelj i scenarista poznat po višestruko nagrađivanim filmovima Anplagd (2013), Zid smrti i tako to (2016), 4 godine u 10 minuta (2018), Srećna Nova, Jivu (2020), koji je premijerno prikazan u Roterdamu i osvojio Srce Sarajeva za najbolji dokumentarac, i Još jedno proleće (2022), čija premijera je bila na Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima.

Festival autorskog filma biće održan od 22. do 29. novembra. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica, Arena Cineplex Novi Sad i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka. Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija. Ulaznice za festival mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs. Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.

Foto: FAF promo

Mreža festivala Jadranske regije predstavlja četiri ostvarenja na 30. FAF-u

Filmovi u trci za nagradu publike – Adriatic Audience Award

Mreža festivala Jadranske regije koju čini nekoliko prestižnih festivala iz regiona predstaviće publici četiri nagrađivana ostvarenja koja će biti prikazana u okviru programa 30. Festivala autorskog filma (22-29.11).

Mrežu festivala čini jedinstvena saradnja vodećih filmskih festivala iz regiona, a nastala je sa ciljem promocije i dostupnosti kvalitetnog filmskog sadržaja široj publici. Trenutne članice Mreže su Sarajevo Film Festival (BiH), Filmski festival u Herceg Novom (Crna Gora), Ljubljanski međunarodni filmski festival (Slovenija), Festival autorskog filma (Beograd), Zagreb Film Festival (Hrvatska) i Manaki Brothers (Severna Makedonija).

Tokom 30. FAF-a biće prikazana četiri ostvarenja koja će se takmičiti za nagradu publike za najbolji film Mreže festivala – Adriatic Audience Award.

Ovogodišnji program čine filmovi “Tok” Gintsa Zilbalodisa, “Hipnoza” Ernsta De Gera, “Tri dana pecanja” Petera Hogendorna i “Mleko” Stefani Kolk.

Radnja filma “Tok” prati mačku koja, kada njen dom bude uništen velikom poplavom, pronalazi utočište na čamcu naseljenom raznim vrstama sa kojima će morati da se udruži uprkos razlikama. Ostvarenje “Hipnoza” govori o Veri i Andreu koji dobijaju priliku da predstave svoj startap na prestižnom takmičenju. Neposredno pre takmičenja, Vera pokušava hipnoterapiju da bi prestala da puši, sa neočekivanim nuspojavama. Ostvarenje “Mleko” priča priču Robin čije grudi počinju da proizvode mleko nekoliko dana nakon što joj je beba umrla pri porođaju. Ona odlučuje da mleko donira. “Tri dana pecanja” je crno-bela drama/komedija koja istražuje napet odnos između Gerija i njegovog sina Dika tokom njihovog godišnjeg trodnevnog okupljanja u Roterdamu.

Najbolji film biće izabran zbrajanjem glasova publike koja je pomenuta ostvarenja gledala tokom trajanja svih festivala. Nagrada Mreže će omogućiti pobedničkom filmu da bude prikazan u bioskopima na području bivše Jugoslavije.

Mrežu festivala Jadranske regije podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope.

Podsećamo, 30. FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma „Susedna soba“ Pedra Almodovara u petak, 22. novembra u 19 časova. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica, Arena Cineplex Novi Sad i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka. Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija. Ulaznice za festival mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs. Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.

Filmovi Dejvida Kronenberga, Pajal Kapadije i Migela Gomeša na 30. FAF-u

Jubilarni 30. Festival autorskog filma, koji će biti održan od 22. do 29. novembra u Beogradu i gradovima širom Srbije, donosi bogat program s velikim brojem filmskih ostvarenja u različitim selekcijama. Centralni program festivala čine Takmičarski i Glavni, dok će selekcije poput Hrabrog Balkana, Bande à part, Sirovo i Mreža festivala Jadranske regije prikazati nove izraze u autorskom filmu.

Organizatori programa najavili su još tri nagrađena filma koja dolaze na 30. FAF nakon premijernog prikazivanja na Filmskom festivalu u Kanu.

U subotu, 23. novembra u 22 časa u sali 1 mts Dvorane biće prikazan film “Pokrov” (The Shrouds)telesni horor Dejvida Kronenberga u kom glavne uloge igraju Vensan Kasel, Dajen Kruger i Gaj Pirs. Priča prati Karša, inovativnog preduzetnika i ožalošćenog udovca koji pravi uređaj koji omogućava komunikaciju sa mrtvima. Film je svetsku premijeru imao na ovogodišnjem festivalu u Kanu.

U nedelju, 24. novembra u 19 časova u sali 1 mts Dvorane publika će, u okviru takmičarskog programa, imati priliku da pogleda film “Sve što zamišljamo kao svetlost” (All We Imagine as Light) autorke Pajal Kapadije. Ovo je prvi indijski film u poslednjih 30 godina koji je učestvovao u glavnoj konkurenciji u Kanu osvojiviši Gran pri. Radnja ovog ostvarenja dešava se u Mumbaju, jednom od najkosmopolitskijih gradova u Indiji, koji je ujedno i dom Prabi i Anu, dve medicinske sestre. Život Prabe biva uzdrman kada primi neočekivani poklon od supruga sa kojim dugo nije u kontaktu. U međuvremenu, njena cimerka Anu u tajnoj je vezi s mladim muslimanom, što bi moglo izazvati osudu njene porodice zbog društvenih pritisaka i prisutne islamofobije. Film povezuje njihove lične živote sa širim društvenim temama i izazovima radničke klase u Indiji.

U četvrtak, 28. novembra u 19 časova, takođe u sali 1 mts Dvorane, biće održana projekcija filma “Veliko putovanje” (Grand Tour) Migela Gomeša, portugalskog kandidata za Oskara. “Veliko putovanje” vizuelno je zadivljujući film koji deluje kao ljubavno pismo Aziji, slaveći njeno bogato kulturno nasleđe i pejzaže. Upotreba stvarnih lokacija obogaćuje film dubinom i autentičnošću, čineći prostor ključnim elementom priče, umesto da bude samo pozadina. Film prati Edvarda (Burma, 1917) koji beži od svoje verenice Moli na dan venčanja. Tokom putovanja, panika prelazi u melanholiju, a Edvard se pita šta je sa njegovom verenicom. Moli, odlučna da se uda, kreće u potragu za njim upuštajući se na putovanje po Aziji. Pored mnogobrojnih nagrada na svetskim festivalima za ovaj film izdvaja se nagrada za najbolju režiju Filmskog festivala u Kanu.

30. FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma „Susedna soba“ Pedra Almodovara u petak, 22. novembra u 19 časova. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka. Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija. Ulaznice za festival mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs. Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.

Foto: FAF promo

FAF pre FAF-a: Projekcije vrhunskih ostvarenja iz protekle tri decenije

Mala antologija Festivala autorskog filma deset dana pre početka 30. jubilarnog izdanja

30. Festival autorskog filma biće održan od 22. do 29. novembra, a pre zvaničnog početka festivala organizatori su pripremili malu antologiju festivala pod nazivom “FAF pre FAF-a”. U okviru ovog programa biće prikazano deset vrhunskih ostvarenja koja su bila deo programa prethodnih izdanja.

FAF pre FAF-a biće održan od 12. do 21. novembra u sali 4 mts Dvorane. Projekcije počinju u 20.30 časova.

U utorak, 12. novembra publika će imati priliku da pogleda francuski film “Profesorka klavira” Mihaela Hanekea (Gran pri u Kanu). Film prati pijanistkinju Eriku, strogu profesorku koja drži časove klavira. Približava se srednjim godinama, živi sa majkom. Posećuje seks prodavnice i ulazi u odnos sa studentom Valterom.

U sredu, 13. novembra biće prikazan film “Prošlost” Asgara Farhadija koji je za ostvarenje “Razvod” dobio Oskara za najbolji film van engleskog govornog područja. Film prati Iranca Samira koji napušta suprugu Francuskinju i dvoje dece kako bi se vratio u svoju domovinu. Supruga započinje novu vezu i on mora da se suoči sa tom činjenicom.

Projekcija turske drame “Zimski san” Nurija Bilgea Džejlana (Zlatna palma u Kanu) biće održana u četvrtak, 14. novembra. “Zimski san” je film o bivšem glumcu koji vodi mali hotel u snežnim planinskim predelima Anadolije sa suprugom, sa kojom je u bračnoj krizi.

U petak, 15. novembra održaće se projekcija filma AFERIM! Radua Žudea (Srebrni medved za režiju). Kostandin, policajac i njegov sin putuju zemljom (19. vek, Rumunija) u potrazi za odbeglim romskim robom.

U subotu, 16. novembra biće emitovan film “Hronični” Mišela Franka (Najbolji scenario u Kanu). Dejvid je efikasan bolničar, razvija bliske veze s terminalno obolelim pacijentima, dok u privatnom životu ostaje povučen i teško se snalazi u društvenim situacijama.

U nedelju, 17. novembra na programu će biti nagrađivani “Ja, Danijel Blejk” Kena Louča. Danijel Blejk je 59-godišnji stolar koji živi u Njukaslu. Nakon što doživi srčani udar, mora da se izbori sa silama birokratije kako bi dobio pomoć države.

U ponedeljak, 18. novembra sledi projekcija nagrađivanog ostvarenja “Bez ljubavi” Andreja Zvjaginceva. Boris i Ženja prolaze kroz proces razvoda, konstantno se svađaju, i pokušavaju da prodaju stan, ali su već krenuli da se pripremaju za život sa novim partnerima. Oni ni ne pomišljaju na svog dvanaestogodišnjeg sina Aljošu, sve dok ne nestane.

U utorak, 19. novembra biće upriličena projekcija filma “Projekat Florida” Šona Bejkera. Hali i Muni, majka i ćerka, žive u jeftinom motelu „Čarobni dvorac“. Dok Muni provodi dane u avanturama sa prijateljima, nesvesna je žrtava koje njena majka podnosi da bi ih izdržavala.

U sredu, 20. novembra na velikom platnu gledaće se još jedan nagrađivani film, “Srećan kao Lazaro” Aliće Rorvaker. Priča prati Lazara, dobrodušnog mladića, i Tankredija, maštovitog plemića, u izolovanom selu Inviolata, kojim upravlja baronesa Alfonsina de Luna.

Poslednjeg dana programa “FAF pre FAF-a”, u četvrtak, 21. novembra biće emitovan film “Kradljivci” japanskog reditelja Hirokazua Koreede. Na marginama Tokija, grupa autsajdera živi od sitnih krađa. Kada jedan član bude uhapšen, otkrivaju se tajne koje prete njihovom skromnom životu u senci.

Podsećamo, FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma „Susedna soba“ Pedra Almodovara u petak, 22. novembra u 19 časova. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka.

Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija.

Ulaznice za festival i za program “FAF pre FAF-a” mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs.

Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.

FOTO: FAF promo

Zbog velikog interesovanja dodatna projekcija Almodovarovog filma „Susedna soba“ na 30. FAF-u

Film „Susedna soba“ Pedra Almodovara, koji otvara jubilarni 30. Festival autorskog filma (FAF), izazvao je veliko interesovanje publike, a ulaznice za premijeru 22. novembra u mts Dvorani su rasprodate u rekordnom roku.

Zbog ogromnog interesovanja, organizatori festivala najavili su novu projekciju filma, istog dana, u petak, 22. novembra u 22 časa u Velikoj sali mts Dvorane.

Festival autorskog filma, koji će se održati od 22. do 29. novembra, i ove godine donosi najnovija ostvarenja autorskog filma, kao i veliki broj nagrađivanih filmova sa prestižnih festivala.

Ostvarenje „Susedna soba“ zasnovano je na romanu What Are You Going Through Sigrid Nunez. Ovo filmsko remek delo Oskarom nagrađenog reditelja Pedra Almodovara istražuje obnovljeno prijateljstvo između Ingrid (oskarovka Džulijen Mur) i Marte (oskarovka Tilda Svinton), nekadašnjih bliskih prijateljica čiji su putevi vremenom krenuli u različitim pravcima. Ingrid, autor knjiga autofikcije, i Marta, ratna reporterka, ponovo se susreću u ekstremnoj, ali čudno slatkoj situaciji — Marta se suočava s smrtonosnom bolešću.

Film istražuje duboku, emotivnu dimenziju prijateljstva, pokazujući kako Ingrid uči da bude uz Martu u njenim najtežim trenucima, prepoznajući i prihvatajući smrt. Tilda Svinton i Džulijen Mur nose celu težinu filma, osvajajući publiku svojom izvanrednom glumom. „Susedna soba“ istražuje ne samo snagu prisutnosti i saosećanja, već i umetnost slušanja, ostavljajući gledaoce da razmišljaju o pitanjima o životu, smrti i neizbrisivim vezama koje oblikujemo tokom života.

Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije, Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe i Erste Banka Srbija.

Ulaznice za dodatnu projekciju filma mogu se kupiti na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs.

Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.

Foto: FAF promo

Svetska premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića na prestižnom Filmskom festivalu u Talinu

Svetska premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića biće održana u nedelju, 20. novembra u okviru takmičarskog programa za debitantske filmove Međunarodnog filmskog festivala u Talinu, jednog od najvećih i naistaknutijih festivala u Evropi.

Radnja filma „Sunce nikad više“ prati Vida, oca koji se suočava sa pretnjom multikorporativnog rudnika koji preti da mu proguta dom, i pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.

Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.

David Jovanović, autor filma je povodom svetske premijere u Talinu izjavio: „Svetska premijera u takmičarskom programu ovog festivala je možda i jedinstvena šansa da zapravo nekad napravim i drugi film“.

„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.

David Jovanović (1996), diplomirao је Filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Prodavao je održive ekosisteme u teglama i dizajnirane retro čarape kako bi finansirao svoj prvi film „Sunce nikad više“. Producirao je film „Ovuda će proći put“ po scenariju i u režiji Nine Ognjanović, koji je osvojio je Nagradu publike i Specijalno priznanje žirija na Slamdance festivalu 2023. godine, postavši najnagrađivaniji srpski film prošle godine. Više uživa u kuvanju nego u gledanju filmova i trenutno piše road trip film o ljubavi čoveka i vanzemaljca. Osnivač je Pointless Films-a, nezavisne filmske produkcijske kuće iz Srbije: https://pointlessfilms.rs.FOTO: Pointless Films, Uroš Stepić

Sutra počinje 13. GoetheFEST u Beogradu

Trinaesto izdanje filmskog festivala GoetheFEST, u organizaciji Goethe-Instituta, biće svečano otvoreno u četvrtak 10. oktobra u 19:30 časova, u dvorani Kulturnog centra Beograda. Na ovogodišnjem festivalu pod sloganom “Optimistično dezorijentisani” premijerno u Srbiji biće prikazano sedam savremenih nemačkih igranih filmova.

Festival će zvanično otvoriti Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji, nakon čega će uslediti projekcija filma “15 godina” Krisa Krausa.

Ovaj epski dramski film predstavlja moćnu i emotivnu priču u kojoj se bivša pijanistkinja suočava sa svojom nasilnom prošlošću, istovremeno balansirajući između elemenata osvetničkog trilera i tragičnog portreta likova. U glavnoj ulozi je Hana Hercšprung, koja igra lik koji se bori između manije i depresije i koja svojom izvanrednom glumačkom sposobnošću daje energiju i dubinu priči. Film istražuje univerzalne teme kao što su osveta, milost i prihvatanje neizbežnog.

Beogradski program 13. GoetheFEST-a održava se od 10. do 13. oktobra u Kulturnom centru Beograda, a nakon uvodnog filma publika će moći da pogleda još šest ostvarenja.

U petak, 11. oktobra,  na programu su dva filma: „Jonja“ Anike Mecke (19h) je divan, human film koji uspešno spaja društvenu relevantnost i zabavu, dok posebna preporuka ide austrijsko-nemačkoj koprodukciji “Đavolje vrelo” rediteljskog dua Veronike Franc i Severina Fiale (21h), koja je austrijski kandidat za 97. Oskara za najbolji međunarodni film.

U subotu 12. oktobra, publika će u 19h moći da pogleda film “Franky Five Star” Birgit Meler koji osvaja kamerom i svevremenim pesmama, koje se, zajedno sa kostimom i scenografijom, savršeno uklapaju u sanjivu i blago eksperimentalnu estetiku filma; u 21h na repertoaru je ostvarenje „Iz sopstvene kože“ Aleksa Šada koje vodi nas kroz intrigantni misaoni eksperiment – šta bi se dogodilo ako bismo mogli zameniti svoja tela s drugima?

Poslednjeg festivalskog dana, u nedelju 13. oktobra, u ostvarenju „S one strane plave granice“ Sare Nojman (19h) pratimo priču o troje mladih junaka, čija bezbrižna mladost biva opterećena životom pod DDR režimom. Festival u 21h zatvara film “Mrtav ugao” renomirane nemačko-kurdske scenaristkinje i rediteljke Ajše Polat, osetljiva, poetska drama o transgeneracijskim traumama, smeštena u uzbudljivi politički misteriozni triler sa elementima socijalne drame.

Novosadski program GoetheFEST-a održava se u Kulturnom centru Novog Sada od 17. do 20. oktobra, a niški program u sali 5 bioskopa Cineplexx Niš od 24. do 27. oktobra 2024. godine, u saradnji sa Niškim kulturnim centrom.

GoetheFEST održava se od 2012. godine i predstavlja presek savremene nemačke kinematografije. Program je tradicionalno okrenut nagrađivanim i najboljim ostvarenjima sa međunarodnih festivala koji prikazuju nemački autorski film.

Više informacija o festivalskom programu pročitajte na festivalskom sajtu:

 https://www.goethe.de/ins/cs/sr/kul/sup/gf4.html

Objavljene nominacije Godišnje nagrade reditelja za najbolje filmove i serije u regionu

U okviru nove manifestacije Godišnje nagrade reditelja, koja će biti održana 16. i 17. oktobra u Novom Sadu, objavljene su liste nominacija za najbolju režiju filma, i dve kategorije TV serija – mini serije i najbolja epizoda dramske serije sa prostora bivše Jugoslavije. Organizaciju ove važne manifestacije podržala je FERA – Federation of European Screen Directors.

U konkurenciji se nalazilo 46 filmova, 12 pojedinačnih epizoda dramskih serija, i 10 mini serija iz zemalja bivše Jugoslavije.

O dobitnicima nagrada odlučivalo je 162 reditelja raznih generacija iz čitavog regiona, koji su imali mogućnost da na posebnoj zatvorenoj platformi na sajtu www.godisnjenagradereditelja.com , u prethodnih mesec i po dana pogledaju sve filmove i serije u konkurenciji za nagrade.

Za najbolju režiju dugometražnog igranog filma nominovani su Dragan Bjelogrlić za režiju filma „Čuvari formule“ (Srbija), Una Gunjak – „Ekskurzija“ (BiH), Luka Mihajlović – „Indigo Kristal“ (Srbija), Mladen Đorđević – „Radnička klasa ide u pakao“ (Srbija), i Siniša Cvetić – „Usekovanje“ (Srbija).

U kategoriji Najbolja režija mini-serije, nominovani su Mina Đukić (epizoda „Plen“ serije „Poseta“ – Srbija), Uroš Tomić (epizoda „Požar“ serije „Poseta“ – Srbija), Marko Đilas za seriju „Poziv“ (Srbija), Dalibor Matanić za drugu sezonu serije „Šutnja“ (Hrvatska), i Alen Drljević i Nermin Hamzagić za seriju „Znam kako dišeš“ (BiH).

U kategoriji Najbolja režija pojedinačne epizode dramske serije, nominovani su Jelena Stolica (“12 reči” – Srbija), Ivan Stefanović (“Deca zla” – Srbija), Saša Hajduković (“Koža” – Srbija, BiH), Petar Ristovski (“Tunel” – Srbija) i Ivan Živković (“Vreme smrti” – Srbija).

Na svečanoj večeri sa nominovanim rediteljima i gostima, pored nagrada za najbolje režije serija i filmova, biće dodeljena i počasna Nagrada za promociju kulture prostora Balkana u svetu, koja nosi ime legendarnog reditelja Živojina Žike Pavlovića.

U okviru manifestacije Godišnje nagrade reditelja, 16. i 17. oktobra brojni gosti prisustvovaće i konferenciji Organizacija za zaštitu autorskih prava i seriji panela Asocijacija reditelja Balkana. Panelima će moći da prisustvuju studenti i sve zainteresovane kolege.

Misija ove manifestacije je da profesiji reditelja vrati integritet i nezavisnost autorskih ideja, i da se izbori za profesionalne uslove rada i promociju njihovog dela.

Gala svečanost dodele Godišnje nagrade reditelja, u organizaciji producentske kuće „Magična linija“ reditelja Darka Bajića, biće održana 17. oktobra u Hotelu „Pupin“ u Novom Sadu.

Pravo učešća u izboru za Godišnje nagrade reditelja ostvarile su serije koje su imale premijerno prikazivanje od juna 2023. do juna 2024. godine, kao i filmovi koji su imali bioskopsku distribuciju od januara 2023. do juna 2024. godine. Filmovi i serije moraju biti većinske produkcije jedne ili više zemalja ex yu regiona, a reditelj filma ili serije mora biti iz zemlje ex yu regiona.

Zombie šetnja otvara 18. Festival srpskog filma fantastike

Beogradskom premijerom horor komedije „Šalša“ Dražena Žarkovića počinje 18. FSFF

18. Festival srpskog filma fantastike (FSFF) biće održan od 28. septembra do 1. oktobra u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

Festival će biti otvoren beogradskom premijerom filma „Šalša“ reditelja Dražena Žarkovića (horor komedija sa zombijima) u subotu, 28. septembra u 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

Prvog dana festivala biće održana i tradicionalna šetnja „Zombie walk“. Šminkanje počinje u 11 časova (mts Dvorana), dok će našminkani zombiji svoj defile kroz Beograd početi u 16 časova ispred ove Dvorane (Trg Nikole Pašića). Šetnja je otvorena za javnost, a svi zainteresovani mogu da se prijave putem mejla zombiewalkbelgrade@gmail.com.

Šetnja zombija ima za cilj promociju filmske umetnosti i segmenta koji se bavi scenskom maskom, šminkom i specijalnim efektima. Kao i svake godine biće dodeljene nagrade za najbolje maske u 3 kategorije: Miss Zombie Walka, Mister Zombie Walka i Little miss/mister zombie sunshine (najbolje dete zombi), kao i njihove šminkere. Šetnja, kao i sam Festival, će tradicionalno imati humanitarni karakter jer će u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda biti prikupljana sredstva za odeljenje dečije onkologije Insititututa za onkologiju i radiologiju Srbije.

U okviru programa festivala biće prikazano preko 35 filmova. Za domaću, regionalnu i omladinsku takmičarsku selekciju prijavilo se 20 filmova, a selektor Jovan Ristić je za takmičenje odabrao 19 filmova. Filmovi u domaćoj selekciji će se takmičiti za nagradu „Koskar“ za najbolji film, režiju i scenario. U okviru regionalne selekcije odabrano je 5 filmova i oni će se nadmetati za nagradu „Koskar“ za najbolji regionalni film. U omladinskoj selekciji do 18 godina biće prikazano 4 filma, a najbolji će dobiti priznanje „Mali koskar“. Za takmičarsku selekciju stranih kratkih filmova prijavilo se 30 filmova, a selektor Miroslav Lakobrija i ko-selektor Saša Avramović odabrali su 10 filmova. Ovi filmovi se takmiče se za nagradu „Koskar“ za najbolji strani film.

Na ovogodišnjem festivalu publika će imati priliku da pogleda još nekoliko dugometražnih filmova i to „M“ Vardana Tozija, „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića, kao i „The secret of pin-up island“ (Alecs Nastoiu).

Festival srpskog filma fantastike podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije, a više o programu na veb sajtu i društvenim mrežama festivala:

 https://festivalofserbianfantasticfilm.wordpress.com/about/

Festival Sedam veličanstvenih – Priznanje za selektora festivala “7 veličanstvenih” Tue Stin Milera povodom 20 godina manifestacije

Povodom jubilarnog dvadesetog festivala evropskog dugometražnog dokumentarnog filma „Sedam veličanstvenih“ održanom od 13. do 19. septembra u Mts dvorani, selektoru festivala, gospodinu Tue Stin Mileru, uručeno je jedinstveno priznanje. Gospodin Miler je zajedno sa ovim filmskim festivalom obeležio i svoj veliki jubilej – dvadeset godina selektorskog rada na jednom od naših najposebnijih filmskih festivala, jedinstvenom po svom konceptu kod nas i u Evropi.

Dragoceni učesnik osnivanja i pokretanja festivala, ovaj čuveni danski filmski kritičar, nebrojeno puta pokretački duh nekih od najznačajnijih događaja evropske dokumentarističke scene, je već od prvog festivalskog izdanja postao harizmatični miljenik beogradske publike i svojevrsni ambasador evropskog dokumentarizma u Srbiji. Ovaj vrhunski poznavalac dokumentarnog filma, kritičar i komentator koji svoje radove objavljuje na, za evropske dokumentariste, najznačajnijem i najpraćenijem blogu posvećenom savremenom dokumentarizmu – „Filmski komentari“ (filmkommentaren.dk) iz godine u godinu nemerljivo je bogatio našu kulturnu scenu izborom antologijskih ostvarenja modernog evropskog dokumentarnog filma, delima od kojih su mnoga vremenom postala važan deo savremene istorije filma. Za jedinstvenu publiku „Sedam veličanstvenih“ „Veličanstveni Tue“ je tokom dvadeset godina bio jedno od divnih zaštitnih lica festivala i uvek dragi gost Beograda!

Jedistveno priznanje dodeljeno gospodinu Tue Stin Mileru je zajednički umetnički rad jednog od najznačajnijih savremenih vajara Rajka Popivode i arhitekte Vaske Kulić.

Da podsetimo, na dvadesetom festivalu evropskog dugometražnog dokumentarnog filma „Sedam veličanstvenih“, u glavnoj selekciji prikazano je sedam ostvarenja:  “Pijanoforte”, poljskog reditelja Jakuba Pjonteka,  “Balomanija” danske rediteljke Sisel Morel Dargis, “Tvoj život bez mene” mađarske rediteljke Ane Rubi, “Šaptač risovima” finskog reditelja Juhe Suonpe, „Gospodin Bo“ italijanske rediteljke Klaudije Tozi, „Ja sam reka, reka je ja“ holandskog reditelja Petra Loma, i „Bilo jednom u jednoj šumi“ finske rediteljke Virpi Sutari, koji je zatvorio festival. Kao specijalna projekcija, prikazan je i film „Nenet“, proslavljenog francuskog dokumentariste Nikole Filibera.

Na festivalu je gostovalo šestoro reditelja i troje producenata iz prikazanih filmova, koji su svakodnevno učestvovali na Q&A razgovorima i specijalizovanim masterklasovima za dokumentariste.

Festival su pomogli Ministarstvo kulture Republike Srbije, Ambasade Finske i Danske u Srbiji uz druge sponzore i medijske pokrovitelje. 

Foto: Ema Bednarž.

Potresna drama „Samo kad se smejem“ od 12. septembra u bioskopima širom Srbije

Nakon uspešne srpske premijere na ovogodišnjem FEST-u i nekoliko festivalskih projekcija, film „Samo kad se smejem“ rediteljke Vanje Juranić od 12. septembra prikazivaće se u domaćim bioskopima. Emotivna priča o rodno uslovljenom nasilju, inspirisana istinitim događajima iz hrvatskih crnih hronika, privukla je veliku pažnju publike na festivalima u Sarajevu i Puli, gde je glavna glumica Tihana Lazović osvojila Zlatnu arenu za najbolju žensku ulogu. Na 52. Filmskom festivalu u Sopotu film je osvojio nagradu publike.

„Priča, iako inspirirana istinitim događajima, je imaginarna, no svijet prikazan u filmu je stvaran. To je svijet obilježen tradicionalnim rodnim ulogama, u kojem se moć unutar obitelji uspostavlja instinktivno kroz različite oblike diskriminacije, otkrivajući nam istinu o strukturama moći općenito“, izjavila je rediteljka Vanja Juranić.

Radnja filma „Samo kad se smejem“ događa se u pitoresknom gradu na obali Jadranskog mora, gde mladi par Tina (Tihana Lazović) i Frane (Slavko Sobin), žive u savršenom braku. U trenutku kada Tina odluči da se izbori za svoju nezavisnost, tragičan događaj zauvek promeni njihove živote.

Uz Tihanu Lazović i Slavka Sobina, u glumačkoj ekipi filma su i Jasna Đuričić, Elodie Paleka, Marina Redžepović, Stojan Matavulj, Stipe Radoja, Nadine Mičić, Iva Jerković, Ivan Čuić, Filip Radoš, Gloria Dubelj, Mirela Brekalo, Tamara Šoletić, Maruška Aras i Aneta Grabovac.

Rediteljka Vanja Juranić ujedno je i montirala film, a scenario je napisala zajedno s Elmom Tataragić. Direktor fotografije je Danko Vučinović, kostimografkinja Lidija Sertić, a kompozitorka Janja Lončar.

Producenti filma su Damir Terešak (Maxima Film) i Nikolina Vučetić Zečević (Biberche Productions), a distributer filma za Srbiju je FAME Solutions.

Trejler možete pogledati ovde: https://www.youtube.com/watch?v=56Lx-QpQU74&t=19s

Foto: Kadrovi iz filma.

Završeno snimanje filma „Zvečarke“ reditelja Nikole Ljuce

Snimanje filma Zvečarke reditelja Nikole Ljuce, sa Ivanom Vuković, Milanom Marićem, Jasnom Đuričić, Tarikom Filipovićem u glavnim ulogama, u produkciji  filmske kuće Biberche, završeno je 9. avgusta 2024. godine u Beogradu i Kovinu i započeo je montažu.

Zvečarke su drama sa elementima saspens trilera i melodrame, smeštena u današnju Srbiju. Ova filmska priča o ličnim, korporativnim i državnim interesima koji se sukobljavaju sa ljubavima, prijateljstvima i moralnim načelima, u fokusu ima mlade ljude i njihov intimni prostor i izbore, njihove lične odluke i moralna načela, pod kojima će živeti i voleti u kapitalističkom poretku bez milosti.  

Glavna junakinja Nađa (Ivana Vuković) je nekadašnja aktivistkinja nevladine organizacije za ljudska prava, koja sada radi kao asistentkinja Milanki (Jasna Đuričić), direktorki “Magnolije”. Ova velika korporacija kupuje fabriku nekadašnjeg giganta metaloprerađivačke industrije u konzorcijumu sa stranim investitorima, da bi je pretvorila u obradivo zemljište. Boris (Milan Marić), Nađin bivši dugogodišnji dečko i kolega iz istraživačke organizacije, vraća se iz Italije u Srbiju i počinje da radi za Savića (Tarik Filipović) biznismena sa političkim ambicijama. Nakon što Nađu i Borisa opet poveže posao, upadaju u vrtlog ličnih, korporativnih i državnih interesa, a sudbina i budućnost velikog broja ljudi zavisiće od odluka nekolicine.

Ivana Vuković, glavna glumica u filmu, povodom završetka snimanja je rekla: „Najveći utisak snimanja su ljudi. Ovaj film me je spojio sa nekim najdražima, sa kojima dugo nisam radila, a spojio me je i sa nekima za koje sam srećna što sam ih upoznala baš u ovom procesu. A desilo se i nešto što je meni posebno važno, a to je da sam mogla svoje poverenje da poklonim Nikoli. Posebno hvala celoj ekipi, jer je prisustvo svakog čoveka bilo potpuno, uprkos paklenom julu i avgustu. Jedva čekam da vidim kakav se film dogodio”.

Milan Marić, koji je tumačio glavnu mušku ulogu, osvrnuo se na dugogodišnji rad na ovom ostvarenju: „Zvečarke su film u čiji proces sam manje više uključen od same ideje i prolazio sam sa scenaristima i rediteljem raznorazne faze koje su oni sami prolazili. Čekali smo ga pet godina i desio se. Mnogo sam srećan i ponosan na ovu ekipu koja je film izgurala i nadam se da sledeće godine dobijamo jedan ozbiljan film“.

Glumac Tarik Filipović je o iskustvu rada na ovom filmu rekao: „Bio sam mali dio jedne, uvjeren sam, velike filmske priče. Već na prvo čitanje scenarija, upoznat sa režiserom i sjajnom glumačkom ekipom, pristao sam da radim na ovom filmu. Zvečarke će ostaviti trag.“

Deo ekipe filma bio je i mladi glumac Miloš Lučić, koji je istakao: „Atmosfera na snimanju filma Zvečarke je redak primer slobodnog, bezbednog, upućenog i nadahnutog stvaranja. Ta porodična atmosfera i kolege prezahvalne za igru i razmenu, značajno su mi olakšale igranje poprilično kompleksne uloge Đorđa. Moj prvi utisak nakon pročitanog scenarija bio je da je ovo film o pristajanju i nepristajanju. Đorđe je onaj koji je davno pristao i drago mi je što su ga reditelj i scenaristi tretirali kao negativca”.

Nikola Ljuca pripada generaciji mladih perspektivnih reditelja. Završio je završio režiju na Fakultetu dramskih umetnosti i dodatne edukacije na Sarajevo Talent Campus-u, Berlinale Script Station-u i Locarno Filmmakers Akademiji. Njegovi kratki filmovi Četvrtak, Narednik i Scene sa ženama, prikazivani su na brojnim međunarodnim i domaćim festivalima, na kojima su osvajali i nagrade. Njegov prvi dugometražni igrani film Vlažnost je imao svetsku premijeru na Berlinskom filmskom festivalu u programu Forum 2016. godine, nakon čega je otvorio FEST i osvojio većinu nacionalnih filmskih nagrada, a zatim učestvovao na još preko 20 međunarodnih festivala. Reditelj je druge sezone serije Besa.

Biberche je filmska kuća osnovana u Beogradu 2007. godine od strane para filmskih profesionalaca: producentkinje Nikoline Vučetić Zečević i Dejana Zečevića, reditelja. Filmovi koje su producirali prikazani su i nagrađeni na najprestižnijim festivalima, poput Kana, Venecije, San Sebastiana, Karlovih Vari, Sarajeva i drugih.

Film je razvijan na Midpoint platformi i kroz ACE Producers trening i mrežu uz podršku supranacionalnog evropskog fonda MEDIA Creative Europe i regionalnog italijanskog fonda Re-ACT, učestvovao je na koprodukcionim marketima, Connecting Cotbus i Cinelink. Podržan na konkursima u sedam država: Filmski centar Srbije,  Ministarstvo kulture Republike Srbije, Grad Novi Sad, Filmski centar Slovenije, Hrvatski audiovizualni centar, Agencija za film Republike Severne Makedonije, Audio-vizuelni centar Republike Srpske, Filmski centar Crne Gore i Grčki filmski centar.

Koproducenti filma su; Damir Terešak, Ana Grbac (Maxima Film, Hrvatska), Aleš Pavlin , Andrej Stritof (Perfo Production, Slovenia), Tomi Salkovski (Skopje Film Studio, Severna Makedonija), Zoran Maksimović (Palchica Productions, Bosna i Hercegovina), Đorđe Vojvodić (Bitter Frames Poduction, Crna Gora), Yorgos Tsourgiannis (Horsefly films, Grčka). Izvršni producent je Kristina Kljajić. Pored Ivane Vuković, Milana Marića, Jasne Đuričić i Tarika Filipovića, u Zvečarkama glume i Boris Isaković, Miloš Lučić, Dragana Dabović, Milica Trifunović, Sunčica Milanović, Rade Maričić i Aleksandar Đurica. Direktor fotografije je Mladen Teofilović. Scenograf je Kiril Spaseski a kostimografkinjaLjiljana Petrović dok je masker Goran Ignjatovski. Montažu potpisuje Milica Jelača, muziku komponuje Ted Regklis, dizajner zvuka je Julij Zornik.

Foto: Maja Medić.

Svetska premijera filma „Majka Mara“ Mirjane Karanović na 30. Sarajevo Film Festivalu

Svetska premijera filma „Majka Mara“ Mirjane Karanović biće održana u sredu, 21. avgusta u okviru programa 30. Sarajevo Film Festivala.

„Majka Mara“ donosi snažnu priču o Mari, uspešnoj poslovnoj ženi, skrhanoj zbog prerane smrti svog sina Nemanje. Emotivno se otuđuje i odbija da komunicira sa porodicom i prijateljima. Nakon što upozna Milana, Nemanjinog bliskog prijatelja, u odnosu sa njim pronalazi utehu i mir. Kako se njih dvoje zbližavaju, otkriva se sve više činjenica o Nemanjinom životu i smrti, što Mari pruža priliku da se suoči sa sopstvenim životom i emocijama.

Scenario za film napisali su Maja Pelević, Ognjen Sviličić i Mirjana Karanović, dok je saradnik na scenariju bio Srđan Koljević.

Glavne uloge u filmu igraju Mirjana Karanović, Vučić Perović, Boris lsaković, Jasna Žalica, Alen Liverić, Pavle Čemerikić, Jelena Ćuruvija.

Mirjana Karanović, rediteljka i glavna glumica je povodom svog novog ostvarenja rekla: „Za ženе mojih godina važi da ne bi trebalo otvoreno da pričaju o svojim strastima i željama. Kada žena u ovom životnom dobu pokuša da se oslobodi tradicionalne uloge, mediji i javnost je nazivaju pogrdnim imenima. Zbog toga sam želila da snimim ovaj film i ispričam ovu priču. Želela sam da ohrabrim druge žene i sve ljude koji osećaju da su zarobljeni u određenim ulogama protiv kojih njihov unutrašnji duh pokušava da se pobuni. Ideja filma Majka Mara je da otvori skrivene prostore u ženskom biću, koji šokiraju iskrenošću. Da govorim o potisnutoj strasti prema životu, o Erosu koji daje energiju, a koji je vekovima ograničavan i kontrolisan društvenim pravilima. Želela sam da napravim film o hrabrosti i prihvatanju. Očekujem burnu reakciju i radujem joj se“. 

Film „Majka Mara“ nastao je u koprodukciji nekoliko značajnih filmskih kuća iz regiona, uz podršku evropskih fondova. Producentkinja filma je Snežana van Houwelingen i producentska kuća This and That Productions. Film je podržan od strane Filmskog centra Srbije, Eurimages-a, Ministarstva kulture Švajcarske, te filmskih fondova Luksemburga, Švajcarske, Slovenije, Crne Gore i Sarajeva.

Trejler filma

Foto: PROMO

Svetska premijera dokumentarnog filma „Biang Biang Express“ Nikole Stojanovića na Sarajevo Film Festivalu

U fokusu dokumentarca: Životi radnika i proces izrade specijaliteta „Biang Biang nudle“ u gradu Xi’anu u Kini

Dokumentarni film „Biang Biang Express“ reditelja Nikole Stojanovića, imaće svoju svetsku premijeru u subotu, 17. avgusta u zvaničnom takmičarskom programu za dokumentarni film na 30. Sarajevo Film Festivalu.

Ovo je Stojanovićev treći film koji se takmiči na SFF-u, njegov kratki film „Šerbet“ osvojio је 2019. nagradu Srce Sarajeva, dok je ostvarenje „Duhovi na mojim leđima“ prošle godine imao svetsku premijeru u zvaničnoj konkurenciji kratkog filma.

Film „Biang Biang Express“, sniman ovog maja u Xi’anu, u provinciji Šansi, bio je deo programa razmene studenata Looking China. Za dve nedelje, Nikola, kao i još 9 studenata širom sveta, imali su zadatak da osmisle, snime, izmontiraju i režiraju kratki dokumentarni film. Jedini član ekipe na setu, pored Nikole, bila je kineska producentkinja Bai Qian, kojoj je ovo prvi put da radi na filmu.

„Biang Biang Express“ istražuje živote radnika u Xi’anu, prikazujući ceo proces pravljenja lokalnog specijaliteta, Biang Biang nudli. Film prati put od farmera koji rade na poljima pšenice, preko radnika u fabrici koji pšenicu pretvaraju u brašno, do kuvara i gostiju koji uživaju u kuvanju i konzumiranju nudli u lokalnim restoranima.

Primarni fokus dokumentarca su ljudi Xi’ana, ističući njihovu autentičnost i entuzijazam. Pejzaži i gradski predeli Xi’ana takođe igraju značajnu ulogu, pričajući svoje priče zajedno sa licima lokalnih ljudi. „Biang Biang Express“ je živa slika povezanosti između ljudi i njihovog okruženja, pružajući srdačan uvid u njihove živote i kulturu.

Nikola Stojanović je nagrađivani filmski reditelj i montažer. Diplomirao je kao jedan od najboljih studenata na Katedri za filmsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Njegovi filmovi prikazani su na više od 100 filmskih festivala širom sveta, gde su osvojili nagrade na festivalima kao što su Sarajevo Film Festival, Les Arcs, Bafici, Cottbus, Beldocs i drugi. Pored filmova, režira muzičke spotove, sarađujući sa umetnicima kao što su Konstrakta, Repetitor, KOIKOI. Bio je deo programa Berlinale Talents u Sarajevu 2020. godine.

Trejler filma „Biang Biang Express“: https://vimeo.com/983028768

Foto: Kadrovi iz filma i lična arhiva reditelja

Svetska premijera filma „Miris sveže farbe“ Nađe Petrović na 30. Sarajevo film festivalu

Svetska premijera filma „Miris sveže farbe“ rediteljke i scenaristikinje Nađe Petrović biće održana 19. avgusta u okviru takmičarskog programa 30. Sarajevo Film Festivala. Film će se takmičiti za nagradu Srce Sarajeva za najbolji studentski film. 

Radnja filma prati šesnaestogodišnju Emu koja, nakon što roditelji prodaju stan u kojem je odrasla, u znak revolta, beži od kuće zajedno sa svojom mlađom sestrom. Opsednuta idejom da se vrati u svoj pravi dom, počinje da prati čoveka koji je kupio stan. Uloge u filmu tumače Anđelka Petrović, Igor Benčina, Helena Bucalo i Jelena Stupljanin.

Nađa Petrović, autorka filma, je povodom svetske premijere izjavila: „Ima više razloga zašto sam srećna i uzbuđena što je premijera našeg filma baš na Sarajevo film festivalu. Jedan od njih je svakako jer je to najbitniji festival u regionu i najbolje mesto na svetu da se bude drugom polovinom avgusta, koliko zbog dobrih filmova, toliko i zbog svih ljudi iz filmske industrije koji se tu jednom godišnje okupe ali i uživanjem u samom gradu koji mi je postao jedan od omiljenih. Ipak, najviše od svega mi je drago jer se osećam kao da je za nas sve počelo na Sarajevo film festivalu sa kratkim filmom Šerbet, koji je režirao Nikola Stojanović, a ja pisala scenario. Snimili smo ga na trećoj godini fakulteta i u Sarajevu smo tog leta dobili Srce Sarajeva za najbolji studentski film. Sećam se posle dodele nagrada, bila sam u neverici i osećala sam se kao da se stvarno sada nešto promenilo, i da tek sada za nas sve počinje. To nam je stvarno bio veliki podsticaj za dalje i najveća potvrda do tada”.

„Sada sam toliko počastvovana što je Miris sveže farbe, prvi film koji sam samostalno režirala, isto tu, kao nekad. Film smo snimali na zimu 2021. godine. Bilo je dosta komplikacija, pao je sneg, pa se otopio sneg, puno lokacija, malo vremena… Ja sam bila nesigurna kako će sve da prođe jer nikada do sada nisam bila u toj ulozi, međutim onda sam shvatila kako sam okružena pretalentovanim ljudima kojima je stalo koliko i meni da sve bude dobro, pomislila sam da onda i mora da bude dobro, i na kraju i jeste. Nije sve ispalo baš onako kako sam isprva zamišljala, ali deo procesa i jeste prihvatiti to i videti šta je možda ta neuhvatljivost snimanja donela,” dodala je rediteljka filma.

Ekipu filma „Miris sveže farbe“ čine Savina Smederevac (producentkinja), Mladen Teofilović (direktor fotografije), Nikola Stojanović (montaža), Luka Cvetko (dizajn zvuka), Neva Joksimović (kostimografija), Dina Nedelkov i Anđela Tošić (scenografija), Rastko Stojanović (izvršni producent). Film je nastao u produkciji Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu uz podršku Erste banke.

Nađa Petrović (1997) diplomirala je dramaturgiju na FDU u Beogradu, a master studije je završila na Katedri za filmsku i televizijsku režiju. Njen roman „Meduze žive zauvek dok ih ne uhvate“ ušao je u uži izbor za NIN-ovu nagradu. Po njenim scenarijima snimljeno je nekoliko kratkih igranih filmova koji su prikazani na preko 150 festivala širom sveta.

31. Palić Film Festival: Gorki List nagrada publike filmu “78 dana” Emilije Gašić

Gorki List nagrada publike ovogodišnjeg 31. Festivala evropskog filma Palić dodeljena je filmu “78 dana” rediteljke Emilije Gašić, koji je prikazan u okviru Glavnog takmičarskog programa.

Radnja filma “78 dana” započinje marta 1999. godine, u malom mestu u Srbiji. Nakon očevog odlaska u vojsku, sestre Sonja (17) i Dragana (15) započinju video dnevnik. Dani prolaze dok snimaju mirnu prirodu oko sebe, drhtavno noćno nebo tokom vazdušnih napada i zadirkivanje svoje sedmogodišnje sestre Tijane. Stvari se menjaju kada misteriozni dečak i njegova stidljiva, mlađa sestra stignu iz Beograda i usele se u komšijsku kuću. Uskoro, nova prijateljstva, prvi poljupci i prva razočaranja zamenjuju strah od bombi.

Gorki list nagradu publike za film “78 dana” uručila je Aleksandra Ercegovac, digital marketing menadžer brenda Gorki List i VODAVODA, koja se prisutnima obratila rečima: “Gorki list tradicionalno već godinama podržava umetnost i kulturu, 28 godina stojimo uz ovaj festival ponosno i upotpunjujemo ovaj divan događaj. Pored mišljenja stručnog žirija, uvažili smo i mišljenje mnogobrojne publike koja svojom lojalnošću godinama podržava ovaj festival”.

Kroz ovogodišnje 31. izdanje Festivala evropskog film Palić, nastavlja se višegodišnja saradnja Gorkog Lista i Festivala evropskog filma. Kao odani prijatelj Festivala evropskog filma Palić već punih 28 godina, Gorki List upotpunjuje atmosferu i festivalski ambijent, ali i podstiče na razmišljanje i na reakciju gledaoce i poziva ih da otvorenih čula prate svet oko sebe!

Gorki List nagradom publike za najbolji film, publika preuzima aktivnu ulogu i iz svog ugla sagledava dela filmske umetnosti predstavljena na Festivalu. Na taj način uvaženo je, pored mišljenja stručnog žirija, i mišljenje najbrojnijeg „žirija“ odnosno onih zahvaljujući čijoj lojalnosti i posvećenosti filmu, Festival traje svih ovih godina.  

Uvažavajući činjenicu da se izbor najboljeg filma po mišljenju publike često zasniva na drugačijim kriterijumima od kriterijuma stručnog žirija, Festival evropskog filma i Gorki List ovom nagradom pozvali su posetioce festivala da nakon projekcija glasaju za najbolji film iz bogatog filmskog opusa evropske kinematografije, koji su prikazani na ovogodišnjoj 31. po redu filmskoj smotri. Gorki List nagrada publike, ove godine deveti put za redom nepogrešivo je očitala puls publike, a film koji je imenovan kao laureat dobija posebno dizajniranu statuu.

Prethodni laureati ove nagrade bili su: 2016. godine mađarski film „Ubica čistog srca“ reditelja  Atile Tila, 2017. godine film „O telu i duši“ rediteljke Ildiko Enjedi, 2018. godine belgijsko-holandska koprodukcija „Devojke”, 2019. film „Jadnici” francuskog reditelja Lađa Lija, 2020. „Ime naroda” Darka Bajića, 2021. “Nečista krv – Greh predaka” Milutina Petrovića, 2022. godine film “Blizu” Lukasa Donta, i prošle godine “Stari hrast” Kena Louča.

Foto: Damir Vujković.

Pretraga

Komentari
  • “Sve bio je ritam” Boris Lajner – POP Forum на SVE BIO JE RITAM – BORIS LAJNER
  • Slobodan Pajić на STORIJA O VALJEVSKOJ ROCK GRUPI DOLAR
  • Svetlana Sekulić на LJILJANA PANTELIĆ NOVAKOVIĆ: JUTRO NOVOG DANA
  • Janko Čokanović на KRUPANJSKA ROCK PRIČA

You missed

Info Nove knjige

Fatalni ritam i opori bluz Novog Brankova

25. мај 2025. prozaonline
Info Nove knjige

DJEVOJČICA SA ZLATNOM OLOVKOM

18. мај 2025. prozaonline
Festivali Film Info

Programska celina Teen na 18. Beldocs FESTIVALU – od 21-27.maja 2025.

18. мај 2025. prozaonline
Info Muzika Nove knjige

Boban Petrović: Rokanje vol. 2 (izdanje: Publik praktikum, Beograd)

18. мај 2025. prozaonline

PROZAONLINE

Film, muzika, izložbe... Književnost, pozorište...

Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

  • Home
  • Film
  • Konkursi
    • Rezultati konkursa
  • Muzika
    • VALJEVSKA  ROCK SCENA – prvi deo
    • VALJEVSKA ROCK SCENA – treći deo
    • Diskografija
    • KONCERTI
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – četvrti deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – osmi deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – peti deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – sedmi deo
    • VALJEVSKA  ROCK SCENA – drugi deo
    • VALJEVSKA  ROCK  SCENA – šesti deo
  • Vesti
    • Strip
    • Časopisi
    • Festivali
    • Izložbe
    • PODKAST PROZAONLINE
      • Film
      • Muzika
    • Nove knjige, publikacije, promocije…
    • Pozorište, predstave…
    • Saopštenja
  • Aktuelno
  • Nagrade
  • Kontakt
    • UREDNIŠTVO