Specijalne projekcije filma „Bob Dylan: Potpuni neznanac“ uz tematske svirke i poklon ploče i knjige
Ljubitelji muzike Boba Dilana u Beogradu i Novom Sadu imaće priliku da uživaju u njegovim pesmama i filmskoj priči tokom januara.
U Beogradu, u galeriji „Polet“ u Cetinjskoj ulici, u nedelju, 12. januara, od 20 časova biće organizovano veče posvećeno njegovoj muzici. U ponedeljak, 13. januara, u mts Dvorani od 19 časova biće održana specijalna projekcija biografskog filma „Bob Dylan: Potpuni neznanac“.
Nedelju dana kasnije, 19. januara, i novosadska publika će uživati u muzici ovog planetarno poznatog muzičara u Kulturnom centru Labar, dok će se 21. januara u bioskopu Arena Cineplex održati specijalna projekcija pomenutog filma.
Posetioce specijalnih projekcija očekuju i pokloni partnera događanja – ploče iz MASCOMSTORE i knjige izdavačke kuće Geopoetika.
Boba Dilana, buntovnika i muzičara čiji vrtoglavi uspon do slave se dešava u periodu od samo par godina, Džejms Mangold u svom najnovijem filmu prikazuje kao čoveka ispunjenog uzbuđenjem kada prvi put uključuje gitaru i svira u studiju sa bendom.
Poznat i po drugim uspešnim naslovima, ali i onom koji se takođe bazira na biografskim elementima kao što je „Hod po ivici“ o jednako legendarnom Džoniju Kešu, Mangold je rešio da predstavi Dilana u jednom kartkom, ali uspešnom segmentu njegovog života, birajući popularnog Timotea Šalamea kao glavnog glumca.
Radnja filma smeštena je u rane šezdesete, u Njujorku, kada u pozadini živopisne muzičke scene i kulturnih preokreta, tajnoviti mladi devetnaestogodišnjak, sa gitarom u ruci i revolucionarnim talentom stiže iz Minesote u Vest Vilidž. Čini se da je predodređen da promeni tok američke muzike. Dok, tokom svog uspona do slave uspostavlja najintimnije veze, odbija da bude striktno definisan, donoseći kontroverzan izbor koji odjekuje širom sveta.
Na večernjoj svirci u Beogradu u galeriji Polet muziku će puštatiDJ Kamilica, dok će Luka Domazet uživo izvesti nekoliko numera. U Novom Sadu je takođe predviđena svirka sa tematikom Dilanove muzike, ovaj put uz Zharuljin set i uz Domazetovo izvođenje.
„Ideja je bila da pored Dilanovih pesama, slušamo i druge izvođače poput Džoane Baez, Džonija Keša, Vudija Gatrija i ostalih koji se pojavljuju u filmu kako kao Dilanovi idoli tako i kao njegovi savremenici. Takođe, naći će se i pesme mlađih muzičara, onih na koje je sam Dilan uticao,“ rekla je DJ Kamilica.
Istinita priča o jednom od najpoznatijih kantaurora u istoriji muzičke scena naći će se od četvrtka 9. januara na repertoaru svetskih i domaćih bioskopa.
Trejler filma: https://www.youtube.com/watch?v=8OfBn8_kXuA
Foto: The Disney Studios
Svetska premijera filma „Vetre pričaj sa mnom“ Stefana Đorđevića na 54. Međunarodnom festivalu u Roterdamu
Debitantski igrani film „Vetre, pričaj sa mnom“ reditelja i scenariste Stefana Đorđevića imaće svetsku premijeru na 54. Filmskom festivalu u Roterdamu, koji se održava od 30. januara do 9. februara naredne godine, u okviru takmičarskog programa Tiger Competition.
U filmu „Vetre, pričaj sa mnom“ Stefan se vraća kući kako bi sa porodicom proslavio bakin rođendan, po prvi put nakon smrti njegove majke Nece. Vođen željom da završi film o svojoj majci i da pomogne povređenom psu, povratak kući postaje početak njegovog putovanja ka isceljenju. Film je inspirisan stvarnim životnim iskustvima reditelja, a u njemu glume članovi njegove porodice, koji pomažu u završetku radova na Necinoj kamp prikolici.
Stefan Đorđević, autor filma je o svom debitantskom ostvarenju rekao: „U jednom od razgovora koje sam snimio sa majkom, ona kaže Vetar je večan. Tu večnost ne vidim samo u vetru, već i u njoj, jer ona je vetar. Želja porodice da napravi ovaj film je želja da se Neca nikada ne zaboravi, ali više od toga je da se ne zaboravi odnos prema svetu, prema prirodi i prema nama samima. Razmišljanja koja je vetar podelio sa mamom, i koja mi kao porodica želimo da podelimo sa svetom“.
Povodom svetske premijere reditelj je izjavio: „Naše filmsko putovanje započinje na prestižnom festivalu u Roterdamu i nadam se da će publika imati sluha za priču o prihvatanju i oslobađanju. Velika je čast što je film uvršten u takmičarski program i s nestrpljenjem iščekujemo da ga prikažemo publici i da film nastavi svoje prikazivanje širom sveta“.
U filmu igraju Negrica Đorđević, Stefan Đorđević, Boško Đorđević, Đorđe Davidović, Budimir Jovanović, Ljiljana Jovanović, Marina Davidović, Vidak Davidović, Ana Petrović, Jana Mihajlović, Jakov Mihajlović, i pas Lija.
Stefan Đorđević je rođen 1987. godine u Boru. Upoznaje se sa svetom filma tumačeći jednu od dve glavne uloge u filmu „Tilva Roš“ Nikole Ležaića. „Tilva Roš“ je bio nominovan za Evropsko otkriće od strane Evropske filmske akademije. Završio je osnovne i master studije Kamere na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Diplomirao je sa kratkim igranim filmom „Kamen u ruci“ u režiji Stefana Ivančića, koji je premijerno bio prikazan u ACID programu Kanskog filmskog festivala. Režirao je kratki igrani film “Poslednja slika o ocu“, koji je selektovan na preko 50 internacionalnih festivala i nagrađen je na festivalima u Lokarnu, Sarajevu, Zagrebu, FAF-u i drugim. Kratki dokumentarni film „Portret umirućeg džina“ je prikazan na smotri Venecijanskog Bijenala arhitekture 2021. u sklopu srpskog paviljona i imao je premijeru na festivalu FIPA DOC.
Direktor fotografije na filmu „Vetre, pričaj sa mnom“ je Marko Brdar, montažeri su Tomislav Stojanović i Dragan von Petrovic, scenografkinja Dragana Baćović, kostimografkinja Biljana Grgur, snimatelj zvuka Bojan Palikuća, kompozitor Ivan Judaš, Julij Zornik je bio zadužen za dizajn i miks zvuka, Savina Smederevac je izvršna producentkinja, dok je Milica Tomović bila supervizorka režije.
Film je producirala Dragana Jovović, za producentsku kuću Non-Aligned Films. Pored nje, producenti su i Stefan Ivančić, Ognjen Glavonić i Stefan Đorđević (Katunga), a koproducenti Vanja Jambrović (Restart, Hrvatska), Jožko Rutar (SPOK Films, Slovenija) i Miha Černec (Staragara, Slovenija).
Film je podržan je od strane Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture Republike Srbije, Medija fonda Evropske unije, Slovenskog filmskog centra i Viba filma, Hrvatskog audiovizuelnog centra i švajcarskog fonda Vision Sud Est. U fazi post produkcije učestvovao je u okviru industrijskog dela programa Les Arcs Work in Progress gde je osvojio specijalno priznanje žirija, kao i u programu radionice First Cut Lab RE-ACT 2023.
Film „Vetre, pričaj sa mnom“ biće deo programa Tiger Competition, u kojem je poslednji put srpski film učestvovao 2021. godine, kada je prikazano ostvarenje Marte Popivode „Pejzaži otpora“. Takođe, 2012. godine, film Maje Miloš „Klip“ osvojio je glavnu nagradu ovog prestižnog programa.
Foto: Promo.
Marko Grabež, Jelena Gavrilović i Emilija Gašić iz Srbije na drugom izdanju Slano Film Days
Drugo izdanje događaja koji povezuje filmske autore u usponu i eminentna svetska imena iz sveta filma i filmske industrije održat će se u Slanom i na Elafitskim otocima u Hrvatskoj od 17. do 21. juna 2025. godine.
Slano Film Days, čiji je partner Sarajevo Film Festival, u fokus stavlja kreativni proces, film kao umetnost, ostavljajući pritom po strani njegovu robnu vrednost. Filmski autori svetske reputacije imaju priliku deliti svoje iskustvo, ali se i inspirisati uz mlade talente koji pak imaju mogućnost direktnog susreta s nekim od najznačajnijih imena iz sveta filmske industrije, i to u prijateljskoj i neformalnoj atmosferi. Predavanja, radionice, filmske projekcije, razgovori i brojna neformalna druženja, kao i razmena iskustava i ideja omogućuju mladim ali već etabliranim rediteljima, glumcima i snimateljicama da, oslobođeni takmičarskog pritiska, otvoreno razgovaraju o kreativnom procesu stvaranja filmova, svojim idejama i novim projektima.
Autor koncepta i direktor Slano Film Days Mirsad Purivatra sa saradnicima uspeo je u svojoj nameri – uspostaviti Slano kao novi centar susreta filmskih autora i ljubitelja filma.
„Slano Film Days jedinstveni je doživljaj‟, izjavio je prošlogodišnji gost Slano Film Days, peterostruki oskarovac Alfonso Cuarón. „Ovo je zajednica filmaša i glumaca različitih kulturnih pozadina i generacija koji su se okupili kako bi podelili različite pristupe u svom kreativnom impulsu. Sve različitosti brišu se u zajedničkom cilju stecanja znanja i stvaranja filmova.‟
Zadovoljstvo festivalskih gostiju i sudionika, ali i stanovnika i posjetitelja Slanog nakon prvog izdanja Slano Film Days najbolji je pokazatelj da je Slano već uspostavljeno kao novi centar susreta filmskih autora i ljubitelja filma.
Poziv organizatora za sudjelovanje na drugom izdanju Slano Film Days dobilo je ukupno 13 filmskih umjetnika, koji će pohađati radionice iz područja glume, režije ili kamere te na takav način pridoneti svom profesionalnom i osobnom razvoju.
Pet etabliranih rediteljica i reditelja će sudjelovati u programima namenjenima redateljima: Gregor Božič (Slovenija), Jelena Gavrilović (Srbija), Samir Karahoda (Kosovo*), Ivan Marinović (Crna Gora) i Nebojša Slijepčević (Hrvatska).
Dvije sudionice predavanja i radionica za snimateljice vrlo su uspešne u svom umetničkom delovanju: Magdalena Ptiček (Hrvatska) i Emilija Gašić (Srbija), koja dolazi u svojstvu rediteljice i snimateljice.
Predavanja i radionice namenjene glumcima pohađaće šest glumica i glumaca koji iza sebe već imaju zapažene uloge u brojnim filmskim ostvarenjima: Iva Babić (Hrvatska), Yllka Gashi (Kosovo*), Marko Grabež (Srbija), Maja Izetbegović (Bosna i Hercegovina), Klara Kuk (Slovenija) i Mišo Obradović (Crna Gora).
Konačna lista objaviće se 15. marta 2025.
Sudjelovanje filmskih profesionalaca i studenata iz regije na Slano Film Days podržali su regionalni filmski centri i fondovi kroz partnerstvo sa Slano Film Days: Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore i Slovenski filmski centar.
Sve informacije o Slano Film Days dostupne su na službenoj web stranici www.slanofilmdays.hr te na društvenim mrežama.
* Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je s Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Specijalna projekcija filma „Govori da bih te video“ Marije Stojnić povodom jubileja 100 godina Radio Beograda u okviru programa DokZima
Dokumentarni film „Govori da bih te video“ Marije Stojnić biće prikazan u okviru drugog izdanja smotre dokumentarnog filma DokZima. Projekcije će biti održane u sredu, 18. decembra u 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda i u četvrtak, 19. decembra u 20 časova u Centru za kulturu Valjevo (CZKV). Nakon obа prikazivanja publika će imati priliku da učestvuje u razgovoru sa autorkom filma.
Film „Govori da bih te video“ istražuje zvučne krajolike Radio Beograda, jedne od najstarijih radio stanica u Evropi. Kroz sinesteziju reči, šumova, muzike, tišine i svetla, film uvodi publiku u svet radiofonskog zvuka koji podstiče sećanja, osećanja, promišljanja i razumevanja sveta i sebe. Kroz ovaj dokumentarni film radio je predstavljen ne samo kao laboratorija zvuka, već i kao izvor kritičke misli i čuvar našeg kolektivnog sećanja.
Marija Stojnić, autorka filma je ostvarenju rekla: „Govori da bih te video je sinestetično putovanje kroz zvučne pejzaže Radio Beograda i omaž radiofonskom stvaralaštvu i njegovim nevidljivm stvaraocima i slušaocima. Kroz ovaj audio-vizuelni eksperiment, želela sam da predstavim Radio ne samo kao laboratoriju zvuka, već i kao živi izvor kreativne misli i čuvara intergeneracijskog sećanja, večitog lutalicu, koji skuplja fragmente našeg kolektivnog iskustva, kroz vreme“.
“Projekcija filma u okviru programa DokZima je lepa prilika, da u trenutku kada ispraćamo godinu u kojoj ovaj kulturni svetionik Beograda puni svoj stoti rođendan, uronimo u svet radiofonije i pitanja koja čine da se sećamo, osećamo, razumemo i promišljamo svet i sebe,” istakla je autorka filma, naglašavajući značaj manifestacije.
Film je prikazan na festivalima IDFA First Appearance, MoMA Doc Fortnight, Thessaloniki Film Festival, Melbourne Film Festival, DokFest München i osvojio je nagrade Grand Prix – Beldocs 2020, Najbolji film – CARACASDOC, Venezuela 2021, najbolji film i najbolji dizajn zvuka – St Andrews Film Festival, Škotska 2021…
Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=27–bxEsR7I
Foto: DokZima Promo, dozvoljeno objavljivanje
Lansiranje F.A.M.E koalicije:
Nova alijansa ujedinjuje filmska i audiovizuelna tržišta u Evropi kako bi podstakla inovacije, saradnju i rast
Beldocs Industry Days među prvim članovima F.A.M.E alijanse
Dok gledamo unapred u budućnost, filmska i audiovizuelna tržišta u Evropi (Film and Audiovisual Markets in Europe – F.A.M.E) s ponosom označavaju ključni trenutak u industriji i najavljuju revolucionarni savez 24 evropske organizacije koje naglašavaju vitalnu osnovu na kojoj je izgrađen ceo ekosistem filma, televizije, virtuelnih i imerzivnih ostvarenja, od početnog razvoja i uspostavljanja osnovnih kontakata do obezbeđivanja finansiranja i dosezanja globalne publike.
U evropskom kontekstu koji se stalno menja, gde su globalni igrači u porastu, jačanje evropskog filmskog i audiovizuelnog ekosistema zahtevaće jače industrijske platforme kako bi se obezbedio kontinuirani kvalitet i konkurentnost naše evropske kulture i dela.
Među prvim ponosnim članovima F.A.M.E. Alijansa je i Beldocs Industry Days.
Počinju Dani italijanskog filma – Cinema made in Italy
Izveštaj sa konferencije za medije
Manifestacija Dani italijanskog filma – CINEMA MADE IN ITALY biće održana od 6. do 11. decembra u mts Dvorani. Manifestacija, koja po drugi put stiže u Srbiju, predstaviće filmove savremene italijanske kinematografije.
Organizatori festivala su Cinecittà, jedan od vodećih evropskih filmskih i fotografskih arhiva, u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu i mts Dvoranom, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije i Ambasade Italije u Beogradu.
Na konferenciji za medije održanoj u četvrtak, 5. decembra manifestaciju su najavili Nj. e. Luka Gori, ambasador Republike Italije u Srbiji, Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu i Igor Stanković, direktor mts Dvorane.
Igor Stanković, direktor mts Dvorane zahvalio se partnerima i predstavio manifestaciju rečima: „Ove godine biće predstavljena ekskluziva italijanske savremene kinematografije, tj. značajnih autora i filmova koji su obeležili ovu godinu. Tri projekcije filma Partenopa Paola Sorentina jednog od najvećih autora italijanske i svetske kinematografije su već rasporodate. Glavna glumica filma Čeleste dala Porta biće gošća Beograda, ona će nakon projekcije koja otvara manifestaciju razgovarati sa publikom”.
Nj. e. Luka Gori, ambasador Italije je na konferenciji za medije izrazio zahvalnost za gostoprimstvo i izjavio: „Drugo izdanje Cinema made in Italy je veoma bitan događaj za nas jer nudi sadržaj visokog kvaliteta, a posebno jer se manifestacija otvara filmom Partenopa. Glavna glumica ovog filma, Čeleste dala Porta je postala ikona u Italji zbog izuzetne uloge u ovom filmu. Drago nam je da je događaj doživeo i drugo izdanje. Film je važan sektor u domenu kulturne saradnje između Srbije i Italije i sigurni smo da će se ona dodatno obogatiti. Vezano za domen filma mi smo ove godine organizovali još jedan festival srpsko-italijanskih filmova, kao i retrospektivu Marčela Mastrojanija povodom 100 godina od njegovog rođenja. A napomenuo bih da je na snagu stupio i sporazum o koprodukciji između naših zemalja i radujemo se zajedničkim projektima”. Nje. e. Luka Gorio najavio je i druge umetnike iz Italije koji će posetiti našu zemlju u narednim mesecima.
Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu je na konferenciji za medije je rekao da je Cinema made in Italy događaj koji je na neki način replika festivala koje Cinecittà organizuje širom sveta. On se zahvalio predstavnicama Cinecittà, Kristini Kasano, Karmen Loruso, Moniki Moskato i Karli Katani, što su prihvatile njegovu ideju da se Dani italijanskog filma održe i u Srbiji.
Direktor Italijanskog instituta najavio je i program Cinema made in Italy: „Osim filma koji će otvoriti događaj biće prikazani i filmovi Poverenje u režiji jednog od značajnih autora savremene italijanske kinematografije Danijelea Luketija,Porodica u režiji Frančeska Kostabilea, Moje leto sa Irenom nagrađivanog reditelja Karla Sironija, Diva Futura rediteljke Đulije Luiz Stajgervalt, Vermiljo Maure Delpero (italijanski kandidat za Oskara i dobitnik Srebrnog lava u Veneciji), Američka bašta u režiji Pupija Avatija, Život u senciMarka Tulija Đordane i Pinokio reditelja Matea Garonea. Neki od njih će biti gosti i razgovaraće sa publikom. Najavio bih da će pet od ovih ostvarenja biti prikazani u Novom Sadu, Nišu, Podgorici i Skoplju“.
Tokom Dana italijanskog filma publika će imati priliku da uživa u najnovijim filmovima italijanske produkcije, ostvarenjima mladih autora, a neka od ostvarenja koja će biti prikazana u okviru manifestacije su bila deo prestižnih filmskih festivala. Posetioci će imati priliku da prisustvuju i razgovorima sa autorima.
Cinecittà je jedan od najvažnijih evropskih filmskih arhiva u kome se nalaze najznačajniji materijali evropske i italijanske kinematografije. Reč je o velikoj audiovizualnoj zbirci Archivio Luce koja se bavi istorijom 20. veka, a UNESCO ju je upisao u registar Memory of the World. Cinecittà upravlja legendarnim studijima Cinecittà, a italijansku kinematografiju promoviše kao član Evropske filmske promocije (EFP).
Program manifestacije može se videti na sajtu: https://daniitalijanskogfilma.rs/
Foto: Filip Olćan.
Održana svečana premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića uz ovacije i gromoglasan aplauz publike
Dve dodatne projekcije 3. i 10. decembra u DKC-u
Svečana premijera filma „Sunce nikad više“ reditelja Davida Jovanovića održana je u ponedeljak, 2. decembra u mts Dvorani.
U društvu reditelja i ekipe filma, koji su prošetali crvenim tepihom, publika je imala priliku da uživa u ovom izuzetnom ostvarenju, koje je već privuklo pažnju na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu i Festivalu autorskog filma u Beogradu.
Uz gromoglasan aplauz, publici su se poklonili članovi mnogobrojne filmske ekipe, kao i stanovnici mesta Krivelj kod Bora, koji su bili specijalni gosti svečane premijere.
David Jovanović je na svečanoj premijeri predstavio autore i glumce, kao i rad na svom rediteljskom prvencu i rekao: „Ovaj film ne bi postojao da veliki broj ljudi nije učestvovaо u njemu i on je rezultat velike ljubavi i upornosti. Kao što kultura i umetnost, ali i čovečnost opstaju u ovoj zemlji tako je i ovaj film nastao jer su svi koji su radili na njemu to radili iz ljubavi i bez direktne materijalne koristi. Hvala svima koji su na neki način finansirali film, što su kupovali naše bašte, čarape, nakit. Ovaj film je zahtevao zrelost, strpljenje i vreme da sazri. Većina nas smo ovaj film počeli da radimo sa 21, 22 godine a završili smo ga sa skoro 27”. Jovanović je istakao značaj pozorišta u Trsteniku, čiji su glumci dali ključni doprinos filmu. Dodao je da je za mnoge članove ekipe ovo više od igranog filma – to je za njih gotovo dokumentarac, jer autentično prikazuje njihov stvarni život. Specijalna gošća premijere bila je Davidova baka Mileva, glavna inspiracija za film. Ona je živela u selu Marićka u BiH, u blizini rudnika koji ju je primorao da proda svoju kuću i odseli se – sudbina koja, kako je autor istakao, preti mnogima u Srbiji.
Pre projekcije filma publici se obratio reditelj Darko Bajić i rekao: „Pre nekoliko godina sam rekao za moju klasu u kojoj su David Jovanović, Nina Ognjanović (Ovuda će proći put), Siniša Cvetić (Usekovanje) i Luka Mihailović (Indigo Kristal) da su to tajfuni i da će oni krenuti da menjaju izgled srpske kinematografije. Svi oni, zajedno sa Davidom, su pronašli način da budu provokativni ali i da pronađu svoj specifičan filmski jezik. Davidov film je još jedna priča ovih mladih ljudi, još jedna kritika vremena u kome živimo, ne samo kada je u pitanju klimatsko zagađenje. Ovaj film nas na jedan sjajan i potresan način podseća na zagađenje ljudskih odnosa, na nestanak humanosti i na ljude koji ni na koji način ne osećaju potrebu za emocijom i bliskošću. David se od svojih studentskih dana bavio različitim žanrovima, bio je izuzetno duhovit, izuzetno bezobrazan i znao je da pronađe nov način razmišljanja. On je naslovom ovog filma, ali i celim ostvarenjem, želeo da provocira, a vi ćete posle ovog filma biti mnogo bogatiji i na svoj život ćete gledati sa mnogo više pažnje i više ćete poštovati ljude oko sebe. Zahvaljujem se svojim studentima što imam veliku čast da otvaram njihove premijere”.
Radnja filma „Sunce nikad više“ prati Vida, oca koji se suočava sa pretnjom rudnika koji bi mogao da mu uništi dom, dok utehu i optimizam pronalazi kroz maštovitu perspektivu svog sina Duleta. Uloge u filmu tumačeDušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.
Film će biti prikazan u okviru ograničene distribucije uz dve dodatne projekcije u Dvorani Kulturnog centra Beograda, 3. i 10. decembra (u 18h). Nakon obe projekcije biće upriličen razgovor ekipe filma sa publikom.
Podsećamo, svetska premijera filma održana je u novembru na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu (u okviru takmičarske selekcije za debitantske filmove). Zatim je usledila srpska premijera na 30. Festivalu autorskog filma, u okviru programa Hrabri Balkan, gde su direktor fotografije Mladen Teofilović i kolorista Nikola Marinković osvojili nagradu Veruj u sebe.
„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.
Foto: Marko Dejković.
Projekcija dokumentarnog filma “Bez” Luke Papića u okviru programa smotre dokumentarnog filma DokZima
Slikar Aleksandar Denić, Vladimir Ilić Ila i Dragiša Binić u doku-fikciji “Bez” reditelja Luke Papića na drugoj DokZimi
Drugo izdanje smotre dokumentarnog filma DokZima biće održano od 4. do 26. decembra u Beogradu i Valjevu.
DokZima je projekat filmskih autora koji će tokom decembra prikazati četiri uzbudljiva dokumentarna ostvarenja iz prethodnih nekoliko godina.
Prvi film koji će publika moći da pogleda u okviru ove manifestacije je film “Bez” Luke Papića, i to u sredu, 4. decembra u 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda, a u četvrtak, 5. decembra u 20 časova u Centru za kulturu Valjevo (CZKV). Posle obe projekcije biće održan razgovor sa autorom.
Film “Bez” je doku-fikcija koja prati Aleksandra, autsajdera i slikara iz Beograda, koji nakon što je dobio otkaz, gubi psa i u potrazi je za njim. Zajedno sa svojim neobičnim prijateljima, on nas vodi na putovanje kroz svoju viziju Srbije i njen društveni, politički i emotivni kontekst. Lutajući ovim fragmentima i Aleksandar i Srbija traže svoj identitet.
Luka Papić je o nastanku filma “Bez” izjavio: “Još otkako smo Denić i ja postali prijatelji, želeo sam da snimam nešto sa njim, zato što mi je delovalo da bi bio izuzetan naturščik. Onda mi je palo na pamet da spojim dve stare ideje, jednu o slikaru koji slika nedovršene crkve i drugu o čoveku koji ostaje bez psa. Predložio sam Deniću da on igra tu ulogu, tako da iskoristimo neke autentične elemente iz njegovog života, a da druge falsifikujemo, slično načinu na koji on falsifikuje stvarnost u svom slikarstvu i tako je nastao ovaj komični film između stvarnosti i fikcije”.
O značaju manifestacija posvećenih dokumentarnim filmovima kao što je DokZima Papić je rekao: “Naša dokumentarna produkcija je dosta zapažena u svetu, ipak filmovi ovog tipa se ovde ne prikazuju često izvan festivala, pa je jako dobro što se pojavljuju inicijative kao što je DokZima koje pokušavaju da na otvoren i komunikativan način pozovu publiku da vidi nešto novo.”
U filmu igraju: Aleksandar Denić, Đorđe Branković, Vladimir Ilić Ila, Savo Nešković, Dragiša Binić, Dragan Novković, Aleksandra Virijević.
Film “Bez” prikazan je na velikom broju festivala od čega se izdvajaju festivali i priznanja: Visions du Reel, Nion, Švajcarska, 2022 na kom je osvojio nagradu žirija za najbolji srednjemetražni film; Beldocs, Beograd, 2022, Grand Prix i nagrada za najbolju montažu; Underhill, Podgorica, 2022, specijalno priznanje; Martovski festival, Beograd, 2023, specijalno priznanje…
Trejler filma “Bez”: https://www.youtube.com/watch?v=-0Y-njgMEwE
U okviru manifestacije DokZima publika će imati priliku da pogleda i filmove “Sanjalice” Vladimira Petrovića, “Govori da bih te video” Marije Stojnić i “Izbor za mis zatvora” Srđana Šarenca od čega će neki imati valjevske premijere.
DokZima predstavlja platformu za promociju neretko skrivenog sveta domaćeg dokumentarnog filma bioskopskoj publici. Platforma DokZima želi da podstakne i da dodatno osvetli ova značajna ostvarenja, ali na gledaocima je da pronađu svoj prizor i sami istraže različite prizore dokumentarnog pripovedanja.
DokZima se realizuje u produkciji filmske kuće Set Sail Filma uz podrsku Ministarstva kulture Republike Srbije, i ovogodišnjih Valjevskih filmskih susreta.
Foto: DokZima Promo,
Filmski festival Merlinka od 12. do 16. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci
Šesnaesto izdanje Međunarodnog festival LGBT filma Merlinka održaće se od 12. do 16. decembra 2024. godine u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.
Merlinka festival nije samo prostor za prikazivanje filmova – to je platforma za društveni dijalog, razumevanje i inspiraciju. Pod sloganom „Hrabrost na oči ulazi“, festival slavi angažovanu kinematografiju kao sredstvo koje osnažuje pojedince i zajednice da se suoče s izazovima, bore protiv nepravde i opresije, i podignu glas za ljudska prava svih nas.
Kroz priče o ljubavi, identitetu, hrabrosti i otporu, queer filmovi na Merlinki pružaju publici priliku da uđe u tuđe živote i iskustva, otkrivajući snagu ljudske empatije. Bilo da se radi o mladiću koji traži svoje mesto na ulicama São Paula, ženama koje prkose rodnim normama, ili zabranjenim ljubavima koje prkose društvenim ograničenjima, svaka priča nosi univerzalnu poruku – borba za slobodu i ravnopravnost je univerzalna.
Tokom pet dana festivala na dve lokacije u Uzun Mirkovoj 1 i Kosovskoj 11 biće prikazano 90 igranih, dokumentarnih i kratkih filmova među kojima su višestruko nagrađivani brazilski film „Bejbi“ Marsela Kaetana koji je premijerno prikazan na ovogodišnjoj Venecijanskoj Mostri, norveški filmovi „Seks“ i „Ljubav“ reditelja Daga Johana Haugeruda koji su svoje premijer imali na ovogodišnjem Berlinalu i Mostri, špansko-bugarski film „Ljuben“ Vencija Kostova, dobitnik italijanskog Zlatnog globusa „Vatromet ljubavi“ Đuzepea Fjolerija, holandski film „Zovi me Agnes“ Daniela Donata, italijanski film „Nisam nebitna“ Đeraldin Otije, američki višestruko nagrađivani film „Sportista“ Bendžamina Hauvarda i mnogi drugi.
Festival u četvrtak, 12. decembra otvara film „Marčelo moj“, ostvarenje cenjenog francuskog reditelja Kristofa Onorea. Ovaj film, koji je imao svetsku premijeru na festivalu u Kanu i bio nominovan za Zlatnu palmu, donosi smeo i duhovit pogled na identitet, tugu i sećanje kroz jedinstvenu priču o glumici koja odlučuje da preuzme identitet svog oca, legende filma Marčela Mastrojanija. Reditelj svoj film opisuje kao „najzabavniji i najkomercijalniji projekat do sada“, spajajući autoironiju, porodične odnose i magiju kinematografije. Uloge tumače legendarna Ketrin Denev i njena ćerka Kjara Mastrojani, koja kroz ovaj film pruža jedinstveno svedočenje o svojoj porodici i sopstvenom identitetu.
Ove godine Merlinka festival poseban fokus posvećuje kratkim filmovima iz Irana, zemlji poznatoj po svojoj bogatoj kinematografiji i hrabrosti autora koji kroz umetnost istražuju univerzalne ljudske priče, često uprkos izazovima i ograničenjima. Ovi filmovi pružaju jedinstven uvid u društvo, kulturu i borbu za slobodu izražavanja. Kako bismo ovu umetnost učinili dostupnijom svima, sve projekcije kratkog filma na ovogodišnjem festivalu biće besplatne.
Program festivala Merlinka biće prikazan i u Kulturnom centru Novog Sada od 13. do 16. decembra.
Svečana premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića 2. decembra u mts Dvorani
Svečana premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića biće održana u ponedeljak, 2. decembra u 20.30 časova u mts Dvorani.
Pre svečane projekcije film će imati srpsku premijeru na 30. Festivalu autorskog filma (28. novembra) u okviru programa Hrabri Balkan, dok će svetsku premijeru imati u takmičarskoj selekciji za debitantske filmove na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu (20. novembra).
David Jovanović je povodom projekcije na predstojećem FAF-u i teme kojom se njegov film bavi izjavio: “Hrabri Balkan zvuči kao odgovarajuća selekcija za naš film. Život u rudničkim mestima teško je razumeti. Beograd je udaljen od Kolubare 60, Kostolca 80, Majdanpeka 165, a Bora i Krivelja svega 200 kilometara.. Iako sam kao dete provodio dosta vremena u rudarskom selu Marićka, tek sam snimajući ovaj film sagledao sve strahote tog života. Najveća vrednost našeg filma leži u tome što donosi ovu veliku i važnu temu u Dom sindikata, Beograd, kulturni epicentar Srbije, približavajući je ljudima koji nemaju neposredno iskustvo ovog surovog života”.
Radnja filma „Sunce nikad više“ prati Vida, oca suočenog sa rudnikom koji preti da mu proguta dom. Vid pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.
Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.
Trejler filma: https://www.youtube.com/watch?v=OX1Di1eZbZw
Ulaznice za svečanu premijeru mogu se nabaviti na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta: https://www.mtsdvorana.rs/projekcija?id=60279
„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.
Pointless Films je predstavio ograničenu kolekciju od pet srebrnih ogrlica pod nazivom Srebrna sunca, koje je dizajnirala kostimografkinja filma Jana Zaharijević. Srebrna sunca nastala su sa ciljem prikupljanja dodatnih sredstava za promociju filma i mogu se naručiti putem Instagrama @pointless__films ili imejlom na milica@pointlessfilms.rs. Uz svaku kupljenu ogrlicu do 15. novembra dolazi karta za svečanu premijeru filma.
Sa istim ciljem, predstaviće i ograničenu kolekciju 2nd Hand garderobe, koju su ručno oslikali, i koja će se prodavati u Pinklla Vintage Store, Kralja Petra 80, Beograd, od ponedeljka, 11.11.2024.
David Jovanović (1996), diplomirao је Filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Prodavao je održive ekosisteme u teglama i dizajnirane retro čarape kako bi finansirao svoj prvi film „Sunce nikad više“. Producirao je film „Ovuda će proći put“ po scenariju i u režiji Nine Ognjanović, koji je osvojio je Nagradu publike i Specijalno priznanje žirija na Slamdance festivalu 2023. godine, postavši najnagrađivaniji srpski film prošle godine. Više uživa u kuvanju nego u gledanju filmova i trenutno piše road trip film o ljubavi čoveka i vanzemaljca. Osnivač je Pointless Films-a, nezavisne filmske produkcijske kuće iz Srbije: https://pointlessfilms.rs.Foto: Pointless Films
Srpska premijera filma „Mogućnost raja“ Mladena Kovačevića na 30. Festivalu autorskog filma
Srpska premijera filma „Mogućnost raja“ Mladena Kovačevića biće održana u ponedeljak, 25. novembra u 20.30 časova u sali 6 mts Dvorane u okviru takmičarskog programa 30. Festivala autorskog filma.
Film je nastao u srpsko-švedskoj koprodukciji, a svetsku premijeru je imao na Filmskom festivalu u Veneciji, u selekciji Dani autora.
Reditelj Mladen Kovačević se osvrnuo na tematiku svog novog filma i povodom premijere na FAF-u rekao: „Ovaj film je donekle inspirisan Danteovom Božanstvenom komedijom, konkretno Čistilištem. Božanstvenu komediju sam uvek razumeo kao priču o životnoj krizi, o putu ka samoostvarenju, i tako Mogućnost raja ispituje tu neumornu ljudsku potragu za srećom, tenziju između ljudskih očekivanja i realnosti sveta u kome žive, koja je očigledna čak i ako žive na rajskom ostrvu. A izuzetno mi je drago što će domaća premijera biti na FAF-u. To je festival koji nam svima puno znači, i idealno mesto za premijeru ovog filma“.
Film prati živote likova na neimenovanom rajskom ostrvu. Opčinjeni ostrvom, u potrazi za srećom, protagonisti filma se bore s beskrajnom neuravnoteženošću između životnih mogućnosti i pitanja kakav život bi zapravo trebalo živeti.
Mladen Kovačević napisao je i scenario za film, a ekipu filma čine montažerka Jelena Maksimović, snimatelj Marko Milovanović, kompozitorka Rebeka Karijord, dizajner zvuka Jakov Munižaba i drugi. Producenti ostvarenja su Mladen Kovačević i Iva Plemić Divjak, a koproducentkinja je Elin Lileman Erikson.
Mladen Kovačević je producent, reditelj i scenarista poznat po višestruko nagrađivanim filmovima Anplagd (2013), Zid smrti i tako to (2016), 4 godine u 10 minuta (2018), Srećna Nova, Jivu (2020), koji je premijerno prikazan u Roterdamu i osvojio Srce Sarajeva za najbolji dokumentarac, i Još jedno proleće (2022), čija premijera je bila na Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima.
Festival autorskog filma biće održan od 22. do 29. novembra. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica, Arena Cineplex Novi Sad i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka. Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija. Ulaznice za festival mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs. Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.
Foto: FAF promo
Mreža festivala Jadranske regije predstavlja četiri ostvarenja na 30. FAF-u
Filmovi u trci za nagradu publike – Adriatic Audience Award
Mreža festivala Jadranske regije koju čini nekoliko prestižnih festivala iz regiona predstaviće publici četiri nagrađivana ostvarenja koja će biti prikazana u okviru programa 30. Festivala autorskog filma (22-29.11).
Mrežu festivala čini jedinstvena saradnja vodećih filmskih festivala iz regiona, a nastala je sa ciljem promocije i dostupnosti kvalitetnog filmskog sadržaja široj publici. Trenutne članice Mreže su Sarajevo Film Festival (BiH), Filmski festival u Herceg Novom (Crna Gora), Ljubljanski međunarodni filmski festival (Slovenija), Festival autorskog filma (Beograd), Zagreb Film Festival (Hrvatska) i Manaki Brothers (Severna Makedonija).
Tokom 30. FAF-a biće prikazana četiri ostvarenja koja će se takmičiti za nagradu publike za najbolji film Mreže festivala – Adriatic Audience Award.
Ovogodišnji program čine filmovi “Tok” Gintsa Zilbalodisa, “Hipnoza” Ernsta De Gera, “Tri dana pecanja” Petera Hogendorna i “Mleko” Stefani Kolk.
Radnja filma “Tok” prati mačku koja, kada njen dom bude uništen velikom poplavom, pronalazi utočište na čamcu naseljenom raznim vrstama sa kojima će morati da se udruži uprkos razlikama. Ostvarenje “Hipnoza” govori o Veri i Andreu koji dobijaju priliku da predstave svoj startap na prestižnom takmičenju. Neposredno pre takmičenja, Vera pokušava hipnoterapiju da bi prestala da puši, sa neočekivanim nuspojavama. Ostvarenje “Mleko” priča priču Robin čije grudi počinju da proizvode mleko nekoliko dana nakon što joj je beba umrla pri porođaju. Ona odlučuje da mleko donira. “Tri dana pecanja” je crno-bela drama/komedija koja istražuje napet odnos između Gerija i njegovog sina Dika tokom njihovog godišnjeg trodnevnog okupljanja u Roterdamu.
Najbolji film biće izabran zbrajanjem glasova publike koja je pomenuta ostvarenja gledala tokom trajanja svih festivala. Nagrada Mreže će omogućiti pobedničkom filmu da bude prikazan u bioskopima na području bivše Jugoslavije.
Mrežu festivala Jadranske regije podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope.
Podsećamo, 30. FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma „Susedna soba“ Pedra Almodovara u petak, 22. novembra u 19 časova. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica, Arena Cineplex Novi Sad i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka. Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija. Ulaznice za festival mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs. Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.
Filmovi Dejvida Kronenberga, Pajal Kapadije i Migela Gomeša na 30. FAF-u
Jubilarni 30. Festival autorskog filma, koji će biti održan od 22. do 29. novembra u Beogradu i gradovima širom Srbije, donosi bogat program s velikim brojem filmskih ostvarenja u različitim selekcijama. Centralni program festivala čine Takmičarski i Glavni, dok će selekcije poput Hrabrog Balkana, Bande à part, Sirovo i Mreža festivala Jadranske regije prikazati nove izraze u autorskom filmu.
Organizatori programa najavili su još tri nagrađena filma koja dolaze na 30. FAF nakon premijernog prikazivanja na Filmskom festivalu u Kanu.
U subotu, 23. novembra u 22 časa u sali 1 mts Dvorane biće prikazan film “Pokrov” (The Shrouds)telesni horor Dejvida Kronenberga u kom glavne uloge igraju Vensan Kasel, Dajen Kruger i Gaj Pirs. Priča prati Karša, inovativnog preduzetnika i ožalošćenog udovca koji pravi uređaj koji omogućava komunikaciju sa mrtvima. Film je svetsku premijeru imao na ovogodišnjem festivalu u Kanu.
U nedelju, 24. novembra u 19 časova u sali 1 mts Dvorane publika će, u okviru takmičarskog programa, imati priliku da pogleda film “Sve što zamišljamo kao svetlost” (All We Imagine as Light) autorke Pajal Kapadije. Ovo je prvi indijski film u poslednjih 30 godina koji je učestvovao u glavnoj konkurenciji u Kanu osvojiviši Gran pri. Radnja ovog ostvarenja dešava se u Mumbaju, jednom od najkosmopolitskijih gradova u Indiji, koji je ujedno i dom Prabi i Anu, dve medicinske sestre. Život Prabe biva uzdrman kada primi neočekivani poklon od supruga sa kojim dugo nije u kontaktu. U međuvremenu, njena cimerka Anu u tajnoj je vezi s mladim muslimanom, što bi moglo izazvati osudu njene porodice zbog društvenih pritisaka i prisutne islamofobije. Film povezuje njihove lične živote sa širim društvenim temama i izazovima radničke klase u Indiji.
U četvrtak, 28. novembra u 19 časova, takođe u sali 1 mts Dvorane, biće održana projekcija filma “Veliko putovanje” (Grand Tour) Migela Gomeša, portugalskog kandidata za Oskara. “Veliko putovanje” vizuelno je zadivljujući film koji deluje kao ljubavno pismo Aziji, slaveći njeno bogato kulturno nasleđe i pejzaže. Upotreba stvarnih lokacija obogaćuje film dubinom i autentičnošću, čineći prostor ključnim elementom priče, umesto da bude samo pozadina. Film prati Edvarda (Burma, 1917) koji beži od svoje verenice Moli na dan venčanja. Tokom putovanja, panika prelazi u melanholiju, a Edvard se pita šta je sa njegovom verenicom. Moli, odlučna da se uda, kreće u potragu za njim upuštajući se na putovanje po Aziji. Pored mnogobrojnih nagrada na svetskim festivalima za ovaj film izdvaja se nagrada za najbolju režiju Filmskog festivala u Kanu.
30. FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma „Susedna soba“ Pedra Almodovara u petak, 22. novembra u 19 časova. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka. Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija. Ulaznice za festival mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs. Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.
Foto: FAF promo
FAF pre FAF-a: Projekcije vrhunskih ostvarenja iz protekle tri decenije
Mala antologija Festivala autorskog filma deset dana pre početka 30. jubilarnog izdanja
30. Festival autorskog filma biće održan od 22. do 29. novembra, a pre zvaničnog početka festivala organizatori su pripremili malu antologiju festivala pod nazivom “FAF pre FAF-a”. U okviru ovog programa biće prikazano deset vrhunskih ostvarenja koja su bila deo programa prethodnih izdanja.
FAF pre FAF-a biće održan od 12. do 21. novembra u sali 4 mts Dvorane. Projekcije počinju u 20.30 časova.
U utorak, 12. novembra publika će imati priliku da pogleda francuski film “Profesorka klavira” Mihaela Hanekea (Gran pri u Kanu). Film prati pijanistkinju Eriku, strogu profesorku koja drži časove klavira. Približava se srednjim godinama, živi sa majkom. Posećuje seks prodavnice i ulazi u odnos sa studentom Valterom.
U sredu, 13. novembra biće prikazan film “Prošlost” Asgara Farhadija koji je za ostvarenje “Razvod” dobio Oskara za najbolji film van engleskog govornog područja. Film prati Iranca Samira koji napušta suprugu Francuskinju i dvoje dece kako bi se vratio u svoju domovinu. Supruga započinje novu vezu i on mora da se suoči sa tom činjenicom.
Projekcija turske drame “Zimski san” Nurija Bilgea Džejlana (Zlatna palma u Kanu) biće održana u četvrtak, 14. novembra. “Zimski san” je film o bivšem glumcu koji vodi mali hotel u snežnim planinskim predelima Anadolije sa suprugom, sa kojom je u bračnoj krizi.
U petak, 15. novembra održaće se projekcija filma AFERIM! Radua Žudea (Srebrni medved za režiju). Kostandin, policajac i njegov sin putuju zemljom (19. vek, Rumunija) u potrazi za odbeglim romskim robom.
U subotu, 16. novembra biće emitovan film “Hronični” Mišela Franka (Najbolji scenario u Kanu). Dejvid je efikasan bolničar, razvija bliske veze s terminalno obolelim pacijentima, dok u privatnom životu ostaje povučen i teško se snalazi u društvenim situacijama.
U nedelju, 17. novembra na programu će biti nagrađivani “Ja, Danijel Blejk” Kena Louča. Danijel Blejk je 59-godišnji stolar koji živi u Njukaslu. Nakon što doživi srčani udar, mora da se izbori sa silama birokratije kako bi dobio pomoć države.
U ponedeljak, 18. novembra sledi projekcija nagrađivanog ostvarenja “Bez ljubavi” Andreja Zvjaginceva. Boris i Ženja prolaze kroz proces razvoda, konstantno se svađaju, i pokušavaju da prodaju stan, ali su već krenuli da se pripremaju za život sa novim partnerima. Oni ni ne pomišljaju na svog dvanaestogodišnjeg sina Aljošu, sve dok ne nestane.
U utorak, 19. novembra biće upriličena projekcija filma “Projekat Florida” Šona Bejkera. Hali i Muni, majka i ćerka, žive u jeftinom motelu „Čarobni dvorac“. Dok Muni provodi dane u avanturama sa prijateljima, nesvesna je žrtava koje njena majka podnosi da bi ih izdržavala.
U sredu, 20. novembra na velikom platnu gledaće se još jedan nagrađivani film, “Srećan kao Lazaro” Aliće Rorvaker. Priča prati Lazara, dobrodušnog mladića, i Tankredija, maštovitog plemića, u izolovanom selu Inviolata, kojim upravlja baronesa Alfonsina de Luna.
Poslednjeg dana programa “FAF pre FAF-a”, u četvrtak, 21. novembra biće emitovan film “Kradljivci” japanskog reditelja Hirokazua Koreede. Na marginama Tokija, grupa autsajdera živi od sitnih krađa. Kada jedan član bude uhapšen, otkrivaju se tajne koje prete njihovom skromnom životu u senci.
Podsećamo, FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma „Susedna soba“ Pedra Almodovara u petak, 22. novembra u 19 časova. Glavna lokacija festivala biće mts Dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand Rakovica i Delta Planet Niš, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj Dvorani Grocka.
Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije i Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe. Prijatelj festivala je Erste Banka Srbija.
Ulaznice za festival i za program “FAF pre FAF-a” mogu se nabavitii na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs.
Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.
FOTO: FAF promo
Zbog velikog interesovanja dodatna projekcija Almodovarovog filma „Susedna soba“ na 30. FAF-u
Film „Susedna soba“ Pedra Almodovara, koji otvara jubilarni 30. Festival autorskog filma (FAF), izazvao je veliko interesovanje publike, a ulaznice za premijeru 22. novembra u mts Dvorani su rasprodate u rekordnom roku.
Zbog ogromnog interesovanja, organizatori festivala najavili su novu projekciju filma, istog dana, u petak, 22. novembra u 22 časa u Velikoj sali mts Dvorane.
Festival autorskog filma, koji će se održati od 22. do 29. novembra, i ove godine donosi najnovija ostvarenja autorskog filma, kao i veliki broj nagrađivanih filmova sa prestižnih festivala.
Ostvarenje „Susedna soba“ zasnovano je na romanu What Are You Going Through Sigrid Nunez. Ovo filmsko remek delo Oskarom nagrađenog reditelja Pedra Almodovara istražuje obnovljeno prijateljstvo između Ingrid (oskarovka Džulijen Mur) i Marte (oskarovka Tilda Svinton), nekadašnjih bliskih prijateljica čiji su putevi vremenom krenuli u različitim pravcima. Ingrid, autor knjiga autofikcije, i Marta, ratna reporterka, ponovo se susreću u ekstremnoj, ali čudno slatkoj situaciji — Marta se suočava s smrtonosnom bolešću.
Film istražuje duboku, emotivnu dimenziju prijateljstva, pokazujući kako Ingrid uči da bude uz Martu u njenim najtežim trenucima, prepoznajući i prihvatajući smrt. Tilda Svinton i Džulijen Mur nose celu težinu filma, osvajajući publiku svojom izvanrednom glumom. „Susedna soba“ istražuje ne samo snagu prisutnosti i saosećanja, već i umetnost slušanja, ostavljajući gledaoce da razmišljaju o pitanjima o životu, smrti i neizbrisivim vezama koje oblikujemo tokom života.
Festival autorskog filma podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije, Potprogram MEDIA programa Kreativne Europe i Erste Banka Srbija.
Ulaznice za dodatnu projekciju filma mogu se kupiti na blagajni mts Dvorane, kao i preko sajta mtsdvorana.rs.
Više o festivalu i ovogodišnjem programu uskoro na sajtu i društvenim mrežama festivala.
Foto: FAF promo
Svetska premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića na prestižnom Filmskom festivalu u Talinu
Svetska premijera filma „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića biće održana u nedelju, 20. novembra u okviru takmičarskog programa za debitantske filmove Međunarodnog filmskog festivala u Talinu, jednog od najvećih i naistaknutijih festivala u Evropi.
Radnja filma „Sunce nikad više“ prati Vida, oca koji se suočava sa pretnjom multikorporativnog rudnika koji preti da mu proguta dom, i pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.
Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.
David Jovanović, autor filma je povodom svetske premijere u Talinu izjavio: „Svetska premijera u takmičarskom programu ovog festivala je možda i jedinstvena šansa da zapravo nekad napravim i drugi film“.
„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.
David Jovanović (1996), diplomirao је Filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Prodavao je održive ekosisteme u teglama i dizajnirane retro čarape kako bi finansirao svoj prvi film „Sunce nikad više“. Producirao je film „Ovuda će proći put“ po scenariju i u režiji Nine Ognjanović, koji je osvojio je Nagradu publike i Specijalno priznanje žirija na Slamdance festivalu 2023. godine, postavši najnagrađivaniji srpski film prošle godine. Više uživa u kuvanju nego u gledanju filmova i trenutno piše road trip film o ljubavi čoveka i vanzemaljca. Osnivač je Pointless Films-a, nezavisne filmske produkcijske kuće iz Srbije: https://pointlessfilms.rs.FOTO: Pointless Films, Uroš Stepić
Sutra počinje 13. GoetheFEST u Beogradu
Trinaesto izdanje filmskog festivala GoetheFEST, u organizaciji Goethe-Instituta, biće svečano otvoreno u četvrtak 10. oktobra u 19:30 časova, u dvorani Kulturnog centra Beograda. Na ovogodišnjem festivalu pod sloganom “Optimistično dezorijentisani” premijerno u Srbiji biće prikazano sedam savremenih nemačkih igranih filmova.
Festival će zvanično otvoriti Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji, nakon čega će uslediti projekcija filma “15 godina” Krisa Krausa.
Ovaj epski dramski film predstavlja moćnu i emotivnu priču u kojoj se bivša pijanistkinja suočava sa svojom nasilnom prošlošću, istovremeno balansirajući između elemenata osvetničkog trilera i tragičnog portreta likova. U glavnoj ulozi je Hana Hercšprung, koja igra lik koji se bori između manije i depresije i koja svojom izvanrednom glumačkom sposobnošću daje energiju i dubinu priči. Film istražuje univerzalne teme kao što su osveta, milost i prihvatanje neizbežnog.
Beogradski program 13. GoetheFEST-a održava se od 10. do 13. oktobra u Kulturnom centru Beograda, a nakon uvodnog filma publika će moći da pogleda još šest ostvarenja.
U petak, 11. oktobra, na programu su dva filma: „Jonja“ Anike Mecke (19h) je divan, human film koji uspešno spaja društvenu relevantnost i zabavu, dok posebna preporuka ide austrijsko-nemačkoj koprodukciji “Đavolje vrelo” rediteljskog dua Veronike Franc i Severina Fiale (21h), koja je austrijski kandidat za 97. Oskara za najbolji međunarodni film.
U subotu 12. oktobra, publika će u 19h moći da pogleda film “Franky Five Star” Birgit Meler koji osvaja kamerom i svevremenim pesmama, koje se, zajedno sa kostimom i scenografijom, savršeno uklapaju u sanjivu i blago eksperimentalnu estetiku filma; u 21h na repertoaru je ostvarenje „Iz sopstvene kože“ Aleksa Šada koje vodi nas kroz intrigantni misaoni eksperiment – šta bi se dogodilo ako bismo mogli zameniti svoja tela s drugima?
Poslednjeg festivalskog dana, u nedelju 13. oktobra, u ostvarenju „S one strane plave granice“ Sare Nojman (19h) pratimo priču o troje mladih junaka, čija bezbrižna mladost biva opterećena životom pod DDR režimom. Festival u 21h zatvara film “Mrtav ugao” renomirane nemačko-kurdske scenaristkinje i rediteljke Ajše Polat, osetljiva, poetska drama o transgeneracijskim traumama, smeštena u uzbudljivi politički misteriozni triler sa elementima socijalne drame.
Novosadski program GoetheFEST-a održava se u Kulturnom centru Novog Sada od 17. do 20. oktobra, a niški program u sali 5 bioskopa Cineplexx Niš od 24. do 27. oktobra 2024. godine, u saradnji sa Niškim kulturnim centrom.
GoetheFEST održava se od 2012. godine i predstavlja presek savremene nemačke kinematografije. Program je tradicionalno okrenut nagrađivanim i najboljim ostvarenjima sa međunarodnih festivala koji prikazuju nemački autorski film.
Više informacija o festivalskom programu pročitajte na festivalskom sajtu:
https://www.goethe.de/ins/cs/sr/kul/sup/gf4.html
Objavljene nominacije Godišnje nagrade reditelja za najbolje filmove i serije u regionu
U okviru nove manifestacije Godišnje nagrade reditelja, koja će biti održana 16. i 17. oktobra u Novom Sadu, objavljene su liste nominacija za najbolju režiju filma, i dve kategorije TV serija – mini serije i najbolja epizoda dramske serije sa prostora bivše Jugoslavije. Organizaciju ove važne manifestacije podržala je FERA – Federation of European Screen Directors.
U konkurenciji se nalazilo 46 filmova, 12 pojedinačnih epizoda dramskih serija, i 10 mini serija iz zemalja bivše Jugoslavije.
O dobitnicima nagrada odlučivalo je 162 reditelja raznih generacija iz čitavog regiona, koji su imali mogućnost da na posebnoj zatvorenoj platformi na sajtu www.godisnjenagradereditelja.com , u prethodnih mesec i po dana pogledaju sve filmove i serije u konkurenciji za nagrade.
Za najbolju režiju dugometražnog igranog filma nominovani su Dragan Bjelogrlić za režiju filma „Čuvari formule“ (Srbija), Una Gunjak – „Ekskurzija“ (BiH), Luka Mihajlović – „Indigo Kristal“ (Srbija), Mladen Đorđević – „Radnička klasa ide u pakao“ (Srbija), i Siniša Cvetić – „Usekovanje“ (Srbija).
U kategoriji Najbolja režija mini-serije, nominovani su Mina Đukić (epizoda „Plen“ serije „Poseta“ – Srbija), Uroš Tomić (epizoda „Požar“ serije „Poseta“ – Srbija), Marko Đilas za seriju „Poziv“ (Srbija), Dalibor Matanić za drugu sezonu serije „Šutnja“ (Hrvatska), i Alen Drljević i Nermin Hamzagić za seriju „Znam kako dišeš“ (BiH).
U kategoriji Najbolja režija pojedinačne epizode dramske serije, nominovani su Jelena Stolica (“12 reči” – Srbija), Ivan Stefanović (“Deca zla” – Srbija), Saša Hajduković (“Koža” – Srbija, BiH), Petar Ristovski (“Tunel” – Srbija) i Ivan Živković (“Vreme smrti” – Srbija).
Na svečanoj večeri sa nominovanim rediteljima i gostima, pored nagrada za najbolje režije serija i filmova, biće dodeljena i počasna Nagrada za promociju kulture prostora Balkana u svetu, koja nosi ime legendarnog reditelja Živojina Žike Pavlovića.
U okviru manifestacije Godišnje nagrade reditelja, 16. i 17. oktobra brojni gosti prisustvovaće i konferenciji Organizacija za zaštitu autorskih prava i seriji panela Asocijacija reditelja Balkana. Panelima će moći da prisustvuju studenti i sve zainteresovane kolege.
Misija ove manifestacije je da profesiji reditelja vrati integritet i nezavisnost autorskih ideja, i da se izbori za profesionalne uslove rada i promociju njihovog dela.
Gala svečanost dodele Godišnje nagrade reditelja, u organizaciji producentske kuće „Magična linija“ reditelja Darka Bajića, biće održana 17. oktobra u Hotelu „Pupin“ u Novom Sadu.
Pravo učešća u izboru za Godišnje nagrade reditelja ostvarile su serije koje su imale premijerno prikazivanje od juna 2023. do juna 2024. godine, kao i filmovi koji su imali bioskopsku distribuciju od januara 2023. do juna 2024. godine. Filmovi i serije moraju biti većinske produkcije jedne ili više zemalja ex yu regiona, a reditelj filma ili serije mora biti iz zemlje ex yu regiona.
Zombie šetnja otvara 18. Festival srpskog filma fantastike
Beogradskom premijerom horor komedije „Šalša“ Dražena Žarkovića počinje 18. FSFF
18. Festival srpskog filma fantastike (FSFF) biće održan od 28. septembra do 1. oktobra u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Festival će biti otvoren beogradskom premijerom filma „Šalša“ reditelja Dražena Žarkovića (horor komedija sa zombijima) u subotu, 28. septembra u 20 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Prvog dana festivala biće održana i tradicionalna šetnja „Zombie walk“. Šminkanje počinje u 11 časova (mts Dvorana), dok će našminkani zombiji svoj defile kroz Beograd početi u 16 časova ispred ove Dvorane (Trg Nikole Pašića). Šetnja je otvorena za javnost, a svi zainteresovani mogu da se prijave putem mejla zombiewalkbelgrade@gmail.com.
Šetnja zombija ima za cilj promociju filmske umetnosti i segmenta koji se bavi scenskom maskom, šminkom i specijalnim efektima. Kao i svake godine biće dodeljene nagrade za najbolje maske u 3 kategorije: Miss Zombie Walka, Mister Zombie Walka i Little miss/mister zombie sunshine (najbolje dete zombi), kao i njihove šminkere. Šetnja, kao i sam Festival, će tradicionalno imati humanitarni karakter jer će u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda biti prikupljana sredstva za odeljenje dečije onkologije Insititututa za onkologiju i radiologiju Srbije.
U okviru programa festivala biće prikazano preko 35 filmova. Za domaću, regionalnu i omladinsku takmičarsku selekciju prijavilo se 20 filmova, a selektor Jovan Ristić je za takmičenje odabrao 19 filmova. Filmovi u domaćoj selekciji će se takmičiti za nagradu „Koskar“ za najbolji film, režiju i scenario. U okviru regionalne selekcije odabrano je 5 filmova i oni će se nadmetati za nagradu „Koskar“ za najbolji regionalni film. U omladinskoj selekciji do 18 godina biće prikazano 4 filma, a najbolji će dobiti priznanje „Mali koskar“. Za takmičarsku selekciju stranih kratkih filmova prijavilo se 30 filmova, a selektor Miroslav Lakobrija i ko-selektor Saša Avramović odabrali su 10 filmova. Ovi filmovi se takmiče se za nagradu „Koskar“ za najbolji strani film.
Na ovogodišnjem festivalu publika će imati priliku da pogleda još nekoliko dugometražnih filmova i to „M“ Vardana Tozija, „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića, kao i „The secret of pin-up island“ (Alecs Nastoiu).
Festival srpskog filma fantastike podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije, a više o programu na veb sajtu i društvenim mrežama festivala:
https://festivalofserbianfantasticfilm.wordpress.com/about/
Festival Sedam veličanstvenih – Priznanje za selektora festivala “7 veličanstvenih” Tue Stin Milera povodom 20 godina manifestacije
Povodom jubilarnog dvadesetog festivala evropskog dugometražnog dokumentarnog filma „Sedam veličanstvenih“ održanom od 13. do 19. septembra u Mts dvorani, selektoru festivala, gospodinu Tue Stin Mileru, uručeno je jedinstveno priznanje. Gospodin Miler je zajedno sa ovim filmskim festivalom obeležio i svoj veliki jubilej – dvadeset godina selektorskog rada na jednom od naših najposebnijih filmskih festivala, jedinstvenom po svom konceptu kod nas i u Evropi.
Dragoceni učesnik osnivanja i pokretanja festivala, ovaj čuveni danski filmski kritičar, nebrojeno puta pokretački duh nekih od najznačajnijih događaja evropske dokumentarističke scene, je već od prvog festivalskog izdanja postao harizmatični miljenik beogradske publike i svojevrsni ambasador evropskog dokumentarizma u Srbiji. Ovaj vrhunski poznavalac dokumentarnog filma, kritičar i komentator koji svoje radove objavljuje na, za evropske dokumentariste, najznačajnijem i najpraćenijem blogu posvećenom savremenom dokumentarizmu – „Filmski komentari“ (filmkommentaren.dk) iz godine u godinu nemerljivo je bogatio našu kulturnu scenu izborom antologijskih ostvarenja modernog evropskog dokumentarnog filma, delima od kojih su mnoga vremenom postala važan deo savremene istorije filma. Za jedinstvenu publiku „Sedam veličanstvenih“ „Veličanstveni Tue“ je tokom dvadeset godina bio jedno od divnih zaštitnih lica festivala i uvek dragi gost Beograda!
Jedistveno priznanje dodeljeno gospodinu Tue Stin Mileru je zajednički umetnički rad jednog od najznačajnijih savremenih vajara Rajka Popivode i arhitekte Vaske Kulić.
Da podsetimo, na dvadesetom festivalu evropskog dugometražnog dokumentarnog filma „Sedam veličanstvenih“, u glavnoj selekciji prikazano je sedam ostvarenja: “Pijanoforte”, poljskog reditelja Jakuba Pjonteka, “Balomanija” danske rediteljke Sisel Morel Dargis, “Tvoj život bez mene” mađarske rediteljke Ane Rubi, “Šaptač risovima” finskog reditelja Juhe Suonpe, „Gospodin Bo“ italijanske rediteljke Klaudije Tozi, „Ja sam reka, reka je ja“ holandskog reditelja Petra Loma, i „Bilo jednom u jednoj šumi“ finske rediteljke Virpi Sutari, koji je zatvorio festival. Kao specijalna projekcija, prikazan je i film „Nenet“, proslavljenog francuskog dokumentariste Nikole Filibera.
Na festivalu je gostovalo šestoro reditelja i troje producenata iz prikazanih filmova, koji su svakodnevno učestvovali na Q&A razgovorima i specijalizovanim masterklasovima za dokumentariste.
Festival su pomogli Ministarstvo kulture Republike Srbije, Ambasade Finske i Danske u Srbiji uz druge sponzore i medijske pokrovitelje.
Foto: Ema Bednarž.
Potresna drama „Samo kad se smejem“ od 12. septembra u bioskopima širom Srbije
„Priča, iako inspirirana istinitim događajima, je imaginarna, no svijet prikazan u filmu je stvaran. To je svijet obilježen tradicionalnim rodnim ulogama, u kojem se moć unutar obitelji uspostavlja instinktivno kroz različite oblike diskriminacije, otkrivajući nam istinu o strukturama moći općenito“, izjavila je rediteljka Vanja Juranić.
Radnja filma „Samo kad se smejem“ događa se u pitoresknom gradu na obali Jadranskog mora, gde mladi par Tina (Tihana Lazović) i Frane (Slavko Sobin), žive u savršenom braku. U trenutku kada Tina odluči da se izbori za svoju nezavisnost, tragičan događaj zauvek promeni njihove živote.
Uz Tihanu Lazović i Slavka Sobina, u glumačkoj ekipi filma su i Jasna Đuričić, Elodie Paleka, Marina Redžepović, Stojan Matavulj, Stipe Radoja, Nadine Mičić, Iva Jerković, Ivan Čuić, Filip Radoš, Gloria Dubelj, Mirela Brekalo, Tamara Šoletić, Maruška Aras i Aneta Grabovac.
Rediteljka Vanja Juranić ujedno je i montirala film, a scenario je napisala zajedno s Elmom Tataragić. Direktor fotografije je Danko Vučinović, kostimografkinja Lidija Sertić, a kompozitorka Janja Lončar.
Producenti filma su Damir Terešak (Maxima Film) i Nikolina Vučetić Zečević (Biberche Productions), a distributer filma za Srbiju je FAME Solutions.
Trejler možete pogledati ovde: https://www.youtube.com/watch?v=56Lx-QpQU74&t=19s
Foto: Kadrovi iz filma.
Završeno snimanje filma „Zvečarke“ reditelja Nikole Ljuce
Snimanje filma Zvečarke reditelja Nikole Ljuce, sa Ivanom Vuković, Milanom Marićem, Jasnom Đuričić, Tarikom Filipovićem u glavnim ulogama, u produkciji filmske kuće Biberche, završeno je 9. avgusta 2024. godine u Beogradu i Kovinu i započeo je montažu.
Zvečarke su drama sa elementima saspens trilera i melodrame, smeštena u današnju Srbiju. Ova filmska priča o ličnim, korporativnim i državnim interesima koji se sukobljavaju sa ljubavima, prijateljstvima i moralnim načelima, u fokusu ima mlade ljude i njihov intimni prostor i izbore, njihove lične odluke i moralna načela, pod kojima će živeti i voleti u kapitalističkom poretku bez milosti.
Glavna junakinja Nađa (Ivana Vuković) je nekadašnja aktivistkinja nevladine organizacije za ljudska prava, koja sada radi kao asistentkinja Milanki (Jasna Đuričić), direktorki “Magnolije”. Ova velika korporacija kupuje fabriku nekadašnjeg giganta metaloprerađivačke industrije u konzorcijumu sa stranim investitorima, da bi je pretvorila u obradivo zemljište. Boris (Milan Marić), Nađin bivši dugogodišnji dečko i kolega iz istraživačke organizacije, vraća se iz Italije u Srbiju i počinje da radi za Savića (Tarik Filipović) biznismena sa političkim ambicijama. Nakon što Nađu i Borisa opet poveže posao, upadaju u vrtlog ličnih, korporativnih i državnih interesa, a sudbina i budućnost velikog broja ljudi zavisiće od odluka nekolicine.
Ivana Vuković, glavna glumica u filmu, povodom završetka snimanja je rekla: „Najveći utisak snimanja su ljudi. Ovaj film me je spojio sa nekim najdražima, sa kojima dugo nisam radila, a spojio me je i sa nekima za koje sam srećna što sam ih upoznala baš u ovom procesu. A desilo se i nešto što je meni posebno važno, a to je da sam mogla svoje poverenje da poklonim Nikoli. Posebno hvala celoj ekipi, jer je prisustvo svakog čoveka bilo potpuno, uprkos paklenom julu i avgustu. Jedva čekam da vidim kakav se film dogodio”.
Milan Marić, koji je tumačio glavnu mušku ulogu, osvrnuo se na dugogodišnji rad na ovom ostvarenju: „Zvečarke su film u čiji proces sam manje više uključen od same ideje i prolazio sam sa scenaristima i rediteljem raznorazne faze koje su oni sami prolazili. Čekali smo ga pet godina i desio se. Mnogo sam srećan i ponosan na ovu ekipu koja je film izgurala i nadam se da sledeće godine dobijamo jedan ozbiljan film“.
Glumac Tarik Filipović je o iskustvu rada na ovom filmu rekao: „Bio sam mali dio jedne, uvjeren sam, velike filmske priče. Već na prvo čitanje scenarija, upoznat sa režiserom i sjajnom glumačkom ekipom, pristao sam da radim na ovom filmu. Zvečarke će ostaviti trag.“
Deo ekipe filma bio je i mladi glumac Miloš Lučić, koji je istakao: „Atmosfera na snimanju filma Zvečarke je redak primer slobodnog, bezbednog, upućenog i nadahnutog stvaranja. Ta porodična atmosfera i kolege prezahvalne za igru i razmenu, značajno su mi olakšale igranje poprilično kompleksne uloge Đorđa. Moj prvi utisak nakon pročitanog scenarija bio je da je ovo film o pristajanju i nepristajanju. Đorđe je onaj koji je davno pristao i drago mi je što su ga reditelj i scenaristi tretirali kao negativca”.
Nikola Ljuca pripada generaciji mladih perspektivnih reditelja. Završio je završio režiju na Fakultetu dramskih umetnosti i dodatne edukacije na Sarajevo Talent Campus-u, Berlinale Script Station-u i Locarno Filmmakers Akademiji. Njegovi kratki filmovi Četvrtak, Narednik i Scene sa ženama, prikazivani su na brojnim međunarodnim i domaćim festivalima, na kojima su osvajali i nagrade. Njegov prvi dugometražni igrani film Vlažnost je imao svetsku premijeru na Berlinskom filmskom festivalu u programu Forum 2016. godine, nakon čega je otvorio FEST i osvojio većinu nacionalnih filmskih nagrada, a zatim učestvovao na još preko 20 međunarodnih festivala. Reditelj je druge sezone serije Besa.
Biberche je filmska kuća osnovana u Beogradu 2007. godine od strane para filmskih profesionalaca: producentkinje Nikoline Vučetić Zečević i Dejana Zečevića, reditelja. Filmovi koje su producirali prikazani su i nagrađeni na najprestižnijim festivalima, poput Kana, Venecije, San Sebastiana, Karlovih Vari, Sarajeva i drugih.
Film je razvijan na Midpoint platformi i kroz ACE Producers trening i mrežu uz podršku supranacionalnog evropskog fonda MEDIA Creative Europe i regionalnog italijanskog fonda Re-ACT, učestvovao je na koprodukcionim marketima, Connecting Cotbus i Cinelink. Podržan na konkursima u sedam država: Filmski centar Srbije, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Grad Novi Sad, Filmski centar Slovenije, Hrvatski audiovizualni centar, Agencija za film Republike Severne Makedonije, Audio-vizuelni centar Republike Srpske, Filmski centar Crne Gore i Grčki filmski centar.
Koproducenti filma su; Damir Terešak, Ana Grbac (Maxima Film, Hrvatska), Aleš Pavlin , Andrej Stritof (Perfo Production, Slovenia), Tomi Salkovski (Skopje Film Studio, Severna Makedonija), Zoran Maksimović (Palchica Productions, Bosna i Hercegovina), Đorđe Vojvodić (Bitter Frames Poduction, Crna Gora), Yorgos Tsourgiannis (Horsefly films, Grčka). Izvršni producent je Kristina Kljajić. Pored Ivane Vuković, Milana Marića, Jasne Đuričić i Tarika Filipovića, u Zvečarkama glume i Boris Isaković, Miloš Lučić, Dragana Dabović, Milica Trifunović, Sunčica Milanović, Rade Maričić i Aleksandar Đurica. Direktor fotografije je Mladen Teofilović. Scenograf je Kiril Spaseski a kostimografkinjaLjiljana Petrović dok je masker Goran Ignjatovski. Montažu potpisuje Milica Jelača, muziku komponuje Ted Regklis, dizajner zvuka je Julij Zornik.
Foto: Maja Medić.
Svetska premijera filma „Majka Mara“ Mirjane Karanović na 30. Sarajevo Film Festivalu
Svetska premijera filma „Majka Mara“ Mirjane Karanović biće održana u sredu, 21. avgusta u okviru programa 30. Sarajevo Film Festivala.
„Majka Mara“ donosi snažnu priču o Mari, uspešnoj poslovnoj ženi, skrhanoj zbog prerane smrti svog sina Nemanje. Emotivno se otuđuje i odbija da komunicira sa porodicom i prijateljima. Nakon što upozna Milana, Nemanjinog bliskog prijatelja, u odnosu sa njim pronalazi utehu i mir. Kako se njih dvoje zbližavaju, otkriva se sve više činjenica o Nemanjinom životu i smrti, što Mari pruža priliku da se suoči sa sopstvenim životom i emocijama.
Scenario za film napisali su Maja Pelević, Ognjen Sviličić i Mirjana Karanović, dok je saradnik na scenariju bio Srđan Koljević.
Glavne uloge u filmu igraju Mirjana Karanović, Vučić Perović, Boris lsaković, Jasna Žalica, Alen Liverić, Pavle Čemerikić, Jelena Ćuruvija.
Mirjana Karanović, rediteljka i glavna glumica je povodom svog novog ostvarenja rekla: „Za ženе mojih godina važi da ne bi trebalo otvoreno da pričaju o svojim strastima i željama. Kada žena u ovom životnom dobu pokuša da se oslobodi tradicionalne uloge, mediji i javnost je nazivaju pogrdnim imenima. Zbog toga sam želila da snimim ovaj film i ispričam ovu priču. Želela sam da ohrabrim druge žene i sve ljude koji osećaju da su zarobljeni u određenim ulogama protiv kojih njihov unutrašnji duh pokušava da se pobuni. Ideja filma Majka Mara je da otvori skrivene prostore u ženskom biću, koji šokiraju iskrenošću. Da govorim o potisnutoj strasti prema životu, o Erosu koji daje energiju, a koji je vekovima ograničavan i kontrolisan društvenim pravilima. Želela sam da napravim film o hrabrosti i prihvatanju. Očekujem burnu reakciju i radujem joj se“.
Film „Majka Mara“ nastao je u koprodukciji nekoliko značajnih filmskih kuća iz regiona, uz podršku evropskih fondova. Producentkinja filma je Snežana van Houwelingen i producentska kuća This and That Productions. Film je podržan od strane Filmskog centra Srbije, Eurimages-a, Ministarstva kulture Švajcarske, te filmskih fondova Luksemburga, Švajcarske, Slovenije, Crne Gore i Sarajeva.
Trejler filma
Foto: PROMO
Svetska premijera dokumentarnog filma „Biang Biang Express“ Nikole Stojanovića na Sarajevo Film Festivalu
U fokusu dokumentarca: Životi radnika i proces izrade specijaliteta „Biang Biang nudle“ u gradu Xi’anu u Kini
Dokumentarni film „Biang Biang Express“ reditelja Nikole Stojanovića, imaće svoju svetsku premijeru u subotu, 17. avgusta u zvaničnom takmičarskom programu za dokumentarni film na 30. Sarajevo Film Festivalu.
Ovo je Stojanovićev treći film koji se takmiči na SFF-u, njegov kratki film „Šerbet“ osvojio је 2019. nagradu Srce Sarajeva, dok je ostvarenje „Duhovi na mojim leđima“ prošle godine imao svetsku premijeru u zvaničnoj konkurenciji kratkog filma.
Film „Biang Biang Express“, sniman ovog maja u Xi’anu, u provinciji Šansi, bio je deo programa razmene studenata Looking China. Za dve nedelje, Nikola, kao i još 9 studenata širom sveta, imali su zadatak da osmisle, snime, izmontiraju i režiraju kratki dokumentarni film. Jedini član ekipe na setu, pored Nikole, bila je kineska producentkinja Bai Qian, kojoj je ovo prvi put da radi na filmu.
„Biang Biang Express“ istražuje živote radnika u Xi’anu, prikazujući ceo proces pravljenja lokalnog specijaliteta, Biang Biang nudli. Film prati put od farmera koji rade na poljima pšenice, preko radnika u fabrici koji pšenicu pretvaraju u brašno, do kuvara i gostiju koji uživaju u kuvanju i konzumiranju nudli u lokalnim restoranima.
Primarni fokus dokumentarca su ljudi Xi’ana, ističući njihovu autentičnost i entuzijazam. Pejzaži i gradski predeli Xi’ana takođe igraju značajnu ulogu, pričajući svoje priče zajedno sa licima lokalnih ljudi. „Biang Biang Express“ je živa slika povezanosti između ljudi i njihovog okruženja, pružajući srdačan uvid u njihove živote i kulturu.
Nikola Stojanović je nagrađivani filmski reditelj i montažer. Diplomirao je kao jedan od najboljih studenata na Katedri za filmsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Njegovi filmovi prikazani su na više od 100 filmskih festivala širom sveta, gde su osvojili nagrade na festivalima kao što su Sarajevo Film Festival, Les Arcs, Bafici, Cottbus, Beldocs i drugi. Pored filmova, režira muzičke spotove, sarađujući sa umetnicima kao što su Konstrakta, Repetitor, KOIKOI. Bio je deo programa Berlinale Talents u Sarajevu 2020. godine.
Trejler filma „Biang Biang Express“: https://vimeo.com/983028768
Foto: Kadrovi iz filma i lična arhiva reditelja
Svetska premijera filma „Miris sveže farbe“ Nađe Petrović na 30. Sarajevo film festivalu
Svetska premijera filma „Miris sveže farbe“ rediteljke i scenaristikinje Nađe Petrović biće održana 19. avgusta u okviru takmičarskog programa 30. Sarajevo Film Festivala. Film će se takmičiti za nagradu Srce Sarajeva za najbolji studentski film.
Radnja filma prati šesnaestogodišnju Emu koja, nakon što roditelji prodaju stan u kojem je odrasla, u znak revolta, beži od kuće zajedno sa svojom mlađom sestrom. Opsednuta idejom da se vrati u svoj pravi dom, počinje da prati čoveka koji je kupio stan. Uloge u filmu tumače Anđelka Petrović, Igor Benčina, Helena Bucalo i Jelena Stupljanin.
Nađa Petrović, autorka filma, je povodom svetske premijere izjavila: „Ima više razloga zašto sam srećna i uzbuđena što je premijera našeg filma baš na Sarajevo film festivalu. Jedan od njih je svakako jer je to najbitniji festival u regionu i najbolje mesto na svetu da se bude drugom polovinom avgusta, koliko zbog dobrih filmova, toliko i zbog svih ljudi iz filmske industrije koji se tu jednom godišnje okupe ali i uživanjem u samom gradu koji mi je postao jedan od omiljenih. Ipak, najviše od svega mi je drago jer se osećam kao da je za nas sve počelo na Sarajevo film festivalu sa kratkim filmom Šerbet, koji je režirao Nikola Stojanović, a ja pisala scenario. Snimili smo ga na trećoj godini fakulteta i u Sarajevu smo tog leta dobili Srce Sarajeva za najbolji studentski film. Sećam se posle dodele nagrada, bila sam u neverici i osećala sam se kao da se stvarno sada nešto promenilo, i da tek sada za nas sve počinje. To nam je stvarno bio veliki podsticaj za dalje i najveća potvrda do tada”.
„Sada sam toliko počastvovana što je Miris sveže farbe, prvi film koji sam samostalno režirala, isto tu, kao nekad. Film smo snimali na zimu 2021. godine. Bilo je dosta komplikacija, pao je sneg, pa se otopio sneg, puno lokacija, malo vremena… Ja sam bila nesigurna kako će sve da prođe jer nikada do sada nisam bila u toj ulozi, međutim onda sam shvatila kako sam okružena pretalentovanim ljudima kojima je stalo koliko i meni da sve bude dobro, pomislila sam da onda i mora da bude dobro, i na kraju i jeste. Nije sve ispalo baš onako kako sam isprva zamišljala, ali deo procesa i jeste prihvatiti to i videti šta je možda ta neuhvatljivost snimanja donela,” dodala je rediteljka filma.
Ekipu filma „Miris sveže farbe“ čine Savina Smederevac (producentkinja), Mladen Teofilović (direktor fotografije), Nikola Stojanović (montaža), Luka Cvetko (dizajn zvuka), Neva Joksimović (kostimografija), Dina Nedelkov i Anđela Tošić (scenografija), Rastko Stojanović (izvršni producent). Film je nastao u produkciji Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu uz podršku Erste banke.
Nađa Petrović (1997) diplomirala je dramaturgiju na FDU u Beogradu, a master studije je završila na Katedri za filmsku i televizijsku režiju. Njen roman „Meduze žive zauvek dok ih ne uhvate“ ušao je u uži izbor za NIN-ovu nagradu. Po njenim scenarijima snimljeno je nekoliko kratkih igranih filmova koji su prikazani na preko 150 festivala širom sveta.
31. Palić Film Festival: Gorki List nagrada publike filmu “78 dana” Emilije Gašić
Gorki List nagrada publike ovogodišnjeg 31. Festivala evropskog filma Palić dodeljena je filmu “78 dana” rediteljke Emilije Gašić, koji je prikazan u okviru Glavnog takmičarskog programa.
Radnja filma “78 dana” započinje marta 1999. godine, u malom mestu u Srbiji. Nakon očevog odlaska u vojsku, sestre Sonja (17) i Dragana (15) započinju video dnevnik. Dani prolaze dok snimaju mirnu prirodu oko sebe, drhtavno noćno nebo tokom vazdušnih napada i zadirkivanje svoje sedmogodišnje sestre Tijane. Stvari se menjaju kada misteriozni dečak i njegova stidljiva, mlađa sestra stignu iz Beograda i usele se u komšijsku kuću. Uskoro, nova prijateljstva, prvi poljupci i prva razočaranja zamenjuju strah od bombi.
Gorki list nagradu publike za film “78 dana” uručila je Aleksandra Ercegovac, digital marketing menadžer brenda Gorki List i VODAVODA, koja se prisutnima obratila rečima: “Gorki list tradicionalno već godinama podržava umetnost i kulturu, 28 godina stojimo uz ovaj festival ponosno i upotpunjujemo ovaj divan događaj. Pored mišljenja stručnog žirija, uvažili smo i mišljenje mnogobrojne publike koja svojom lojalnošću godinama podržava ovaj festival”.
Kroz ovogodišnje 31. izdanje Festivala evropskog film Palić, nastavlja se višegodišnja saradnja Gorkog Lista i Festivala evropskog filma. Kao odani prijatelj Festivala evropskog filma Palić već punih 28 godina, Gorki List upotpunjuje atmosferu i festivalski ambijent, ali i podstiče na razmišljanje i na reakciju gledaoce i poziva ih da otvorenih čula prate svet oko sebe!
Gorki List nagradom publike za najbolji film, publika preuzima aktivnu ulogu i iz svog ugla sagledava dela filmske umetnosti predstavljena na Festivalu. Na taj način uvaženo je, pored mišljenja stručnog žirija, i mišljenje najbrojnijeg „žirija“ odnosno onih zahvaljujući čijoj lojalnosti i posvećenosti filmu, Festival traje svih ovih godina.
Uvažavajući činjenicu da se izbor najboljeg filma po mišljenju publike često zasniva na drugačijim kriterijumima od kriterijuma stručnog žirija, Festival evropskog filma i Gorki List ovom nagradom pozvali su posetioce festivala da nakon projekcija glasaju za najbolji film iz bogatog filmskog opusa evropske kinematografije, koji su prikazani na ovogodišnjoj 31. po redu filmskoj smotri. Gorki List nagrada publike, ove godine deveti put za redom nepogrešivo je očitala puls publike, a film koji je imenovan kao laureat dobija posebno dizajniranu statuu.
Prethodni laureati ove nagrade bili su: 2016. godine mađarski film „Ubica čistog srca“ reditelja Atile Tila, 2017. godine film „O telu i duši“ rediteljke Ildiko Enjedi, 2018. godine belgijsko-holandska koprodukcija „Devojke”, 2019. film „Jadnici” francuskog reditelja Lađa Lija, 2020. „Ime naroda” Darka Bajića, 2021. “Nečista krv – Greh predaka” Milutina Petrovića, 2022. godine film “Blizu” Lukasa Donta, i prošle godine “Stari hrast” Kena Louča.
Foto: Damir Vujković.
Palić film Festival – Radivoje Bukvić: “Drago mi je da imamo Miru Banjac živu, zdravu, i punu radosti u 94. godini”
Šestog dana 31. Festivala evropskog filma Palić, u četvrtak 25. jula, na konferenciji za medije na Velikoj terasi govorili su reditelj Manuel Martin Kuenka, producent Predrag Bambić, reditelj Zoltan Šifliš, reditelj i glumac Radivoje Bukvić, rediteljka Lea Vidaković, selektor programa Studentski film – Dejan Dabić, predstavnici festivala 21114 Film Fest – Marina Todić, Dunja Makša, Teodora Jonuzović, Sara Dedić, autorka knjige “Poseban kadar” Jelica Stojančić, i jedan od autora tekstova u ovoj knjizi – Dragomir Zupanc.
Manuel Martin Kuenka, reditelj filma “Andreina ljubav” koji je prikazan u Glavnom takmičarskom programu festivala, govorio je o temama koje pokreće njegov film: “Mislim da mladi ljudi imaju probleme sa drogom i zavisnošću jer ne nalaze mesto u svetu gde bi ih dočekali s naklonošću i ljubavlju. Dok smo radili istraživanje za film i potom kasting, sreli smo oko 500 ljudi. Otkrio sam da je većina mladih veoma zabrinuta oko toga šta se dešava u porodici, sa njihovim roditeljima i prijateljima. I naravno, brinu zbog ljubavi”.
Predrag Bambić, producent, film „Planeta Šljivova” prikazanog u selekciji “Eco Dox”, o ovom ostvarenju i njegovim protagonistima je rekao: “Mi smo našli jedno malo selo koje se zove Šljivova, u kome živi nekoliko većih porodica u 5-6 zaselaka. Oni uspevaju da teškim, ručnim, napornim radom izgrade neku vrstu utopije, svoj mali svet u kome se zna red i poredak. Ali ih je strah jer se njihovo selo nalazi na samo pet kilometara od planiranog rudnika litijuma. Oni su vrlo svesni da se savremena civilizacija bazira na rudarenju, i ne žele da zaustave razvoj svoje zemlje, ali istovremeno ne bi hteli da odu”.
Zoltan Šifliš, reditelj dokumentarnog filma „Smrt golmana“ prikazanog u selekciji Novi mađarski film, o životu i tragičnoj smrti nekadašnjeg fudbalskog reprezentativca Geze Šifliša, govorio je o istraživačkoj pozadini ovog ostvarenja: “Znali smo da imamo rođaka koji je jako poznat, ali nismo znali zbog čega je likvidiran od strane Rakošijevog režima u Mađarskoj. Nisam bio prvi koji je pokušao da otkrije ovu tajnu, a u početku nismo imali ništa sem porodične legende i svega osam fotografija. Nakon intenzivnog traganja saznali smo za tragičnu sudbinu nalik na grčku tragičnu dramu – oženio se Jevrejkom, i upravo njegova porodica ga je likvidirala”.
Glumac Radivoje Bukvić režirao je kratkometražni film „Još jedan dan“ u kome je glavnu ulogu odigrala Mira Banjac, a ovaj film prikazan je prethodnog dana u selekciji “Mladi duh Evrope”. O sinoćnjoj emotivnoj projekciji na Paliću je rekao: “Mira Banjac u filmu igra jednu i jedinu ulogu. To je bio svojevrstan izazov i za nju i za mene kao reditelja, da stavimo jedan lik u jednu situaciju i lokaciju, i da pokušamo da napravimo nešto uzbudljivo, atraktivno i zanimljivo. Juče smo u sali koja se zove Mira Banjac imali priliku da prikažemo tih 15 minuta pedantno skrojene priče koja je uspela da izazove emociju. Posebno mi je bilo drago da imamo Miru Banjac, živu i zdravu u 94. godini, punu radosti, u njenoj sali, gde publika doživljava i pozitivnu i negativnu emociju, što jeste bio cilj filma. Jako mi je drago što je Mira juče bila prisutna i tog momenta ću se dugo sećati.“
Sedmog, poslednjeg festivalskog dana, u petak 26. jula na Letnjoj pozornici na Paliću, u 21h biće dodeljena festivalska priznanja najboljim evropskim ostvarenjima, nakon čega će u Glavnom takmičarskom programu van konkurencije biti prikazan “Drugi čin” Kventina Dipijoa. U programu Specijalne projekcije, u Bioskopu Abazija od 18 časova biće prikazano dokumentarno ostvarenje “Topli film” reditelja Dragana Jovićevića.
Festival evropskog filma Palić podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Grad Subotica, Evropska unija kroz program Kreativna evropa MEDIA, kao i mnogobrojni partneri i medijski partneri.
Foto: Damir Vujković.
Palić Film Festival – Anica Dobra: Radujem se što još uvek imam entuzijazma i uzbuđenja za nagrade
Drugog dana 30. Festivala evropskog filma Palić, u nedelju 21. jula, na konferenciji za medije na Velikoj terasi govorili su ovogodišnji dobitnici nagrade “Aleksandar Lifka” – Anica Dobra, Fedon Papamihael i Ademir Kenović, direktor festivala Radoslav Zelenović, programski direktor Miroslav Mogorović, izvršni producent Ilija Tatić, selektor glavnog takmičarskog programa Nikolaj Nikitin, selektor dokumentarnih programa Igor Toholj, i reditelj Alberto Gracija.
Glumica Anica Dobra je na konferenciji za medije govorila o značaju nagrade “Aleksandar Lifka”: “Na svu sreću, mogu da nađem azil, mir i uzbuđenje u svom poslu. I koliko god dobijanje nagrada nije deo posla, radujem se da još uvek imam entuzijazma i uzbuđenja za sve što nosi jedna nagrada, naročito ovakva koja podrazumeva i sve ono što je bilo pre mene i prethodne dobitnike, kao i sve one buduće dobitnike. Sve to zajedno je nešto što ipak ostaje za istoriju. A s obzirom da je najvažnije da se mi svi nađemo u životu, ovo ovde je možda potvrda da sam na dobrom putu.”
Fedon Papamihael, laureat nagrade “Aleksandar Lifka” u kategoriji inostranih stvaralaca, istakao je da je tokom karijere bio pod uticajem grčkih autora poput Tea Angelopulosa, ali i Kješlovskog, Tarkovskog, i evropskog filma uopšte uzev. “Karijeru sam počeo u Americi, gde veliki broj filmova nije baš ona vrsta filma kojoj težim. Ali bio sam srećan jer sam imao posla i radio sa velikim zvezdama. Potom sam sve više bivao frustriran, pa sam odlučio da napravim promenu. U to vreme je Vim Venders takođe bio u Los Anđelesu, pa sam odbio neke bolje plaćene projekte i sa njim snimio Hotel od milion dolara. Kasnije sam sve više tragao za takvim filmskim stvaraocima”.
Ademir Kenović, laureat Regionalne Lifke, o pozivu da primi ovu prestižnu nagradu je rekao: “Pre svega, mogu reći da sam bio iznenađen pozivom. A onda sam pažljivo pogledao listu svih dobitnika, pa sam bio oduševljen. Drago mi je da postoji ovakav festival koji se bavi ozbiljnim evropskim filmom, i što postoji toplo ljudsko sećanje na ljude koji su dali ogroman doprinos ovdašnjoj i evropskoj kinematografiji”.
Radoslav Zelenović, direktor festivala, naglasio je da su nepovoljne okolnosti po festival “daleko iza nas” i da su se sve kockice složile u pravi čas. “I pored nekih restrikcija koje smo morali da napravimo, već prvi dan je pokazao da to neće uticati na festival. Bilo je jasno da moraju da se sačuvaju takmičarski programi, kako zbog festivala i njegove reputacije, tako i zbog publike, koja je sinoć opet ispunila Letnju pozornicu”, rekao je Zelenović. “Posebno sam radostan što smo na konferenciji za medije videli tri neverovatne ličnosti ne samo iz istorije filma, već i iz njegove sadašnjosti i budućnosti. Što smo bili u prilici iz prve ruke da čujemo šta oni misle o filmu, jer je veoma važno kakav je njihov doživljaj filma. Prikazivanje filmova, sa relevantnim gostima koji imaju šta da kažu, to je nešto više od festivala”.
Ilija Tatić, izvršni producent festivala, najavio je mnošto programskih celina u narednih nekoliko dana festivala. “Kada imamo ovakve ličnosti na sceni, dobitnike nagrada koji su nas svojim emotivnim obraćanjima podsetili koliko je važno da negujemo umetnost, mislim da je dobar deo našeg zadatka izvršen. Jedinstvene su prilike da se popriča sa ovakvim ljudima i čuje nešto od njih, i to jeste misija festivala. Da bude platforma, gde će publika, mediji, i svi uključeni u organizaciju razmeniti svoja iskustva. Da imamo susret generacija i učimo jedni od drugih”, istakao je Tatić.
Miroslav Mogorović, programski direktor FEF Palić, najavio je takmičarski program “Paralele i sudari” u bioskopu Abazija na Paliću: “Ovaj program je prvobitno zamišljen tako da prikazuje filmove zemalja u tranziciji iz socijalizma i komunizma u liberalni kapitalizam. Ali sada je cela Evropa u jednoj velikoj tranziciji, za koju nismo ni svesni kako da je sagledamo. FIlmovi iz ovog programa u dobroj meri reflektuju upravo aktuelni društveno-politički trenutak. Jako sam zadovoljan ovogodišnjom ponudom i mislim da su Paralele i sudari nikad jači”.
Nikolaj Nikitin, selektor Glavnog takmičarskog programa, na konferenciji za medije je istakao: „Mislim da smo u 31. godini zaista sazreli kao festival i da je ovo najbolja selekcija koji smo ikada imali. Ovaj program jasno pokazuje kako je Palić vredno radio poslednjih 30 godina na promociji evropskog filma i dovođenju evropskih talenata. Govori koji su održala tri laureata Lifke jasno svedoče o našem značaju“.
Igor Toholj, selektor dve dokumentarne selekcije Festivala evropskog filma Palić, o svom izboru filmova je rekao: “Protagonisti selekcije Eco Dox svedoče o neumitnim promenana koje se tiču kako klime, tako i uslova života na planeti Zemlji uopšte uzev. Snaga ovih filmova leži u identifikaciji gledaoca sa njihovim životima i problemima. Sa druge strane, ovogodišnja selekcija Novog evropskog dokumentarnog filma malo je pomerena ka introspektivnim temama, koje se tiču međuljudskih odnosa, porodice, i naročito kulture sećanja”.
Alberto Gracija, reditelj filma “Obod” koji je na programu u selekciji “Galicija u fokusu”, o svom ostvarenju je rekao: “Moj film je sniman u malom gradu Ferolu, poznatom jer je tamo rođen diktator Franko. Ovaj film pokušava da napravi portret grada kroz glavnog junaka, čiji je život uništen – baš kao i sam grad”.
Trećeg festivalskog dana, u ponedeljak 22. jula na Letnjoj pozornici na Paliću, u Glavnom takmičarskom programu u 21h će biti prikazano ostvarenje “Kalmanov dan” Sabolča Hajdua, a od 23h film “Poslednji od Jevreja” Noea Debrea. U selekciji „Paralele i sudari”, u bioskopu Abazija na Paliću će na repertoaru biti filmovi “Kjuka: pred kraj leta” Kostasa Karamuntanisa (18h) i “Suočen sa gravitacijom” (Fésős András, 20h).
Foto: Damir Vujković.
7. Dunav film fest od 20. do 25. avgusta u Smederevu
Sedmo izdanje međunarodnog filmskog festivala Dunav Film Fest biće održano od 20. do 25. avgusta u Malom gradu Smederevske tvrđave.
Praznik filma koji već sedmu godinu stavlja Smederevo na mapu festivalskih prestonica premijerno će prikazati najznačajnija ostvarenja podunavske kinematografije.
Publika će pod vedrim nebom moći da uživa u preko trideset ostvarenja podeljenih u četiri programske celine na četiri atraktivne lokacije u Smederevu.
I sedmo izdanje obeležiće zapažena ostvarenja prestižnih festivala, veliki broj domaćih i regionalnih premijera, nagrađivani i filmovi priznatih reditelja, kao i filmovi mladih autora i autorki čije karijere su tek na početku.
Saradnja sa Telekomom Srbija biće nastavljena i ove godine, a publika će imati priliku da premijerno pogleda prve dve epizode serije koja će uskoro biti emitovana na televiziji.
Dunav Film Fest je takmičarskog karaktera, a nagradu Dunavska lađa za najbolji film u takmičarskoj selekciji dodeljuje stručni žiri sastavljen od renomiranih filmskih profesionalaca.
Glavna lokacija festivala je Mali grad Smederevske tvrđave, dok će publika i dalje uživati na lokacijama poput Dunavskog parka, Platoa kod Кarađorđevog duda i u Centru za kulturu Smederevo.
Sve dodatne informacije o programu biće uskoro dostupne na sajtu: dunavfilmfest.rs.
Ne propustite priliku da uživate u magiji filma na obali Dunava ovog avgusta!
Počelo snimanje domaćeg dugometražnog igranog filma „Zvečarke“ reditelja Nikole Ljuce
Foto: Maja Medić.
Proteklog vikenda u Beogradu počelo je snimanje filma Zvečarke reditelja Nikole Ljuce, sa Ivanom Vuković, Milanom Marićem, Jasnom Đuričić, Tarikom Filipovićem u glavnim ulogama, a u produkciji filmske kuće Biberche.
Zvečarke su drama sa elementima saspens trilera i melodrame, smeštena u današnju Srbiju. Ova filmska priča o ličnim, korporativnim i državnim interesima koji se sukobljavaju sa ljubavima, prijateljstvima i moralnim načelima, u fokusu ima mlade ljude i njihov intimni prostor i izbore, njihove lične odluke i moralna načela, pod kojima će živeti i voleti u kapitalističkom poretku bez milosti.
Povodom početka snimanja filma, reditelj Nikola Ljuca je rekao „Pišući scenario zajedno sa Vukom Boškovićem i Stašom Bajac, znao sam da želim da režiram ovaj film tako da akcenat stavim na aktuelne društvene procese, savremene ljude i njihove izbore, i naglasim njihove pre svega lične odluke koje donose, a koje su uslovljene nemilosrdnim kapitalističkim poretkom koji svima nama ostavlja malo prostora za ljudskost. Naši su junaci uhvaćeni u vrtlog tranzicije koja predugo traje, tranzicije u kojoj se sve može kupiti i gde su ljudi najjeftinija roba. Njima je ostavljen izbor, kao i svima nama uostalom, da odluče šta žele postati: zločinci ili žrtve, ili oba.“
Glavna junakinja Nađa (Ivana Vuković) je nekadašnja aktivistkinja nevladine organizacije za ljudska prava, koja sada radi kao asistentkinja Milanki (Jasna Đuričić), direktorki “Magnolije”. Ova velika korporacija kupuje fabriku nekadašnjeg giganta metaloprerađivačke industrije u konzorcijumu sa stranim investitorima, da bi je pretvorila u obradivo zemljište. Boris (Milan Marić), Nađin bivši dugogodišnji dečko i kolega iz istraživačke organizacije, vraća se iz Italije u Srbiju i počinje da radi za Savića (Tarik Filipović) biznismena sa političkim ambicijama. Nakon što Nađu i Borisa opet poveže posao, upadaju u vrtlog ličnih, korporativnih i državnih interesa, a sudbina i budućnost velikog broja ljudi zavisiće od odluka nekolicine.
U naredne četiri nedelje, film će se snimati na odabranim lokacijama u Beogradu i Kovinu. Prema rečima producentkinje Nikoline Vučetić-Zečević, pred nama je intiman, uzbudljiv, snažan i hrabar film: „Zvečarke su film o ljudima sa moralnim integritetom koji se ne snalaze u svetu otuđenosti, surovog potrošačkog mentaliteta, lažnih a neprikosnovenih autoriteta i profita koji guta sve ovozemaljske vrednosti. Tema kojom se film Zvečarke bavi, ne ograničava se samo na Srbiju i na aktuelni trenutak, univerzalna je. O tome svedoči činjenica da je film pored institucija u Srbiji, Filmskog centra Srbije, Ministarstva kulture Republike Srbije i Grada Novog Sada, dobio podršku najvećeg supranacionalnog evropskog fonda MEDIA Creative Europe, regionalnog italijanskog fonda Re-ACT, kao i šest nacionalnih filmskih fondova; Filmski centar Slovenije, Hrvatski audiovizualni centar, Agencija za film Republike Severne Makedonije, Audio-vizuelni centar Republike Srpske, Filmski centar Crne Gore i Grčki filmski centar.“
Nikola Ljuca pripada generaciji mladih perspektivnih reditelja. Završio je završio režiju na Fakultetu dramskih umetnosti i dodatne edukacije na Sarajevo Talent Campus-u, Berlinale Script Station-u i Locarno Filmmakers Akademiji. Njegovi kratki filmovi Četvrtak, Narednik i Scene sa ženama, prikazivani su na brojnim međunarodnim i domaćim festivalima, na kojima su osvajali i nagrade. Njegov prvi dugometražni igrani film Vlažnost je imao svetsku premijeru na Berlinskom filmskom festivalu u programu Forum 2016. godine, nakon čega je otvorio FEST i osvojio većinu nacionalnih filmskih nagrada, a zatim učestvovao na još preko 20 međunarodnih festivala. Reditelj je druge sezone serije Besa.
Biberche je filmska kuća osnovana u Beogradu 2007. godine od strane para filmskih profesionalaca: producentkinje Nikoline Vučetić Zečević i Dejana Zečevića, reditelja. Filmovi koje su producirali prikazani su i nagrađeni na najprestižnijim festivalima, poput Kana, Venecije, San Sebastiana, Karlovih Vari, Sarajeva i drugih.
Koproducenti filma su; Damir Terešak, Ana Grbac (Maxima Film, Hrvatska), Aleš Pavlin , Andrej Stritof (Perfo Production, Slovenia), Tomi Salkovski (Skopje Film Studio, Severna Makedonija), Zoran Maksimović (Palchica Productions, Bosna i Hercegovina), Đorđe Vojvodić (Bitter Frames Poduction, Crna Gora), Yorgos Tsourgiannis (Horsefly films, Grčka). Izvršni producent je Kristina Kljajić. Pored Ivane Vuković, Milana Marića, Jasne Đuričić i Tarika Filipovića, u Zvečarkama glume i Boris Isaković, Miloš Lučić, Dragana Dabović, Milica Trifunović, Sunčica Milanović, Rade Maričić i Aleksandar Đurica. Direktor fotografije je Mladen Teofilović. Scenograf je Kiril Spaseski a kostimografkinjaLjiljana Petrović dok je masker Goran Ignjatovski. Film se snima u Srbiji od 12 jula do 12 avgusta, montiraće se u Hrvatskoj, postprodukcija slike i u zvuka biće u Sloveniji, a orginalnu muziku potpisaće grčki kompozitor Ted Regklis.
31. Festival evropskog filma Palić od 20. do 26. jula
Konferencija za medije, foto Monika Husar.
31. izdanje Festivala evropskog filma Palić održaće se od 20. do 26. jula 2024. godine, na Paliću i u Subotici. Na ovogodišnjem festivalskom izdanju publika će biti u prilici da pogleda 150 filmova (21 u predfestivalskom i 129 u festivalskom programu, raspoređenih u ukupno 17 selekcija), a u festivalskom programu učestvovaće preko 100 filmskih profesionalaca iz zemlje i inostranstva, koji će boraviti na Paliću.
Na konferenciji za medije povodom održavanja festivala, program su predstavili Dušan Kovačević, predsednik Saveta festivala, Radoslav Zelenović, direktor, Miroslav Mogorović, programski direktor i Ilija Tatić, izvršni producent.
Glavnu takmičarsku selekciju ovogodišnjeg Festivala evropskog filma Palić čine filmovi: “78 dana” (Srbija) rediteljke Emilije Gašić, “Dobri Jevrejčić” (Francuska) Noea Debrea, “Andreina ljubav” (Španija) Manuela Martina Kuenke, “Proslava” (Hrvatska) Bruna Ankovića, “Devojka sa iglom” (Danska) Magnusa fon Horna, “Kalmanov dan” (Mađarska) Sabolča Hajdua, “Sva lica dobrote” (Irska) Jorgosa Lantimosa, “Svetlost bledi” (Gruzija) Fedona Papamihaela, “Sinovi” (Danska) Gustava Melera, “Čovek magnet” (Belgija) Gust Van Der Bergea, “Drugi čin” (Francuska) Kventina Dipijoa (van konkurencije) i “Kad svane dan” (Island) Runara Runarsona.
Festival će otvoriti film “Sva lica dobrote” čuvenog grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa, koji će biti premijerno prikazan u Srbiji svega par meseci nakon svetske premijere na Kanskom filmskom festivalu. Ovaj film je triptih koji prati čoveka bez mnogo izbora, koji pokušava da preuzme kontrolu nad svojim životom; policajca koji je uznemiren što je njegova žena koja se, nakon što je nestala, vratila kao potpuno drugačija osoba; i ženu odlučnu da pronađe nekog posebnog sa neobičnim veštinama. U glavnim ulogama su Ema Stoun, Vilem Dafo, Džesi Plemons, Margaret Kvoli, i Hong Čau.
Selektor glavnog takmičarskog programa je Nikolaj Nikitin, a žiri čine ga Bojan Vuletić, reditelj (Srbija), Betina Brokemper – producentkinja (Nemačka) i Lijana Ruokite-Jonson, kulturni ataše Republike Litvanije u Kraljevini Švedskoj.
U takmičarskoj selekciji programa „Paralele i Sudari” biće prikazani filmovi: “8 pogleda na jezero Biva” (Estonija) reditelja Marka Rata, “Bosanski lonac” (Hrvatska) Pava Marinkovića, “5 i po” (Litvanija) Tomasa Vengrisa, “Zauvek, zauvek” (Ukrajina) Ane Burjačkove, “Rana oklevanja” (Turska) Selmana Nadžara, “Uprkos gravitaciji” (Mađarska, Fésős András), “Kjuka pred kraj leta” (Grčka) Kostasa Karamuntanisa, “Panoptikon” (Gruzija) Džordža Siharulidzea, “Osmeh sudbine” (Poljska) Andžeja Jakimovskog i “Svetla” (Češka) Beate Parkanove.
Selektorka programa “Paralele i sudari” je Julija Sinkevič, a žiri ovog programa čine David Kasteljanos – producent (Španija), Natalija Avramović – rediteljka (Srbija) i Konstantinos Nikiforu – reditelj (Kipar).
FIPRESCI žiri, žiri Međunarodne federacije filmskih kritičara, 31. Festivala evropskog filma Palić čine Betina Hirš (Nemačka), Pjer Iv Rože (Francuska) i Stojan Sinadinov (Severna Makedonija).
Osim filmskog programa, i ove godine sve posetioce na Paliću očekuje i bogat prateći program. U galeriji Otvorenog univerziteta Subotica biće postavljena izložba posvećena legendi srpskog glumišta Bati Živojinoviću, svako festivalsko veče očekuju nas koncerti u bašti bioskopa Abazija. U stručnom delu festivala biće organizovana međunarodna radionica filmske kritike sa polaznicima iz devet zemalja, panel diskusija o položaju žena u filmskoj industriji, kao i radionica Arthouse celuloid kinematografije koju vodi španska umetnica Karla Andrade. Program će upotpuniti izložba portretne karikature, promocije knjiga i panel diskusije.
Na 31. izdanju Festivala evropskog filma Palić, tradicionalno će biti dodeljene nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, a ovogodišnji dobitnici prestižnog priznanja su glumica Anica Dobra u kategoriji domaćih stvaralaca, direktor fotografije Fedon Papamihael u kategoriji inostranih stvaralaca, i reditelj Ademir Kenović kome će biti dodeljena Regionalna Lifka.
Festival evropskog filma Palić podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Grad Subotica, Evropska unija kroz program Kreativna evropa MEDIA, kao i mnogobrojni prijatelji i medijski partneri.
Sponzor – prijatelj Festivala evropskog filma Palić više od 20 godina je Gorki List, kao nezaobilazan deo naše umetničke scenografije, ali i partner koji podstiče angažovanje publike da istražuje doživljaje prezentovanih filmskih ostvarenja kroz Gorki List nagradu publike.
11. Bašta Fest – izveštaj sa trećeg festivalskog dana
Foto – Marija Radosavljević, Ružica Ristivojević, Tanja Drobnjak.
Trećeg dana 11. Bašta Festa, internacionalnog festivala kratkog igranog filma u Bajinoj Bašti, u subotu 6. jula prikazano je osam ostvarenja autora i autorki iz 11 zemalja.
Na sceni Open Air Borići publika je u programskom bloku “Erupcija subotom” mogla da vidi filmove “Niska trava” (David Gašo, Hrvatska), “Misteriozne avanture Klod Konsej” (Marie-Lola Terver, Paul Jousselin, Francuska), “Ćao, ćao, budalo” (Jasmin Baumgartner, Austrija) i “Basri & Salma u komediji bez kraja” (Khozy Rizal, Indonezija).
David Gašo, mladi reditelj iz Hrvatske, jedan je od ovogodišnjih gostiju festivala. Njegov film “Niska trava” odigrava se u rano letnje poslepodne koje započinje igrom dece u jednom mirnom naselju, dok se paralelno odigravaju i različite situacije iz života odraslih.
“Cijeli film je snimljen u mom rodnom kvartu u Osijeku i mislim da mi je ta nostalgična perspektiva bila dosta važna. Bilo je tri godine da nisam ljeta provodio tamo a jako sam vezan za rodni grad, pa mi je bilo dosta važno snimit film koji se odvija baš tamo, koji priziva sva ta ljeta koja sam proveo tamo kao klinac. Kritika društva je nešto što su ljudi kasnije iščitali kao sloj filma, ali mi nije nužno bila vodilja dok sam pisao scenarij”, istakao je David Gašo, čiji film kritika poredi sa delima Roja Andersona i Jorgosa Lantimosa.
U programskom bloku “U potrazi” prikazana su ostvarenja “Ključanje” (Luka Đikanović, Crna Gora, Češka), “Dim ti ulazi u oči” (Alvin Lee, SIngapur), “Bull’s Eye” (Petar Lakić, Srbija) i “Obećavam ti raj” (Morad Mostafa, Egipat, Francuska, Katar).
Crnogorski reditelj Luka Đikanović ove godine je prvi put bio na Bašta Festu. “Čuo sam mnogo lepih reči o festivalu, i cilj mi je bio da dođem ovde – aplicirao sam na otvoren poziv i drago mi je da imam mogućnost da predstavim svoj film Ključanje, koji je inspirisan istinitom pričom koja se odigrala u Hrvatskoj”, rekao je Đikanović.
Povodom ovogodišnjeg slogana festivala “A gde je tvoj centar?” on je rekao: “S obzirom da poslednjih godina živim u Češkoj i ja se često zapitam upravo to, gde je moj centar. Ono što je neophodno jeste razvijati što više kulturnih centara u manjim sredinama, pružati mogućnost mladima i publici iz manjih sredina da se upoznaju sa svetskim kinematografijama i drugačijim kulturama. Samo tako je moguće da se desi neka sinergija.”
U takmičarskom programu festivala ove godine na repertoaru je bilo 25 kratkih igranih filmova iz 17 zemalja. Glavni žiri festivala čine glumica Hana Selimović, reditelj Vladimir Tagić i producentkinja Jelena Angelovski, koji će odlučivati o nagradama za najbolji film u celini (Zlatna imaginacija), i najbolju mušku i žensku ulogu (Zlatna interpretacija). Osim toga, tu je i nagrada za najbolji film Žirija mladih, kao i regionalna nagrada za najbolju kameru „Zlatna vizualizacija“ koju dodeljuje pojedinačni strukovni žiri, a ove godine je to direktor fotografije Aleksandar Karaulić.
U muzičkom programu Bašta Festa ove godine nastupaju DJ Jackie, Funk Technik Group – FTG, i DJ Nikolu Vemića, uz tradicionalno Čola veče. Muzički program se održava na plaži Rača pored reke Drine od 23h svake noći u toku trajanja festivala.
Festival tradicionalno zatvara dugometražno ostvarenje koje je, prema mišljenju Bašta tima, obeležilo proteklu godinu. Na ovogodišnjem festivalu 7. jula, nakon dodele nagrada, na Open airu u parku “Borići”, publika će imati priliku da pogleda film “Za danas toliko” reditelja Marka Đorđevića, koji će nakon projekcije zatvoriti festival.
Espresso u 11: Promocija filmskog izdavaštva na 6. Somborskom filmskom festivalu
Foto: Promo
Holivudski glumci Džon Sevidž i Lazar Rokvud gosti festivala povodom promocije knjige „Kako sam otkrio Ameriku“
6. Somborski filmski festival koji će se održati od 11. do 14. jula u organizaciji Kulturnog centra „Laza Kostić“ predstaviće, osim bogatog filmskog programa, i prateći program pod nazivom „Espresso u 11“ u čijem fokusu će biti filmsko izdavaštvo.
„Espresso u 11“ je prateći program kolažnog tipa i predstavlja nastavak programa koji je prvi put organizovan na 2. Somborskom filmskom festivalu 2019. godine. Zamišljen je kao kontakt program sa gostima festivala, sa aktuelnim filmskim temama i temama koje imaju veze sa festivalom. Program vode Dejan Dabić, Goran Mitić i Goran Jovanović.
U petak, 12 jula u 11 časova u bašti Cafe Bara des Arts biće održana promocija filmskog izdavaštva Filmskog centra Srbije. Tog dana fokus razgovora biće na knjizi Nedeljka Kovačića „Partizanski vestern Žike Mitrovića“. Autor knjige u nekoliko obimnih eseja rekapitulira karijeru najproduktivnijeg filmskog reditelja – Žike Mitrovića. Tvorac legendarnih filmova „Kapetan Leši“ i „Marš na Drinu“, bio je jedan od najzahvalnijih reditelja žanra partizanskog filma, čiji opus do sada nikada nije bio predmet ozbiljnije kritičke revalorizacije. Nedeljko Kovačić pokušava svojom knjigom da pokaže da je Mitroviću u istoriji jugoslovenskog i srpskog filma pripadalo visoko mesto.
Istog dana, u 19 časova u Svečanoj sali Županije biće održana promocija knjige Nemanje Sarača „Kako sam otkrio Ameriku“ (Biografija Lazara Rajića Rockwood-a) u izdanju Kulturnog centra „Laza Kostić“.
O knjizi će govoriti Radoslav Zelenović, John Savage, Lazar Rockwood i Nemanja Sarač.
„Kako sam otkrio Ameriku“ predstavlja rezultat njegovog višegodišnjeg istraživačko-interpretativnog rada na rasvetljavanju života, rada i dela Lazara Rajića Rokvuda, glumca koji je prešao uzbudljiv put od vojvođanskih predela do Kanade, Sjedinjenih Američkih Država i drugih krajeva sveta. Njegova životna priča važna je ne samo kao dokaz upornosti i fokusiranosti jednog pojedinca da ostvari svoj san i put za koji veruje da mu je zacrtan, već i u širem kontekstu, kao dokaz sposobnosti svakog našeg umetnika da postigne zapažen uspeh u međunarodnim vodama. Autor meša diskurse iz kojih se obraća, poigrava se sa perspektivom, fokalizacijom, narativnim metodama i povezuje lično i kolektivno ne bi li stvorio jedinstven poetički registar u kom književni tekst najviše podseća na govorni i nastaje u saradnji sa samim junakom, Lazarom Rokvudom.
Promocija knjige „Poseban kadar“ (Čigoja štampa) Jelice Stojančić biće održana u subotu, 13. jula u 11 časova u bašti Cafe bara des Arts.
„Poseban kadar“ je legenda o legendama, priča o filmskim kritičarima i novinarima koji su pisali i pišu o pokretnim slikama od sredine prošlog veka do početka drugog milenijuma. U knjizi od 367 strana sabrani su eseji hroničara filma, domaćeg i stranog, pojačani njihovim foto-portretima. Ukupno su prezentirane 52 ličnosti i 49 autora. Redakciju knjige čine Jelica Stojančić, Tatjana Nježić, Gordana Milosavljević Stojanović, Nevena Matović, Borislav Anđelić i Ivan Aranđelović. Izdanje je pomogao Filmski centar Srbije u okviru programa „Prijatelj knjige“.
Podsećamo, predfestivalski program biće održan dan pred početak festivala, u sredu, 10. jula u 18 časova projekcijom filma „Imaginary friends“ i izložbom fotografija „Bata u 90 slika“. Oba programa biće održana u Kulturnom centru „Laza Kostić“.
Više o festivalu: https://kclazakostic.rs/
Filmovi „Još jedan dan“ Radivoja Bukvića i „Ruski konzul“ Miroslava Lekića na otvaranju 6. Somborskog filmskog festivala
Šesti Somborski filmski festival biće održan od 11. do 14. jula u organizaciji Kulturnog centra „Laza Kostić” Sombor.
Festival će u četvrtak, 11. jula u 21 čas otvoriti filmovi „Još jedan dan“ Radivoja Bukvića i „Ruski konzul“ Miroslava Lekića. Program festivala podeljen je u četiri selekcije: Glavni takmičarski program, Selekcija filmova mladih autora, Panorama slovenačkog filma i Kad bi Sombor bio Holivud.
Rediteljski debi poznatog glumca Radivoja Bukvića koji je rođen u Somboru biće prikazan u okviru programa „Kad bi Sombor bio Holivud“. Kratkometražni igrani film „Još jedan dan“ prikazan je na otvaranju 52. FEST-a, u kojem glavnu ulogu tumači Mira Banjac, u pomalo autiobiografskoj autorovoj priči o baki koja se na dostojanstven način bori sa usamljenošću.
Dejan Dabić, selektor ovogodišnjeg programa je o filmovima u glavnom takmičarskom programu rekao: „U ovom programu imamo dva izrazito angažovana filma – Ruski konzul Miroslava Lekića koji je ekranizacija istoimenog romana Vuka Draškovića o dešavanjima na Kosovu i Metohiji u vreme jugoslovenske federacije čije posledice osećamo i nekoliko decenija kasnije i Radnička klasa ide u pakao Mladena Đorđevića, savremena socijalno angažovana, ali žanrovski neobično intonirana priča koja se bez anestezije bavi otvorenim ranama srpskog društva. U oba filma, po poslednji put, igraju glumci koju su na svoj neponovljivi glumački način obeležili scene i ekrane širom našeg regiona Žarko Laušević i Meto Jovanovski“.
„Kao potpuno autorsko osveženje koje je to dokazalo i u susretu sa bioskopskim gledaocima širom zemlje, pojavljuje se drugi dugometražni igrani film Marka Đorđevića Za danas toliko, film koji osvaja neposrednošću likova i životnim šarmom i u našoj sumornoj (bioskopskoj) stvarnosti deluje kao izuzetak koji (ne) potvrđuje pravilo. Vedar duh, ali i nesumnjive dramske elemente, zaplet i peripetiju dostojnu punokrvnog porodičnog filma nudi i Živi i zdravi Ivana Marinovića, priča o svadbi koju treba organizovati uprkos okolnostima, sa regionalnom glumačkom reprezentacijom u podeli. Tu je i prošlogodišnji dobitnik nagrade u kategoriji mladih autora Somborskog festivala, reditelj Siniša Cvetić, čiji drugi film Jorgovani vivisecira svet televizijskih serija koje su budžetima i popularnošću preuzele primat od filmske industrije i kod nas i u svetu“, objašnjava selektor.
U selekciji mladih autora biće prikazani filmovi koji su se već potvrdili na nekim od najznačajnijih festivala u svetu. U okviru ovog programa publika će gledati film „Ekskurzija“ Une Gunjak koja je dobila nagradu u Lokarnu, a govori o seksualnom sazrevanju tinejdžera, „Videoteka“ Luke Bursaća premijerno prikazan na ovogodišnjem FEST-u koja intrigira svojom dramaturškom strukturom i provokativnim sadržajem baziranom na američkom niskobudžetnom žanrovskom filmu i „Pelikan“ debitanski film hrvatskog reditelja Nikole Herakovića koji je dobio nagradu na prestižnom festivalu u Talinu – o golmanu koji se nakon povrede nađe na rehabilitaciji u banji, ali je primoran da rešava i vlastitu krizu identiteta.
„Ove godine, u fokusu kinematografija koje pripadaju porodici naroda podunavsko-panonskih zemalja jeste – slovenačka. Videćemo dva zanimljiva kratka dokumentarca autora Vladimira Šojata o dvoje važnih ličnosti kulturne istorije ne samo regiona nego i Evrope, pa i sveta, koje su rođene na teritoriji Slovenije. Glavni junak dokumentarnog filma Hortikultura Bojana Stupice je istaknuti pozorišni reditelj, profesor, upravnik pozorišta, arhitekta, Bojan Stupica dok je junakinja dokumentarca Ita Rina – Diva iz Divače, čuvena filmska diva Ita Rina koja je žrtvovala holivudsku karijeru zbog svoje beogradske ljubavi. U okviru ove selekcije biće prikazan dugometražni igrani film Besne lisice Borisa Jurjaševića, kao i Orkestar Matevža Luzara“, izjavio je Dabić najavljujući Panoramu slovenačkog filma.
Projekcije filmova i prateći programi 6. Somborskog filmskog festivala biće održani u prelepim somborskim ambijentima kao što su Atrijum Gradske kuće, Kabare Narodnog pozorišta Sombor, Bašta Des Art, Dvorište Gradskog muzeja Sombor i u Svečana sala Županije.
Ulaz na sve programe Somborskog filmskog festivala je besplatan.
Više o programu i satnicama filmova može se videti na sajtu KC „Laza Kostić“: https://kclazakostic.rs/program-filmskog-festivala/
Foto: Promo
Glumica Ana Lečić lice u fokusu 7. Ravno selo Film Festivala
Ana Lečić, foto Stefan Vacić
Ravno selo Film Festival, Međunarodni festival prvog ili drugog filma, biće održan ove godine od 27. do 30. juna. Lice u fokusu ovogodišnjeg festivalskog izdanja biće mlada glumica Ana Lečić, dok će žiri takmičarskog programa uz nju činiti reditelj Marko Novaković i glumac Miodrag Radonjić.
Ana Lečić je 2017. upisala glumu na Fakultetu savremenih umetnosti u klasi Vide Ognjenović, a već par godina kasnije debitovala je na malim ekranima u seriji “Dug moru”. Nakon toga glumila je u serijama “Zlatni dani”, “Državni službenik”, kao i u filmu “Dara iz Jasenovca”. Učestvuje i u projektima koji su još uvek u procesu snimanja i pripreme, kao što su serija “Crna svadba 2” u režiji Nemanje Ćipranića, i “Krunska 11” u režiji Miroslava Lekića i Koste Đorđevića, gde će tumačiti jednu od glavnih uloga.
Marko Novaković diplomira je filmsku i pozorišnu režiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1994. godine. Do sada je snimio dugometražne igrane filmove “Neko me ipak čeka” (2009), “Zverinjak” (2012) i “Bez stepenika”. Režirao je i dugometražnu TV-dramu “Maska” (2007), dokumentarno-igrani film “Put ružama posut” (2013) kao i dokumentarni film “Otvorenih očiju”. Režirao je kratke igrane i dokumentarne filmove, pozorišne predstave, prenose koncerata svetskih i regionalnih muzičkih bendova, kvizove, šou programe, muzičke i reklamne video spotove. Zaposlen je u Redakciji dramskog i domaćeg serijskog programa Radio-televizije Srbije kao Odgovorni urednik.
Miodrag Radonjić diplomirao je na odseku za glumu Fakulteta dramskih umetnosti 2015. godine, a na filmu je debitovao još 2010. u komediji “Nova šansa”. Široj javnosti poznat je nakon uloge u filmu “Južni vetar” i istoimenoj seriji gde tumači ulogu Baće, ulozi Zorana Janketića u seriji “Ubice mog oca”, kao i po ulogama u filmovima “Balkanska međa” i “Hotel Beograd”. Sa kolegom Milošem Bikovićem 2016. godine osnovao je producentsku kuću Archangel studios. Od decembra 2023. član je BDP-a.
U glavnom festivalskom programu Ravno selo Film Festivala, publika će moći da pogleda 12 dugometražnih igranih filmova po izboru selektora Dragana Jeličića:“Pokidan” rediteljke Suzane Purković, “Borba petlova” tursko-iranskog reditelja Madžida Panahija, “Ekskurzija” bosanskohercegovačke rediteljke Une Gunjak, “Poslednji strelac” Darka Nikolića, “Prošli životi” rediteljke Selin Song, „Mammalia“ rumunskog reditelja Sebastijana Mihajleskua,“Hiljadu i jedan” u režiji A.V. Rokvela, “Sveta obitelj” hrvatske rediteljke Vlatke Vorkapić, “Odabrano društvo” rediteljke Nide Manzur, „1984“ Dijane Ringo, „Samo kad se smijem“ Vanje Juranić, i „Nedelja“ Nemanje Ćeranića i Miloša Radunovića.
U selekciji kratkih dokumentarnih filmova pod nazivom “Kratkih sto minuta”, publika će 29. i 30. juna moći da pogleda filmove “Devojke spasavaju svet” (režija: Maria Luisa Usai), “Otac, sin” (Jakub Gomółka), “Pod prismotrom” (Joao Paulo Vicente), “Panorama” (Djuly Gava, Daniel Leão), “Odtamnjenje” (David Alejandro De Luca), “Ne brani reci” (Milica Smiljković, Tara Radusinović), “Jer za to treba zapeti” (Jovana Lazin), “Podnevni fragmenti” ( Adrián León Arocha), “Ko je sad taj Ika Bašić” (Tamara Trninić, Sonja Rakić), “Vuk” (Bo Stamatović) i “Pozivi” (Ming-Wei Chiang)
U programu studentskih filmova, 29. i 30. juna na repertoaru su ostvarenja“Germ” (režija: Liliyana Alexandrova), “Lokva” (Marko Bičanić), “Nije pristojno plesat po grobu” (Ana Šiškov), “Samo ovaj svet” (Petar Lakić), “Pas koji se upiškio od sreće” (Ilija Zeković), “Sve ono što nisam” (Kaća Zarić), “Plesač koji je igrao sam” (Milana Miljković), “Tuga” (Tina Velichkovikj) i “Atanasija” (Boško Krljaš).
Festival se održava uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, Ministarstva kulture Republike Srbije, Grada Vrbasa i producentske kuće Zillion film.
Završeno snimanje srpske manjinske koprodukcije, debitanstskog igranog filma “17”
foto – Ilija Pavlov, Dimitar Atanasovski
U Severnoj Makedoniji završeno je snimanje filma “17”, debitanskog ostvarenja rediteljke Kosare Mitić, nastalog u koprodukciji sa producentskim kućama iz Srbije i Slovenije, i uz podršku Filmskog centra Srbije. Ovaj coming of age film stavlja u prvi plan poziciju mlade žene između suptilnosti koja je imanentna i brutalnosti koju donosi tranziciono društvo. Film je inspiran je istinitim događajem, na osnovu šokantne novinske vesti o devojci koja je otišla na matursku ekskurziju i porodila se u toaletu na graničnom prelazu, gde je ostavila bebu u kanti za smeće.
O svom debitantskom dugometražnom ostvarenju, rediteljka Kosara Mitić je rekla: “Svakodnevno se suočavamo sa velikom količinom informacija i vesti o raznim događajima vezanim za generacije koje su na prelazu iz dece u odrasle. Ovaj film je fikcija inspirisana upravo takvim istinitim događajem za koji sam saznala iz medija. Moje tumačenje tog događaja kao očajničkog vapaja za pažnjom, posledice ćutanja uplašenog društva koje se, umesto da se opameti, pravi šokirano, pa počinje da moralizuje, osuđuje i teoretizira, bilo je početna inspiracija za film. Podstaknuta ovim slučajem, htela sam da istražim složenost života tinejdžera u društvu u tranziciji.”
Glumačku ekipu filma čine Eva Kostić, Martina Danilovska, Eva Stojčevska, Petar Manić, Irena Dimeska, Luna Bejkov, Hristijan Risteski, Alina Hristovska, Dame Joveski, Jovan Todorov, Mina Jelušić, Todor Stojkovski, Ivo Jezdić, Ana Stojanovska, Žaklina Stevkovska, Sašo Kocev, i Oliver Mitkovski. Rediteljka filma Kosara Mitić napisala je i scenario, zajedno sa Ognjenom Sviličićem.
Film su producirali Tomi Salkovski i Kristijan Burovski (Crna Mačka produkcija), Miroslav Mogorović (Art & Popcorn, Srbija) i Vlado Bulajić i Lija Pogačnik (December, Slovenija).
Miroslav Mogorović, koproducent filma iz Srbije, o ovom ostvarenju je rekao: “U današnje vreme pitanja odrastanja, sazrevanja i seksualnosti deluju još kompleksnije nego u ranijim vremenima. Mladi ljudi seksualnost otkrivaju u jednom duboko poremećeno sistemu vrednosti u kome ni sam život nema jasnu vrednost. Sa druge strane, svet odraslih ne uspeva da im pomogne i pruži im podršku, pa čak ni utehu. U ovom coming of age filmu rediteljka pokušava da razume sve okolnosti koja mladu devojku nakon preživljene traume dovode do odluke koja se čini neverovatnom, čak i nemogućom, iako znamo da su glavni događaji iz filma inspirisani istinitim događajima”.
Glavni lik u filmu “17” je sedamnaestogodišnja Sara, devojka iz skromne porodice koja sanja da postane poznata glumica. Nakon kratke, tajne seksualne veze sa Lazetom (17 godina), drugarom iz razreda, ona ostaje trudna. Kada to sazna, kasno je za abortus, pa odlučuje da se osam meseci krije od svih. Sa drugovima iz razreda i profesorima ide na matursku ekskurziju, ali niko od njih nije svestan da je u osmom mesecu trudnoće. Njena drugarica Lina je sa druge strane naivna i uplašena, ne snalazi se dobro u velikim društvima, niko se ne primećuje. Ona je nevina i nikada nije imala dečka. Jedne noći u hotelu, pod dejstvom alkohola i droge, daje sebi snagu i naivno ulazi u igru „Punjena kokoška“, ne znajući o čemu se radi. Na kraju večeri, Lina je silovana, a Sara je brutalno pretučena, a obe odlučuju da ćute i ne prijave događaj. „17“ je film koji drsko i bezobrazno otkriva truli i iznutra rasuli sistem, koji se samo čini skladnim. Koristeći se surovim i žestokim realizmom, postavlja pitanja, koja se obično drže „iza zatvorenih vrata“.
Rediteljka filma Kosara Mitić rođena je 1987. godine u Skoplju. Diplomirala je 2013. na Fakultetu za dramske umetnosti u Skoplju, na odseku za filmsku i TV režiju, u klasi profesora Stoleta Popova. Do sada je režirala nekoliko kratkih filmova, među kojima su “Crvena soba” (2016), Rođendan (2015) i “Svrati bar jednom” (2013), koji su prikazani na više od 20 festivala širom sveta.
Dvadeset pet filmova u takmičarskom programu 11. Bašta Festa
Bašta tim sa radošću i ponosom objavljuje takmičarski program jedanaestog Bašta Festa koji će se održati od 4. do 7. jula u Bajinoj Bašti, a u okviru kojeg će publika imati prilike da pogleda čak pet svetskih, i dvadeset srpskih premijera.
Izabrano je 25 kratkih igranih filmova iz 17 zemalja, od čega četiri domaća (“Srećan nam rođendan!” Tamare Tasić, “Duhovi na mojim leđima” Nikole Stojanovića, “Budućnost je svetla i nepodnošljiva” Milene Grujić i “Bull’s Eye” Petra Lakića) koji čine uzbudljiv i raznovrstan takmičarski program.
U četiri dana publika će imati priliku da vidi filmove iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Francuske, Rusije, Belgije, Italije, Bosne i Hercegovine, Indonezije, Singapura, Filipina, Izraela, Rumunije, Velike Britanije, Egipta, Španije i Austrije, a ono na šta smo posebno ponosni je da među njima imamo 9 filmova iz regiona.
Ovogodišnja selekcija biće podeljena u šest filmskih blokova: O bežanju, O ostajanju, I dalje sami, MAMA, Erupcija subotom i U potrazi.
Prema rečima Maje Šuše, umetničke direktorke i selektorke festivala, stiglo je oko 700 filmova i pred njom je bio veoma težak zadatak: „Publika u Bajinoj Bašti će imati prilike da vidi neke od najuspešnijih kratkih filmova u protekloj godini, koji su svoje premijere imali u Kanu, Veneciji, na Sandensu i Klermon Feranu, ali imamo i i tu čast da otkrijemo neka sjajna ostvarenja. S obzirom da su uglavnom u pitanju mladi autori, filmovi se bave pitanjem identiteta, potrebom za promenom, revolucijom, ili pak odustajanjem od iste, samoćom, odnosom sa roditeljima. Trudili smo se da otvore mnoga pitanja i različite teme, da zabave i pomere iz udobnih pozicija u kojima se često ušuškamo”.
Filmovi će se takmičiti za nagrade glavnog žirija: za najbolji film „Zlatna imaginacija“, za najbolju mušku i žensku ulogu „Zlatna interpretacija“, kao i dve specijalne nagrade. Osim toga tu je i nagrada za najbolji film Žirija mladih, kao i regionalna nagrada za najbolju kameru „Zlatna vizualizacija“ u saradnji sa rentalom Cineplanet koju dodeljuje pojedinačni strukovni žiri.
Festival će, nakon dodele nagrada, tradicionalno zatvoriti domaće dugometražno ostvarenje, ovoga puta to je film “Za danas toliko” reditelja Marka Đorđevića.
Više informacija na: https://www.bastafest.com/
Šesti Festival francuskog filma od 19. do 23. juna u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Zrenjaninu
Festival francuskog filma biće održan od 19. do 23. juna na nekoliko lokacija na otvorenom u Beogradu, kao i u Novom Sadu, Nišu i Zrenjaninu.
Na šestom izdanju festivala publika će imati priliku da pogleda najnovija ostvarenja iz Francuske, od kojih više njih pripadaju ovogodišnjoj selekciji Kanskog festivala, jednog od najznačajnijih filmskih susreta u svetu. Projekcije će biti održane na Kosančićevom vencu, Silosima, platou između dve kule poslovnog centra “Ušće”, Beograd bašta, dok će u Novom Sadu filmovi biti prikazani u Kulturnom centru Novog Sada, u Nišu u bioskopu Cine Grand, dok će se u Zrenjaninu program održati početkom jula.
Na konferenciji za medije održanoj u mts Dvorani prisutnima su se obratili Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji, Dragan Bjelogrlić, reditelj i kum festivala, Igor Stanković, direktor festivala i Aleksi Manenti, glumac.
Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji je na konferenciji za medije kazao da je Festival francuskog filma plod dugogodišnje saradnje između Francuskog instituta i partnera, kao i da je njegova misija promocija francuske kinematografije. On je naveo da Sporazum o koprodukcijama iz 2019. koji je potpisan prilikom zvanične posete Emanuela Makrona danas ima svoj pravi smisao. On je izrazio posebno zadovoljstvo povodom novog mesta na kome će se prikazivati filmovi, Beograd baštau Bregalničkoj ulici na Zvezdari (stari bioskop koji je nekada pripadao Beograd filmu). “Posebno smo ponosni što u godini kada je Pariz domaćin Olimpijskih igara organizujemo specijalni deo programa festivala koji će biti posvećen sportu. Festival francuskog filma deo je posebnog događaja Ritam francuske kulture koji smo posvetili najvećem sportskom susretu na svetu. Hteo bih da izrazim posebnu zahvalnost Igoru Stankoviću i Draganu Bjelogrliću koji je pristao da bude kum festivala, ali i partnerima festivala, a to su generalni pokrovitelj Telekom Srbija, Mlekoprodukt – Ile-dE-France, MPC Properties, L’Oréal Balkan, TV5 Monde. Naš partner je i Opština Stari grad”, rekao je Pjere.
Festival francuskog filma svake godine bira kuma ili kumu koji svojom reputacijom podržavaju festival. Kum ovogodišnjeg izdanja je glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić, nagrađivani autor čiji filmovi su ostvareni u koprodukciji sa Francuskom. Dragan Bjelogrlić je povodom počasne titule kuma izjavio: “Zahvaljujem se na ovoj značajnoj funkciji kuma festivala koja je u srpskoj tradiciji veoma važna i potrudiću se da budem kum u najboljem smislu te reči. Francuska kinematografija je, sa svojom dugogodišnjom tradicijom, estetikom, hrabrošću i otvorenošću za male kinematografije, stožer evropskog filma. Ovaj festival, koji iz godine u godinu raste i razvija se, je veoma značajan kako za Francusku, tako i za nas. Ono što je značajno je to da i naši filmovi nalaze svoje mesto u francuskim bioskopima i sa velikim zadovoljstvom najavljujem da će film Čuvari formule biti prikazan u 80 bioskopa u Francuskoj. Važno je da čuvamo ovu jaku vezu između naše dve zemlje, a ja sam posebno ponosan što sam deo tog novog mosta koji se gradi, a tako doživljavam i svoju funkciju kuma”.
Igor Stanković, direktor festivala, predstavio je ovogodišnji program i istakao: “Ovogodišnje izdanje će otvoriti film Nepoželjni reditelja Ladža Lija, i sa glumcem Aleksijem Manentijem, koji će biti i gosti festivala. Drugog dana festivala biće prikazan film koji je otvorio Kanski festival Drugi čin Kentena Dipijea sa velikim imenima francuskog glumišta. Svi filmovi na festivalu su deo prošlogodišnje produkcije i pozvao bih sve da posete prelepe lokacije na kojima će biti prikazani, a ulaz na projekcije će biti slobodan.”
Aleksi Manenti, glumac i scenarista, je na pitanje šta za njega znači dolazak na Festival francuskog filma i kakva je njegova veza sa Srbijom kazao da mu je veliko zadovoljstvo što će biti gost Beograda za koji je veoma vezan budući da mu je majka poreklom iz Srbije. “Veoma mi je drago što ću predstaviti film Nepoželjni i radujem se da vidim reakcije Beograđana. Meni je važna saradnja sa rediteljem, a drago mi je da sam sa rediteljem Ladžom Lijem sarađivao i na njegovom prethodnom filmu Jadnici”. O radu na filmu Čuvari formule Manenti je napomenuo: “Srećan sam što se film od juče prikazuje u Francuskoj i već dobija sjajne kritike u francuskim medijima. Tema fillma je od izuzetnog značaja za oba naša naroda”.
Organizatori Festivala francuskog filma su Francuski institut u Srbiji, MegaCom Film i mts Dvorana. Festival su podržali Telekom Srbija kao generalni pokrovitelj, Mlekoprodukt – Ile-dE-France, MPC Properties, L’Oréal Balkan, TV5 Monde i Opština Stari grad.
GUŽVA ZA VAJZMANOV FILM
BRANKO KISIĆ I KLUB KNJIŽEVNIKA PRIREDILI PRAVI GASTRONOMSKI UGOĐAJ POSETIOCIMA BELDOCSA
Dugo iščekivano ostvarenje Menus-Plaisirs Les Troisgros velikana dokumentarnog filma – Frederika Vajzmana, prikazan je juče u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
S obzirom na činjenicu da film obrađuje temu gastronomije, ali i da traje gotovo četiri sata, Beldocs je u saradnji sa jednim od najboljih šefova u Beogradu, Brankom Kisićem iz Kluba književnika, napravio iznenađenje za posetioce ovog filma. Kisić, koji je veliki poštovalac Troagro porodice i njihove kuhinje, priredio je pravo gastronomsko iskustvo posetiocima ovog filma. Branko Kisić se pojavio pred projekciju filma i lično delio svoje specijalitete svima koji su došli da pogledaju ovaj film.
“Porodica Troisgros je moja velika inspiracija i odavno sam fan njihovog načina rada. Tako da sam na poziv Beldocsa momentalno pristao da napravim nešto lepo. Verujem da su posetioci uživali u različitim ukusima koje smo pripremili, a s obzirm na trajanje filma bilo je za svaki sat po nešto. Ipak čovek ogladni kad gleda hranu i pripremu hrane.” – kaže Branko Kisić.
Foto: Preventer.
Milica Janevski, Anita Ognjanović, Vladimir Tagić, Maja Radošević i Milica Drakulić iz Srbije na Slano Film Days
Slano, jedno od najslikovitijih mjesta Dubrovačke rivijere, u junu će prvi put ugostiti Slano Film Days. Riječ je o jedinstvenom formatu događanja posvećenih filmu koji povezuje regionalne filmske autore u usponu i istaknuta imena iz sveta filma i filmske industrije. Program Slano Film Days čine razgovori o filmu, filmske projekcije i brojna neformalna druženja. Oslobođeni takmičarskog pritiska, mladi reditelji, glumci i snimateljice imaju priliku otvoreno razgovarati o kreativnom procesu stvaranja filmova sa svjetskim filmskim umjetnicima, dobitnicima najprestižnijih filmskih nagrada. S Mirsadom Purivatrom, osnivačem i autorom koncepta Slano Film Days, veže ih dugogodišnja profesionalna saradnja, ali i prijateljstvo.
„Poziv za sudjelovanje na Slano Film Days dobilo je ukupno 17 mladih filmskih umjetnika, koji će sudjelovati u filmskim razgovorima iz područja glume, režije ili kamere. Slano Film Days u fokus stavlja kreativni proces, film kao umjetnost, ostavljajući pritom po strani njegovu robnu vrijednost. Filmski autori svjetske reputacije imaju priliku dijeliti svoje iskustvo, ali se i inspirisati uz mlade talente koji pak imaju mogućnost izravnog susreta s nekim od najznačajnijih imena iz svijeta filmske industrije, i to u prijateljskom i neformalnom ozračju. Na ovaj način doprinosimo ličnom i profesionalnom razvoju filmskih umjetnika u regiji‟, izjavio je Purivatra.
Nikola Knežić, načelnik Općine Dubrovačko Primorje, izrazio je zadovoljstvo povodom skorašnjeg održavanja Slano Film Days, a siguran je kako će svi sudionici i gosti tokom boravka u Slanom uživati u lepotama ovih prostora. „U ime Općine Dubrovačko Primorje mogu reći da smo izuzetno zadovoljni da na ovakav način možemo podržati i unaprijediti kvalitetu kulturne ponude u Slanom, ali i trajno uspostaviti ovaj dio južne Dalmacije kao mjesto susreta filmskih autora i profesionalaca regije i svijeta.‟
Na Slano Film Days sudjelovaće osam glumica i glumaca, šest rediteljica i reditelja, te tri snimateljice, svi redom uspešni u svom umetničkom delovanju: Goran Marković (glumac, Hrvatska), Milica Janevski (glumica, Srbija), Era Balaj (glumica, Kosovo*), Saško Kočev (glumac, Severna Makedonija), Anuša Kodelja (glumica, Slovenija), Lidija Kordić (glumica, Crna Gora), Boris Ler (glumac, Bosna i Hercegovina), Anita Ognjanović (glumica, Srbija), Hana Jušić (rediteljica, Hrvatska), Ivan Bakrač (reditelj, Crna Gora), Blerta Basholli (rediteljica, Kosovo*), Dina Duma (rediteljica, Sjeverna Makedonija), Vladimir Tagić (reditelj, Srbija), Urša Menart (rediteljica, Slovenija), Dubravka Kurobasa (snimateljica, Hrvatska), Maja Radošević (snimateljica, Srbija) i Milica Drakulić (snimateljica, Srbija).
Glavni program Slano Film Days, predavanja i razgovori s posebno pripremljenim temama za reditelje, glumce i snimateljice održavaće se u prostorijama partnerskog, Admiral Grand Hotela. Očekuju nas i večernje projekcije nagrađenih filmova gostujućih svetskih autora. Prva filmska projekcija, na samu večer otvorenja, održaće se na centralnom trgu u Slanom, dok nas ostale projekcije očekuju u ljetnom kinu Slano Film Days, u vrtu Vile Riva, gde će se organizovati i neformalna druženja svih učesnika i gostiju Slano Film Days.
Slano Film Days organizuje se u partnerstvu s najprestižnijim filmskim festivalom u regiji, Sarajevo Film Festivalom. Sudjelovanje filmskih umjetnika i studenata iz regije na Slano Film Days podržali su regionalni filmski centri i fondovi kroz partnerstvo sa Slano Film Days: Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore, Slovenski filmski centar i Agencija za film Sjeverne Makedonije.
Slano Film Days održaće se u Slanom i na Elafitskim otocima od 18. do 22. juna 2024.
Sve informacije o programu i popratnim sadržajima Slano Film Days dostupne su na službenoj mrežnoj stranici www.slanofilmdays.hr te na društvenim mrežama.
*Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Foto: Promo.
„DOK CINEMA“ u Domu omladine Beograda: Dosije Labudović
Projekcija i razgovor o dokumentarnom diptihu „Dosije Labudović: Nesvrstani i Filmske gerile“ Mile Turajlić
Projekcija dokumentarnih filmova „Nesvrstani“ i „Filmske gerile“ Mile Turajlić biće održana u nedelju, 2. juna od 18 (Nesvrstani) i od 20.30 časova (Filmske gerile) u Velikoj sali Doma omladine Beograda u okviru projekta „DOK CINEMA“. Gošća programa biće autorka filma sa kojom će biti održan razgovor, a ulaz na obe projekcije je slobodan.
Dokumentarni diptih NESVRSTANI i FILMSKE GERILE (“Non-Aligned & Ciné-guerrillas: Scenes from the Labudović Reels”) autorke Mile Turajlić sastoji od dva dugometražna filma koji nas vode na arhivsko putovanje kroz proces stvaranja projekta Trećeg sveta. Filmovi su bazirani na do sada nikada ranije prikazanim 35mm filmskim materijalima, koje je snimio Stevan Labudović, snimatelj Filmskih novosti, koji je pratio predsednika Tita trideset godina.
Prvi film u diptihu posvećen je nastanku Pokreta nesvrstanih i Samitom koji je održan u Beogradu 1961. godine, dok je drugi film uzbudljivo putovanje u arhivske materijale koje je Stevan Labudović snimio tokom tri godine alžirskog rata za nezavisnost. Svaki film stoji za sebe kao iskustvo, ali gledanjem oba dobija se mnogo širi uvid u značaj filmskog materijala koja se čuva u Filmskim novostima.
Svetska premijera „Non-Aligned” održana je na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA), „Ciné-guerrillas” premijerno je prikazan na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu (TIFF), dok je domaća premijera diptiha održana na 28. Festivalu autorskog filma u Beogradu.
Mila Turajlić (Beograd, 1979) rediteljka je dokumentarnih filmova. Njen prethodni dokumentarni film „Druga strana svega” premijerno je prikazan na festivalu u Torontu 2017. godine, a osvojio je 32 nagrade, uključujući prestižnu nagradu IDFA festivala za Najbolji dokumentarni film. Časopis The New Yorker je ovo ostvarenje uvrstio u najbolje u 2018. godini. Njen debitantski dokumentarni film „Cinema Komunisto” (2010), premijerno je prikazan na festivalima IDFA i Tribeca, a potom osvojio 16 nagrada. Mila Turajlić je 2020. godine pozvana u članstvo Američke filmske akademije (Oskar).
DOK CINEMA DOB je program javnih projekcija domaćih dokumentarnih ostvarenja, koji se realizuje tokom godine u Domu omladine Beograda, u prolećnom ciklusu, od februara do juna, i u jesenjem ciklusu, od septembra do decembra. U fokusu ovog programa su autorski dokumentarni filmovi, u trajanju od preko 50 minuta, koji su imali uspešan festivalski život, a koji se ne mogu videti u domaćim bioskopima. Sve filmske projekcije su praćene razgovorom moderatora sa gostima, ili samostalnim prikazom filma i filmskih uticaja u opusu autora prikazanog filma, od strane moderatora.
O AUTORKI I MODERATORKI PROGRAMA
Jovana Nikolić je producentkinja dokumentarnih filmova „Pogrebnik“, „Kavijar Konekšn“ i „Nacionalni park“, sva tri premijerno prikazana na IDFA. EAVE, EURODOC i Berlinale Talents alumna. Predaje produkciju na Akademiji umetnosti u Beogradu i Akademiji umetnosti u Banja Luci. Autorka je doktorskog rada na temu „Menadžment i produkcija dokumentarnih filmova u uslovima nepovoljnim za kulturni razvoj“ na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Realizovala je koprodukcije sa ITVS International (SAD) i Cognito Films (Švajcarska), i saradnje sa ARTE Germany, Channel 4, YLE, SVT, NRK, AJB, RTV SLO i drugima.
Foto: Dok Cinema Promo
Beldocs predstavlja inovativne filmove u okviru selekcije Meteori
Selekcija Meteori u okviru predstojećeg 17. Beldocs festivala (koji počinje u sredu 22.maja 2024.), predstavlja izbor od deset arthaus dokumentarnih filmova koji svojom inovativnošću i tematikom prevazilaze okvire svakidašnjih festivalskih ostvarenja i pokazuju nekonvencionalne načine kreacije. Među filmovima koji će biti prikazani nalaze se dela poznatih i etabliranih autora, ali i mladih stvaraoca čije će jedinstvene vizije uobličiti budućnost filma.
U okviru selekcije Meteori predstavljamo vam sledeće filmove:
Direktna akcija (Direct Action), Socijalistički realizam (Socialist Realism), Kako sam postao komunista (How I Became a Communist), Kao bolesna žuta (Like a Sick Yellow), Plava (Blue), exergue – on documenta 14, Ja, ti, on, ona (Je, tu, il, elle), Lišajevi pokazuju put (Lichens Show the Way), Presretnuti (Intercepted) i Do poslednjeg daha (Breathless).
Dokumentarac koji ne smete propustiti – Srpska premijera filma “Telo” slovenačke rediteljke Petre Seliškar na Beldocsu
Srpska premijera dokumentarnog filma “Telo” slovenačke rediteljke Petre Seliškar biće održana u subotu, 25. maja u 21.30, u Domu omladine Beograda, u okviru selekcije Povetarac na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Beldocs. U razgovoru posle festivalske projekcije, učestvovaće rediteljka i glavna protagonistkinja filma.
Sniman tokom perioda od 20 godina, “Telo” je osetljivo i intimno istraživanje izvanrednog života i kompleksnog unutrašnjeg sveta Urške, nekadašnje manekenke a sada profesionalne pijanistkinje, koja se bori sa svojim nepokolebljivim duhom da se odupre nizu retkih autoimunih bolesti.. Film spaja intimne razgovore, lične arhive i kreativna vizualna rešenja kako bi istražio misterije ljudskog tela i moć umetnosti i prijateljstva u razumevanju njegove suštine. Ovaj film je turbulentno putovanje ka isceljenju i prihvatanju sebe.
O saradnji sa Urškom na filmu, Petra Seliškar je navela: “Krenuli smo od Urškinog dnevnika i koristili smo ga da izdvojimo ključne teme. Zaista mi je bilo potrebno da radi sa mnom na scenariju, jer ja ne bih mogla da napišem kako se ona osećala, to je morala biti ona. Uvek bih je konsultovala, ili bi čak ona pisala neke delove, ali nikada nije htela da se meša u sam film. Želela sam da se gledalac fizički oseti kao da ulazi unutar tela i oseća šta Urška oseća, sve te bolove i neizvesnosti. Želela sam da gledaoci to zaista fizički osete, jer je to nešto što reči ne mogu da dočaraju. To je stanje između snova, stvarnosti i štete nanete bolešću i drogama. Potrebno je puno energije da se izvučete iz toga i vratite u normalan svet, i ja to smatram fascinantnim”.
Rediteljka Petra Seliškar ujedno je i producentkinja filma, na kome su radili i direktor fotografije Brand Ferro, montažerka Sandra Bastašić i montažer Sashko Potter Micevski, dok je muziku za film komponovao Vladimir Rakić. Film je nastao u koprodukciji sa makedonskom produkcijom PPFP, i Wolfgang & Dolly iz Zagreba.
Film “Telo” imao je svetsku premijeru na Sarajevo Film Festivalu 2023. godine. Osvojio je nagradu za najbolji dokumentarni film na Festivalu slovenačkog filma u Portorožu, a ove godine prikazan je, između ostalog, i na internacionalnom festivalu FIPADOC u Bijaricu.
Rediteljka, spisateljica i producentkinja Petra Seliškar (1978) osnovala je svoju produkcijsku kuću Petra Pan Film 2003. godine, fokusirajući se na kreativne dokumentarne filmove. Sa bogatim iskustvom i talentom, afirmisala se kao filmska autorka sa dubokim uvidom, osećajnošću, snažnom narativnom snagom i inovativnim pristupom. Filmografija Seliškar sadrži internacionalno nagrađivane dokumentarne filmove „Oproštaj“ (2020), „Moj svet je naopako“ (2015), „Majka Evropa“ (2013) i „Bake revolucije“ (2006). Petra je bila ko-producentkinja više od 20 internacionalnih filmova.
Međunarodni takmičarski program 17. Beldocs festivala predstavlja moćne filmove mladih autora
U susret 17. po redu izdanju festivala Beldocs, koji počinje sledeće srede 22. maja u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji, predstavljamo međunarodni takmičarski program, koji je sačinjen od deset izuzetnih, pažljivo odabranih naslova smelih autora koji polažu temelje nekog novog panteona dokumentarne kinematografije
predstavljamo filmove: Blato, Porodica na određeno vreme, Kumva, Pseći snovi, Cipora i Rahel nisu mrtve, Dosadni dani i noći, La Reine, Sunčani sat, U tišini i galami i Ustati noću
kadar iz filma: „Porodica na određeno vreme“
Svečano otvoreni jubilarni 10. Dani slovenačkog filma u Jugoslovenskoj kinoteci
Jubilarno deseto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma, koje predstavlja retrospektivu odabranih filmova slovenačkih autora, gostiju i učesnika od nastanka 2015. godine do danas, svečano je otvoreno 10. maja u Jugoslovenskoj kinoteci. Prisutnima su se obratili Damjan Bergant, ambasador Republike Slovenije u Beogradu, dr Asta Vrečko, ministarka kulture Republike Slovenije; Saša Verbič, predsednik Nacionalnog saveta Slovenaca u Srbiji, Jugoslav Pantelić, direktor Jugoslovenske kinoteke. Reviju je svečano otvorio Jure Ivanušič, istaknuti slovenački glumac i svestrani filmski autor.
Damjan Bergant, ambasador Republike Slovenije u Beogradu, na otvaranju manifestacije je rekao: “Velika mi je čast da vas večeras sve pozdravim u ime Ambasade Republike Slovenije. Ambasada je sa zadovoljstvom suorganizator ovog važnog događaja, sada već desetog po redu. Filmska umetnosti i produkcija spadaju pod osnovu kulture, a kultura je ono što najbolje spaja i povezuje naša dva naroda, slovenački i srpski”.
Dr Asta Vrečko, ministarka kulture Republike Slovenije, u svom obraćanju je istakla: “Dani slovenačkog filma predstavljaju izuzetno kvalitetan, kritički i sadržajno zaokružen program odabranih poglavlja iz istorija slovenačkog filma. Da podsetim da su upravo na ovoj Reviji predstavljeni prvi digitalno restaurirani slovenački klasici, prikazana su filmska dela Slovenaca iz Italije, osvetljena su istaknuta poglavlja filmske istorije u Sloveniji i u Srbiji. Važno je da se kulturna saradnja Srbije i Slovenije gradi kroz filmsko stvaralaštvo. Film je najrasprostranjeniji i najprepoznatljiviji izraz savremene umetnosti, povezuje slovenačku reč i internacionalno stvaralaštvo, briše granice i stvara nove sinergije u prostorima gde su važni talenat, znanje i strast za stvaranjem – za filmom.”
Saša Verbič, predsednik Nacionalnog saveta Slovenaca u Srbiji, zahvalio se partnerima i sponzorima manifestacije, te predao plaketu direktoru Jugoslovenske kinoteke Jugoslavu Panteliću.
Glumac Jure Ivanušić je svečano otvorio festival rečima: Uživam u vašem društvu, uživam u druženju sa kolegama iz Srbije, sa prijateljima iz Slovenije. Kao što sam uživao pre dva dana kada sam šetao gradskim ulicama sam po kiši bez kišobrana, i razmišljao kako zapravo živimo u epsko vreme a bez ičega epskog u nama, kako se muzika prodaje poput pene za brijanje, kako se ceo očaj prodaje, sve je kapital, reklama i konzumenti. Želim da kažem da su to teme kojima se bavi slovenački film i teme sa kojima možeš da plešeš po kiši a da se pri tom ne prehladiš. Ukratko, želim vam da uživate u projekcijama, konstruktivnim debatama, puno druženja i dobre volje.”
Nakon ceremonije svečanog otvaranja, u Sali Makavejev Jugoslovenske kinoteke premijerno su prikazana dva filmska ostvarenja. Kratki dokumentarni film „Ita Rina – Diva iz Divače” Vladimira Šojata, ostvarenje je o jednoj od najlepših i najprimećenijih glumica u eri nemog filma koja je žrtvovala holivudsku karijeru zbog beogradske ljubavi. Publika je mogla da pogleda i ostvarenje „Uhvaćeni na izvoru – Slovenačka deca Lebensborna” Maje Weiss, dokumentarni film o poslednjim preživelim žrtvama nacističkog rasnog eksperimenta, kada je 1942. tridesetoro „rasno prikladne“ slovenačke dece bilo uključeno u ozloglašeni nacistički program Lebensborn, koji je osnovao Hajnrih Himler u cilju proširivanja arijevske rase.
U holu Jugoslovenske kinoteke, u okviru svečanog otvaranja priređena je i izložba plakata i fotografija sa prethodnih izdanja revije Dani slovenačkog filma, obogaćena dragocenim umetničkim radovima fotografkinje Irene Herak, savetnice za kulturu i medije Ambasade Republike Slovenije u Beogradu. Od samog početka revije DSF, Irena Herak je doprinela vizuelnoj prepoznatljivosti manifestacije, jer je svojom kamerom dala snažan umetnički pečat snimajući ličnosti, događaje i susrete umetnika.
Dani slovenačkog filma trajaće do 14. maja u Jugoslovenskoj kinoteci.
Organizatori revije Dani slovenačkog filma su Društvo Slovenaca „Sava“ u Beogradu, uz pokroviteljstvo Ambasade Republike Slovenije u Beogradu i partnersku podršku Jugoslovenske kinoteke, Filmskog centra Slovenije i Filmskog centra Srbije.
Foto: Dragan Kadić.
Danas počinju jubilarni 10. Dani slovenačkog filma u Jugoslovenskoj kinoteci
Jubilarno deseto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma biće održano od 10. do 14. maja u Jugoslovenskoj kinoteci i predstaviće retrospektivu odabranih filmova slovenačkih autora, gostiju i učesnika od nastanka 2015. godine do danas. Reviju će svečano otvoriti Jure Ivanušič, istaknuti slovenački glumac i svestrani filmski autor.
Na otvaranju festivala, u petak 10. maja u Sali Makavejev Jugoslovenske kinoteke premijerno će biti prikazana tri filmska ostvarenja. Dugometražni dokumentarni film „Milko Bambič: In Statu Nascendi” (17.30h) reditelja Radovana Čoka predstavlja skicu umetnika Milka Bambiča (1905-1991) – slikara, ilustratora, poliglote, pronalazača, likovnog kritičara, pisca, pionira slovenačkog stripa i karikature. Kratki dokumentarni film „Ita Rina – Diva iz Divače” Vladimira Šojata, ostvarenje o jednoj od najlepših i najprimećenijih glumica u eri nemog filma koja je žrtvovala holivudsku karijeru zbog beogradske ljubavi, biće prikazan u 19.30. Deseta po redu revija Dani slovenačkog filma evociraće uspomenu na ovu glumicu koja povezuje Sloveniju i Srbiju, pozicionirajući ih u kontekst evropske kulture. Ita Rina je preminula upravo 10. maja 1979, na dan otvaranja Dana slovenačkog filma, pa će prikazivanje Šojatovog filma biti i svojevrstan omaž njenom liku i delu. U nastavku večeri publika će moći da pogleda ostvarenje „Uhvaćeni na izvoru – Slovenačka deca Lebensborna” Maje Weiss, dokumentarni film o poslednjim preživelim žrtvama nacističkog rasnog eksperimenta, kada je 1942. tridesetoro „rasno prikladne“ slovenačke dece bilo uključeno u ozloglašeni nacistički program Lebensborn, koji je osnovao Hajnrih Himler u cilju proširivanja arijevske rase.
U holu Jugoslovenske kinoteke, u okviru svečanog otvaranja 10. maja, biće priređena izložba plakata i fotografija sa prethodnih izdanja revije Dani slovenačkog filma, a koja će biti obogaćena i dragocenim umetničkim radovima fotografkinje Irene Herak, savetnice za kulturu i medije Ambasade Republike Slovenije u Beogradu. Od samog početka revije DSF, Irena Herak je doprinela vizuelnoj prepoznatljivosti manifestacije, jer je svojom kamerom dala snažan umetnički pečat snimajući ličnosti, događaje i susrete umetnika. Portretima glumaca Snežane Nikšić i Radeta Šerbedžije, Irena Herak je zabeležila jedinstven susret glavnih aktera filma „Sedmina” Matjaža Klopčiča; fotografisala je zanimljive trenutke postavljanja izložbe scenografa Dušana Milaveca… Likovi posmatrača i prisutnih na otvaranju revije, zabeleženih kroz fotografski objektiv Irene Herak, ostaju trajno pohranjeni u arhivu manifestacije Dani slovenačkog filma.
U subotu 11. maja, od 18 sati na programu su kratki dokumentarn film „Luka Mars“ Maura Lainščeka, i igrani film „Ples na kiši” reditelja Boštjana Hladnika. Ovo ostvarenje prati slikara Petera koji čezne za srećom – u vezi je sa pozorišnom glumicom Marušom, ali je već pomalo umoran od nje i voleo bi da upozna idealnu ženu, savršenu životnu partnerku. Iste večeri na programu od 20h je i kratki film „Bik“ Bojana Labovića, kao igrani televizijski film „Besne lisice“ reditelja Borisa Jurjaševiča koji prati borbu usamljenog rokera da spasi šumu od malverzantskih špekulacija gradonačelnika i lokalnog tajkuna.
U okviru pratećeg programa u subotu, 11. maja u 11 časova, biće održana tribina na temu „Prilozi za istoriju slovenačkog filma“, koju će moderirati dr Ivana Kronja, urednica pratećeg programa DSF-a. Ova tribina, na kojoj će učestvovati predstavnici filmskih institucija i filmski stručnjaci iz Srbije i Slovenije, obuhvatiće najraznovrsnije aspekte kako istorijske, tako i savremene slovenačke kinematografije, uključujući i raniji jugoslovenski period i uzajamnu umetničku i produkcijsku saradnju Slovenije, Srbije i drugih republika nekadašnje SFRJ.
U nedelju 12. maja od 18h biće prikazan kratki dokumentarac „Alchajmer kafe“ Martina Drakslera, kao i dugometražni dokumentarac „Muzika je vremenska umetnost 3: LP Laibach” Igora Zupea, film o prvom zvanično objavljenom albumu grupe Laibach 1985. godine u Jugoslaviji. U nastavku večeri od 20 sati publika će moći da pogleda kratko igrano ostvarenje „Anja Ganja“ Petra Bizjaka i dugometražni igrani film „Neću više da budem luzerka” Urše Menart. Glavna junakinja ovog ostvarenja je Špela koja ima skoro trideset godina, diplomu istorije umetnosti i nikada nije imala stalan posao. Kada se bez novca, posla i društva nađe na kauču svojih razočaranih roditelja, shvata da će odrastanje biti teže nego što je očekivala.
U okviru pratećeg programa u nedelju, 12. maja u 11 sati u Jugoslovenskoj kinoteci biće održan susret profesora i studenata filmskih akademija iz Ljubljane i Beograda (AGRFT – Akademija za gledališče, radio, film in televizijo i FDU – Fakultet dramskih umetnosti). Nakon razgovora sledi radionica na temu „Zvuk na filmu“, koju vode doc. Miha Jaramaz i van. prof. Dino Dolničar, kao i predavanje van. prof. Simona Tanšeka „Stilizacija fotografije u igranom filmu“.
U ponedeljak 13. maja od 18h na programu je kratkometražni dokumentarac „Granice“ Damjana Kozolea, kao i dugometražni dokumentarni film „Priča o Savi“ u režiji Rožlea Bregara, o reci koja teče od srca Julijskih Alpa kroz četiri zemlje i mnoge regione, sve do Beograda, gde se uliva u Dunav. Na programu će iste večeri od 20 sati biti i kratki igrani film „Fontana“ Gorana Vojnovića, kao i dugometražni igrani film „Priče iz kestenove šume“ Gregora Božiča, o škrtom stolaru Mariju koji živi usred kestenove šume i sprema se da zauvek napusti nesrećne doline te potraži bolji život iza okeana.
Poslednjeg dana revije, u utorak 14. maja, u Jugoslovenskoj kinoteci u Kosovskoj 11, od 18 časova u okviru programa DSF prikazuje se izbor najboljih filmova studenata slovenačke Akademije za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) iz poslednjih nekoliko godina. Njihovi filmovi su tokom ovih deset godina redovno bili na programu Dana slovenačkog filma, kako u okviru DSF, tako i DSF+, pri čemu su neki od autora na festivalu prvi put javno prikazivali svoje filmove izvan Slovenije. Za ovu priliku rukovodioci i mentori studentskih filmova sa AGRFT napravili su izbor kratkih filmova u trajanju od 90 minuta.
Za isti dan, 14. maj od 20 sati zakazan je specijalni program DSF+ fokusiran na kratke igrane, dokumentarne, eksperimentalne i animirane, ali i nestandardne dugometražne, alternativne ili društveno-politički angažovane filmove. U ovoj selekciji Vladimira Šojata, urednika programa DSF+, našli su se filmovi „Kazneni udarac“ reditelja Roka Bičeka, „Žurnali 670 – Crvene šume“ (Nika Autor), „Poslednji dan Rudolfa Ničea“ (Blaž Kutin), „Kadriranje Saterlanda“ (Matjaž Jamnik, Gaja Naja Rojec), „Upad“ (Matevž Jerman, Niko Novak) i „Tako se završilo leto“ (Matjaž Ivanišin) .
Organizatori revije Dani slovenačkog filma su Društvo Slovenaca „Sava“ u Beogradu, uz pokroviteljstvo Ambasade Republike Slovenije u Beogradu i partnersku podršku Jugoslovenske kinoteke, Filmskog centra Slovenije i Filmskog centra Srbije.
Pridružite se kampanji „Podrži crtaće“: Poziv zajednici da podrži završetak četiri domaća animirana filma
Prvi regionalni investicioni fond za razvoj animiranih filmova Animond pokrenuo je kampanju „Podrži crtaće – Mesec domaće animacije“.
Cilj kampanje je da se javnosti predstavi četiri kratka domaća animirana filma koji su u završnoj fazi proizvodnje i da pozove zajednicu da podrži njihov završetak.
Vojin Vasović, filmski reditelj i osnivač fonda Animond je o kampanji rekao:
– Ideja kampanje je da podržimo i stvorimo neke buduće crtaće koje bismo i sami voleli da gledamo, a koji će biti posebno značajni za današnje generacije. Mi smo odrastali uz Baltazara i Čudesnu šumu, a želimo da i deca koja danas odrastaju mogu da kažu da imaju svoj omiljeni domaći crtani film, na našem jeziku i sa našom tematikom. Siguran sam da ćete u ova četiri pažljivo odabrana crtaća brzo naći svog favorita. Hvala svima koji su do sada podržali kampanju, sve smo bliži cilju!
Crtani filmovi kojima je potrebna podrška rađeni su u različitim tehnikama od 2D, 3D do tradicionalne ručno crtane animacije i obuhvataju sledeće filmove: „Ja sam Akiko“ Damira Romanova, „Dete u meni“ Anđele Joković, „Lebdenje“ Jelene Milunović i „Ruben i papagaj“ Stevana Mitrovića.
„Ja sam Akiko“ zasnovan je na romanu leskovačkog autora Stefana Tićmija, koji je ovenčan godišnjom književnom nagradom „Politikin Zabavnik“. Ovaj kratak crtani film predstavlja neobičnu devojčicu čija mašta je često dovodi u nevolje u školi. Film „Dete u meni“ je autorkino lično viđenje sveta odraslih koji zaboravljaju kako je to biti dete (i koji ih podseća na isto!). Crtać „Lebdenje“ prati svet mlade devojke koji se ruši kada sazna za borbu svog oca sa iscrpljujućom mentalnom bolešću. Radnja animiranog filma „Ruben i papagaj“ prati usamljenog i mrzovoljnog koncertnog dirigenta koji, kada ode u penziju, beži u prirodu, a tamo ga prati saputnik koji buku grada prenosi na čitavu šumu.
Na veb stranici animond.co možete da pogledate na koji način da pomognete završetak ova četiri crtaća, a organizatori i autori su pripremili niz uzbudljivih nagradnih paketa.
Animond vas poziva da budete deo kampanje i na društvenim mrežama. Napište koji vam je omiljeni crtani film iz detinjstva i zašto su vam crtaći važni, podelite to na društvenim mrežama i označite objavu heštegom #mesecdomaćeanimacije i/ili #podržicrtaće.Foto: Animond Promo,