Konkursi

Produžen konkurs za Bijenale umetničkog dečjeg izraza BUDI

Konkurs za najbolje radove Bijenala umetničkog dečjeg izraza – BUDI, jedne od najvećih manifestacija za decu u Srbiji, produžen je zbog velikog interesovanja i traje do 5. maja. Najbolji radovi prema ocenama žirija biće izloženi i prikazani u okviru zvaničnog programa BUDI festivala u maju 2025. Najuspešniji učesnici biće nagrađeni, a dobitnik gran-pri nagrade osvojiće putovanje u Pariz s pratiocem u posetu čuvenom Diznilendu.

Jedanaesti BUDI – Bijenale umetničkog dečjeg izraza, koji se ove godine održava pod sloganom “Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke” i Kulturni centar Pančeva pozivaju najmlađe umetnike i umetnice da se prijave na nagradni konkurs, pošalju svoje radove, učestvuju u programu manifestacije i osvoje besplatan put u Diznilend. Konkurs je otvoren za decu uzrasta do 15 godina, a tema konkursa nosi naziv “Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke”. Organizatori manifestacije su Kulturni centar Pančeva i udruženje građana BUDI. Gost-domaćin ovogodišnje manifestacije je Francuski institut za kulturu u Beogradu.

Ovogodišnji dečji bijenale u Pančevu održaće se u maju mesecu, posvećen je deci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta i nosi naslov „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke!”. Tema je izabrana s idejom da podstakne maštu, kreativnost i izražavanje kod najmlađih, povezujući ih s univerzalnim simbolima igre, umetnosti i zajedništva. Cirkus, sa svojim šarenim svetovima, veselim klovnovima, hrabrim akrobatama i magičnim šatorima, oduvek je bio mesto gde su čuda nadohvat ruke, a svakodnevni problemi privremeno ostaju zaboravljeni. Deca koja su najotvorenija prema čudima i najbliža snovima, idealni su stvaraoci i prenosioci tog magičnog duha. Ali cirkus je i više od igre. On je simbol života sa svim njegovim izazovima i radostima, mesto gde različiti ljudi dolaze zajedno da stvore umetnost, pruže radost i pronađu svoj trenutak slave pod reflektorima. Zato ovogodišnji bijenale postavlja cirkus kao metaforu – za detinjstvo, za umetnost, ali i za život uopšte.

Na Prvom bijenalu, s jedne baš udaljene planete, poput superheroja, doleteo je Munjeviti Krinfolion – izmaštano biće koje pomaže deci da svet učine boljim, pravednijim i lepšim. U vremeplovu, od svog pojavljivanja do danas, osvajao je bajkolike oblake, zvezdane vatromete i svemirske tajne Kube, Mađarske, Japana, Švedske, SAD, Velike Britanije, Danske, Izraela, Italije i Nemačke. Ove godine pomoći će nam da predstavimo nasleđe i savremenu umetnost Francuske, koja je gost-domaćin našeg festivala.

Konkurs je otvoren u više potkategorija:

1.         BUDI SLIKAR – Prikaži svoj doživljaj cirkusa kroz crtež, sliku, kolaž, ilustraciju, strip ili papirnatu konstrukciju. Zamisli šarene šatre, akrobate koji balansiraju na užetu, klovnove i fantastična bića. (Inspiracija: Marc Chagall, čuven po svojim snolikim i šarenim slikama, često je prikazivao cirkuske scene).

2.         BUDI PRIPOVEDAČ – Napiši priču ili pesmu inspirisanu životom pod cirkuskim šatorom. Zamisli šta se dešava iza zavese ili ispričaj kako izgleda tvoj idealan cirkus. (Inspiracija: „Mašta je sve. To je pregled predstojećih lepota života.” – Albert Einstein. Kako bi izgledao tvoj svet čuda u cirkusu?)

3.         BUDI PERFORMER – Pokaži nam svoj cirkuski duh kroz ples, glumu ili akrobatski performans. Snimi svoju mini-predstavu ili koreografiju i podeli magiju cirkusa s nama. (Inspiracija: Savremeni umetnici poput Philippe Decouflé, čiji performansi kombinuju ples i spektakl, donose inovativni pristup scenskoj umetnosti. Koji je tvoj način da predstaviš cirkusku magiju?)

4.         BUDI DIZAJNER – Dizajniraj cirkuske kostime, maske, skulpture ili rekvizite. Kreiraj sopstveni svet pod cirkuskim šatorom, napravi minijaturni cirkus koristeći različite materijale – papir, glinu, karton ili čak prirodne elemente. Kako izgleda cirkus u svetu od svega nekoliko centimetara? Osmisli cirkus od recikliranih ili prirodnih materijala – stvori ekološki cirkus iz mašte, koristeći stare tkanine, lišće, grančice ili bilo šta što je neškodljivo po prirodu. (Inspiracija: Jean-Paul Gaultier, poznat po svojim avangardnim i teatralnim kreacijama. Kako bi izgledala cirkuska moda u tvojoj viziji?)

5.         BUDI FILM – Snimi kratki film ili video inspirisan cirkusom. Bilo da je to priča, muzički klip ili dokumentarni snimak – pokaži kako cirkus izgleda kroz tvoj objektiv. (Inspiracija: François Truffaut i njegov film „400 udaraca”, koji slavi mladalačku energiju i slobodu. Kako bi izgledao tvoj cirkus kroz objektiv kamere?)

6.         BUDI STREET ART – Dizajniraj cirkusku umetnost za ulicu – mural, šablon, piksel art mozaik ili nalepnicu. Tvoj rad ćemo postaviti na specifične gradske lokacije i digitalizovati da bude dostupan putem QR kodova.

Više informacija o načinima slanja i kontakt, možete pronaći na sajtu Kulturnog centra Pančeva: http://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/11-budi/budi-sr

VIZUALIZATOR i Tivat Photo Days pozivaju fotografe iz Srbije: Foto-konkurs „Refleksije“ nudi izložbu na međunarodnoj sceni

Festival fotografije VIZUALIZATOR i Tivat Photo Days, dve prestižne fotografske manifestacije na Balkanu, pozivaju fotografe i fotografkinje iz Srbije da učestvuju na foto-konkursu „Refleksije“. Pobednik će dobiti ekskluzivnu priliku da otvori samostalnu izložbu na festivalu u Tivtu u aprilu 2025. godine i predstavi svoj rad regionalnoj i globalnoj publici, kritičarima i medijima.

Konkurs „Refleksije“ deo je projekta „OUT OF FRAME: Promoting New Perspectives Through Photography“ koji realizuju Centar za razvoj fotografije iz Beograd i Fluid Drum iz Tivta, u okviru programa Culture and Creativity for Western Balkans (CC4WB).

Foto-konkurs „Refleksije“ predstavlja značajan korak ka profesionalnom proboju na regionalnoj fotografskoj sceni. Medijska vidljivost, profesionalna promocija i povezivanje sa istaknutim fotografima i kustosima iz regiona obezbeđeni su kroz saradnju dva referentna festivala u regionu.

Odabrani autor/ka će biti deo pionirskog programa koji promoviše kulturni dijalog i inovaciju u regionu, uz podršku za produkciju izložbe, promociju i umetničko povezivanje. 

Svečano otvaranje izložbe odabranog autora ili autorke biće održano 11. aprila 2025. u JU Muzej i galerija Tivat

Pobedniku/ci konkursa biće obezbeđeni put i smeštaj, kako bi lično prisustvovao/la otvaranju i predstavio/la svoj rad publici u Tivtu.

TEMA KONKURSA

Reflektovati znači promišljati, preispitivati, sagledavati stvari iz drugačijih uglova. Refleksija nije samo misaoni čin, već i umetnički proces. 

Festival fotografije VIZUALIZATOR i Tivat Photo Days pozivaju profesionalne fotografe i umetnike iz Srbije da pošalju svoju interpretaciju teme refleksije. 

Fotografije mogu proizaći iz introspekcije, odnosa sa svetom ili misaonog procesa; mogu odražavati simbolički prikaz ideje ili promišljanje o percepciji i stvarnosti. Istovremeno, fotografije koristiti reflektujuće površine da na promišljen način preoblikuju vizuelni doživljaj i ponude drugačije perspektive.

Traže se autentične fotografske priče koje promišljaju lične, društvene, emocionalne ili konceptualne refleksije kroz umetničku viziju i vizuelni izraz. 

KAKO SE PRIJAVITI?

Svaki autor/ka može poslati najmanje 15, a najviše 25 fotografija na zadatu temu. Prednost će imati konceptualni radovi, kao i radovi nastali u protekle dve godine, ali su i stariji radovi dobrodošli. 

Fotografi se mogu prijaviti slanjem svojih radova na info@vizualizator.rs najkasnije do 31. marta 2025. godine.

Detaljne informacije o propozicijama konkursa dostupne su na sajtu https://www.vizualizator.rs/refleksije-konkurs-tivat-photo-days/.

Projekat Culture and Creativity for Western Balkans (CC4WB), finansiran od strane Evropske unije, usmeren je na podsticanje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnih i kreativnih sektora radi povećanja socio-ekonomskog uticaja. Tokom perioda od 48 meseci, projekat CC4WB ima za cilj unapređenje performansi kulturnih i kreativnih industrija kroz poboljšanje veština, znanja, pristupa finansijskoj podršci, povećanje konkurentnosti, kao i podršku koprodukciji i cirkulaciji dobara i usluga širom Zapadnog Balkana.

Установа НАРОДНО ПОЗОРИШТЕ ТИМОЧКЕ КРАЈИНЕ – ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРУ „Зоран Радмиловић” Зајечар

расписује

К  О  Н  К  У  Р  С за учешће на 39. Фестивалу младих песника „Млади мај” у Зајечару 2025.

Циклус од десет необјављених песама, потписан шифром, (решење шифре, у посебној коверти, доставити са пријавом), умножен у пет примерaка, послати на адресу:

Установа Народно позориште Тимочке крајине –

Центар за културу „Зоран Радмиловић” Зајечар

Ул. Тимочке буне 16, 19000 Зајечар, са назнаком (за Фестивал младих песника).

Право учешћа имају песници до 30 година старости који пишу на српском језику а немају објављену књигу.

Пријаве доставити до 18.04.2025. године.

Песници чије радове одабере Уметнички савет Фестивала стичу право учешћа на 39. Фестивалу младих песника који ће се одржати од 28. до 31. 05. 2025. године у Зајечару.

Лауреат Фестивала стиче право на објављивање књиге.

Рукописи се не враћају.

Додатне информације: тел: 019/425-426

mail: centarzakulturu019@gmail.com

pozoristezajecar@gmail.com

Ljubav bez granica

konkursi prozaonline

Poštovani autori, nakon uspešno završenog 18. međunarodnog književnog konkursa „Ljubav i umetnost“ i objavljivanja zbornika, naš i vaš književni klub „Zlatno pero“ iz Knjaževca organizuje novi, 19. međunarodni književni konkurs za najlepše radove pod nazivom „Ljubav bez granica“. Autori mogu slati svoje radove isključivo mejlom zlatnopero14@yahoo.com potpisane punim imenom i prezimenom – ilustracije, tekstove, pesme, priče i odlomke iz svojih romana do 10 kucanih strana na ćirilici i latinici, kao i na stranim i naravno svim jezicima naroda bivše Jugoslavije. Potrebno je da radovi budu bez političkih, verskih, nacionalnih i rodnih predrasuda i bilo kakvih uvreda. Svi autori koji žele da budu zastupljeni u zborniku uplaćuju za svoje primerke, a cena zavisi od dužine i broja stranica.

Konkurs je otvoren do kraja aprila 2025. godine.

Književni klub „Zlatno pero“ Knjaževac.

Конкурс за награду „Ђура Ђуканов“

Народна библиотека „Јован Поповић“ из Кикинде је двадесет први пут расписала наградни
литерарни конкурс „Ђура Ђуканов“. Награда се, по пропозицијама, додељује за најбољу
прву збирку прича аутора млађег од тридесет пет година писану на српском језику, под
условом да рукопис претходно није био објављиван у целости или у деловима. Награда
подразумева штампање књиге џепног формата, у тврдом повезу и тиражу од 350
примерака.
Рок за достављање рукописа је 30. јун 2025. године.

Рукописе достављати искључиво у
електронском формату на следећу адресу: konkurs_djukanov@kibiblioteka.org.rs
с назнаком „За литерарни конкурс Ђура Ђуканов“.
Рукописи морају да буду потписани пуним именом и презименом, те да садрже
информације о години рођења, адреси становања, броју телефона и и-мејл адреси.
Рукописи који не садрже све неопходне податке или су послати у неодговарајућем
формату неће бити уврштени у конкуренцију.
У жирију за доделу награде „Ђура Ђуканов“ налазе се Ален Бешић, Игор Цвијановић и
Бранислав Живановић
Досадашњи добитници награде „Ђура Ђуканов“ су: Бранко Ћурчић из Сомбора (2005),
Марица Пушкаш из Новог Сада (2006), Биљана Ћућко из Батајнице (2007), Драгана Дукић
из Кикинде (2008), Ивица Миларић из Новог Сада (2009), Душан Вејновић из Новог Сада
(2010), Драгослава Барзут из Врбаса (2011), Бојан Кривокапић из Новог Сада (2012),
Дејана Савић из Крагујевца (2013), Далибор Пејић из Београда (2014), Јелена Маринков
из Кикинде (2015), Аљоша Љубојевић из Бијељине (2016) и Милана Грбић из Кикинде
(2017), Ана Милош (2019) из Београда, Павле Алексић из Београда (2020), Ивана Миљак
Каранфилов из Београда (2021), Оливера Митић из Смедерева (2022) и Тијана Катић из
Крагујевца (2023).
Одлуку о победнику жири ће донети најкасније до 1. 9. 2025. године.
Награда ће лауреату бити званично уручена у Народној библиотеци „Јован Поповић“ у
Кикинди 19. 1. 2026. године, на дан рођења Ђуре Ђуканова, значајног банатског писца,
годину дана по расписивању конкурса.