OTVOREN KONKURS ZA VOLONTERE „NIŠVILA 2025“!

Po već ustaljenoj tradiciji, Nišville Jazz Festival će i ove godine imati aktivan volonterski program za predstojeće 31. izdanje od 08. do 17. avgusta 2025. i obeležiti 16 godina volonterizma na festivalu.
Cilj je da se mladim ljudima pruži jedinstvena prilika da doprinesu jednoj od najvećih srpskih i evropskih kulturnih manifestacija, a da istvremeno na produktivan i zabavan način iskoriste deo leta i unaprede sebe kroz aktivan i atraktivan volonterski program.
Konkurs je otvoren od petka, 23.maja do 30. juna 2025, za 250 mladih ljudi od 15 do 30 godina starosti, koji će zajedno 12 dana učestvovati u volonterskom programu Nišvila od 07. do 19.avgusta 2025, a za volontere iz inostranstva predviđena je aktivnost od 14. do 18. avgusta.
Inače, kroz volonterski program festivala za proteklih 15 godina do sada je prošlo oko 4.000 volontera, počev od 2010. godine. U tom periodu volonterski tim je okupio mlade iz oko 150 različitih gradova iz zemlje i inostranstva. Nišville volonterski tim je 2012. godine dobio priznanje Grada Niša u vidu zlatnika sa likom Cara Konstantina za poseban volonterski doprinos u promociji i razvoju kulture, a krajem 2013. volonterski program je proglašen od strane “Krovne organizacije mladih Srbije” za najbolji omladinski projekat u toj godini.
Nišville Jazz Festival poziva sve zainteresovane kandidate iz zemlje i inostranstva da se prijave za volontiranje i svojim angažmanom doprinesu realizaciji ovog značajnog kulturnog događaja.
Volonterski tim biće podeljen na 10 sektora:
Domaćin publike – Obavlja aktivnosti vezane za doček publike, od pregleda karata, zamena ulaznica za narukvice, do usmeravanja i sprovođenja publike u glavnom festivalskom prostoru.
Domaćin muzičara – Brine o muzičarima za vreme njihovog boravka u Nišu. Zadatak domaćina muzičara jeste da budu uz izvođače i obezbedi im ono što im je potrebno, kao i da ih sprovede do festivalskog prostora, smeštaja, press centra, workshop-a, itd.
Marketing – Obavlja aktivnosti koje se tiču brendiranja festivala i sponzora, od aktivnosti vezanih za postavku reklama do aktivnosti na reklamnim pultovima.
Press – Obavlja aktivnosti koje se tiču organizacije i realizacije press službe festivala.
Tehnička podrška – Obavlja aktivnosti vezane za podršku u pripremanju bina i tehničkoj realizaciji na glavnim stejdževima, kao i na svim ostalim binama i scenama Nišville festivala.
Logistika – Obavlja aktivnosti vezane za podršku tokom pripreme i realizacije pratećeg festivalskog programa, kao i u centralnom festivalskom prostoru.
Radionica – Obavlja aktivnosti vezane za organizaciju prostora i učesnika festivalskih radionica, kao i pratećeg edukativnog matine programa.
Obezbeđenje – Obavlja aktivnosti redarske službe vezane za podršku službi profesionalnog obezbeđenja na svim festivalskim lokacijama.
Ketering – Obavlja aktivnosti u dostavi hrane i pića za izvođače, tehniku i volontere na svim festivalskim lokacijama.
IT sektor – Obavlja aktivnosti promocije programa festivala na društvenim mrežama i sl.
Prijavu je potrebno izvršiti popunjavanjem formulara i kodeksa volontera na oficijelnom sajtu festivala, na linku https://nisville.com/sr/volonteri/
https://nisville.com/en/volunteers/
Kompletno popunjen formular i kodeks poslati na e-mail adresu volunteers@nisville.com
Konkurs je otvoren do 30. juna, kada će se i forma za prijavljivanje zatvoriti.
Intervjui sa kandidatima i biće obavljeni u intervalu od 8. do 18.jula 2025. Selekcija odabranih kandidata biće izvršena do 22.jula 2025.
Eventualna pitanja ili probleme pri prijavljivanju možete prijaviti e-mailom na adresu: volunteers@nisville.com
Foto: Zoran Ćirić & Nišville Jazz Festival promo
СРПСКО КЊИЖЕВНО ДРУШТВО РАСПИСУЈЕ КОНКУРС ЗА НАГРАДУ „ВОЈА ЧОЛАНОВИЋ“

Оснивач књижевне награде „Воја Чолановић“ је Српско књижевно друштво.
Награда се додељује за првo издањe књигe прича или приповедака објављенo на српском језику у претходној календарској години. Сабране и изабране збирке прича или приповедака такође конкуришу за награду.
Циљ награде је да допринесе афирмацији и већој видљивости запостављеног жанра: приче и приповетке.
Позивамо издаваче и ауторе да четири примерка књигe, објављене 2024. године, пошаљу на адресу
Српско књижевно друштво
Француска 7
11158 Београд
Рок за слање књига је 1. јул 2025. године
О награди ће одлучивати трочлани жири у саставу: Васа Павковић (председник), Јелена Ленголд и Срђан В. Тешин.
Награда се додељује други пут.
Воја Чолановић рођен је 15. септембра 1922. у Босанском Броду. Преминуо је 14. октобра 2014. у Београду. Од 1925. до 1932. живео је у Славонском Броду, а од тада у Београду, у Улици краља Милутина 7. Непосредно по Шестоаприлском рату 1941, матурирао је у Трећој мушкој гимназији. Због окупације, школовање је могао да настави тек након Другог светског рата и демобилизације из ратног ваздухопловства, у чијим је операцијама учествовао као ваздушни стрелац, за шта је добио орден за храброст. Студирао је језике, права и историју уметности.био је писац, новинар и први уредник Научног програма Телевизије Београд. Радозналост духа и велика радна енергија читавог, изузетно бурног и занимљивог живота, терале су га да се исказује кроз различите професије и сфере интересовања. У Тањугу и Југопресу радио је као уредник за науку, културу и уметност, уређивао светску књижевност у издавачкој кући Рад, био оснивач и први уредник Научног програма Телевизије Београд. Неко време радио је и као драматург у Београдском драмском позоришту. У својству телевизијског посленика, уредио је велики број емисија према властитом сценарију. Посебно је била запажена његова серија Кривуља стваралачког процеса, За сценарио ТВ филма Уместо кристалне кугле, Чолановић је награђен (1975) бронзаном При Футура на истоименом бијеналу футуролошког ТВ филма у Западном Берлину, а за Винчу, метрополу искони (1990) сребрном плакетом „Никола Тесла” на 16. Међународном фестивалу научно-техничког филма у Београду. Био је члан уредништва у Савременику и Књижевности, водио београдску редакцију југословенског часописа Енциклопаедиа Модерна. Од 1966. до 1968. био је секретар, а од 1980. до 1982. председник Српског ПЕН центра.
Шездесетих година прошлог века био je секретар Пагвашке групе Србије, националног огранка покрета који су 1957. основали Ајнштајн и Расел . Бавио се и есејистиком, а са енглеског је превео низ књига. Чолановић је био полиглота. Говорио је енглески, француски, немачки, руски, италијански, латински, јапански и пољски.
За пет и по деценија, Чолановић је објавио осам романа, од којих је за Зебњу на расклапање добио Нинову награду, за Другу половину неба, међународну нагараду, Бенито Хуарез, а за Оду мањем злу, награде Стеван Сремац и Бора Станковић, Објавио је збирке приповедака Оседлати мећаву (1958), Мирис промашаја (1983) и Осмех из црне кутије (1993) за коју је добио Андрићеву награду. Године2019. објављена је књига дневничких записа Воје Чолановића Шапат испод обешених: из мојих дневника за немачке окупације, а 2022. у издању РТС-а књига О опстанку и бивству: (дневнички записи 1942–1945).
Отменост духа, језичко мајсторство, приповедачка проницљивост, кључни су епитети који красе прозно стваралаштво Воје Чолановића.
Конкурс за награду „Ђура Ђуканов“
Народна библиотека „Јован Поповић“ из Кикинде је двадесет први пут расписала наградни
литерарни конкурс „Ђура Ђуканов“. Награда се, по пропозицијама, додељује за најбољу
прву збирку прича аутора млађег од тридесет пет година писану на српском језику, под
условом да рукопис претходно није био објављиван у целости или у деловима. Награда
подразумева штампање књиге џепног формата, у тврдом повезу и тиражу од 350
примерака.
Рок за достављање рукописа је 30. јун 2025. године.
Рукописе достављати искључиво у
електронском формату на следећу адресу: konkurs_djukanov@kibiblioteka.org.rs
с назнаком „За литерарни конкурс Ђура Ђуканов“.
Рукописи морају да буду потписани пуним именом и презименом, те да садрже
информације о години рођења, адреси становања, броју телефона и и-мејл адреси.
Рукописи који не садрже све неопходне податке или су послати у неодговарајућем
формату неће бити уврштени у конкуренцију.
У жирију за доделу награде „Ђура Ђуканов“ налазе се Ален Бешић, Игор Цвијановић и
Бранислав Живановић
Досадашњи добитници награде „Ђура Ђуканов“ су: Бранко Ћурчић из Сомбора (2005),
Марица Пушкаш из Новог Сада (2006), Биљана Ћућко из Батајнице (2007), Драгана Дукић
из Кикинде (2008), Ивица Миларић из Новог Сада (2009), Душан Вејновић из Новог Сада
(2010), Драгослава Барзут из Врбаса (2011), Бојан Кривокапић из Новог Сада (2012),
Дејана Савић из Крагујевца (2013), Далибор Пејић из Београда (2014), Јелена Маринков
из Кикинде (2015), Аљоша Љубојевић из Бијељине (2016) и Милана Грбић из Кикинде
(2017), Ана Милош (2019) из Београда, Павле Алексић из Београда (2020), Ивана Миљак
Каранфилов из Београда (2021), Оливера Митић из Смедерева (2022) и Тијана Катић из
Крагујевца (2023).
Одлуку о победнику жири ће донети најкасније до 1. 9. 2025. године.
Награда ће лауреату бити званично уручена у Народној библиотеци „Јован Поповић“ у
Кикинди 19. 1. 2026. године, на дан рођења Ђуре Ђуканова, значајног банатског писца,
годину дана по расписивању конкурса.