„Marble Ass“ 30 godina kasnije, Ben Rivers pred publikom Beldocsa petog dana festivala
Peti dan 18. Beldocs festivala imao je vrlo posećene programe tokom celog dana.
Jugoslovenska kinoteka i Kinoteka u Kosovskoj ulici imale su najviše filmova na repertoaru, kao i gostiju festivala.Ono što je obeležilo peti dan Beldocsa su svakako projekcije dva filma iz Srpskog takmičarskog programa u Domu omladine Beograda:“Skriveno u lišću” – kratkometražni fim Milana Milosavljevića i “Ko će pokucati na vrata mog doma”, rediteljke Maje Novaković, koji su nagrađeni velikim aplauzom mnogobrojne publike.
U Jugoslovenskoj kinoteci prikazan je kultni film reditelja Želimira Žilnika – “Marble Ass”, a povodom trideset godina od premijere, koja je bila davne 1995. godine.
Kulturni centar Beograda je ovom prilikom pripremio posebnu izložbu “Moj život” u galeriji Artget, izložbu Merlinkinih umetničkih radova i ličnih predmeta koji su sačuvani iz njenog doma u beogradskom Planetarijumu.
U Kinoteci u Kosovskoj 11 prikazan je film „Bogankloh“, reditelja Ben Riversa, koji je gost ovogodišnjeg Beldocsa.

MARBLE ASS, Jugoslovenska kinoteka. foto: Luka Knežević Strika
Pune sale za Đorđa Kadijevića, Beatris Dal i Dejvida Linča četvrtog dana Beldocs festivala
Darko Bajić predstavio film o Đorđu Kadijeviću u okviru projekta Film davne budućnosti
Četvrti dan 18. Beldocsa obeležile su rasprodate projekcije u Domu omladine Beograda i Jugoslovenskoj kinoteci. U okviru Srpskog takmičarskog programa prikazani su filmovi Inventar Ivana Markovića, o rekonstrukciji Sava Centra, i Gvozdene kapije Barbare Knežević, koji istražuje kulturno i ekološko nasleđe Đerdapske klisure.
Veliku pažnju izazvao je i film Sveto mesto Đorđe Kadijević, deo serijala Film davne budućnosti, koji je premijerno prikazan u prisustvu samog Kadijevića. Nakon projekcije, publika je imala priliku da prisustvuje razgovoru sa ekipom filma koji je vodio Dejan Ognjanović. Autor serijala Darko Bajić istakao je važnost očuvanja filmskog nasleđa, a Kadijević se dirljivim rečima zahvalio autorima.

Foto: Marko Petrović
Poslednji na repertoaru u Domu omladine Beograda bio je in memoriam film posvećen nedavno preminulom reditelju i multimedijalnom umetniku — Dejvidu Linču — Dejvid Linč: Ne gledaj u mene. Izuzetno posećena projekcija, kao i ona u Jugoslovenskoj kinoteci gde je prikazan film Pasija po Beatris Dal.
U galeriji Neon dodeljene su Beldocs Industry Days nagrade, među kojima se izdvajaju: My Name is Enough (Najbolji projekat u razvoju), Sentence from Birth (Najbolji projekat u produkciji), i Granddaughter (DAE nagrada za podsticaj talenta).
Kompletan program dostupan je na www.beldocs.rs.
Film o Ljubivoju Tadiću otvorio Srpski takmičarski program 18. Beldocsa
Otvoren program „Fokus: Poljska“
Pet premijera iz Srpskog takmičarskog programa drugog dana festivalaDrugi dan 18. Beldocs festivala počeo je premijerama domaćih autora iz Srpskog takmičarskog programa. U Domu omladine Beograda su prikazani su filmovi „Crni Ljubivoje“, Predraga Velinovića, „Kada je zazvonio telefon, autorke Ive Radivojević, „Binag Biang Ekspres“ NIkole Stojanovića, „Grand Prize“ Anje Koprivšek, dok su u Oslobođenom SKC-u prikazana dva filma – „Skriveno u lišću“ Milana Milosavljevića i „Ko će pokucati na vrata mog doma“, rediteljke Maje Novaković.
Sinoć je zvanično počeo i program „Fokus: Poljska“ u Jugoslovenskoj kinoteci, a mnogobrojni poljski autori su gosti ovogodišnjeg Beldocsa.

Predrag Velinović i Ljubivoje Tadić / foto: Marko Ilić
Tokom trećeg dana Beldocsa u Domu omladine Beograda publiku očekuju još tri premije Srpskog takmičarskog programa, među kojima su film „Bila sam umetnica“, rediteljke Eme Teokarević, film o Vladi Divljanu – „Iza osmeha“, Marka Đorđevića i „Krila i Tlo“, Stefana Maleševića.
Treći dan Beldocsa donosi i najavljivani biografski film „Monika Beluči sreće Mariju Kalas“ Janisa Dimolicasa, takođe u Domu omladine Beograda s početkom u 21.30
Gost selektor Beldocsa, Galeb Nikačević u okviru specijalnog programa koji ove godine nosi naziv „Bitka za stvarnost“, predstaviće film „Blum – gospodari svoje budućnosti“ Jasmile Žbanić, za koji su planule karte, a koji se prikazuje u Jugoslovenskoj kinoteci u 18.00.
Program festivala možete sikunuti sa ovog linka: beldocs.rs
Želimir Žilnik otvorio 18. Beldocs festival
Osamnaesti Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs, otvorio je sinoć reditelj Želimir Žilnik, čiji je film „Restitucija ili, san i java stare garde“ prikazan u punoj Velikoj sali Doma omladine Beograda.
Publici su se pre početka filma obratili direktorka festivala Mara Prohaska Marković, umetnički direktor Marko Grba Singh i selektor Igor Stanojević.

Marko Grba Singh, Mara Prohaska Marković, Igor Stanojević – foto Luka Knežević Strika
Dvočasovni Žilnikov film „Restitucija ili, san i java stare garde“ publika je pozdravila ovacijama i dugim aplauzom. Film prati starog muzičara Stevana Arsina koji se, posle šest decenija života u Nemačkoj, vraća u Srbiju kako bi priveo kraju proces restitucije porodičnog imanja – plodne zemlje i stare vile, suočavajući se s porodicom, prijateljima i nizom pravnih izazova.
Po završetku filma publika je uživala u zanimljivom razgovoru sa Žilnikom I Milanom Kovačevićem, glavnim glumcem.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=VMxzYvho9IY
Drugog dana 18. Beldocsa publiku očekuje više od 20 premijera, od čega nekoliko preojekcija iz srpskog takmičarskog programa: u Domu omladine Beograda biče prikazani filmovi „Crni Ljubivoje“, Predraga Veselinovića, „Kada je zazvonio telefon“, Ive Radivojević, „Biang Biang ekspres“ i „Grand Prize“ Anje Koprivšek, dok će u Oslobođenom SKC-u biti prikazani filmovi „Skriveno u lišću“ u režiji Milana Milosavljeviča i „Ko će pokucati na vrata mog doma“ Maje Novaković.
Program festivala možete sikunuti sa ovog linka: beldocs.rs
12. Bašta Fest od 3. do 6. jula pod sloganom “Počni od svog dvorišta!”

Dvanaesto izdanje Bašta Festa, internacionalnog festivala kratkog igranog filma u Bajinoj Bašti, biće održano od 3. do 6. jula 2025. godine. Ovogodišnji slogan festivala “Počni od svog dvorišta!” upućuje nas da za svaki progres treba da da počnemo od sebe, od lokalnog, sa osvrtom na to šta smo mi kao pojedinci uradili i doprineli. Bašta Fest od svog postojanja poziva na decentralizaciju, pa i okretanje ka manjim sredinama, zajednicama, sa fokusom na mlade čije filmove prikazuje i koji čine najveći deo festivalske publike. Autorka vizuelnog identiteta je Milica Milosavljević.
Ova manifestacija, koju su osnovali glumci Jovan Jelisavčić i Maja Šuša, usko je orijentisana na zajednički rad reditelja i glumaca, a fokus na kvalitetnim glumačkim interpretacijama ima veliki uticaj na pozitivno pozicioniranje Bašta Festa među internacionalnim festivalima kratkometražnog filma.
Bašta Fest je od izuzetnog značaja za decentralizaciju kulture, budući da je usmerio raznolik filmski, muzički, edukativni i prateći program na ovu predivnu regiju. Ideja je od samog početka bila da se neverovatna priroda Bajine Bašte i okoline otvori za što veći broj posetilaca, a ovaj festival postao je kulturna oaza koja pre svega promoviše mlade domaće i internacionalne autore, stavljajući akcenat na kratke filmove sa autentičnim glumačkim ostvarenjima.
Spremite se za četiri dana besplatnog filmskog, edukativnog i muzičkog programa na otvorenom!
Predstavljen srpski takmičarski program 18. Beldocsa
Na konferenciji za medije povodom početka 18. Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs (od 21. do 27. maja 2025. godine) danas su predstavljeni domaći autori i srpski takmičarski program. Beldocs će otvoriti film Želimira Žilnika „Restitucija, ili san i java stare garde“, u sredu, 21. maja u 20 h u Domu omladine Beograda.
Prisutnima su se na početku obratili direktorka festivala Mara Prohaska Marković i Igor Stanojević, selektor Beldocsa.

Foto: Anamarija Vitaz
Američka fotografkinja Deanna Dikeman na Sarajevo Photography Festivalu sa serijom Leaving and Waving

Fotografisanje ritualnih trenutaka rastanaka između umetnice i roditelja tokom 27 godina
Sarajevo Photography Festival, najznačajniji regionalni događaj posvećen umetničkoj fotografiji, održaće se od 9. do 15. juna na više lokacija u Sarajevu. Ove godine, festival okuplja fotografe, kustose, umetničke institucije i publiku iz regiona i sveta, a pod temom Weltschmerz otvara prostor za promišljanje savremenih društvenih i ekoloških izazova kroz umetničku prizmu.
Jedna od najiščekivanijih izložbi festivala jeste rad američke umetnice Deanne Dikeman, koja će 9. juna u 19 časova u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine predstaviti svoj emotivni fotografski projekat Leaving and Waving.
Ova izuzetna serija nastajala je tokom 27 godina i beleži ritualne trenutke rastanaka između umetnice i njenih roditelja — prizore u kojima joj mašu dok ona odlazi iz porodične kuće. Prva fotografija nastala je 1991. godine, bez ambicije da postane umetnički rad. „Samo sam snimala te fotografije kao način da se nosim s tugom zbog odlaska“, kaže Dikeman.
Vremenom, ovaj čin je prerastao u intimni ritual, a niz fotografija postao je svedočanstvo o prolaznosti, ljubavi, gubitku i tihoj lepoti svakodnevice. Serija, koja se završava 2017. godine nakon smrti njene majke, poslednjom fotografijom napuštenog prilaza kući, snažan je dokument kraja jednog životnog poglavlja.
„Vrednost Deanninog fotografskog ciklusa nije samo u pripovedanju priče na najjednostavniji mogući način, već i u izboru običnih ljudi kao nosilaca emocije. Ona uspeva da kroz svakodnevicu i lične gubitke ispriča univerzalnu priču i izdvoji se kao umetnica snažne empatije. U kontekstu ovogodišnje teme festivala – Weltschmerz, njen rad nas podseća da umetnost, iako ne može zaustaviti smrt, može da zaustavi trenutak,“ kaže Armin Ćosić, dizajner izložbe.
Deanna Dikeman, govoreći o prirodi svoje umetnosti, dodaje: „Ja sam fotografkinja. Ne mogu da zamislim da mi veštačka inteligencija može bilo šta dati. Moje fotografije su ljudske. U njima se vidi život, vreme, osećanja, znoj i suze. AI ne zna kako je to izgubiti majku. Ne zna kako je to stati ispred kuće i mahnuti nekome koga voliš dok se vozi niz ulicu. To su stvari koje su vredne. I one su u sredini – u sredini svakodnevice, tuge, radosti. Tu živi umetnost.“
U okviru takmičarskog programa festivala, finalisti izabrani iz preko 65 zemalja sveta predstaviće se u osam kategorija, a dobitnici će biti proglašeni na svečanoj ceremoniji u Narodnom pozorištu. Nakon dodele biće otvorena i izložba nagrađenih radova u Umjetničkoj galeriji BiH.
Članovi ovogodišnjeg međunarodnog žirija su ugledna imena svetske fotografije i vizuelne umetnosti Alessia Glaviano (PhotoVogue), Kiana Hayeri (nagrađivana dokumentarna fotografkinja), Marina Paulenka (Fotografiska Berlin) i Irfan Hošić (istoričar umetnosti i kustos).
Više informacija o programu festivala dostupno je na: https://sarajevophotofest.com
Foto: Deanna Dikeman.
Istorijski filmovi na 18. Beldocsu – od 21-27.maja 2025.
Prošlost na ekranu: Sećanja, snimci i istine na Beldocsu
Istorijski filmovi na 18. Beldocsu
Na predstojećem Beldocsu, koji počinje u sredu, 21. maja i traje sve do 27.maja, posebna pažnja posvećena je istorijskim filmovima koji otvaraju vrata prošlosti kroz objektiv moćnih arhivskih snimaka, zaboravljenih priča i novih, hrabrih pogleda na stare istine.

„Obračun u Helsinkiju“ – Brežnjev na telefonu
ONI NEKAD, MI SAD I NEKI TAMO – I JEDINSTVENI BELDOCS
Biografski filmovi na Beldocsu 2025
Predstojeći BELDOCS festival, koji će se održati od 21. do 27. maja 2025. godine, stavlja poseban fokus je na biografske filmove. Kroz različite programske celine, Beldocs donosi čak devet dokumentaraca koji na specifičan, autentičan način otkrivaju ogoljene životne priče – onih velikih koji više nisu među nama, svedoka prošlih epoha izgubljenih u savremenoj svakodnevici, ali i tihih heroja, everymana, čiji životi i borbe, iako daleki, u nama bude duboko prepoznavanje.
Ne propustite filmove o Vladi Divljanu (Iza osmeha), Dejvidu Linču (
Dejvid Linč: Ne gledaj u mene) , Zvonku Bogdanu (Ej, salaši) , Mariji Kalas (Monika Beluči sreće Mariju Kalas), Emeriku Blumu (BLUM – Gospodari svoje budućnosti), o poznatom karikaturisti i animatoru Borivoju Dovnikoviću Bordi (Škola hodanja 2), o Ljubivoju Tadiću (Crni Ljubivoje)…

Film o Vladi Divljanu – „Iza Osmaha“ r. Marko Đorđević
Više informacija o filmovima, kao i terminima i lokacijama projekcije pronađite na zvaničnom sajtu Beldocs festivala.
Beldocs 2025 – Zemlja u fokusu: Poljska
ŠTA SPAJA PITANJE PROLAZNOSTI MIRA, 1980. GODINU, STRAH OD ODRASTANJA, IMIGRANTA IZ INDIJE I KURDE?
– odgovor je BELDOCS 2025.
Zemlja u fokusu: Poljska
Beldocs festival, održaće se po 18. put od 21. do 27. maja 2025. godine u Beogradu.
Tokom godina, Beldocs je izrastao u jedno od ključnih mesta susreta filmskih profesionalaca u ovom delu Evrope, zahvaljujući kontinuiranoj saradnji sa vodećim svetskim i evropskim festivalima. Svake godine Beldocs beogradskoj publici predstavlja kinematografiju jedne zemlje kroz programsku celinu U fokusu. Odlukom selektora, zemlja u fokusu ove godine je Poljska, budući da se u prethodnom periodu upravo ova zemlja istakla po dokumentarnim filmovima.
Gosti 18. Beldocsa biće brojni poljski autori i producenti, koji će učestvovati na Beldocs Pitching Forumu i na Beldocs XR Akademiji.

kadar iz filma “Kralj Matijuš prvi“
Galeb Nikačević je gostujući kustos na 18. Beldocsu / Programska celina BITKA ZA STVARNOST / od 21-27.maja 2025.
Selekcija filmova Galeba Nikačevića kroz programsku celinu – BITKA ZA STVARNOST
Predstojeći, 18. Beldocs festival, koji će se održati od 21. do 27. maja 2025. godine u Beogradu, kroz selekciju filmova u okviru programske celine BITKA ZA STVARNOST gostujućeg kustosa Galeba Nikačevića, istražuje na koje načine oblikujemo značenje, tumačimo istinu i gradimo zajedničku stvarnost u eri konfuzije, fragmentacije i medijskog viška. A umesto gotovih odgovora, Beldocs publiku poziva na razmišljanje – o realnosti koju delimo, dovodimo u pitanje i neprestano iznova osmišljavamo
Filmovi koje je Galeb selektovao za ovu programsku celinu su: „Gospodin Niko protiv Putina“, „BLUM – „Gospodari svoje budućnosti“, „Svetla budućnosti“, „Hakovanje mržnje“ i „Efekat Bele kuće“.

Kadar iz filma BLUM – Olimpijada
Više informacija o filmovima, kao i terminima i lokacijama projekcije pronađite na zvaničnom sajtu Beldocs festivala.
Filmovi o suživotu životinja i ljudi na ovogodišnjem Beldocsu
Šta nam svet životinja otkriva o prirodi, ali i o nama samima kroz naš odnos prema njima
Na ovogodišnjem Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Beldocs, koji će biti održan od 21. Do 27. maja 2025. godine u Beogradu, u okviru različitih programskih celina biće prikazani filmovi koji istražuju značaj i uticaj životinja na pojedince i zajednice širom sveta.
Ovi filmovi postavljaju pitanje – ko smo mi životinjama, a šta one donose nama? Kroz raznovrsne perspektive, publika će imati priliku da razmisli o međusobnim odnosima, istražujući na koji način životinje oblikuju našu svakodnevnicu, kulturu, ekosisteme i duhovni svet, kao i kako mi, sa druge strane, utičemo na njihov opstanak i dobrobit.
Izdvajamo filmove: Mačke iz hrama Gokogu, Kolektivni monolog, Tihi mosmatrači, Park Vorena Elisa i Koki, ćao.

kadar iz filma „Koki ćao“
Program 18. Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs
Preko 80 dokumentaraca, 10 svetskih premijera i fokus na domaće autore
Beldocs će biti održan od 21. do 27. maja, na 10 lokacija u Beogradu. Ovogodišnje izdanje donosi raznovrstan filmski program i prateće sadržaje
i nova tematska usmerenja i svežu selekciju autora.
Filmski program sačinjen je od 84 ostvarenja, a među njima je 10 svetskih, 51 regionalna i 22 srpske premijere. Lokacije na kojima će se održavati program su: – Dom omladine Beograda, Jugoslovenska kinoteka, Kinoteka u Kosovskoj, Bioskop Takvud, Cineplexx Ušće, Art bioskop Kolarac, Centar za kulturu Vlada Divljan, Studentski kulturni centar, Palata nauke i Evropska kuća.
Festival će otvoriti film Restitucija, ili, san i java stare garde reditelja Želimira Žilnika.

Portreti čuvenih diva: “Monika Beluči sreće Mariju Kalas” i biografski dokumentarac o Beatris Dal na 18. Beldocsu
Predstojeći Beldocs festival, koji će se održati od 21. do 27. maja u Beogradu, donosi dve regionalne premijere koje intimnim putovanjima, pismima i ispovestima osvetljavaju živote Beatris Dal i Marije Kalas, kroz oči slavne glumice Monike Beluči.

Monika Beluči – kadar iz filma Monika Beluči sreće Mariju Kalas. Foto: Marcel Harmann
Trailer Beatris Dal: https://www.youtube.com/watch?v=tVcCtjqZVvU
trailer Maria Kalas: https://www.youtube.com/watch?v=_y_Ah5AG6G4
11. Dani slovenačkog filma u Jugoslovenskoj kinoteci

Jedanaesto izdanje manifestacije Dani slovenačkog filma biće održano od 7. do 11. maja u Državnom audiovizuelnom arhivu Srbije – Jugoslovenskoj kinoteci. U okviru filmskog programa biće prikazano preko 25 ostvarenja, dok će prateći program obuhvatiti okrugli sto, tribinu, promociju monografije i izložbu.
Revija će svečano biti otvorena 7. maja u 20:30 časova u „Sali Makavejev“, nakon čega sledi projekcija digitalno restauriranog filma „Prestupnici” reditelja Francija Slaka iz 1987. godine. Ovaj politički triler sa elementima groteske i kafkijanskog apsurda snimljen je na području Gorice (Italija) i Nove Gorice (Slovenija), koji udruženi ove godine nose titulu Evropske prestonice kulture pod sloganom GO! Borderless.
U okviru glavnog programa DSF-a publika će premijerno u Srbiji moći da pogleda dugometražni film „Porodična terapija“, nagrađivani celovečernji debi rediteljke Sonje Prosenc. Film je premijerno prikazan na prestižnom Tribeka festivalu u Njujorku, dok je na festivalu u Portorožu 2024. godine ovenčan sa čak devet nagrada Vesna. Pored ovog ostvarenja, u glavnom programu će biti prikazani i igrani filmovi „To je pljačka“ Gregora Andolšeka i „Pet minuta raja“ Igora Pretnara iz 1959. godine. U okviru dokumentarnog programa biće prikazana ostvarenja „Trenutak reke“ Anje Medved i Nadje Velušček, „Ajzenštajnov učenik: Reditelj Igor Pretnar u Moskvi“ u režiji Slavka Hrena, „Kino Volta“ Martina Turka, „Ars“ Amira Muratovića, „Telo“ Petre Seliškar, kao i film „U mojim snovima svake noći raste drvo“ Vida Hajnšeka.
Program DSF+ publici predstavlja dugometražni dokumentarac „Da li je bilo nečeg avangardnog?” Matevža Jermana i Jurija Medena, kratke animirane filmove „Mačak pred vratima“ Ane Čigon i „Budućnost… je upravo onakva kakvu ste je zamislili” Sare Bezovšek, kao i kratke i eksperimentalne dokumentarce „…hej“ Davorina Marca, „U tihoj dolini“ Vladimira Šojata, “Clouds Over” Ane Elizabet Tasel i “VEL_VET_VEL” Mihe Možine.
Zanimljivo je da ove godine DSF unosi u glavni tok i novu programsku nit koja je posvećena najmlađima. Reč je o programu DSF za decu/DSF za otroke, a na kojem će biti prikazana dva filma: kratak animirani „Tri ptičice“ Zarje Menart i ostvarenje „Ne dajemo igralište“ Klemena Dvornika iz 2024. godine. Pored toga, poseban fokus ove godine usmeren je na predstavljanje Kinoateljea kroz retrospektivnu programsku celinu „Orijent Istok/Okcident Zapad – Granica kroz film i istoriju“, a koja je deo projekta GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia. U izboru Kinoateljea, čiji predstavnici će biti i gosti DSF-a, publika će prvog dana, uoči svečanog otvaranja revije, biti u prilici da pogleda četiri dokumentarna filmska ostvarenja: „Naši američki dani“ Kjare Barbi i Andreje Manjanija, „Ždralovi lete na jug“ Dorice Makuc, „Abesinija“ Karpa Godine i „Kras“ Franka Điraldija. Završnog dana DSF-a, u okviru polučasovnog bloka, biće prikazani i filmovi polaznika radionice „Kinoaktiv“ Društva Slovenaca „Sava“ 2024/2025.
U pratećem programu, prvog dana DSF-a biće otvorena izložba plakata sa prethodnih izdanja revije, odabrani plakati iz filmskih ostvarenja Igora Pretnara, kao i plakati GO! 2025 Nova Gorica/Gorizia, a biće održana i promocija monografije „Od Kekeca do Hjustona: DSF 10“.Govorni programi obuhvatiće „Okrugli sto Kinoateljea“, razgovor dr Ivane Kronje o opusu Igora Pretnara, kao i tribinu na temu „Mediji i kultura povodom filma Ars Amira Muratovića“.
Organizatori Dana slovenačkog filma su Društvo Slovenaca „Sava“ u Beogradu, uz pokroviteljstvo Ambasade Republike Slovenije u Beogradu, Ministarstva kulture Republike Slovenije, Kancelarije za Slovence u inostranstvu i svetu, Ministarstva kulture Republike Srbije, Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine i partnersku podršku Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije – Jugoslovenske kinoteke, Filmskog centra Slovenije i Filmskog centra Srbije.
NU FOREVER, tribute festival posvećen nu metalu, stiže u Beograd i Niš!

Velike nu metal žurke održaće se u subotu, 19. 4. u beogradskom Dorćol Platzu, a zatim i u ponedeljak, 21. 4. u niškom klubu Istina Mašina. Tom prilikom nastupiće tribute bendovi koji izvode najveće hitove imena kao što su System of a Down, KoRn, Slipknot i Marilyn Manson. Ulaznice za oba koncerta dostupne su preko Hangtime sajta. Veče predvodi Chop Suey, bend koji je već postao domaći u ovim krajevima. Oni koji su ih slušali uživo ili partijali s njima na afteru znaju da ih čeka prava ludnica i haos u najboljem smislu te reči. Očekuje se spektakl kojim se slave kultne pesme koje su obeležile čitavu generaciju. Ulaznice: https://shorturl.at/7Pgzt
Chop Suey
Najveći evropski tribute bend System of a Down-a. Dolaze iz Velike Britanije, osnovani su pre 10 godina, a članovi benda su iskusni muzičari iz grupa poput Dragonforce, Anti-Nowhere League, bivšeg Breed 77, TigerTailz i drugih. Stekli su reputaciju širom Evrope zahvaljujući eksplozivnim i energičnim izvođenjima klasika i omiljenih pesama ovog armensko-američkog benda. Njihove precizne i intenzivne svirke vraćaju SOAD iz ranih 2000-ih, čineći njihove nastupe nezaobilaznim.
https://www.facebook.com/voaduk
Spouky Kids
Jedini britanski tribute bend Marilynu Mansonu. Izvode najveće hitove Antichrist Superstara uz potpuno autentičnu scensku produkciju. Rob Holliday, bivši gitarista Marilyn Mansona, izjavio je: „Spouky Kids su FANTASTIČNI! S neverovatnim frontmenom… ovo je najbliže pravoj stvari što postoji.“
https://www.facebook.com/SpoukyKidsUK/
Korn Again
Britanski tribute bend Korn-u, zvanično podržan od strane originalnih članova benda. Osnovani 2010. godine, stekli su reputaciju vodećeg svetskog tribute benda za Korn zahvaljujući savršenoj reprodukciji sirovog i agresivnog zvuka benda kroz energične live nastupe. https://www.facebook.com/KornAgainUK
Slip-NOT
Potpuno novi britanski all-star tribute bend Slipknot-u, čiji članovi dolaze iz grupe CHOP SUEY. Izvode brutalan set najagresivnijih i najpoznatijih pesama Slipknot-a iz ranih 2000-ih. Ova debitantska turneja obećava početak nečeg posebnog. Iskoristite priliku da budete deo ovog spektakla pre nego što postanu velika stvar!
https://www.instagram.com/slip_notuktribute/
Rediteljka Džesika Hausner otvorila Austrijski filmski festival 2025

Austrijski filmski festival 2025 svečano je otvoren u petak 11. aprila u Cineplexxu Ušće u Beogradu. Prisutnima su se obratili Štefani Miler, zamenica ambasadora Austrije, Snežana van Hauvelingen, filmska producentkinja i selektorka ovogodišnjeg izdanja festivala, i poznata austrijska rediteljka Džesika Hausner, specijalna gošća festivala.
Štefani Miler je na otvaranju izjavila: „Austrijski filmski festival je proteklih godina postao jedan od vrhunaca našeg kulturnog programa i čini nas veoma ponosnim. Naš cilj nije samo da predstavimo nove austrijske filmove u Srbiji i učinimo ih poznatijim, već i da podstaknemo saradnju između austrijskih i srpskih filmskih stvaralaca“. Štefani Miler je dodala da se festival pod ovogodišnjim sloganom „Ogledala realnosti“ bavi večnim temama poput identiteta i doživljaja sebe, te da je poseban naglasak u selekciji stavljen i na feminističku perspektivu.
Snežana van Hauvelingen se prisutnima obratila rečima: “Ovogodišnja selekcija donosi filmove koji na različite načine govore o potrazi za identitetom i borbi za ravnopravnost – temama koje su univerzalne i danas možda važnije nego ikad. Veliko hvala našim gostima, Džesiki Hausner i Johanesu Šubertu, što su s nama i što svojim prisustvom čine ovaj festival posebnim”.
Džesika Hausner je u svom obraćanju istakla: “Festivalski program je veoma atraktivan. Većinu filmova mojih austrijskih kolega sam ranije pogledala. Mislim da se radi o zaista originalnim filmovima, koji su takođe i zabavni. Mislim da ćete uživati”.
Nakon svečanog otvaranja, program festivala je otvorila srpska premijera filma “Paun – da li sam stvaran?” Bernarda Vengera (Bernhard Wenger) koji jezikom komedije tematizuje gorku poleđinu savršenstva – samootuđenje koje dovodi i do zapitanosti o sopstvenom postojanju.
Austrijski filmski festival održava se simultano od 11. do 13. aprila u Beogradu (Cineplexx Ušće), Nišu (Cineplexx Stop Shop) i Novom Sadu (Cineplexx Promenada) pod sloganom „Ogledala realnosti“. Pored filma otvaranja, na programu su i ostvarenja “Selo nadomak raja” scenariste i reditelja Moa Haravea (11.4. u 21h), “Mother’s Baby” Johane Moder (12.4. u 19h), “Spavati sa tigrom” Anje Salomonovic (12.4. u 21h), “Mesec” rediteljke Kurdvin Ajub (13.4. u 19h) i “Đavolje vrelo” rediteljskog tandema Veronike Franc i Severina Fiale (13.4. u 21h).
Specijalna gošća festivala Džesika Hausner prvog dana festivala održala je masterklas, a u Cineplexxu Ušće u Beogradu biće prikazana i dva njena filma: „Club Zero“, 12. aprila u 17:00, i „Lourdes“, koji je na programu 13. aprila u 17 sati.
U Radisson Collection Hotelu – Old Mill Belgrade, 12. aprila od 10:00-14:30 biće održan Industry Day koji će se sastojati od dva segmenta. Najpre će se održati razgovor sa fokusom na ženama u filmskoj industriji sa Džesikom Hausner kao jednom od učesnica. Nakon toga sledi razgovor o potencijalima saradnje na polju produkcije filmova između Austrije i Srbije koji će moderirati selektorka festivala Snežana van Hauvelingen uz učešće jednog od najznačajnijih producenata mlađe generacije u Austriji Johanesa Šuberta (Johannes Schubert) .
I ove godine Austrijskom kulturnom forumu partneri na festivalu su Cineplexx Srbija, Filmski centar Srbije/EU MEDIA Desk i Niški kulturni centar uz ogromnu podršku kompanija Lesnina S i Erste Bank.
Foto: Aleksandar Anđić.
Sutra počinje Austrijski filmski festival 2025 u Beogradu, Nišu i Novom Sadu

Austrijski filmski festival biće održan od 11. do 13. aprila u Beogradu (Cineplexx Ušće), Nišu (Cineplexx Stop Shop) i Novom Sadu (Cineplexx Promenada) pod sloganom „Ogledala realnosti“. Festival počinje simultano u sva tri grada, sa projekcijama u 19:00 i 21:00.
Specijalna gošća festivala biće poznata austrijska rediteljka, Džesika Hausner (Jessica Hausner), koja će otvoriti festival u Beogradu i održati masterklas 11.4. od 16:00-17:00 uz ograničen broj mesta u publici. Publika će imati prilike da se podseti i nekih od najznačajnih ostvarenja Džesike Hausner koja je jedno od najvećih internacionalnih imena iz Austrije.
Štefani Miler, zamenica ambasadora Austrije i v.d. direktorke Austrijskog kulturnog foruma, povodom predstojećeg izdanja festivala je izjavila: „Tokom poslednjih godina, Austrijski filmski festival postao je jedan od najvažnijih događaja našeg kulturnog programa. Naš cilj nije samo da donesemo nove austrijske filmove u Srbiju i učinimo ih poznatijima, već i da podstaknemo saradnju između austrijskih i srpskih filmskih stvaralaca i inspirišemo trajna partnerstva. U okviru industry programa želimo da se osvrnemo na izazove u filmskoj industriji koji pogađaju obe zemlje i da podstaknemo razvoj novih ideja”.
Štefani Miler je dodala: “Pod ovogodišnjom temom “Ogledala realnosti”, festival istražuje pitanja identiteta i percepcije sebe, istovremeno integrišući feminističku perspektivu. Sa zadovoljstvom predstavljamo šest novih austrijskih filmova, od kojih će mnogi po prvi put biti prikazani u Srbiji, a koji na svoj način uspevaju da izazovu konvencije i osvetle lične i kolektivne borbe. Posebno smo ponosni što je Snežana van Hauvelingen naša selektorka filmova i što je Džesika Hausner naša počasna gošća. Nadamo se da ćete uživati u festivalu i pozivamo publiku da otkrije bogatu raznolikost austrijske kinematografije”.
Snežana van Hauvelingen (Snežana van Houwelingen), filmska producentkinja i selektorka ovogodišnjeg izdanja festivala, odabrala je šest savremenih filmova, od kojih su pet srpske premijere. U Evropskoj kući biće održan i industry program, sa fokusom na ženama u filmskoj industriji i kinematografskoj saradnji Austrije i Srbije.
„Kao selektorka ovogodišnjeg Austrijskog filmskog festivala, želela sam da predstavim savremeni austrijski film kroz raznolike autorske glasove koji se ne boje da otvore važne i izazovne teme – od identitetskih i unutrašnjih kriza, preko društvenih pritisaka, do borbe žena za sopstveni glas. Posebno mi je drago što festival donosi i pet ostvarenja u srpskoj premijeri, kao i susret sa Jessicom Hausner, autorkom čiji opus već decenijama pomera granice evropskog filma. Verujem da će festival, uz svoj industry program, postati mesto susreta i novih saradnji između austrijske i srpske filmske scene”, istakla je Snežana van Hauvelingen.
Festival u petak 11.4. u 19:00 otvara srpska premijera filma “Paun – da li sam stvaran?” Bernarda Vengera (Bernhard Wenger) koji jezikom komedije tematizuje gorku poleđinu savršenstva – samootuđenje koje dovodi i do zapitanosti o sopstvenom postojanju. Na otvaranju će se obratiti počasna gošća, rediteljka Džesika Hausner.
U turbulentnom okruženju vetrovitog sela u Somaliji, scenarista i reditelj Mo Harave (Mo Harawe) u svom prvom dugometražnom filmu “Selo nadomak Raja” (Village Next to Paradise) ispisuje porodičnu priču o stalno novim počecima i neophodnosti definisanja novih realnosti. Srpska premijera ovog filma je na programu 11.4. u 21:00.
U subotu, 12.4. u 19:00 rediteljka Johana Moder (Johanna Moder) u još jednoj srpskoj premijeri – trileru “Mother’s Baby” prikazuje postporođajnu depresiju kroz borbu glavne junakinje da razluči horore stvarnosti sa onima u svom umu.
Anja Salomonovic (Anja Salomonowitz) u hibridnom spoju igrane i dokumentarne forme u filmskom ostvarenju “Spavati sa tigrom” (Mit einem Tiger schlafen) donosi još jednu premijeru za publiku u Srbiji u subotu, 12.4. u 21:00 na nesvakidašnji način slikajući portret umetnice Marije Lasnig (Maria Lassnig) koja je postala ime u posleratnoj Austriji kada se ženama još uvek savetovalo do se udaju ne bi li “izbegle najgore”.
Nakon Srebrnog medveda na Berlinalu sa svojim igranim prvencem, rediteljka Kurdwin Ayub sa psihološkim trilerom “Mesec” (Mond) odnela je nekoliko nagrada na festivalu u Lokarnu pričajući o kraju karijere MMA sportistkinje iz Austrije koja novi početak traži trenirajući tri devojke iz bogate i zatvorene porodice u Jordanu. Srpska premijera ovog filma je na programu 13.4. u 19:00.
Majstori horora Veronika Franc (Veronica Franz) i Severin Fiala u svom najnovijem ostvarenju “Đavolje vrelo” (Des Teufels Bad) prikazuju svakodnevicu žene u ruralnoj Austriji 18. veka, kada je depresija smatrana delom demona, a “samoubistvo putem posrednika” često bilo jedini izlaz iz nepodnošljive realnosti. Ovaj zastrašujući vremeplov na programu je u nedelju, 13.4. u 21:00.
U čast specijalne gošće festivala, rediteljke Džesike Hausner, u Cineplexx-u Ušće u Beogradu biće prikazana i dva njena filma: „Nula kalorija“, 12. aprila u 17:00, i „Lourdes“, koji je na programu 13. aprila u 17 sati.
U Evropskoj kući u Beogradu 12. aprila od 10:00-14:30 biće održan Industry Day koji će se sastojati od dva segmenta. Najpre će se održati razgovor sa fokusom na ženama u filmskoj industriji sa Džesikom Hausner kao jednom od učesnica. Nakon toga sledi razgovor o potencijalima saradnje na polju produkcije filmova između Austrije i Srbije koji će moderirati selektorka festivala Snežana van Hauvelingen uz učešće jednog od najznačajnijih producenata mlađe generacije u Austriji Johanesa Šuberta (Johannes Schubert) i predstavnika filmskog centra Srbije (MEDIA Desk).
I ove godine Austrijskom kulturnom forumu partneri na festivalu su Cineplexx Srbija, Evropska kuća, Filmski centar Srbije/EU MEDIA Desk i Niški kulturni centar uz ogromnu podršku kompanije Lesnina.
„Sunce nikad više“ Davida Jovanovića na festivalima u Kipru i Francuskoj

Nakon premijernih prikazivanja na međunarodnim i domaćim festivalima, film „Sunce nikad više“ reditelja Davida Jovanovića nastavlja svoj festivalski put. Ovaj ostvarenje biće prikazano u Glocal Images International Competition selekciji prestižnog Cyprus Film Days International Festival-a 2025, sa projekcijama 7. aprila u Limasolu i 8. aprila u Nikoziji. Takođe, film je uvršten u takmičarsku selekciju Prix SAUVAGE na festivalu L’Europe autour de l’Europe u Parizu, gde će biti prikazan 26. aprila.
Radnja filma prati Vida, oca suočenog sa rudnikom koji preti da mu proguta dom. Vid pronalazi optimizam u maštovitoj i bajkovitoj perspektivi svog sina, Duleta.
Uloge u filmu tumače: Dušan Jović, Rastko Racić, Nataša Marković, Radovan Miljanić, Joakim Tasić i Svetozar Cvetković u ulozi Boga.
Svetska premijera film održana je krajem prošle godine na Međunarodnom filmskom festivalu u Talinu, dok je srpska premijera upriličena na 30. Festivalu autorskog filma. Na jubilarnom FAF-u direktor fotografije Mladen Teofilović i kolorista filma Nikola Marinković su osvojili nagradu Veruj u sebe u okviru takmičarske selekcije Hrabri Balkan.
„Sunce nikad više“ je diplomski rad Davida Jovanovića, realizovan u koprodukciji Fakulteta dramskih umetnosti i produkcijske kuće Pointless Films koja stoji iza najnagrađivanijeg srpskog filma iz 2023. godine „Ovuda će proći put“.
Producenti filma „Sunce nikad više“ pozivaju sve Domove kulture u Srbiji da, ukoliko su zainteresovani za prikazivanje, kontaktiraju reditelja Davida Jovanovića putem mejla na david@pointlessfilms.rs. Filmska ekipa će se rado odazvati pozivu.
Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=OX1Di1eZbZw
Foto: Pointlessfilms
Austrijski filmski festival 2025 od 11. do 13. aprila u Beogradu, Nišu i Novom Sadu

Selo nadomak Raja, foto kadar iz filma
Austrijski filmski festival biće održan od 11. do 13. aprila u Beogradu (Cineplexx Ušće), Nišu (Cineplexx Stop Shop) i Novom Sadu (Cineplexx Promenada) pod sloganom „Ogledala realnosti“. Festival počinje simultano u sva tri grada, sa projekcijama u 19:00 i 21:00.
Specijalna gošća festivala biće poznata austrijska rediteljka, Džesika Hausner (Jessica Hausner), koja će otvoriti festival u Beogradu i održati masterklas 11.4. od 16:00-17:00 uz ograničen broj mesta u publici. Publika će imati prilike da se podseti i nekih od najznačajnih ostvarenja Džesike Hausner koja je jedno od najvećih internacionalnih imena iz Austrije.
Štefani Miler, zamenica ambasadora Austrije, povodom predstojećeg izdanja festivala je izjavila: „Tokom poslednjih godina, Austrijski filmski festival postao je jedan od najvažnijih događaja našeg kulturnog programa. Naš cilj nije samo da donesemo nove austrijske filmove u Srbiju i učinimo ih poznatijima, već i da podstaknemo saradnju između austrijskih i srpskih filmskih stvaralaca i inspirišemo trajna partnerstva. U okviru industry programa želimo da se osvrnemo na izazove u filmskoj industriji koji pogađaju obe zemlje i da podstaknemo razvoj novih ideja”.
Štefani Miler je dodala: “Pod ovogodišnjom temom “Ogledala realnosti”, festival istražuje pitanja identiteta i percepcije sebe, istovremeno integrišući feminističku perspektivu. Sa zadovoljstvom predstavljamo šest novih austrijskih filmova, od kojih će mnogi po prvi put biti prikazani u Srbiji, a koji na svoj način uspevaju da izazovu konvencije i osvetle lične i kolektivne borbe. Posebno smo ponosni što je Snežana van Hauvelingen naša selektorka filmova i što je Džesika Hausner naša počasna gošća. Nadamo se da ćete uživati u festivalu i pozivamo publiku da otkrije bogatu raznolikost austrijske kinematografije”.
Snežana van Hauvelingen (Snežana van Houwelingen), filmska producentkinja i selektorka ovogodišnjeg izdanja festivala, odabrala je šest savremenih filmova, od kojih su pet srpske premijere. U Evropskoj kući biće održan i industry program, sa fokusom na ženama u filmskoj industriji i kinematografskoj saradnji Austrije i Srbije.
„Kao selektorka ovogodišnjeg Austrijskog filmskog festivala, želela sam da predstavim savremeni austrijski film kroz raznolike autorske glasove koji se ne boje da otvore važne i izazovne teme – od identitetskih i unutrašnjih kriza, preko društvenih pritisaka, do borbe žena za sopstveni glas. Posebno mi je drago što festival donosi i pet ostvarenja u srpskoj premijeri, kao i susret sa Jessicom Hausner, autorkom čiji opus već decenijama pomera granice evropskog filma. Verujem da će festival, uz svoj industry program, postati mesto susreta i novih saradnji između austrijske i srpske filmske scene”, istakla je Snežana van Hauvelingen.
Festival u petak 11.4. u 19:00 otvara srpska premijera filma “Paun – da li sam stvaran?” Bernarda Vengera (Bernhard Wenger) koji jezikom komedije tematizuje gorku poleđinu savršenstva – samootuđenje koje dovodi i do zapitanosti o sopstvenom postojanju. Na otvaranju će se obratiti počasna gošća, rediteljka Džesika Hausner.
U turbulentnom okruženju vetrovitog sela u Somaliji, scenarista i reditelj Mo Harave (Mo Harawe) u svom prvom dugometražnom filmu “Selo nadomak Raja” (Village Next to Paradise) ispisuje porodičnu priču o stalno novim počecima i neophodnosti definisanja novih realnosti. Srpska premijera ovog filma je na programu 11.4. u 21:00.
U subotu, 12.4. u 19:00 rediteljka Johana Moder (Johanna Moder) u još jednoj srpskoj premijeri – trileru “Mother’s Baby” prikazuje postporođajnu depresiju kroz borbu glavne junakinje da razluči horore stvarnosti sa onima u svom umu.
Anja Salomonovic (Anja Salomonowitz) u hibridnom spoju igrane i dokumentarne forme u filmskom ostvarenju “Spavati sa tigrom” (Mit einem Tiger schlafen) donosi još jednu premijeru za publiku u Srbiji u subotu, 12.4. u 21:00 na nesvakidašnji način slikajući portret umetnice Marije Lasnig (Maria Lassnig) koja je postala ime u posleratnoj Austriji kada se ženama još uvek savetovalo do se udaju ne bi li “izbegle najgore”.
Nakon Srebrnog medveda na Berlinalu sa svojim igranim prvencem, rediteljka Kurdwin Ayub sa psihološkim trilerom “Mesec” (Mond) odnela je nekoliko nagrada na festivalu u Lokarnu pričajući o kraju karijere MMA sportistkinje iz Austrije koja novi početak traži trenirajući tri devojke iz bogate i zatvorene porodice u Jordanu. Srpska premijera ovog filma je na programu 13.4. u 19:00.
Majstori horora Veronika Franc (Veronica Franz) i Severin Fiala u svom najnovijem ostvarenju “Đavolje vrelo” (Des Teufels Bad) prikazuju svakodnevicu žene u ruralnoj Austriji 18. veka, kada je depresija smatrana delom demona, a “samoubistvo putem posrednika” često bilo jedini izlaz iz nepodnošljive realnosti. Ovaj zastrašujući vremeplov na programu je u nedelju, 13.4. u 21:00.
U čast specijalne gošće festivala, rediteljke Džesike Hausner, u Cineplexx-u Ušće u Beogradu biće prikazana i dva njena filma: „Nula kalorija“, 12. aprila u 17:00, i „Lourdes“, koji je na programu 13. aprila u 17 sati.
U Evropskoj kući u Beogradu 12. aprila od 10:00-14:30 biće održan Industry Day koji će se sastojati od dva segmenta. Najpre će se održati razgovor sa fokusom na ženama u filmskoj industriji sa Džesikom Hausner kao jednom od učesnica. Nakon toga sledi razgovor o potencijalima saradnje na polju produkcije filmova između Austrije i Srbije koji će moderirati selektorka festivala Snežana van Hauvelingen uz učešće jednog od najznačajnijih producenata mlađe generacije u Austriji Johanesa Šuberta (Johannes Schubert) i predstavnika filmskog centra Srbije (MEDIA Desk).
I ove godine Austrijskom kulturnom forumu partneri na festivalu su Cineplexx Srbija, Evropska kuća, Filmski centar Srbije/EU MEDIA Desk i Niški kulturni centar uz ogromnu podršku kompanije Lesnina.
Srpska koprodukcija – film „Obraz“ u selekciji Nagrade za najbolji balkanski film na Sofia International Film Festival-u

Srpska manjinska koprodukcija igranog filma Obraz (The Tower of Strength) uglednog crnogorskog reditelja Nikole Vukčevića, uvrštena je u takmičarsku selekciju Best Balkan Film Award u kojoj će se takmičiti dvanaest najuspešnijih balkanskih filmova po mišljenju selektora 29. Sofia International Film Festivala u Bugarskoj.
Sofia IFF je jedan od ključnih filmskih festivala u Centralnoj i Istočnoj Evropi, akreditovan od strane FIAPF-a i rangiran među 50 najznačajnijih svetskih filmskih događaja prema magazinu Variety. Glavni program festivala održaće se od 13. do 23. marta 2025, dok će dodatne projekcije trajati do kraja meseca. Organizatori festivala uputili su poziv Vukčeviću da lično predstavi film publici, a njemu će se pridružiti deo regionalne autorske i produkcijske ekipe, uključujući srpske producente Ivicu Vidanovića, Nevenu Savić i direktora fotografije Đorđa Stojiljkovića.
Ivica Vidanović i Nevena Savić, koproducenti iz beogradskog Cinnamona ističu da se među značajnim gostima festivala nalaze poznati reditelji Mohammad Rasoulof, Roman Bondarčuk, te Rajko Grlić koji će predstaviti svoj recentni film i dobiti Nagradu za životno delo: “Imajući to u vidu, projekcija filma Obraz je izuzetno važna za našu koprodukciju, jer predstavlja priliku da se OBRAZ dodatno afirmiše na referentnoj međunarodnoj sceni uz prisustvo eminentnih imena. U ovaj film smo ušli sa namerom da njime ispričamo priču o pojedincu koji se usudio da se suprotstavi moćnijem, vođen moralnim uverenjem i nadom za promene, ma koliko mu to bilo teško i izazovno. Danas, dok ratovi razaraju društva i nevini stradaju do istrebljenja u ime pobede nad „neprijateljem“, prisjećamo se tragedije naše nekadađnje zemlje Jugoslavije i dubokih ožiljaka koje je ta tragedija ostavila na nas. Zato smo ponosni što smo kroz ovaj film okupili ljude različitih vera, nacija i političkih pogleda – ujedinjene oko snažne poruke humanosti, te uprkos sukobima koji su obeležili naš region, ovaj film pokazuje da univerzalne ljudske vrednosti mogu nadjačati čak i najdublje podele, sa osjećanjem da u vremenima rata, ljudskost je važnija nego ikada! I čini nas ispunjenima da i u dalekom svetu te ubrzo u regionu, naša priča nailazi na jak emocionalan odgovor”.
Prema rečima producenta Milorada Radenovića (Galileo production Montenegro), uvrštavanje u selekciju Best Balkan Film Award na Sofia International Film Festivalu predstavlja još jedno značajno priznanje u međunarodnoj promociji filma Obraz, nakon njegovog uspešnog festivalskog starta, i ovom selekcijom se promišljeno približavamo Balkanu i našoj balkanskoj premijeri”.
Film Obraz je premijerno prikazan krajem novembra na Filmskom festivalu u Cottbusu, a zatim je imao svoju međunarodnu premijeru na Cairo International Film Festivalu, najstarijem i najvećem festivalu u arapskom svetu i Africi (festival s A liste FIAPF-a). Film je u Kairu dočekan toplim prijemom publike i pozitivnim kritikama.Nakon toga, Obraz je prikazan na još jednom festivalu sa FIAPF A liste, International Film Festival of India (IFFI) u Goi, jednom od najznačajnijih azijskih festivala. U januaru je bio deo programa 23. Dhaka International Film Festivala (selekcija Cinema of the World), a potom je još jednom prikazan u Indiji, u selekciji 17. Jaipur International Film Festivala. Upravo na ovom festivalu, u konkurenciji 80 dugometražnih filmova svih selekcija – srpski direktor fotografije Đorđe Stojiljković za OBRAZ je osvojio nagradu za najbolju kameru (Best Cinematography Award), dodatno potvrđujući vizuelnu i estetsku vrednost filma. Takođe, Đorđe Stojiljković bio je i član žirija glavne selekcije 23. Pune International Film Festivalu (PIFF), koji se održao krajem februara, zahvaljujući izuzetnom rad na filmu Obraz i indijskom filmskom blokbasteru Kalki, koji je dodatno učvrstio njegovu poziciju kao jednog od najperspektivnijih direktora fotografije balkanske regije.
Ekipa filma Obraz okuplja međunarodne i regionalne talente. Glavnu ulogu tumači Edon Rizvanolli (Holandija), a uloge imaju i Nikola Ristanovski (Severna Makedonija), Igor Benčina (Srbija), Alban Ukaj (Bosna i Hercegovina), Selman Jusufi i Xhejlane Terbunja (*Kosovo), te crnogorski glumci Aleksandar Radulović, Branimir Popović, Ana Vučković i doajen crnogorske glume Zef Bato Dedivanović (Joksim iz Djekne reditelja Živka Nikolića) u svojoj poslednjoj filmskoj ulozi. Zahtevne uloge dece tumače: Elez Adžović, Vuk Bulajić, Merisa Adžović i Hana Pavlović.
Film je inspirisan istinitim događajem koji je po tim motivima napisao crnogorski akademik Zuvdija Hodžić, po scenariju Ane Vujadinović (Crna Gora) i Meline Pote, a reditelj Vukčević je saradnik na scenariju. Film je vizuelno oblikovao direktor fotografije Đorđe Stojiljković (Srbija), scenograf je pokojni Stanislav Nikičević (Crna Gora), kostimografkinja Lidija Jovanović (Srbija), dok su za muziku bili zaduženi kompozitor Dušan Maksimovski (Hrvatska/Crna Gora), te Maša i Milica Vujadinović koje su komponovale i odpevale glavnu temu filma. Montažerka filma je Olga Toni (Slovenija), dok su vizuelne efekte kreirali Đuro Mihaljević (Crna Gora) i Đorđe Stojiljković (Srbija). Dizajner i mikser zvuka je Igor Vujović (Crna Gora) sa hrvatskim kolegom Dariom Domitrovićem. U izvršnoj produkciji su Milorad Radenović i Jelena Filipović. Koproducenti su Nevena Savić i Ivica Vidanović iz beogradske produkcijske kuće Cinnamon Films – koji su uz ovaj film od njegovih samim početaka, te Dario Domitrović iz zagrebačke produkcije Embrio; pridruženi producenti su Christoph Thoke (Mogador Film Njemačka) i Boris Raonić u ime RTVCG i njihovog javnog konkursa koprodukcije.
Obraz je nastao uz sufinansijsku podršku putem javnih konkursa Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije, Hrvatskog audiovizuelnog centra, Ministarstva kulture Crne Gore, RTVCG i podrške CEKUM-a.
Nikola Vukčević je dipl. filmski i pozorišni reditelj, redovni profesor na predmetu FTV režija i rukovodilac studijskog programa Film i mediji na FDU Cetinje UCG, nekadašnji novosadski i beogradski student, jedan od osnivača Udruženja producenata i reditelja CG, te doktor nauka iz oblasti filmologije. Sedam sezona je bio umetnički direktor Gradskog pozorišta Podgorica. Prethodni filmovi Nikole Vukčevića su: Pogled sa Ajfelovog tornja (2005) – koji je na visokom trećem mjestu gledanosti srpskih manjinskih koprodukcija u prve dvije decenije 21. vijeka (po statistici Filmskog centra Srbije) i Dječaci iz Ulice Marxa i Engelsa (2014) – prvi crnogorski film u zvaničnoj hrvatskoj bioskopskoj distribuciji i crnogorski kandidat za Oskara 2014.
Sarajevo Film Festival – Sarajevo Film Festival pobedničke kratke i dokumentarne filmove kvalificira za Oscare®

Sarajevo Film Festival dobio je još jedno priznanje američke Akademije filmskih nauka i umetnosti: Američka Akademija prepoznala je Sarajevo Film Festival kao izniman svetski festival te mu dodelila status „kvalifikacijskog filmskog festivala“. To znači da će pobednički filmovi u odabranim kategorijama biti u mogućnosti kvalifikovati se za nominaciju za Akademijinu nagradu Oscar®.
Nakon što je 2019. uvršten na listu prestižnih svetskih festivala čiji se dobitnici u kategoriji kratkometražnog filma automatski kvalificiraju za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar®, od sada tu privilegiju imaju i dobitnici Srca Sarajeva za najbolji dugometražni dokumentarni film.
Američka Akademija filmskih nauka i umetnosti uvela je kategoriju „kvalifikacijski filmski festivali“ kako bi istaknula filmove koji su nagrađeni na relevantnim svetskim festivalima. Prema odluci američke Akademije filmskih nauka i umetnosti, dobitnici Srca Sarajeva za najbolji dokumentarni film, Srca Sarajeva za najbolji kratki film te dobitnik Kandidature za nagradu Evropske filmske akademije u kategoriji Najbolji kratki film automatski se kvalificiraju za nominaciju za Oscara®.
Time se priznaje izvrsnost koju ostvaruju dobitnici nagrada na Sarajevo Film Festivalu te se, ako ispunjavaju ostala pravila Akademije, kvalificiraju za razmatranje za nominaciju za nagrade Oscar®.
Prijave za programe 31. Sarajevo Film Festivala otvorene su do 25.5.2025. Pravila za prijavljivanje i formular za prijavu su na web stranici Sarajevo Film Festivala, www.sff.ba.
31. Sarajevo Film Festival biće održan od 15. do 22. avgusta 2025.
Sarajevo Film Festival – Prijava filmova / dramskih serija za programe 31. Sarajevo Film Festivala

Otvorene su online prijave za filmove i dramske serije za programe 31. Sarajevo Film Festivala, koji će se održati od 15. do 22. avgusta 2025. godine.
Filmski autori i producenti mogu prijaviti svoja ostvarenja za sledeće programe:
– Takmičarski program – igrani film
– Takmičarski program – dokumentarni film
– Takmičarski program – kratki film
– Takmičarski program – studentski film
– U fokusu
– Pretpremijere serije – program specijalizovan za regionalne dramske serije
– Open Air
– Kinoscope
– Summer Screen
– Evropski kratki
– Dečiji program
– TeenArena
– Suočavanje s prošlošću
– BH Film program
Osim ukoliko drugačije ne bude navedeno, svi neophodni materijali za prijavu filmova za programe: Takmičarski program – igrani film, Takmičarski program – dokumentarni film, Takmičarski program – kratki film, Takmičarski program – studentski film, U fokusu, Pretpremijere serije, Open Air, Kinoscope, Summer Screen, Evropski kratki, Dečiji program, TeenArena, Suočavanje s prošlošću i BH Film moraju biti dostavljeni do 25. maja 2025.
Naknade za prijavu, osim ako nije drugačije naznačeno na stranici za prijavu filma/dramske serije, su sledeće:
– Takmičarski program – igrani film – BESPLATNO za prijavu!
– Takmičarski program – dokumentarni film – BESPLATNO za prijavu!
– Takmičarski program – kratki film – BESPLATNO za prijavu!
– Takmičarski program – studentski film – BESPLATNO za prijavu!
– BH Film – BESPLATNO za prijavu!
Ostali programi otvoreni za prijavljivanje:
– Dugometražni i srednjometražni film (60 minuta trajanja ili više, odnosno 31 do 59 minuta trajanja) – 80 KM ili 40 EUR
– Kratki film (do 30 minuta, uključujući odjavnu špicu) – 40 KM ili 20 EUR
Pravilnik, uslove i online formulare za prijavu možete pronaći na ovom linku: https://www.sff.ba/stranica/pravila-za-prijavljivanje-filmova
31. Sarajevo Film Festival bit će održan od 15. do 22. avgusta 2025. godine.
Sarajevo Film Festival – Veće Evrope i Sarajevo Film Festival predstavljaju Specijalnu nagradu Perspektive mladih (Youth Perspectives)

Sarajevo Film Festival i Veće Evrope predstavljaju Specijalnu nagradu Perspektive mladih, koja će prvi put biti dodeljena na 31. Sarajevo Film Festivalu. Ova nova, specijalna festivalska nagrada, u fokus će staviti perspektive i pristupe mladih u suočavanju s aktuelnim izazovima, te očekivanja budućih generacija.
Nagrada će biti dodeljena filmu koji se bavi ulogom mladih u oblikovanju društava i demokratija, kao i njihovim iskustvima i težnjama, te pitanjima koja se njih najviše tiču.
Vrednost nagrade je 7500 evra i dodeljivaće se naredne tri godine.
Mladi ljudi oblikuju evropska društva 21. veka u okruženju koje karakteriše eksponencijalno širenje digitalne sfere, značajne demografske promene i rapidna degradacija okoliša. Kako i sami prolaze kroz promene, kao pojedinci i kao društvena grupa, problemi i krize nesrazmerno pogađaju mlade.
Milioni mladih ljudi širom Evrope i susednih regija trpe posledice rata, sukoba i ekoloških katastrofa. Ipak, mladi često imaju ključnu ulogu u iznalaženju rešenja za ostvarivanje jednakosti i inkluzije, prevazilaženje sukoba, antagonizama i društvene polarizacije, za osnaživanje svih osoba, bez obzira na poreklo, u ostvarenju njihovih ljudskih prava.
„Dok radimo na širenju prostora za perspektive mladih u našoj organizaciji i državama članicama, branimo slobodu umetničkog izražavanja i važnost audiovizuelne umetnosti istovremeno kao reference i kao platforme za mlade ljude. Filmovi oblikuju demokratske vrednosti u kulturološki raznolikim društvima. Transformativni potencijal kinematografije često se odražava u nuđenju svežih i novih perspektiva. Ovom nagradom želimo podstaknuti više angažmana po pitanju kako je to biti mlada osoba danas, te kako će ovaj vek oblikovati osobe koje su u njemu i rođene“, izjavio je Tobias Flessenkemper, šef Odeljenja za mlade Veća Evrope u Strazburu.
„Kroz niz inicijativa, programa i aktivnosti, Sarajevo Film Festival pruža podršku mladima u njihovom kreativnom stvaralaštvu. Specijalnom nagradom Perspektive mladih, koju od ove godine dodeljuju Sarajevo Film Festival i Veće Evrope, stavljamo u fokus filmove koji reflektuju stvarnost i razmišljanja mladih danas – izazove pred njima, njihove strahove i nade, približavamo ih publici i ukazujemo na ključnu ulogu koju mladi imaju u oblikovanju budućnosti“, izjavio je Jovan Marjanović, direktor Sarajevo Film Festivala.
Bojana Urumova, šefica kancelarije Veća Evrope u Sarajevu izjavila je: „Sarajevo Film Festival, jedan od najvećih kulturnih događaja na Balkanu, prošle je godine obeležio svoj 30. rođendan. U 2025. godini obeležavamo trideset godina mira u Bosni i Hercegovini. Specijalnom nagradom Perspektive mladih, Veće Evrope još jednom obnavlja svoje snažno partnerstvo s omiljenim festivalom. Pomažući mladim filmašima da svoje priče ispričaju što široj publici, nadamo se da ćemo dati svoj doprinos prevazilaženju podela i povezivanju ljudi, što je ključni zadatak u ovo vreme globalnih izazova.“
Ova inicijativa nastavak je dugogodišnje saradnje između Veća Evrope i Sarajevo Film Festivala, gde film služi kao platforma za promociju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava. Nagrada takođe doprinosi strateškom prioritetu omladinskog sektora Veća Evrope o zajedničkom životu u mirnim i inkluzivnim društvima, te naporima da se podrže mladi koji se aktivno zalažu za mir i pomirenje.
31. Sarajevo Film Festival bit će održan od 15. do 22. avgusta 2025.
Održana svetska premijera filma “Vetre, pričaj sa mnom” Stefana Đorđevića na 54. Međunarodnom festivalu u Roterdamu

Dirljiva priča o porodičnim vezama i procesu isceljenja oduševila kritiku na prestižnom festivalu
Debitantski igrani film „Vetre, pričaj sa mnom“ reditelja i scenariste Stefana Đorđevića imao je svetsku premijeru na 54. Filmskom festivalu u Roterdamu u okviru takmičarskog programa Tiger Competition. Ovaj emotivni i autentični film, inspirisan ličnim iskustvima autora, izazvao je snažne reakcije publike i kritike.
Stefan Đorđević, autor filma je nakon premijere izjavio: “Premijera filma na filmskom festivalu u Roterdamu bila je za nas pravo putovanje jer smo iščekivali kako će Vetar biti prihvaćen. Publika je bila otvorena i iskrena, i dobili smo niz nežnih komentara kako od publike, tako i od kritičara. Svaka projekcija je bila ispunjena, i ono što nas je najviše dotaklo jeste to što je film ostavio dubok utisak na ljude i želju da ostvare odnos sa voljenima”.
Međunarodna kritika prepoznala je posebnost Đorđevićevog filma, ističući njegovu originalnost i emotivnu snagu. Magazin Variety film opisuje kao „izuzetno originalno, formativno razigrano ostvarenje koje se kreće između dnevničkog zapisa i čiste fikcije. Na prvi pogled film može delovati izazovno zbog svog laganog ritma i promenljive perspektive, ali njegov topli humor i prepoznatljiva porodična dinamika, s posebnim osvrtom na pseću ulogu, obezbediće mu vernu festivalsku publiku“.
Jedan od najuglednijih filmskih magazina, Screendaily, ocenjuje: „Film koji se kroz kreativni čin suočava sa tugom, mogao bi se uporediti sa delima Roberta Minervinija zbog veštog spajanja stvarnih ljudi u dramatizovanim situacijama. Nakon toplog prijema u Roterdamu, film bi mogao privući dalju pažnju festivala, kao i interesovanje hrabrijih distributera i striming platformi”.
U filmu „Vetre, pričaj sa mnom“ Stefan se vraća kući kako bi sa porodicom proslavio bakin rođendan, po prvi put nakon smrti njegove majke Nece. Vođen željom da završi film o svojoj majci i da pomogne povređenom psu, povratak kući postaje početak njegovog putovanja ka isceljenju. Film je inspirisan stvarnim životnim iskustvima reditelja, a u njemu glume članovi njegove porodice, koji pomažu u završetku radova na Necinoj kamp prikolici.
U filmu igraju Negrica Đorđević, Stefan Đorđević, Boško Đorđević, Đorđe Davidović, Budimir Jovanović, Ljiljana Jovanović, Marina Davidović, Vidak Davidović, Ana Petrović, Jana Mihajlović, Jakov Mihajlović, i pas Lija.
O reditelju
Stefan Đorđević je rođen 1987. godine u Boru. Upoznaje se sa svetom filma tumačeći jednu od dve glavne uloge u filmu „Tilva Roš“ Nikole Ležaića. „Tilva Roš“ je bio nominovan za Evropsko otkriće od strane Evropske filmske akademije. Završio je osnovne i master studije Kamere na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Diplomirao je sa kratkim igranim filmom „Kamen u ruci“ u režiji Stefana Ivančića, koji je premijerno bio prikazan u ACID programu Kanskog filmskog festivala. Režirao je kratki igrani film “Poslednja slika o ocu“, koji je selektovan na preko 50 internacionalnih festivala i nagrađen je na festivalima u Lokarnu, Sarajevu, Zagrebu, FAF-u i drugim. Kratki dokumentarni film „Portret umirućeg džina“ je prikazan na smotri Venecijanskog Bijenala arhitekture 2021. u sklopu srpskog paviljona i imao je premijeru na festivalu FIPA DOC.
Ekipa filma
Direktor fotografije na filmu „Vetre, pričaj sa mnom“ je Marko Brdar, montažeri su Tomislav Stojanović i Dragan von Petrovic, scenografkinja Dragana Baćović, kostimografkinja Biljana Grgur, snimatelj zvuka Bojan Palikuća, kompozitor Ivan Judaš, Julij Zornik je bio zadužen za dizajn i miks zvuka, Savina Smederevac je izvršna producentkinja, dok je Milica Tomović bila supervizorka režije.
Film je producirala Dragana Jovović, za producentsku kuću Non-Aligned Films. Pored nje, producenti su i Stefan Ivančić, Ognjen Glavonić i Stefan Đorđević (Katunga), a koproducenti Vanja Jambrović (Restart, Hrvatska), Jožko Rutar (SPOK Films, Slovenija) i Miha Černec (Staragara, Slovenija).
Film je podržan je od strane Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture Republike Srbije, Medija fonda Evropske unije, Slovenskog filmskog centra i Viba filma, Hrvatskog audiovizuelnog centra i švajcarskog fonda Vision Sud Est. U fazi post produkcije učestvovao je u okviru industrijskog dela programa Les Arcs Work in Progress gde je osvojio specijalno priznanje žirija, kao i u programu radionice First Cut Lab RE-ACT 2023.
Recenzije filma:
https://variety.com/2025/film/reviews/wind-talk-to-me-review-1236297776
https://www.screendaily.com/reviews/wind-talk-to-me-rotterdam-review/5201674.article
Trejler filma: https://www.youtube.com/watch?v=_KVgQKhwJMg
Foto: Pathe VCornel,
Enter Dok takmičarska selekcija DOK #7 festivala

Specijalni gosti: autorke i profesor Dejv Dejvidson sa City College of New York koji će podeliti uvid u proces nastanka dokumentarnih ostvarenja
Sedmo izdanje međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 biće održano od 30. januara do 2. februara u mts Dvorani.
Takmičarski program pod nazivom Enter Dok u kome učestvuju debitantski dugometražni dokumentarni filmovi, predstaviće sedam ostvarenja. Uokviru ove selekcije biće dodeljena nagrada publike, a filmovi će se prikazivati u sali 2 mts Dvorane.
Film koji će otvoriti Enter Dok selekciju, u četvrtak, 30. januara u 20 časova je ostvarenje “Tuga” čiji glavni lik je reditelj filma,Dijego Revoljo. U ovom dokumentarcu on poredi svoj iznenadni gubitak sluha, čiji se uzrok ne zna, sa osećajem boravka pod vodom.
Ostvarenje “Dečak i odelo od svetla” u režiji Inme De Rejes biće prikazano u petak, 31. januara u 16 časova. Priča ovog filma prati odrastanje mladog Borhe u Kasteljonu, malom španskom gradu, koje otežava duboko ukorenjena tradicija borbe sa bikovima. Njegov deda, Matijas, prenosi na unuka svoje neostvarene snove o tome da postane profesionalni matador, nadajući se da će to izvući porodicu iz siromaštva.
Film “Jevanđelje po Čireti” rediteljke Karolin fon der Tan prati Čiretu, domišljatog dečaka s napuljskih ulica, koji organizuje proslavu u čast Bogorodice, dok se istovremeno suočava s iseljenjem iz svog privremenog doma u pozorištu, koje će biti pretvoreno u pansion. Rediteljka filma koji će biti prikazan u petak, 31. januara u 18 časova biće gošća festivala.
Film „The Sunshine Dreamer“ Šona Roudsa biće prikazan u petak, 31. januara u 20 časova. Ovo ostvarenje prati priču Rajana Bentona, mladog muzičara koji se suočava s neizlečivom bolešću. Kada mu se pruži prilika za lečenje koje bi mu moglo produžiti život, suočava se s nepremostivom preprekom – zakonima svoje zemlje, koji takvo lečenje ne dozvoljavaju.
Film “Mi i noć” Odri Lam prati dva putnika koji se svake večeri sastaju u univerzitetskoj biblioteci čija simetrija, ritam i repetitivnost formiraju nadrealnu geografiju za njihove priče i avanture. Film će biti prikazan u subotu, 1. februara u 16 časova.
Intiman dokumentarac „Ja sam ćerka svoje majke“ kroz lične porodične priče istražuje odsutnost kako bi vrednovao prisutnost. Koristeći kućne video zapise, pocepane fotografije i dnevnik njene majke, pisan tokom boravka u psihijatrijskom centru, rediteljka filma pokušava da razjasni porodične praznine i pronađe način da se pomiri s prošlošću i sadašnjošću. Autorka Laura Garsija Perez biće specijalna gošća na projekciji filma, pružajući publici priliku da čuje više o procesu nastanka ovog dirljivog ostvarenja. Film će biti prikazan u subotu, 1. februara u 18 časova u sali 2 mts Dvorane.
“Siva zona”, autorski dokumentarni film rediteljke Danijele Merese Rusnokove, donosi osetljivu perspektivu na temu o kojoj se retko priča – prevremena rođenja i spasavanje jako nerazvijene dece prevremeno rođene u takozvanoj “sivoj zoni”. Kroz svedočenje jedne majke koja predstavlja glas i mnogih drugih, postavljaju se neka osnovna pitanja na temu neonatologije i predstavlja put majčinske brige o deci sa posebnim potrebama. Sa kojim dilemama i etičkim pitanjima se suočavaju lekari i roditelji? Koja je situacija danas i kako možemo napredovati u pružanju podrške deci sa posebnim potrebama i njihovim porodicama? Film će biti prikazan u subotu, 1. februara u 20 časova.
Specijalni gost festivala DOK #7 biće i profesor Dejv Dejvidson sa City College of New York (na kome od 1942. radi najstarija škola dokumentarnog filma u SAD, a koju je osnovao Hans Rihter). Na festivalu će biti prikazno pet ostvarenja Dejva Dejvidsona. Biće organizovan i razgovor sa Dejvidsonom i sa njegovim bivšim studentom, našim filmskim rediteljem, Darkom Lungulovim.
Kompletan program festivala dostupan je na zvaničnom sajtu https://dokfest.rs/, dok se ulaznice mogu kupiti na blagajni mts Dvorane ili putem linka: https://www.mtsdvorana.rs/filmovi/dok7
Foto: DOK Promo
Dokumentarci o Dejvidu Linču na DOK #7 festivalu

Sedmo izdanje međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 biće održano od 30. januara do 2. februara u mts Dvorani.
Na festivalu će biti prikazani dokumentarni filmovi LINČ (JEDAN) i LINČ 2 (LYNCH (ONE) & LYNCH2) koji pružaju jedinstven uvid u rad renomiranog američkog filmskog reditelja Dejvida Linča tokom produkcije njegovog filma „Unutrašnje carstvo“ (Inland Empire). Filmovi će biti prikazani u petak, 31. januara u 21 čas u sali 6 mts Dvorane.
LINČ (JEDAN) je dugometražni dokumentarac koji prati Linča tokom dve godine snimanja Inland Empire. Film beleži njegov kreativni proces i rad sa glumcima i ekipom filma. LINČ 2 je kratkometražni prateći film koji pruža dodatne scene iza kulisa, dopunjujući priču započetu u LINČ (JEDAN) filmu. Oba dokumentarca pružaju retku priliku da se zaviri u stvaralački proces jednog od najuticajnijih savremenih reditelja, poznatog po svom jedinstvenom stilu i pristupu filmskoj umetnosti.
Oba filma režirao je Džejson S. (Jason S.) koji je imao ekskluzivan pristup produkciji filma „Unutrašnje carstvo“. Takođe, bio je deo tima koji je radio na filmu „Bulevar zvezda“ (Mulholland Drive).
Dejvid Linč, legendarni američki reditelj i scenarista, preminuo je 15. januara 2025. godine u 78. godini života. Proslavio se filmovima poput „Plavi somot“, „Bulevar zvezda“ i serijom „Tvin Piks“. Njegov jedinstveni stil ostavio je neizbrisiv trag u svetskoj kinematografiji.
DOK #7 biće otvoren u četvrtak, 30. januara u 19 časova u mts Dvorani, projekcijom filma „Arhitekton“ proslavljenog reditelja Viktora Kosakovskog.
Kompletan program festivala biće uskoro dostupan na zvaničnom sajtu https://dokfest.rs/, dok se ulaznice već sada mogu kupiti na blagajni mts Dvorane ili putem linka: https://www.mtsdvorana.rs/filmovi/dok7
Dokumentarci o Leni Rifenštal i fotografu Ernestu Koulu na sedmom Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma DOK #7

Sedmo izdanje međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 biće održano od 30. januara do 2. februara u mts Dvorani.
U okviru Glavnog programa festivala biće prikazani dokumentarci “Rifenštal” u režiji Andresa Fajela (subota, 1. februar u 18 časova u sali 6 mts Dvorane) i “Ernest Koul: Izgubljeno i nađeno” Raula Peka (četvrtak, 30. januar u 21h u sali 6 mts Dvorane).
“Rifenštal” istražuje umetničko nasleđe Leni Rifenštal i njen složen odnos s nacističkim režimom, suprotstavljajući sliku koju je rediteljka želela da izgradi o sebi sa dokazima koji ukazuju na njenu svest o zločinima tog režima. Film je premijerno prikazan na Venecijanskom filmskom festivalu 2024. (na kome je Leni Rifenštal osvojila nekoliko nagrada).
Ernest Koul, južnoafrički fotograf, bio je pionir u razotkrivanju užasa aparthejda svetskoj javnosti. Njegova knjiga House of Bondage, objavljena 1967. godine kada je imao samo 27 godina, primorala ga je na egzil u Njujork i Evropu, gde je proveo ostatak života, nikada ne pronalazeći unutrašnji mir. Reditelj Raul Pek osvetljava njegova lutanja, umetničke nemire i svakodnevni gnev zbog ćutanja ili saučesništva Zapada u suočavanju s užasima aparthejdskog režima. Uz to, Pek pripoveda o fascinantnom otkriću iz 2017. godine, kada je u sefu jedne švedske banke pronađeno 60.000 negativa Koulovih radova. Svetska premijera filma održana je na Filmskom festivalu u Kanu 2024.
DOK #7 biće svečano otvoren u četvrtak, 30. januara u 19 časova u mts Dvorani, projekcijom filma „Arhitekton“ proslavljenog reditelja Viktora Kosakovskog.
Kompletan program festivala biće uskoro dostupan na zvaničnom sajtu https://dokfest.rs/, dok se ulaznice već sada mogu kupiti na blagajni mts Dvorane ili putem linka: https://www.mtsdvorana.rs/filmovi/dok7
“Rifenštal”, trejler: youtube.com/watch?v=7n5wKuahSZs
“Ernest Koul: Izgubljeno i nađeno”, trejler: https://www.youtube.com/watch?v=OzS95TW6edU
Foto: Vincent Productions i DOK promo
Nagrađivani regionalni filmovi na Zimskom izdanju Mreže festivala Jadranske regije

Pet važnih regionalnih filmova besplatno će biti dostupni publici u BiH, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji i Severnoj Makedoniji. Program počinje 17. januara u bioskopima, a od 18. do 26. januara online na Ondemand.kinomeetingpoint.ba
Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije biće održano u bioskopima i online od 17. do 26. januara 2025. U programu su višestruko nagrađivani regionalni filmovi: „Posmatranje“ Janeza Burgera, „Ekskurzija“ Une Gunjak, „Samo kad se smijem“ Vanje Juranić, „M“ Vardana Tozije i „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića.
Filmovi će biti dostupni online na linku https://ondemand.kinomeetingpoint.ba/ publici u BiH i regionu, a program je besplatan.
U filmu „Posmatranje“ Janeza Burgera medicinska sestra (Diana Kolenc) trudi se da otkrije zašto dobija misteriozne snimke brutalnog zločina, koje je videla uživo na društvenim mrežama, sve dok joj ne postane jasno da je u zločinu učestvovala i sama.
U programu je i prvi igrani film Une Gunjak „Ekskurzija“, premijerno prikazan na festivalu u Lokarnu, gde je osvojio Specijalno priznanje žirija. Mala, naizgled bezazlena laž, iznenada dovodi tinejdžerku pred oluju očekivanja, osuda i socijalnih dogmi. Film je bio bosanskohercegovački kandidat za Oscara, a Asja Zara Lagumdžija za ulogu u ovom filmu višestruko je nagrađivana.
„Samo kad se smijem“ Vanje Juranić film je inspirisan istinitim događajem. Tina (Tihana Lazović) je domaćica koja brine za kćerku i živi sa Franom (Slavko Sobin) na jadranskoj obali. Bračne tenzije rastu kad ona izrazi želju da završi fakultet, izlazeći tako iz tradicionalne rodne uloge u njihovom naizgled savršenom braku.
Psihološki triler „M“ Vardana Tozije film je o odrastanju. Svet je devastiran pandemijom. Sam i nezaštićen šumom, Marko (Matej Sivakov) se suočava s razorenim svetom tišine i opasnosti.
Film „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića premijerno je prikazan na filmskom festivalu u Torontu.Nakon što su u požaru i sumnjivoj privatizaciji izgubili svoje bližnje, posao i dostojanstvo, grupa bivših radnika u borbi za pravdu pribegava natprirodnom.U ovoj uzbudljivoj drami s elementima hororaglume Tamara Krcunović, Leon Lučev, Lidija Kordić, Mirsad Tuka…
Program će započeti u MTS Dvorani u Beogradu u petak, 17. januara u 20 sati, gde će na programu biti film „Samo kad se smijem“. Nakon projekcije sledi razgovor sa ekipom filma.
Besplatne ulaznice se mogu preuzeti na blagajni Mts Dvorana od 12. januara.
Ovo je treće Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije, organizovano s ciljem promocije i veće vidljivosti kvalitetnih regionalnih filmskih ostvarenja i jedinstvena je prilika za publiku u Bosni Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji i Severnoj Makedoniji da besplatno online pogleda višestruko nagrađivane regionalne filmove.
Mreža festivala Jadranske regije zajednički je projekat vodećih filmskih festivala iz regiona: Sarajevo Film Festivala, Festivala autorskog filma Beograd, Ljubljanskog međunarodnog Film Festivala, Zagreb Film Festivala, Filmskog festivala Herceg Novi i Manaki Brothers iz Severne Makedonije.
Mrežu podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope.
Foto: Promo
Sedmi međunarodni festival dokumentarnog filma DOK #7 od 30. januara do 2. februara u mts Dvorani

Film „Arhitekton“ Viktora Kosakovskog otvara DOK #7 festival
Sedmo izdanje međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 biće održano od 30. januara do 2. februara u mts Dvorani.
Festival će svečano biti otvoren u četvrtak, 30. januara u 19 časova, projekcijom filma „Arhitekton“ proslavljenog reditelja Viktora Kosakovskog, u sali 6 mts Dvorane.
Od reditelja Viktora Kosakovskog dolazi epska, intimna i poetska meditacija o arhitekturi i načinu na koji dizajn i izgradnja građevina iz davne prošlosti otkrivaju našu destrukciju – ali i nude nadu za opstanak i put napred.
Fokusirajući se na pejzažni projekat italijanskog arhitekte Mikelea de Lukija, Kosakovski koristi krug kao simbol za promišljanje o usponima i padovima civilizacija, beležeći zadivljujuće prizore, od ruševina hrama u Baalbeku u Libanu, koji datira iz 60. godine nove ere, do nedavnih razaranja gradova u Turskoj nakon zemljotresa jačine 7,8 stepeni početkom 2023. godine. Kamenje i stene povezuju različita društva – od sablasnih monolita zarivenih u zemlju do tragičnih gomila betonskog ruševina koje čekaju da budu uklonjene i ponovo upotrebljene.
Kroz istraživački objektiv Kosakovskog, protivrečnosti čovečanstva, od veličanstvenog do apsurdnog i njegov ambivalentni odnos sa prirodom, navodi nas da sami sebi postavljamo aktuelno pitanje, kako stvaramo i kako možemo graditi bolje na sopstvenu korist, pre nego što bude prekasno za sve?
Ulaznice za film mogu se nabaviti na blagajni mts Dvorane i putem linka:
https://www.mtsdvorana.rs/film/arhitekton
DOK festival nastao je sa idejom da publici predstavi najnovija ostvarenja iz sveta dokumentarnog filma. Program čine pažljivo selektovani filmovi koji se premijerno prikazuju u Srbiji.
Pored glavnog programa, publika će moći da uživa u takmičarskoj selekciji Enter Dok, posvećenoj debitantskim filmovima. U okviru ovog programa biće dodeljene dve nagrade: nagrada publike i nagrada žirija publike koji je sastavljen od tri ljubitelja filma koji će glasati za najbolji debitantski film.
Kompletan program festivala DOK #7 biće uskoro dostupan na zvaničnom sajtu: https://dokfest.rs/.
Foto: DOK promo
Više od 23.000 hiljada posetilaca na 17. Festivalu nauke

Sedamnaesti Festival nauke u Beogradu, najveći u ovom delu Evrope, od 12. do 14. decembra posetilo je više od 23.000 posetilaca u Halama 3 i 3a Beogradskog sajma. Oko 800 naučnika i naučnih komunikatora oduševili su mališane i njihove roditelje uzbudljivim interaktivnim postavkama, atraktivnim šou programima koji su na zabavan način približili naučne fenomene, ali i omogućavanjem prostora za razgovor i kritičko razmišljanje, u skladu sa ovogodišnjim sloganom festivala EVOLUCIJA IDEJA.
Među najposećenijim postavkama bila je Od alhemije do (bio)hemije, Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gde su se mladi posetioci oprobali u brojnim zadacima koji rad u hemijskoj laboratoriji čine uzbudljivim; uvek atraktivna postavka Akademskog speleološko-alpinističkog kluba (ASAK) nam je dočarala uzbuđenje koje nosi istraživanje pećina i jama; Modni vremeplov katedre za Odevno inženjerstvo Tehničkog fakulteta Mihajlo Pupin iz Zrenjanina, koja je prikazala kako je kroz različite epohe moda igrala ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i izražavanju društvenih i kulturnih normi; Magični štampač za doktore Fakulteta zdravstvenih studija, Univerziteta u Sarajevu, koji nas je upoznao sa futurističkim svetom 3D štampe u medicine; Fakultet veterinarske medicine Instituta za stočarstvo poželeo nam je dobrodošlicu u najslađi dom – onaj u kome žive medonosne pčele, dok su za brojne radoznalce pedagozi sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu predstavili 20.000 ideja pod morem, zaronivši u u svet zaboravljenih civilizacija, izgubljenih pronalazaka i napuštenih zamisli. Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković – IBISS (Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju) očarao je publiku postavkom (Bio)tehnologija ključ za budućnosti pojašnjavajući na koji način biotehnologija olakšava razne aspekte našeg svakodnevnog života, a Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu pozvao nas je da zagrizemo nauku i naučimo kako se pravi sir, prošetamo kroz istoriju kultura koje su se razvijale uz Dunav i saznamo nešto više o važnosti očuvanja vodenih ekosistema za život ljudi.
Na uvek atraktivnoj Naučno fantastičnoj bini sa akcentom na vizualnom spektaklu koji ostavlja bez daha, tražilo se mesto više za šou Naučne avanture gumene patkice poljskog tima Heweliusze Nauki, u kome su raznobojne i vesele patkice postale deo nezaboravnih eksperimenata; Zabava koja se ne gasi Hiše eksperimentov iz Slovenije oduševila je naučnim spektaklom u kome su na zabavan način predstavljena svojstva različitih gasova; Univerzitet Lund iz Švedske privukao je veliku pažnju programom Životne lekcije za početnike – živo, življe, biologija! u kome je bilo baš svega – od biljaka koje se same održavaju preko rasplesanih paukova do najvećih živih ptica, balona i sapunice.
U Ekspertinejdžeri zoni, koja se bavi vršnjačkim obrazovanjem, učestvovalo je više od 120 tinejdžera iz 13 škola, u deset različitih postavki. U direktnom susretu sa svojim vršnjacima, ovi mladi talentovani đaci su školska znanja prikazali na zanimljiv i pristupačan način i rešavali zajednički nedoumice sa gostima, podsticali iz na naučne izazove i pokazali šta je sve moguće uz malo nauke i tinejdžerskog entuzijazma.
Nova generacija Ambasadorki i Ambasadora nauke, izuzetnih đaka iz cele Srbije koji svojim radom i izumima pomeraju granice nauke, proglašena je na ovogodišnjem Festivalu nauke, i u narednih godinu dana njihova misija biće da prenose znanje i ljubav prema nauci vršnjacima u svojim gradovima. Ovo priznanje, ustanovljeno 2018. godine, Festival nauke dodeljuje učenicima koji su se istakli svojim radom na polju nauke i koji, iz godine u godinu, festivalsku publiku iznenađuju zanimljivim postavkama i neobičnim izumima.
Proglašeni su i pobednici konkursa na kojima su učenici i njihovi nastavnici bili pozvani da uoče problem u svojoj zajednici i osmisle kreativno rešenje problema. Prvo mesto na konkursu osvojio je Patent za čišćenje Markovačkog jezera koji je osmislio tim Gimnazije Mladenovac. Učenici su razvili inovativni koncept vodootpornog uređaja nazvanog Biomašina, koji bi, smešten na dnu ili pored jezera, služio za prečišćavanje vode uz pomoć gljiva. Drugoplasirano je Idejno rešenje za problem divlje deponije u Kosjeriću, nastalo u saradnji timova OŠ „Mito Igumanović“ i SŠ „Tehnička škola Kosjerić“, čiji plan akcije uključuje analizu stanja deponije, fizičko čišćenje, razvrstavanje otpada i reciklažu, dok završna faza podrazumeva pretvaranje prostora u botaničku baštu kao dugoročno rešenje. Osnovna škola “Maršal Tito” iz Padine osmislia je projekat Prečišćavanje vode i navodnjavanje useva, koja je predstavila rešenje za probleme za probleme nedostatka vode za navodnjavanje i prekomernog plastičnog otpada u selu: korišćenje recikliranih plastičnih sudova za sakupljanje kišnice i otopljenog snega, kao i izradu jeftinih prirodnih filtera za prečišćavanje otpadnih voda uz pomoć aktivnog uglja i peska.
Zona interaktivnih postavki – Nauka bez prestanka predstavila je programe 41 domaće naučne i obrazovne institucije, namenjene publici svih uzrasta: uzbudljive eksperimente koji razbijaju mitove, postavke koje teraju publiku da preispita brojne (pseudo) istine, druženja koja otkrivaju zabavno lice nauke. Naučno-fantastična bina je pred publiku donela osam atraktivnih nastupa, pre svega gostiju iz Švedske, Češke, Poljske, Estonije, Australije, Slovenije, ali i domaćih naučnih komunikatora, sa akcentom na vizualnom spektaklu koji ostavlja bez daha. Mala zona posvećena deci uzrasta od 5. do 11. godina otvorila je svoja vrata za sve radoznale umove spremne da kroz igru otkriju važne naučne lekcije, isprobaju najnovije čokoladne naučne recepte, i još mnogo toga. Nova tematska celina Zona ideja i inovacija nastala je kao prostor za učenje, kritičko razmišljanje i razgovor, i predstavlja je mesto gde se u sadašnjem trenutku preispituje prošlost i promišlja budućnost.
Festival nauke, u saradnji sa kompanijom Ball Corporation i projektom Svaka limenka se računa, radiće na promociji reciklaže aluminijumskih limenki za piće u cilju zaštite životne sredine tokom trajanja Festivala, kako bi se mladi inspirisali i motivisali da se odgovorno odnose prema svom okruženju.
Zahvaljujući ambasadama Poljske, Australije, i Slovenije i Češkom Centru Beograd, nastao je međunarodni program ovogodišnjeg Festivala nauke. Tradicionalni sponzor manifestacije je Erste banka. Sponzor Zone ideja i inovacija je National Geographic kanal. Sponzori ovogodišnjeg festivala nauke, zahvaljujući kojima je realizovan su McDonald’s Srbija, Nutrino Lab Junior i registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS). Podršku su i ove godine dali Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, i rektorat Univerziteta u Beogradu.
Foto: Marko Risović.
Svečano otvoren 17. Festival nauke: Evolucija ideja, interaktivne postavke i atraktivan naučno-fantastični program na Beogradskom sajmu

foto Marko Risović
Sedamnaesti Festival nauke svečano je otvoren u četvrtak, 12. decembra na Beogradskom sajmu i trajaće do subote 14. decembra 2024. u halama 3 i 3a Beogradskog sajma na više od 8.000 kvadrata.
Na ovogodišnjem Festivalu nauke učestvuje oko 800 naučnika i naučnih komunikatora, preko 40 domaćih obrazovnih institucija, više od 120 ekspertinejdžera iz 13 škola, naučnici iz sedam gostujućih zemalja sa atraktivnim postavkama na Naučno-fantastičnoj bini i u Zoni ideja i inovacija, a deca i njihovi roditelji mogu da se prijave za čak 12 kreativnih radionica koje će nas provesti kroz čudesni svet naučnih eksperimenata, i da u subotu 14. decembra dođu na Porodični dan koji će programski posebno biti prilagođen porodicama.
Publika će moći da se upozna sa revolucionarnom 3D štampom, istraži razvoj kvantnih računara, sazna kako se dešifruju tajne poruke, pogleda kako svetlost postaje zvuk, ili uživa u eksplodirajućim oktrićima;. U skladu sa ovogodišnjim sloganom festivala EVOLUCIJA IDEJA, ovogodišnji Festival nauke je i mesto za učenje, kritičko razmišljanje i razgovor, gde se u sadašnjem trenutku preispituje prošlost i promišlja budućnost.
Na svečanom otvaranju prisutnima se obratila Ana Petrović, direktorka Festivala nauke: „Ovaj festival nastao je iz ogromne ljubavi i entuzijazma, gotovo kao prvi koji smo održali pre 17 godina. Nikada nismo imali ovoliko institucija i učesnika na festivalu i osećamo se jako dobro zbog odličnog odaziva. Za tri dana naše posetioce će dočekati oko 800 naučnih komunikatora, 800 ljudi koji će svoje znanje podeliti sa posetiocima. Program je zaista raznolik, za one od 5 do 105 godina“. Direktorka Festivala nauke posebno se zahvalila studentima Univerziteta u Beogradu koji su odlučili da rade na festivalu, i dodala da su „njihove ideje one koje će pokretati sutrašnjicu“.
Jasmin Hodžić, državni sekretar Ministarstva prosvete, na otvaranju je rekao: „Ministarstvu prosvete je čast da podržava ovakve festivale i manifestacije, jer smatramo da se svet menja zato što su neki ljudi radoznali. Sumnja i radoznalost su ono što pokreće sve mlade istraživače i naučnike, a ovaj festival slavi radoznalost i njegove efekte. Nakon 17 godina, mislim da je ovo samo početak jedne sjajne priče koje će sigurno i u narednim decenijama da menja i oblikuje svet“. Jasmin Hodžić je citirao i Karla Sagana koji je rekao da je „nauka način razmišljanja i način postavljanja pitanja sa ciljem da se svet razume“, i zaključio da nauku ne treba slaviti samo ovih nekoliko dana, već tokom cele godine.
Vukašin Grozdić, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, obratio se rečima: „Mi sebe vidimo kao ministarstvo budućnosti. Ovde samo da bismo zapravo pokazali šta je ono što će za 15 godina biti svakodnevica, da damo pun doprinos našem društvu i da se ne plašimo novih tehnologija. Veštačka inteligencija može da bude i dobra i loša, ali bitno je da je poznajemo i razumemo. Moramo konstantno da učimo, da unapređujemo naše znanje. Da budemo spremni da svaku novu tehnolgoiju koja dolazi, upotrebimo na najbolji mogući način“. Grozdić se i zahvalio organizatorima Festivala nauke što su „uspeli da približe nauku mladima na način koji je njima razumljiv i zanimljiv“.
Danijel Emeri, ambasador Australije u Srbiji, u svom govoru je istakao: „Veoma sam srećan što će ovogodišnji posetioci Festivala nauke biti u prilici da se upoznaju sa vodećim australijskim stručnjakom za naučno obrazovanje, Stjuartom Kolhagenom. On je posvetio svoju karijeru podučavanju, učenju i podršci profesionalnom razvoju i naučnih edukatora širom sveta, posebno o tome kako ostvariti veliki obrazovni uticaj sa skromnim alatima i materijalima. Kako se svet menja, moraćemo da razvijamo svoje veštine da bismo se uklopili, a sve zemlje će morati da drže korak sa tehnološkim promenama kako bi unapredile svoj prosperitet“.
Damjan Bergant, ambasador Slovenije u Srbiji, na otvaranju je naglasio: „Nauka nije samo skup činjenica i zakona; ona je način razmišljanja, neprestano istraživanje i potraga za odgovorima. Nauka nas uči kako da postavljamo prava pitanja i pronađemo kreativna rešenja sa kojima se suočavamo od zdravstva i tehnologije, do ekologije i održivog razvoja. Hiša eksperimentov iz Ljubljane poznata je po svom inovativnom pristupu i sposobnosti da nauku učini zanimljivom i dostupnom svima, i verujem da će njihovi eksperimenti sve nas inspirisati da posmatramo svet oko sebe novim očima“.
Festival nauke je najveća manifestacija promocije nauke u našem regionu. Do sada je održan 16 puta. Poslednji, organizovan u maju 2023. godine, imao je preko 25.000 posetilaca za tri dana.
Festival nauke, u saradnji sa kompanijom Ball Corporation i projektom Svaka limenka se računa, radiće na promociji reciklaže aluminijumskih limenki za piće u cilju zaštite životne sredine tokom trajanja Festivala, kako bi se mladi inspirisali i motivisali da se odgovorno odnose prema svom okruženju.
Zahvaljujući ambasadama Poljske, Australije, i Slovenije i Češkom Centru Beograd, nastao je međunarodni program ovogodišnjeg Festivala nauke. Tradicionalni sponzor manifestacije je Erste banka. Sponzor Zone ideja i inovacija je National Geographic kanal. Sponzori ovogodišnjeg festivala nauke, zahvaljujući kojima je realizovan su McDonald’s Srbija, Nutrino Lab Junior i registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS). Podršku su i ove godine dali Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, i rektorat Univerziteta u Beogradu.
HOLANDIJA U BEOGRADU: ZAVRŠEN 12. FESTIVAL FOTOGRAFIJE VIZUALIZATOR

U ponedeljak uveče je u punoj Gradskoj galeriji Kulturnog centra Grad svečano zatvoreno 12. Međunarodni festival fotografije VIZUALIZATOR. Završno veče festivala obeležilo je otvaranje izložbe dvoje holandskih fotografa, Oxiee Villamonte i Prinsa de Vosa. Ceremoniji je prisustvovala Nevena Nikolić ispred Ambasade Kraljevine Holandije, koja je podržala realizaciju ovih izložbi. Za muzičku atmosferu na zatvaranju bio je zadužen mladi di-džej Matkec.
„Fotografije Oxiee Villamonte i Prinsa de Vosa i njihove izložbe u okviru VIZUALIZATOR-a ukazuju na ključnu ulogu fotografije u borbi za ljudska prava i slobode“, istakla je Nevena Nikolić ispred Ambasade Kraljevine Holandije.
Dvanaesto izdanje festivala, koje se održalo pod sloganom “RE-KREACIJA VIDA: Da pogledamo fotografiju novim očima,” istražilo je kompleksnu ulogu fotografije u oblikovanju kolektivne stvarnosti, vrednosti i emocija, s posebnim fokusom na izazove vizuelne kulture u eri veštačke inteligencije.
Predstavljeni su radovi autora iz šest zemalja: Italije, Sjedinjenih Američkih Država, Norveške, Švajcarske, Holandije i Portugala. Među izlagačima su se našli i domaći autori, poput El Gvojosa i mlade autorke Kiše Radić. Održana je i tradicionalna izložba Press Photo Srbija, nacionalnog konkursa za najbolje fotografije u medijima.
Festival je otvoren izložbom „Exodus“ italijanskog fotografa Nicolòa Filippoa Rossa u Muzeju primenjene umetnosti. Svečanom otvaranju festivala prisustvovali su ambasador OEBS-a u Srbiji, Jan Bratu, direktor Italijanskog kulturnog centra, Roberto Činkota, i pomoćnik ministra kulture Republike Srbije, Miodrag Ivanović. Gospodin Bratu i gospodin Činkota istakli su značaj festivala VIZUALIZATOR za domaću i međunarodnu fotografsku scenu.
Panel diskusija na otvaranju festivala otvorila je razgovor na aktuelne teme u svetu fotografije, kao što su uticaj veštačke inteligencije na dokumentarnu fotografiju i odgovornost fotografa i medija. Učesnici Nicolo Filippo Rosso, Nicole Tung, Oliver Bunić i prof. dr Aleksandra Krstić pozvali su na razvoj vizuelne pismenosti u svetu hiperprodukcije slika i vizuelnih manipulacija.
Ovogodišnji festival je kroz upečatljive izložbe i gostovanja svetskih autora reafirmisao značaj autentične fotografije kao sredstva dokumentovanja stvarnosti i negovanja vizuelne pismenosti.
Panel diskusije i izložbe pružile su platformu za kritički dijalog o budućnosti vizuelne kulture, dok su teme poput borbe za ljudska prava i društvene pravde ostale u fokusu 12. Festivala fotografije VIZUALIZATOR.
Program festivala odvijao se na pet lokacija u Beogradu: Muzej primenjene umetnosti, Galerija Nikola Radošević, O3ONE Art Space, Centar za kulturu Vlada Divljan i KC Grad.
Festival su podržali OEBS, UNESCO, British Council, ambasade Norveške, Holandije, Italije, Sjedinjenih Američkih Država, Švajcarske i Portugala, NS Plakat, Alma Quattro, Radisson RED, kao i brojni drugi partneri. VIZUALIZATOR se zahvaljuje svim prijateljima, partnerima i posetiocima koji su omogućili još jedno uspešno izdanje.
Foto: Marko Ilić