Promocija knjige direktora Nišvilla u beogradskom Dorćol placu – nedelja 10. novembar 2024.g.
Promocija nove knjige „Hod po mazohizmu“ direktora i osnivača Nišvila Ivana Blagojevića, održaće se u nedelju,10. novembra u Beogradu u 19:00 u Dorćol placu.
Pored autora Ivana Blagojevića, na promociji u Beogradu govoriće književnik Dragan Velikić i vodja grupe „Kal” Dragan Ristić. Moderator promocije je Milica Milenković.
Sastavni deo promocije je koncert „Moba plays Bill Evans” najboljeg niškog jazz tria.
Niška promocija knjige direktora Nišvilla
Promocija nove knjige „Hod po mazohizmu“ direktora i osnivača Nišvila Ivana Blagojevića, održaće se u petak, 8. novembra u Nišu u 19:00 u Sali Niškog simfonijskog orkestra.
Pored autora Ivana Blagojevića, na promociji u Nišu 8. novembra govoriće dr Velibor Petković i Branislav Miltojević. Moderator promocije je Milica Milenković.
Sastavnin deo promocije je koncert „Moba plays Bill Evans” najboljeg niškog jazz tria.
Promocija u Beogradu održaće se u nedelju, 10. novembra u 19h u Dorćol Placu.
Partizanska knjiga, nova izdanja: oktobar-novembar 2024
Autori fotografija: Džon Banvil (Daglas Banvil), Srđan Srdić (Vladimir Sretenović).
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je objavila tri nova izdanja, nakon romana Duhovi, još jedan roman čuvenog Irca Džona Banvila, Singularnosti, roman letonske spisateljice Inge Gaile Lepotice, kao i reizdanje knjige priča Srđana Srdića Sagorevanja.
U Banvilovim Singularnostima (preveo Novica Petrović)jedan čovek s pozajmljenim imenom izlazi iz elegantnog sportskog automobila crvene boje – takođe pozajmljenog – i ulazi na imanje gde je proveo mladost. Međutim, stvari nisu onakve kakvim se čine. U staroj kući kroz koju duva promaja živi neka nova porodica: Godlijevi, potomci pokojnog Adama Godlija, naučnika svetske slave čija je teorija postojanja bacila univerzum u haos. A taj misteriozni čovek, koji je upravo odslužio zatvorsku kaznu, oseća se kao da se vreme zaustavilo, ili je pokidano, ili se otvorilo na neke nove, neobične načine. On sada mora da se nosi s članovima disfunkcionalne porodice Godli, kao i s njihovom namučenom kućepaziteljkom, koja postaje njegova gazdarica, a takođe i s biografom Godlija starijeg, koji je nedugo pre toga angažovan da obavi taj posao, a napokon i s jednom bogatom, veoma lepom ženom koja mu se obraća s jednim neobičnim zahtevom.
Džon Banvil rođen je 1945. godine u Veksfordu u Irskoj. Dosad je napisao dvadeset romana pod svojim imenom, uključujući Sneg, Knjigu dokaza i More, za koji je osvojio nagradu „Buker” 2005. godine, kao i seriju kriminalističkih romana pod pseudonimom Bendžamin Blek. Dobitnik je većeg broja priznanja, uključujući nagradu „Franc Kafka”, nagradu irskog PEN centra za izuzetno dostignuće u irskoj književnosti, kao i nagradu „Princ od Asturije”. Živi u Dablinu.
Inga Gaile je letonska pesnikinja i prozaistkinja, objavila je osam zbirki poezije, pet romana i jednu zbirku priča. Njene knjige poezije objavljene su na engleskom, španskom i poljskom jeziku, dok su romani prevođeni na italijanski, estonski, litvanski, španski i poljski. Dobitnica je mnogobrojnih književnih nagrada i priznanja.
U Lepoticama (prevela Ana Sedlačkova) prikazana je Evropa obeležena nacizmom i staljinizmom, ali i načini na koji su dve navedene, totalitarne, predominantne političke struje uticale na savremenost. U autorkinom fokusu je (ne)snalaženje najranjivijih socijalnih grupa – žena, psihijatrijskih pacijenata i lgbtq ljudi u ratnom i posleratnom svetu. Veliki deo romana je posvećen problemu objektifikacije a njegov naslov je, u skladu s tim, barem delimično ironičan. Junakinje teksta, bilo da su lepotice ili ne, imaju utisak da trpe zbog sopstvenog fizičkog izgleda, a zapravo stradaju naprosto zbog činjenice da su žene.
Prvobitno objavljena 2014, Sagorevanja su druga knjiga priča Srđana Srdića, za čiji sinopsis je prethodno nagrađen stipendijom Fonda Borislav Pekić. U knjizi se nalazi devet priča koje na različite narativne načine tretiraju problem identiteta. Knjiga je prevedena i objavljena u Engleskoj 2018, a u Grčkoj 2023.
Srđan Srdić (Kikinda, 1977), autor je pet romana (Mrtvo polje, Satori, Srebrna magla pada, Ljubavna pesma, Autosekcija), dve knjige priča (Espirando, Sagorevanja) i knjige eseja (Zapisi iz čitanja). Dobitnik je književnih priznanja Laza Lazarević, Biljana Jovanović, Edo Budiša, kao i stipendije iz Fonda Borislav Pekić. Srdićeve knjige prevedene su na nekoliko evropskih jezika.
ANTOLOGIJA HRVATSKE I SRPSKE SLEM POEZIJE
SLEM NIJE MRTAV, SAMO TAKO SMRDI!
Beograd, Klub Beti Ford, Zetska 2
Datum i vreme: nedelja, 15.09.2024. od 19h
Predstavnici organizacije Poezin pozivaju vas na predstavljanje knjige ,,Antologija hrvatske i srpske slem poezije“.
Naslov koji bliže određuje knjigu, pesnike, pesnikinje i kompletan slem pokret u regionu je ,,Slem nije mrtav, samo tako smrdi!“.
Izdavač ovog fenomenalnog književnog poduhvata je Udruženje za razvoj kulture ,,URK“/Klub Močvara iz Hrvatske.
Glavni urednik Antologije je Luka Antić (Hrvatska/Močvara). U svojstvu urednika pomagali su mu Mario Kovač (Hrvatska/Močvara), Milan Mijatović (Srbija/Poezin) i Hrvoje Mimica (Hrvatska/slem pesnik i muzičar). Dizajn i grafičku pripremu uradio je Tomislav Vranić Vrana (Hrvatska). Naslovni plakat je autorski rad Dragane Nikolić (Srbija) i korišćen je za regionalni slem događaj u klubu Močvara.
Knjiga je štampana u tiražu od 400 primeraka i jedan od glavnih sponzora je Grad Zagreb.
Antologija obuhvata poeziju i biografije pesnika i pesnikinja iz Hrvatske i Srbije koji su nastupali na slem sceni u svojim matičnim državama. U Antologiji su objavljeni i plakati raznih slem događaja, kao i autorski tekstovi o slemu i slem sceni. Antologija broji preko šezdeset autora, što ukazuje na nameru da se detaljno obuhvati prostor Hrvatske i Srbije te mapiraju pesnici i pesnikinje koji iskaču iz statične akademske književne scene i pripadaju slemu, alternativi i andergraundu.
,,Knjiga dokumentira regionalnu slem scenu i njene akter(ic)e koji su mahom autsajderi, čudaci, izopćenici, ali istinski majstori scenskog nastupa. Kako je slem poezija prvenstveno namijenjena živom, javnom izvođenju, ova knjiga je pokušaj da se ulovi to neuhvatljivo ili ukroti neukrotiva pjesnička riječ. Ako taj pokušaj i ne uspije, nećemo se previše oko toga sekirati – u prirodi eksperimenta je da propadne!“ – Mario Kovač
Gosti slemeri i slemerke iz Hrvatske: Mario Kovač, Zrinka Mikolić, Luka Antić, Petra Antić, Dean Inđić, Dino Tremens, Zdenko Franjić, Milan Fošner i Hrvoje Mimica.
Na promociji, svoju poeziju čitaće i izvodiće srpski i hrvatski autori i autorke koji su zastupljeni u Antologiji.
Link događaja na FB:
https://www.facebook.com/events/1218772199435800
Partizanska knjiga, roman Duhovi Džona Banvila
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je premijerno objavila roman Duhovi velikog irskog pisca Džona Banvila u prevodu Nataše Srdić.
Nakon odslužene zatvorske kazne, neimenovani ubica život nastavlja na retko naseljenom ostrvu u društvu zagonetnog profesora Krojcnera i njegovog pomoćnika Lihta. U njihovom svetu vlada neka vrsta nelagodnog mira, sve dok na ostrvo ne stigne grupa brodolomnika, što donosi uznemirujuće posledice.
London Review of Books Banvila opisuje kao „izvanrednog stilistu koji je oduvek imao sluha za čudne dvosmislenosti kojima je jezik prožet − nema savremenog pisca koji je toliko pronicljiv ili toliko ushićen u pogledu neizbežnih varki i trikova karaktera. Banvilove knjige povezuju izuzetu liriku, neposrednost čulnih utisaka i niz trajnih zaokupljenosti prirodoim stvarnosti.”
Džon Banvil rođen je 1945. godine u Veksfordu u Irskoj. Dosad je napisao dvadeset romana pod svojim imenom, uključujući Sneg, Knjigu dokaza i More, za koji je osvojio nagradu „Buker” 2005. godine, kao i seriju kriminalističkih romana pod pseudonimom Bendžamin Blek. Dobitnik je većeg broja priznanja, uključujući nagradu „Franc Kafka”, nagradu irskog PEN centra za izuzetno dostignuće u irskoj književnosti, kao i nagradu „Princ od Asturije”. Živi u Dablinu.
Partizanska knjiga, nova izdanja: avgust 2024
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je objavila dva nova izdanja, roman
makedonske autorke Irene Jordanove Između, kao i debitantski roman Dejan Popova Formalin.
Irena Jordanova je autorka rođena u Skoplju. Završila je studije na Filološkom fakultetu
Blaže Koneski, na katedri za opštu i komparativnu književnost. Autorka je tri romana − Između,
Katalizator 33 i Poslušni brod. Njene priče objavljene su u nekoliko antologija i prevedene su na
nekoliko stranih jezika. Ovo je prvi prevod nekog dela Irene Jordanove na srpski jezik, a
prevodilac je bio Dalibor Plećić.
Roman Između neodoljivo podseća na dva kultna filmska ostvarenja − Nešto između
Srđana Karanovića i Bertolučijeve Sanjare. Protagonisti, Marija, Janes i Gorazd čine ljubavni
trougao oko kojeg radnja osciluje, a roman je sačinjen od njihovih sećanja na tinejdžerske i
studentske dane ispunjene opijanjem, žurkama, upotrebom narkotika, usputnim seksualnim
odnosima i nezrelim emotivnim vezama. Knjiga Irene Jordanove poseduje karakteristike coming
of age žanra, socijalnog romana, ali i romana misterije i napisana je u stalnom pokretu između
neorealizma i nadrealizma, sna i jave.
Dejan Popov (Zrenjanin, 1971), objavljivao je priče u raznim časopisima i učestovao u
delovanju lokalne fanzinske i andergraund scene. Otac, suprug i radnik, Popov se deklariše kao
navijač engleskog Boltona, ali i Borca iz Aleksandrova.
Formalin je roman o usponu i padu banatskog sela, ispričan kroz povest porodice Tadin.
Narativ se kreće unazad, dotičući sve centralne tačke istorije dvadesetog veka − dva svetska rata
i socijalističku Jugoslaviju sa svim njenim protivrečnostima, mudro zaobilazeći užase
devedesetih godina, premda su oni čitaocima sve vreme u podsvesti. Tipičan primer banatske
gotike, Formalin prizorima propadanja zapravo pripoveda o svima nama i stoji kao opomena i
znamen.
Održana promocija knjige „Kako sam otkrio Ameriku“ Nemanje Sarača
Predstavljena knjiga o životu Lazara Rokvuda na 6. Somborskom filmskom festivalu
U pratećem programu 6. Somborskog filmskog festivala, koji u organizaciji Kulturnog centra „Laza Kostić” traje od 14. jula, održano je nekoliko promocija knjiga u čijem fokusu je filmsko izdavaštvo.
Tokom festivala predstavljene su knjige „Partizanski vestern Žike Mitrovića“ Nedeljka Kovačića, „Poseban kadar“ Jelice Stojančić i „Zatamnjeni ekran“ Božidara Zečevića.
Posebno interesovanje publike izazvala je promocija knjige Nemanje Sarača „Kako sam otkrio Ameriku“ (Biografija Lazara Rajića Rockwood-a) u izdanju Kulturnog centra „Laza Kostić“. O knjizi su u prelepom zdanju zgrade Županije govorili Radoslav Zelenović, glumci Džon Sevidž i Lazar Rokvud, kao i autor.
„Kako sam otkrio Ameriku“ predstavlja rezultat višegodišnjeg istraživačko-interpretativnog rada na rasvetljavanju života, rada i dela Lazara Rajića Rokvuda, glumca koji je prešao uzbudljiv put od vojvođanskih predela do Kanade, Sjedinjenih Američkih Država i drugih krajeva sveta.
Nemanja Sarač, autor knjige se na početku promocije osvrnuo na poznanstvo sa Lazarom Rokvudom. On je rekao da ga je kod Rokvuda oduvek fascinirala njegova upornost, životna energija i želja da ostvari svoj san i da je to, između ostalog, i bio povod za nastanak ove knjige.
Glumac Džon Sevidž je na promociji izrazio zadovoljstvo što je opet u Somboru, i da iz ovog grada nosi poruke nade, ljubavi i radosti.
Lazar Rokvud se prilikom svog obraćanja prisetio svog detnjistva i stalnih selidbi, rekavši da je on najrođeniji Somborac koji je najmanje živeo u Somboru. „Ja volim crtane filmove i fantaziju, jer je realnost bolna. Igrao sam fudbal u Radničkom i mnogo se očekivalo od mene. A onda sam kao dečak video Džejms Dina u Narodnom bioskopu. U njemu sam prepoznao sebe. Nakon toga video sam i Alena Delona, i Belmonda. Ono što me je kod filma oduvek fasciniralo je to da u njemu mogu da budem šta god poželim. Nikada nisam razmišljao lokalno već globalno i uvek sam mislio da ću dobiti Oskara,“ kazao je Rokvud.
Radoslav Zelenović, dugogodišnji direktor Jugoslovenske kinoteke i prvi nosilac priznanja Ernest Bošnjak takođe se osvrnuo na poznanstvo sa Lazarom Rokvudom objasnivši da je priča o ovoj knjizi nastala upravo na prvom izdanju festivala kada su obojica bili članovi žirija. „Naši prostori su od samog početka bili naklonjeni filmu, a ono što je neizostavni pratilac filma su knjige, tekstovi i filmske kritike. U ovoj knjizi sam došao do jednog detalja koji mi je bio veoma interesantan. To je priča kada je Lazar došao u Marsej i kada je na ulici video snimanje filma Borsalino sa Alenom Delonom i Žan Pol Belmondom. Tada je zavoleo glumu ali je i shvatio da ni Francuska ni Nemačka nisu za njega, već Zapad. I nakon toga je otišao u Ameriku,“ istakao je Zelenović.
„Nikada nećemo saznati šta bi bilo sa nama da je Ernestu Bošnjaku pošlo za rukom da u Somboru napravi Holivud, tj. da napravi fabriku filmova. Ako već nije Holivud mogao da se napravi u Somboru, iz Holivuda su nam došli Lazar, Džon Sevidž i Džek Dimić,“ zaključio je svoje izlaganje Zelenović.
6. Somborski filmski festival traje do nedelje, 14. jula kada će, na ceremoniji svečanog zatvaranja, biti dodeljene nagrade festivala.
Foto: Milan Đurđević
Partizanska knjiga, nova izdanja: jun 2024
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je objavila dva nova debitantska izdanja, roman crnogorske autorke Danke Ivanović Prazne kuće, kao i knjigu pesama Nikole Mladenovića Jasni izbori.
Danka Ivanović završila je osnovne i master studije francuskog jezika i književnosti na Univerzitetu u Beogradu i Univerzitetu u Luvernu, a trenutno pohađa doktorske studije književnosti na Univerzitetu u Beogradu. Debitantski roman ove autorke, Prazne kuće, jeste moderna, radikalna knjiga o patrijarhalnom svetu iz kog su muškarci iščezli fizički, ali ne i spiritualno, to je intrigantna priča o odrastanju i sazrevanju netipične devojčice, intelektualke i feministkinje u skoro pa otvoreno neprijateljskoj sredini. Fragmerntarno napisan i veoma blizak poeziji, ovo je istovremeno i porodični roman, istinska ženska knjiga koja sinhronizovano prepoznaje tradicije koje joj prethode i nemilosrdno ih ruši.
Nikola Mladenović (Džoni Mauna) bavi se savremenim i slobodnim plesom, kao i kontakt improvizacijom, a poznat je i kao organizator poetskih večeri Ponekad u osam. Debitantska knjiga Nikole Mladenovića, Jasni izbori, jeste zbirka narativnih, jezički preciznih i stilski originalnih pesama. Mladenovićeva poezija govori o dečaštvu, sazrevanju i svemu što ono donosi − ranim prijateljstvima, porodičnim odnosima, nestanku iluzija. U poeziji ispunjenoj nizom nezaboravnih, upečatljivih junaka, Mladenović je pesnik Novog Beograda, mesta koje opisuje kao sirovo i grubo, ali s neskrivenom ljubavlju.
LENARD KOEN – BALET GUBAVACA
GEOPOETIKA BEOGRAD – 2023.
Prikaz – ŽIVKO IVKOVIĆ
Ubedljivo najozbiljnija , time najrespektabilnija izdavačka kuća na našim prostorima, beogradska Geopoetika i ovim najnovijim ‘Balet gubavaca’ naslovom autora Lenarda Koena samo potvrdjuje već stečenu reputaciju koju uživa medju čitalačkim auditorijumom, i naravno da se tu radi o ediciji Notni spisi koja se bavi isključivo značajnim imenima iz sveta rocknrola i nj. delima, te tako imamo bezmalo zaokružen Koenovm književni opus, uz najnoviji ovaj, na radost svih nas, poštovalaca ovog autora. Naslov je priredila Aleksandra Plešojano a prevodom se pozabavila Ana Stefanović. Nakon ne tako intrigantnog i obećavajućeg uvoda vezanog za članove porodice , imamo drugo ‘Balet’ poglavlje potom i naglo skretanje te prolaženje kroz crveno Merilion svetlo uz ljubavni prasak, zadovoljstvo svega lek. Stapa se u potpunosti sa tom Merilion, jedno su biće, verbalno ono ih unekoliko prizemljuje sa tek naznakama izvesnih neslaganja, no to ih ne udaljava, barem ne trenutno uz pogrešno ili neželjeno izgovorene, više izletelim tim ….. i mislima njegovim, okrenutim skorom vidjenju sa ocem svoga oca …. Incident na željezničkoj stanici je već na pola puta do zaborava, slučaj je to koji dedu njegovog nije proslavio, no, dogadjaj u kom se matori obračunava sa policijskim službenikom je pojasnio unuku pojam ‘stara škola’ ili sukob generacija. Imamo ovde ono, tipično Koenovsko oslikavanje ličnosti od značaja za naslov, tada na startu karijere njegove, ne tako ubedljivo, a što će vremenom postati sinonim ili zaštitni znak stila pisanja mu, zbilja prihvatljiv, onaj koji će ga i učiniti velikim. Pa tako, pada u oči sadržaj romana ovog, posve neuobičajenog književnog štiva i isto takvih dogodovština, a što je svakako deo njegovog proživljenog, e sad, starac ovde ima stvarno zapaženu ulogu, pobudnu onu, ličnost je oko koje se vrti sve te je kristalno jasno da bi ‘Balet‘ umnogome izgubio na značaju bez njega. Autor uopšte ne pokazuje nameru za bilo kakav sukob sa matorim, povladjuje mu čak, prihvata bezmalo sve što je starac činio sa neskrivenim zadovoljstvom, tako reći se nasladjivao njegovim potkraj života ispadima koji i nisu išli uz godine mu, ali to su bili principi na kojima je odrastao, slepo se držao tih, u skladu sa tim se i ophodio. Merilion, njegova devojka sa početka ‘Baleta’ je takodje imala tu, ne toliko zapaženu rolu u ovom i struggle versis alter ega, nesaglasju tom po pitanju odnosa sa njom. Zapaženu rolu ovde je odigrao i zaposlenik na odeljenju za prtljag železničke stanice, a što samo potvrdjuje Koenovu opsednutost likovima netipičnim generalno u književnosti, a ako dodamo kako se tu radi o samom startu njegove karijere, dolazimo do zaključka da se radi o jedinstvenom jeziku pisanja, jednakom svetilištu gubavaca, gde on postiže tu čistotu , idealnu, i da li …. Ono, piše dalje ovde, kako smo tužni i lepi bili mi ljudi sa našim patnjama i mučenjem. Naravno, kome je do pročišćenja, načina je toliko mada su individualni, vode i do okrutnosti, pušta se mašti na volju, pa i u smislu posmatranja čoveka koji ovde izbacuje iz sebe sve zlo nakupljeno tijekom vremena, onog koje mu je zadavalo i zlokobnu samo na nepročišćenost tu…… uživati u nesreći i mučenju drugih, smišlljeno, u Baletu gubavaca dželat je ritualna posvećenost i saznanje nenadano ono, kako old men sa kojim je delio sobu i nije taj, njegov, ne pomiriti se sa tim …… šta li, tek, njegov put ka iskupljenju, kompletna zavrzlama koja to i nije. I da li očajničkopokajnički, tek, više nije onaj stari, sve što je do tada radio i nije imalo nikakvog smisla pa tako ni avantura sa suprugom radnika na prtljagu železnice …. Sve do povratka u zagrljaj gazdarice …. Sigurnost utočišta ….. brisanje tek izvučene pouke …. Prvi roman Koenov tako ima tu nit književnu naginjanja Bukovskom, lišenu naravno vulgarnoskarednih onih, no radnja me unekoliko vukla, podsećala na tog, who knows, i to je samo moje, ne očekujem neko saglasje. Ne tako ordinarne one, sa hepiendom storije koje imamo u kontekstu drugog dela naslova samo potvrdjuju Koenovsku neuobičajenosadržajnu the story of recepturu te i ne začudjuje ugled koji uživa, jer svaka priča ovde ide u prliog toj mojoj tvrdnji. Priče su ovde iz proživljenog mu, nikako od onih sklepanih tek i dokaz su samo da o odredjennom načinu tog (življenja) i mogu pisati kvalifikovani isključivo, dakle oni koji su prošli kroz sve to like a Cohen, a to da li su takve pogrešne ili ne, zaključuju čitaoci.
……sve im pripada ali nemaju apsolutno ništa ….. ljubav i patnja su jednaki beskonačnoj samo patnji ….. ušljemaćemo se vrlo brzo ukoliko nastavimo ovako ……izvrsna ideja …..prekrstio je ruke i podigao bradu, nadmoćan, majstor intrige, bankar podzemne zavere ….. jesenji mesec je bacao srebrni sjaj na modernu sobu ispunjenu snom i mržnjom …..šetam ulicom u novom novcijatom brenč mantilu, pažljivo razbarušene kose, grlimo mesečinu i sav jad od tame …… Fragmenti su samo iz petnaest storiija koje slede nakon Baleta gubavaca i više su negoli rečit dokaz Koenove književne nadmoći koja je doduše bazirana na odrastanju, življenju u uglavnom jevrejskom okruženju, mada ne tako verski rigoroznom, ali uz neizostavne specifičnosti te, protkane emotivnoiskustvenim mu, a koje su autora i na startu karijere predstavile kao predodredjenog za šire prihvatanje , izdizanje na poziciju teško dostižnu. Balet gubavaca i storije ovde su nastale u kanadskom Montrealu i uvid su u najraniji Koenov književni opus, nastao usput u drugoj polovini pedesetih. Geopoetika se tako pozicionirala kao najistaknutiji izdavač Koenovog književnog opusa u nas (Omiljena igra/Divni gubitnici/Plamen i evo Baleta gubavaca) na zadovoljstvo svijh koji smo polagali nade u ovu izdavačku kuću, željno iščekivali svaki njegov naslov.
01.05.2024.
Partizanska knjiga, nova izdanja: april 2024
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je objavila dva nova izdanja, knjigu kratkih
priča luksemburške autorke Amelije Vrle Odgovorila je: Berlin, dušo!, kao i novi roman
Miroslava Ćurčića Čovek bez obaveza.
Amelija Vrla je luksemburška autorka mlađe generacije, francuskog i češkog porekla,
pored pisanja radi i kao scenaristkinja i prevoditeljka. Izvorno objavljena 2015, njena knjiga se
sastoji od pet priča u kojima se pet različitih junakinja, mladih i obrazovanih žena, suočavaju s
iskustvom narkomanije u Berlinu, evropskoj prestonici liberalnog življenja. Knjige Amelije Vrle
nikada ranije nisu objavljivane u Srbiji, a prevoditeljka ovog izdanja je Zorana Rackov.
Miroslav Ćurčić je jedan od prvih srpskih autora koje je Partizanska knjiga objavila.
Autor je tri romana i jedne knjige priča. Njegov roman I šampioni umiru, zar ne? objavljen je i u
prevodu na engleski jezik u ediciji Anglopolis. U Čoveku bez obaveza Ćurčić nastavlja tamo gde
su prethodna dva romana stala. On pripoveda o Lahoru, čoveku koji na karakterističan način
iskušava posledice življenja u ovoj zemlji u ovo nesrećno vreme. Ovo je najpolitičniji i
najhumaniji od svih Ćurčićevih romana koji upire prstom u svoje čitaoce s pitanjem da li svi
zajedno uopšte znamo šta radimo.
Svetski hit roman objavljen i u Srbiji – Objavljen roman „Autoportret“: Prva knjiga poznatog američkog pisca Džesija Bola na srpskom jeziku
Foto – Jesse Ball, Lin Wolendorp, James Foster i Lin Wolendorp.
Roman “Autoportret” poznatog američkog pisca Džesija Bola objavljen je u beogradskoj izdavačkoj kući LOM. Ovo su dinamični i nadahnuti memoari s asocijativno povezanim anegdotama i epizodama, čija priča počinje u Njujorku 1978. i nastavlja se u neobičnoj vili u američkoj državi Misisipi do 2017. godine. „Autoportret“ je prva Bolova knjiga objavljena na srpskom jeziku.
Američki časopis Star Tribune o autoru piše da „pruža autentičan pogled na to kakav je zaista život, i nudi čitaocu način da se susretne sa životom izvan parametara koje mu društvo i narativna konvencija nameću“. Specijalizovani magazin za kulturu Friz u tekstu o romanu navodi da ,,iščašeni metaflanerizam teksta koji odiše duhom Roberta Valzera, kao i sanjarenja u korenu Autoportreta stvaraju osećaj da je ono što tekst pruža istovremeno smrtno ozbiljno i potpuno beznačajno“, te da je „to je možda ono što Autoportretu, uprkos svojim maglovitim aporijama, daje začuđujući osećaj punoće… misterija koja stvara još misterija – što znači, nešto kao sam život“. Čuveni LA Times konstatuje da se Bol pokazao kao „majstor stila, jedan od najambicioznijih i najprovokativnijih pisaca u svojoj generaciji.“
Džesi Bol je u više navrata boravio i u Beogradu, za koji kaže da ga mnogo voli. „To je mesto koje raste kroz sopstveno propadanje, arhitektonski, fizički, politički, psihološki. Ljudi u ovom gradu umeju da budu okrutno duhoviti na najbolji mogući način, više nego ljudi na drugim mestima. Najviše volim da sedim u nekom kafeu i čitam, ili da lutam uličicama do kasno u noć. Nemoguća istorija ovog grada nalik je na neko upečatljivo lice: elegantno, odvažno, izmučeno, pretučeno, ponosno i suptilno. Niko ko je bio u ovom gradu na brdima ne može to da zaboravi“, zaključuje američki autor.
Džesi Bol (Njujork, 1978.), autor je čija su dela prevedena na više od dvadeset jezika. Bio je stipendista Gugenhajm fondacije, Hajnc fondacije, Kreativnog kapitala, i NEA-a. Njegove knjige nominovane su za Nacionalnu nagradu za knjiživenost, nagradu LA Tajmsa, nagradu za Knjigu vernika i mnoge druge. Dobitnik je književne nagrade Plimpton, Berlinske nagrade i nagrade Gordon Berns. Radi na fakultetu Umetničkog instituta u Čikagu.