Dr Tamara Lazić Strugar promovisala u Beogradu dve knjige za decu – „Kožodovštine: Slučaj kreme za URLanje“ i „Kožodovštine: Noć bradav(ešt)ica“
Dr Svrabić rešava deci probleme sa kožom
Pre nekoliko dana (4.januara), promovisane su dve knjige za decu „Kožodovštine: Slučaj kreme za urlanje“ i „Kožodovštine: Noć bradav(ešt)ica“ autorke dr Tamare Lazić Strugar, pod pokroviteljstvom kompanije Zepter International. Promociji je prisustvovala i sama autorka, istaknuta i veoma uspešna doktorka, vrhunski specijalista dermatologije koja živi i radi u Njujorku, a koja se nažalost, već nekoliko godina bori sa opakom bolešću i to vrlo hrabro, predano, snažno.
Knjige koje su prezentovane beogradskoj publici su zapravo, Ilustrovane novele, koje je dr Tamara Lazić Strugar izvorno pisala na engleskom jeziku. Prevdene na srpski u izdanju kuće Makart i predstavljene su u ispunjenoj dvorani hotela (Zepter) „Apart“.
FOTO; Milica Beloica (Small Magellanic Cloud)
Tamara Lazić Strugar diplomirala je na Jejlu kao najbolji student, i vodi jednu od najboljih dermatoloških ordinacija u „Hudson Dermatology and Laser Surgery“.Nažalost, dr Lazić Strugar bori se sa četvrtim stadijumom kancera debelog creva. Majka dvoje dece ne dozvoljava da joj teška dijagnoza remeti život, iako vodi kompleksnu borbu za svoj život, tako da se trudi da ne gubi zahvalnost, ljubav, nadu, optmizam i smisao.
Održana promocija monografije „TOKOVI UMETNIČKOG NADAHNUĆA – Đorđije Crnčević” u Muzeju savremene umetnosti
Promocija monografije dr Rajke Bošković „TOKOVI UMETNIČKOG NADAHNUĆA – Đorđije Crnčević”, koja je štampana u saradnji tri institucije – Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Narodnog muzeja Crne Gore u Cetinju i Galerije B2 u Beogradu, održana je u petak, 20. decembra 2024. u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu.
Nakon pozdravne reči Marijane Kolarić, direktorke MSU-a, i Jakše Ćalasana, direktora NMCG-a, okupljenima se obratila dr Milanka Todić, istoričar umetnosti i recenzent ove monografije: „Dr Rajka Bošković je autorka izuzetne knjige pod naslovom Tokovi umetničkog nadahnuća – Đorđije Crnčević, a bogato i lepo opremljeno izdanje predstavlja primer naučne i stručne monografske studije o dugogodišnjem skulptorskom umetničkom opusu Đorđija Crnčevića. Ekskluzivnost ove knjige leži kako u njenoj metodologiji izučavanja vajarskog dela Đorđija Crnčevića (1941–2013), tako i u inovativnoj prezentaciji heterogenog i veoma plodnog stvaralaštva u kontekstu moderne skulpture na prelomu 20. i 21. veka.”
Dr Milanka Todić je takođe istakla: „Kao veliki poznavalac umetnosti i kustos skulptorske zbirke u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, dr Rajka Bošković je napisala obimnu i sadržajno uzbudljivu uvodnu studiju u kojoj se po tematskim celinama prate ‘tokovi umetničkog nadahnuća’ vajara, čije se delo svrstava u najviše domete evropskog modernizma. Naravno, njen esej je utemeljen na detaljnoj i savršeno preglednoj bibliografiji koja sadrži sve što je pisano o radovima i izložbama Đorđija Crnčevića, ali i njegove intervjue, saćanja savremenika itd. Posebno je dragoceno to što je autorka upadljivo izdvojila Crnčevićevo remek-delo pod nazivom 12 x Solženjicin iz 1973. godine reprodukujući ga dva puta: na naslovnoj strani i na donjoj korici knjige. Taj antologijski rad u 12 varijacija razmatra skulpturu kao moderan totem.”
Svoje izlaganje zaključila je rečima: „Uz brojne pohvale koje se još mogu uputiti fotografskom i grafičkom dizajnu knjige treba naglasiti da je dr Rajka Bošković u ovoj knjizi pokazala inovativnost i u vizuelnoj prezentaciji skulpture, posebne spomeničke i one postavljene u otvorenom prostoru. Njeno sagledavanje umetničkog dela u proširenom polju vodilo je ka uvećanju pažljivo odabranih fotografskih slika koje su dokumentovale dijalog skulpture i ambijenta iz više različitih perspektiva. Taj princip multiplikovanih pogleda okom kamere sproveden je u celoj knjizi, a to je veoma važno primetiti jer je skulptura objekat, trodimenzionalna forma, a fotografija je dvodimenzionalna slika koja nema medijske sposobnosti da u potpunosti sagleda skulpturu u njenom volumenu i u ambijentu, kako onom prirodnom, tako i onom galerijskom.”
Dr Dragan Bulatović, istoričar umetnosti, ukazao je na to da „zahvaljujući temeljitom prikazu geneze umetničkog izraza Đorđija Crnčevića, dr Rajka Bošković nam je u ovoj monografiji dala mogućnost da uočimo neke zakonitosti u njegovom radu na koje se u dosadašnjim interpretacijama ukazuje kao na simbolički izraz, sa jedne strane razvoja plastičke misli, a sa druge kulturnog habitusa, a mi smo skloni da ih posmatramo kao ključne za dosezanje krajnjeg poetičkog smisla ovog skulptora.”
Vesna Golubović, slikar i prijatelj umetnika, istakla je da je „Đorđije sigurno bio čovek koji je svojim radom umeo da preobrazi onu nevidljivu muku i tegobnost života u radost stvaranja, i da vidljivo u izvajanim, isklesanim, iscrtanim i naslikanim objektima zbuni razum i ostvari harmoniju i mir. Svoje borbe i golgote, zime i nepravde je nosio sam, dostojanstveno i tiho, znajući tako da čuva druge od svojih nedoumica, sumnji i razočaranja. Svoj intimni život, onu skrivenu inspiraciju svakog čoveka, zakrilio je svojom tišinom, ćutanjem mudrog i zrelog muškarca. Ali zato je njegovo stvaralaštvo otkrivalo radost zemaljskog susreta dvoje ljudi, njihovu privlačnost, čežnju, perpetualnu povezanost i igru, da bi se nastavljalo i rastavljalo, odvajalo u monumentalnost i samoću jedne drugačije kombinatorike.”
Marko Vukša, vajar i profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, svoje obraćanje je započeo rečima: „Pred nama je velika knjiga! Monografija sa preko 180 stranica studijskog teksta zadovoljila bi tri konvencionalne monografije. Autorka teksta Rajka Bošković nam veoma iscrpno saopštava svoje autentično viđenje, analitički utemeljeno, a ipak u ekspresiji doživljeno.”
Vukša je skrenuo pažnju na nekoliko novina koje je dr Rajka Bošković priredila u ovoj monografiji: „Prva novina je da su odabrane skulpture prikazane serijom fotografija, koje su snimljene po njenim instrukcijama iz više uglova i iz različitih profila – za čije je fotografisanje angažovala umetnike. To je tako očigledna i značajna potreba za adekvatno predstavljanje skulpture. Druga veoma značajna stvar je da je autorka sakupila i prikazala „sećanja kroz osećanja“ Đorđijevih prijatelja i kolega savremenika i tako nam zaokružila sliku o njemu i kao umetniku, i kao čoveku. Treća novina je deo „Umetnik umetniku“ u kome je dala priliku drugom umetniku da se uključi u „čitanje” Đorđijevog dela, a to su fotografije Petra Vujoševića, sa detaljima skulptura objedinjenih u jedan „unutrašnji mozaik”. Monografija o Đorđiju Crnčeviću je zbog svega prikazanog veoma značajna, a dr Rajka Bošković je u ovoj oblasti podigla lestvicu visoko. Sve to zajedno čini ovu knjigu Velikom!“
Na kraju, završnu reč dala je dr Rajka Bošković, autor monografije. Nakon što se zahvalila svima koji su učestvovali u štampanju i pripremi ove monografije, ona je istakla: „O samom umetniku, rekla bih samo dve reči – da istinski umetnici, kao što je Đorđije Crnčević, i u potpuno smutnim vremenima, poljuljanih vrednosti, potpunog ili delimičnog negiranja bilo kakvih etičkih, estetičkih i umetničkih normi i ideala, svojim umetničkim dostignućima – koja su nastala iz nepoljuljane vere u preobraziteljsku moć umetnosti, proisteklu iz dubokog uverenja u njenu nezamenljivu ulogu i iskonsku neophodnost postojanja – zalog su budućnosti umetnosti. O tome nedvosmisleno svedoče reči umetnika ‘moje je da istrajem’, u dve reči sažet najdublji odnos i poimanje poslanja sebe kao umetnika, dve reči koje odražavaju njegovu nepokolebljivu veru u značaj i smisao umetnosti. I upravo zahvaljujući toj i takvoj veri, danas imamo pred sobom vrhunska ostvarenja, ne samo srpske, nego i svetske umetnosti.”
Foto: Bojana Janjić.
Promocija knjige „Ulice Starog grada – topografija, urbanizam, odonimija“ Vladimira Dulovića u Narodnoj biblioteci Srbije
U utorak, 24. decembra u 19 časova, u Atrijumu Narodne biblioteke Srbije, biće održana promocija knjige „Ulice Starog grada – topografija, urbanizam, odonimija“ istoričara Vladimira Dulovića, koja predstavlja napor da se na ponešto neobičan, ali čitalaštvu prijemčiv način predstavi urbanistička prošlost jezgra Beograda u prethodnih nekoliko vekova. Na promociji će govoriti dr Zlata Vuksanović Macura iz Geografskog instituta SANU i Aleksandar Stanojlović, arhitekta i kartograf.
“Znate li gde se u Beogradu nalazila Kondurdžijska čaršija? Znate li zašto se Zerek tako zove? Gde se nalazilo Alajbegovića sokak a gde Germanova bašta? Znate li u kom delu grada su živeli Jevreji pre no što su se doselili na Dorćol? A da li znate gde se nalazilo groblje Donji Šehitluk ili gde je nakon poraza kod Beča udavljen Kara Mustafa-paša? Kako je svoje ime dobila Trojanska a kako Ulica Starog špitalja? Znate li koje su najstarije Beogradske ulice, od kojih jedna vuče poreklo čak od rimskog vremena? Kako je nastao Studentski a kako Trg republike? Dokle se prostirao Beograd u XVII veku? Gde su živeli Jermeni a gde im je bila crkva? Zašto Terazije imaju ovalan oblik? Kako se živelo u dubrovačkoj Latinskoj čaršiji? Sve to zanimalo je i mene pa sam se upustio u višegodišnje istraživanje i pisanje, što je na kraju urodilo ovom knjigom na 684 strane”, istakao je autor Vladimir Dulović.
U knjizi je dat istorijat svake ulice opštine Stari grad, od najvažnijih do najmanjih, uključujući i nekolicinu koje danas ne postoje. Knjiga je čvrsto bazirana na izvorima, snabdevena naučnim aparatom (fusnote, bibliografija, indeks) i predstavlja sintezu već postojećih, ali rasutih i nepovezanih saznanja, ali obiluje i novim naučnim otkrićima koje je porodilo višegodišnje istraživanje raznolikih izvora (štampa, istorijske karte itd). Dodatnu vrednost knjizi daju 493 fotografije (od kojih se neke objavljuju po prvi put), kao i 115 karti koje je za ovo izdanje izradio naš istaknuti kartograf Aleksandar Stanojlović. Recenzenti knjige su dr Predrag J. Marković, dr Zlata Vuksanović Macura i dr Srđan Radović.
Izdavač knjige je Komshe, a moguće ju je nabaviti putem sajta izdavača i u svim većim knjižarama u Beogradu.
Promocija knjige „Hod po mazohismu“ direktora Nišvilla Ivan Blagojevića u Prokuplju – ponedeljak 2. decembar
Promocija nove knjige „Hod po mazohizmu“ direktora i osnivača Nišvila Ivana Blagojevića, održaće se u Prokuplju u ponedeljak 2. decembra u 18:00 u Domu kulture
Pored autora Ivana Blagojevića, na promociji u u Prokuplju, o knjizoi će govoriti i Milica Milenković i Slobodan Tošić. Moderator promocije je Saša Milovanović.
Inače, autor knjige Ivan Blagojević je u Prokupljui završio osnovnu školu i gimnaziju.
Sastavni deo promocije je koncert „Moba plays Bill Evans” najboljeg niškog jazz tria.
U izdanju Hrvatskog književnog društva, biblioteka Književno pero
KASTELOVA KNJIGA POEZIJE „OTAC TVOJ, MEDITERAN“ OBJAVLJENA U HRVATSKOJ
Hrvatsko književno društvo na svoje i zadovoljstvo čitalačkog auditorija u Hrvatskoj, Crnoj Gori i regionu objavilo je novu knjigu poezije našeg, crnogorskog i mediteranskog pjesnika Borisa Kastela „Otac tvoj, Mediteran“ kao plod dugogodišnje suradnje i dijeljenja zajedničke književne i civilizacijske sudbine – Mediterana.
Knjigu je uredio pjesnik Valerio Orlić, predsjednik Hrvatskog književnog društva, navodeći da su u Kastelovoj poeziji „poetske slike vanvremenske i utkane u dah stoljeća iz kojeg izranjaju najljepši stihovi o moru i Mediteranu”. Tako se, ko zna koji put već, opravdalo mišljenje Predraga Matvejevića o Kastelovim stihovima – „Da sam prije imao u ruci tvoje knjige, neke bi stranice moga Brevijara bile drukčije, bolje. Rado te čitam već otprije i mislim – evo prvaka onih koji će poslije mene, bolje od mene, reći sve što treba o Jadranu i Mediteranu”.
U pogovoru, književnik Vladan Lalović navodi: “Boris Jovanović Kastel je naš najbolji pjesnik mediteranske poezije. Njegovo ime i stihovi trebali bi biti poznati, kod nas i šire, svakom pasioniranijem ljubitelju ove vrste poezije. Potrebno je poprilično toga da se zasluži tako burna pohvala, a broj knjiga na mojoj polici koje je napisao svjedoče o talentu, vremenu i trudu koje je uložio kako bi zaslužio opravdano pohvale čitalaca i kritičara. Štaviše njegovi poduhvati su ozbiljni i provode se na svim poljima podučavanja, pisanja i teoretisanja o Mediteranu. (…). Kastel je mediteranski zatočnik i harizmatični gvardijan drevnog poetskog mita. Mediteranski gospar koji je presudno obilježio crnogorsku literaturu i značajno uticao na šire mediteranske poetske tokove. On je apostol mediteranskog duha u službi umjetnosti. Kastel nam kroz virtuozne poetske pasaže otkriva univerzalne kodove jedne usnule civilizacije koja je vjekovima predstavljala sudbinu cijelog čovječanstva. Kastelovi stihovi svojom istančanošću u pristupu i osjećaju otkrivaju njegov višestruki poziv pjesnika proročkog dara, koji maestralno nalazi prikladnu riječ za uvijek iznova proživljavanu zbilju što podrazumijeva biti filozofom u najširem i najdubljem smislu. On nam otkriva čitav jedan pokopani i zaboravljeni svijet, štaviše, Kastel ga kroz misterij Slova podiže do same nedorečenosti Tajne koja sve prožima. Svojim izbrušenim jezikom nanovo nam tka sagu o Mediteranu. Za njega prošlost nije mrtva. Nije čak ni prošlost. Ona nas vodi i poučava o našem mjestu u krugovima poretka – božanskom i ljudskom, vječnom i smrtnom – u kojem se krećemo”.
Trideset knjiga poezije i eseja pjesnika, brojni prijevodi i internacionalna priznanja, te dva toma ogleda o Kastelovoj poeziji u crnogorskoj i južnoslavenskoj književnoj kritici – „Mediteranski gospar“ (2008) i „Konzul i juvelir Mediterana“ (2022), dovoljno govore da nema ljepše posvećenosti kolijevci civilizacije i srođenosti sa Mediteranom od poezije. Taj put je trnovit ali spisatelji, poput Kastela, trasirali su ga noktima na zadovoljstvo čitalaca i naših kultura.
Objavljivanje knjige „Otac tvoj, Mediteran“, koja će biti promovirana na festivalima u Hrvatskoj, sufinancirao je Sekretarijat za kulturu i medije Glavnog grada na konkursu za 2024. godinu.
Promocija knjige direktora Nišvilla u beogradskom Dorćol placu – nedelja 10. novembar 2024.g.
Promocija nove knjige „Hod po mazohizmu“ direktora i osnivača Nišvila Ivana Blagojevića, održaće se u nedelju,10. novembra u Beogradu u 19:00 u Dorćol placu.
Pored autora Ivana Blagojevića, na promociji u Beogradu govoriće književnik Dragan Velikić i vodja grupe „Kal” Dragan Ristić. Moderator promocije je Milica Milenković.
Sastavni deo promocije je koncert „Moba plays Bill Evans” najboljeg niškog jazz tria.
Niška promocija knjige direktora Nišvilla
Promocija nove knjige „Hod po mazohizmu“ direktora i osnivača Nišvila Ivana Blagojevića, održaće se u petak, 8. novembra u Nišu u 19:00 u Sali Niškog simfonijskog orkestra.
Pored autora Ivana Blagojevića, na promociji u Nišu 8. novembra govoriće dr Velibor Petković i Branislav Miltojević. Moderator promocije je Milica Milenković.
Sastavnin deo promocije je koncert „Moba plays Bill Evans” najboljeg niškog jazz tria.
Promocija u Beogradu održaće se u nedelju, 10. novembra u 19h u Dorćol Placu.
Partizanska knjiga, nova izdanja: oktobar-novembar 2024
Autori fotografija: Džon Banvil (Daglas Banvil), Srđan Srdić (Vladimir Sretenović).
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je objavila tri nova izdanja, nakon romana Duhovi, još jedan roman čuvenog Irca Džona Banvila, Singularnosti, roman letonske spisateljice Inge Gaile Lepotice, kao i reizdanje knjige priča Srđana Srdića Sagorevanja.
U Banvilovim Singularnostima (preveo Novica Petrović)jedan čovek s pozajmljenim imenom izlazi iz elegantnog sportskog automobila crvene boje – takođe pozajmljenog – i ulazi na imanje gde je proveo mladost. Međutim, stvari nisu onakve kakvim se čine. U staroj kući kroz koju duva promaja živi neka nova porodica: Godlijevi, potomci pokojnog Adama Godlija, naučnika svetske slave čija je teorija postojanja bacila univerzum u haos. A taj misteriozni čovek, koji je upravo odslužio zatvorsku kaznu, oseća se kao da se vreme zaustavilo, ili je pokidano, ili se otvorilo na neke nove, neobične načine. On sada mora da se nosi s članovima disfunkcionalne porodice Godli, kao i s njihovom namučenom kućepaziteljkom, koja postaje njegova gazdarica, a takođe i s biografom Godlija starijeg, koji je nedugo pre toga angažovan da obavi taj posao, a napokon i s jednom bogatom, veoma lepom ženom koja mu se obraća s jednim neobičnim zahtevom.
Džon Banvil rođen je 1945. godine u Veksfordu u Irskoj. Dosad je napisao dvadeset romana pod svojim imenom, uključujući Sneg, Knjigu dokaza i More, za koji je osvojio nagradu „Buker” 2005. godine, kao i seriju kriminalističkih romana pod pseudonimom Bendžamin Blek. Dobitnik je većeg broja priznanja, uključujući nagradu „Franc Kafka”, nagradu irskog PEN centra za izuzetno dostignuće u irskoj književnosti, kao i nagradu „Princ od Asturije”. Živi u Dablinu.
Inga Gaile je letonska pesnikinja i prozaistkinja, objavila je osam zbirki poezije, pet romana i jednu zbirku priča. Njene knjige poezije objavljene su na engleskom, španskom i poljskom jeziku, dok su romani prevođeni na italijanski, estonski, litvanski, španski i poljski. Dobitnica je mnogobrojnih književnih nagrada i priznanja.
U Lepoticama (prevela Ana Sedlačkova) prikazana je Evropa obeležena nacizmom i staljinizmom, ali i načini na koji su dve navedene, totalitarne, predominantne političke struje uticale na savremenost. U autorkinom fokusu je (ne)snalaženje najranjivijih socijalnih grupa – žena, psihijatrijskih pacijenata i lgbtq ljudi u ratnom i posleratnom svetu. Veliki deo romana je posvećen problemu objektifikacije a njegov naslov je, u skladu s tim, barem delimično ironičan. Junakinje teksta, bilo da su lepotice ili ne, imaju utisak da trpe zbog sopstvenog fizičkog izgleda, a zapravo stradaju naprosto zbog činjenice da su žene.
Prvobitno objavljena 2014, Sagorevanja su druga knjiga priča Srđana Srdića, za čiji sinopsis je prethodno nagrađen stipendijom Fonda Borislav Pekić. U knjizi se nalazi devet priča koje na različite narativne načine tretiraju problem identiteta. Knjiga je prevedena i objavljena u Engleskoj 2018, a u Grčkoj 2023.
Srđan Srdić (Kikinda, 1977), autor je pet romana (Mrtvo polje, Satori, Srebrna magla pada, Ljubavna pesma, Autosekcija), dve knjige priča (Espirando, Sagorevanja) i knjige eseja (Zapisi iz čitanja). Dobitnik je književnih priznanja Laza Lazarević, Biljana Jovanović, Edo Budiša, kao i stipendije iz Fonda Borislav Pekić. Srdićeve knjige prevedene su na nekoliko evropskih jezika.
ANTOLOGIJA HRVATSKE I SRPSKE SLEM POEZIJE
SLEM NIJE MRTAV, SAMO TAKO SMRDI!
Beograd, Klub Beti Ford, Zetska 2
Datum i vreme: nedelja, 15.09.2024. od 19h
Predstavnici organizacije Poezin pozivaju vas na predstavljanje knjige ,,Antologija hrvatske i srpske slem poezije“.
Naslov koji bliže određuje knjigu, pesnike, pesnikinje i kompletan slem pokret u regionu je ,,Slem nije mrtav, samo tako smrdi!“.
Izdavač ovog fenomenalnog književnog poduhvata je Udruženje za razvoj kulture ,,URK“/Klub Močvara iz Hrvatske.
Glavni urednik Antologije je Luka Antić (Hrvatska/Močvara). U svojstvu urednika pomagali su mu Mario Kovač (Hrvatska/Močvara), Milan Mijatović (Srbija/Poezin) i Hrvoje Mimica (Hrvatska/slem pesnik i muzičar). Dizajn i grafičku pripremu uradio je Tomislav Vranić Vrana (Hrvatska). Naslovni plakat je autorski rad Dragane Nikolić (Srbija) i korišćen je za regionalni slem događaj u klubu Močvara.
Knjiga je štampana u tiražu od 400 primeraka i jedan od glavnih sponzora je Grad Zagreb.
Antologija obuhvata poeziju i biografije pesnika i pesnikinja iz Hrvatske i Srbije koji su nastupali na slem sceni u svojim matičnim državama. U Antologiji su objavljeni i plakati raznih slem događaja, kao i autorski tekstovi o slemu i slem sceni. Antologija broji preko šezdeset autora, što ukazuje na nameru da se detaljno obuhvati prostor Hrvatske i Srbije te mapiraju pesnici i pesnikinje koji iskaču iz statične akademske književne scene i pripadaju slemu, alternativi i andergraundu.
,,Knjiga dokumentira regionalnu slem scenu i njene akter(ic)e koji su mahom autsajderi, čudaci, izopćenici, ali istinski majstori scenskog nastupa. Kako je slem poezija prvenstveno namijenjena živom, javnom izvođenju, ova knjiga je pokušaj da se ulovi to neuhvatljivo ili ukroti neukrotiva pjesnička riječ. Ako taj pokušaj i ne uspije, nećemo se previše oko toga sekirati – u prirodi eksperimenta je da propadne!“ – Mario Kovač
Gosti slemeri i slemerke iz Hrvatske: Mario Kovač, Zrinka Mikolić, Luka Antić, Petra Antić, Dean Inđić, Dino Tremens, Zdenko Franjić, Milan Fošner i Hrvoje Mimica.
Na promociji, svoju poeziju čitaće i izvodiće srpski i hrvatski autori i autorke koji su zastupljeni u Antologiji.
Link događaja na FB:
https://www.facebook.com/events/1218772199435800
Partizanska knjiga, roman Duhovi Džona Banvila
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je premijerno objavila roman Duhovi velikog irskog pisca Džona Banvila u prevodu Nataše Srdić.
Nakon odslužene zatvorske kazne, neimenovani ubica život nastavlja na retko naseljenom ostrvu u društvu zagonetnog profesora Krojcnera i njegovog pomoćnika Lihta. U njihovom svetu vlada neka vrsta nelagodnog mira, sve dok na ostrvo ne stigne grupa brodolomnika, što donosi uznemirujuće posledice.
London Review of Books Banvila opisuje kao „izvanrednog stilistu koji je oduvek imao sluha za čudne dvosmislenosti kojima je jezik prožet − nema savremenog pisca koji je toliko pronicljiv ili toliko ushićen u pogledu neizbežnih varki i trikova karaktera. Banvilove knjige povezuju izuzetu liriku, neposrednost čulnih utisaka i niz trajnih zaokupljenosti prirodoim stvarnosti.”
Džon Banvil rođen je 1945. godine u Veksfordu u Irskoj. Dosad je napisao dvadeset romana pod svojim imenom, uključujući Sneg, Knjigu dokaza i More, za koji je osvojio nagradu „Buker” 2005. godine, kao i seriju kriminalističkih romana pod pseudonimom Bendžamin Blek. Dobitnik je većeg broja priznanja, uključujući nagradu „Franc Kafka”, nagradu irskog PEN centra za izuzetno dostignuće u irskoj književnosti, kao i nagradu „Princ od Asturije”. Živi u Dablinu.
Partizanska knjiga, nova izdanja: avgust 2024
Izdavačka kuća Partizanska knjiga upravo je objavila dva nova izdanja, roman
makedonske autorke Irene Jordanove Između, kao i debitantski roman Dejan Popova Formalin.
Irena Jordanova je autorka rođena u Skoplju. Završila je studije na Filološkom fakultetu
Blaže Koneski, na katedri za opštu i komparativnu književnost. Autorka je tri romana − Između,
Katalizator 33 i Poslušni brod. Njene priče objavljene su u nekoliko antologija i prevedene su na
nekoliko stranih jezika. Ovo je prvi prevod nekog dela Irene Jordanove na srpski jezik, a
prevodilac je bio Dalibor Plećić.
Roman Između neodoljivo podseća na dva kultna filmska ostvarenja − Nešto između
Srđana Karanovića i Bertolučijeve Sanjare. Protagonisti, Marija, Janes i Gorazd čine ljubavni
trougao oko kojeg radnja osciluje, a roman je sačinjen od njihovih sećanja na tinejdžerske i
studentske dane ispunjene opijanjem, žurkama, upotrebom narkotika, usputnim seksualnim
odnosima i nezrelim emotivnim vezama. Knjiga Irene Jordanove poseduje karakteristike coming
of age žanra, socijalnog romana, ali i romana misterije i napisana je u stalnom pokretu između
neorealizma i nadrealizma, sna i jave.
Dejan Popov (Zrenjanin, 1971), objavljivao je priče u raznim časopisima i učestovao u
delovanju lokalne fanzinske i andergraund scene. Otac, suprug i radnik, Popov se deklariše kao
navijač engleskog Boltona, ali i Borca iz Aleksandrova.
Formalin je roman o usponu i padu banatskog sela, ispričan kroz povest porodice Tadin.
Narativ se kreće unazad, dotičući sve centralne tačke istorije dvadesetog veka − dva svetska rata
i socijalističku Jugoslaviju sa svim njenim protivrečnostima, mudro zaobilazeći užase
devedesetih godina, premda su oni čitaocima sve vreme u podsvesti. Tipičan primer banatske
gotike, Formalin prizorima propadanja zapravo pripoveda o svima nama i stoji kao opomena i
znamen.