(izdavač: RED BOX, BEOGRAD – 2011.)

“Zvuk zveri” izdavačke kuće Red Box jeste jedna sveobuhvatna, zaokružena istorija hevi metala od 1970. pa zaključno sa 2004. godinom. Poduhvat težak tri stotine i pedeset stranica, poduhvat zbilja vredan pažnje, izdanje koje će pomenutu izdavačku kuću svrstati u sam vrh na listi domaćih rock izdavača. Autor knjige je Ian Christie, rock novinar ali i član negdašnjeg hevi-rok sastava ‘Dark Noerd The Beholder’, te i sa te strane gledano, ovo ostvarenje je delo visokokvalifikovanog hevimetalca, aktera te scene u jednom periodu.
Knjigu je preveo Goran Pavlović, a uz njega svakako da treba pomenuti i Miška Stevanovića, direktora ove kuće. Dakle, njih dvojica su najzaslužniji što je ovo izdanje (već prevedeno na jedanaest jezika) konačno publikovano i u Srbiji. Ona uvodna, startna uloga je ovde pripisana grupi Black Sabbath (u ranom periodu nazivi sastava su bili Polka Talk i Earth) i nj. prvom LP albumu sa istoimenim nazivom na kom je A1 takodje numera istovetnog naziva. Ovaj LP album se na tržištu pojavio u petak, 13. septembra 1970. godine, i ne samo da je značio start u karijeri prvog hevi sastava , nego se i uzima za start heviroka uopšte. I, kako stoji u samom uvodu, pridružili su se Majlsu Dejvisu u tom brisanju granica medju urbanim muzičkim žanrovima! Svoj specifičan Black Sabbath zvuk postižu zahvaljujući Tonnyju Iommyju i nj. gitarskom stilu, neuobičajenom i jedinstvenom zbog kog su ostali članovi sastava morali preći na niži tonalitet. Razlog: Tonny je imao samo tri prsta na desnoj ruci!! Rodio se tako beskonačni niz moćnih hevi rifova…… Od tada i novi kodeks u ponašanju pristalica ovog saunda na koncertima hevi grupa ( klimanje , mlaćenje kosom …… ) ! Trnovit put do uspeha ovog sastava je podrazumevao nastupe po gotovo istom krugu koji su prošli i The Beatles ( Star Club in Hamburg ….. ) . Predodredjenost ili ne , tek , taj , već pomenuti prvi album grupe se našao na tržištu u petak , 13. septembra, otud valjda i uzročna povezanost sa satanizmom! Sa pojedinim segmentima u knjizi , mnogi se neće složiti sa autorom ( rodjenim tek 1970. ) uostalom i ovde se radi o jednom , manje-više ličnom vidjenju …… Autor je rodjen u godini kada izlazi prvi lp album grupe Black Sabbath!!!!!! To što su na jednoj stranici nenasilna i već svela deca cveća, na drugoj su već opasni hipiji…. Da su hevi sastavi označili start jedne potpuno nove muzičke ere , svakako da stoji….U hipi slengu reč hevi ima značenje – stanja moći i sa dodatnom onom , metal, je po autoru suštinska glad za životom ! Podsetiću da je William Bil Barows, bitnik, u svom romanu ‘Nova Express’ iz 1964. godine, glavnog junaka nazvao Hevimetal Kid ! Zanimljivo je i stanovište autora vezano za pank koje se svodi na razarajući uticaj istog na nemogućnost funkcionisanje rocka tada i konstatacija , doduše tačna, po kojoj je hevi metal progutao pank .Naravno , rokenrol je u prve tri dekade egzistiranja u osnovi značio potest , bunt uperen ka vladajućim strukturama kapitalističkog društva u USA, ali , danas su brojni takvi bendovi , prorežimski orijentisani ( i kod nas ) uz napomenu da je ostao neznatan broj onih, izvornim principima privrženih. U knjizi su obradjeni gotovo svi značajniji hevi sastavi , tu su i ključni detalji vezani za istorijat ovog pravca…
Naravno, apostrofiran je sastav Black Sabbath, i, nesporno je da se radi o pionirima , predvodnicima ovog žanra. Uvod i definicije svih hevi podžanrova uz najznačajnije predstavnike su takodje tu … Progresivni rock je evoluirao u hevimetal , pank je , ovde, po autoru slovio za dronjavu muzičku modu sa samo pokušajima uzdizanja bolesnog i izvrtanja onog progresivnog… Razlog ovakvog jednog pank vidjenja je , smatram izveden iz onog , već ustaljenog i, realnog doduše, po kom je pank samo stil življenja, te da je samo na momente, opet, bio uspešan kao socijalni bunt, a u muzičkom smislu ništa spektakularno nije doneo, niti u smislu pokušaja!! U knjizi ćete naći i sve o prvom hevi festu, onom ‘Monsters of Rock’ u Castle Doningtonu 1980. godine, ali i onim kasnije održanim…
Tu je i uloga fanzina i magazina u toj, startnoj, prvoj hevi dekadi (Kerrang, Aardschock…) i, kako je Ozi odgrizao glavu slepom mišu i vratio tog, obezglavljenog u masu ispred…
U svome nekom zaključku, reći ću da je uz onu, već odigranu, ali presudnu ulogu kod nas, Metal Express magazin i ključne ličnosti tog, Branka i Zorana,(Rogošiće) u periodu od 1997-2004. godine, ‘Zvuk zveri ‘ ono što je nedostajalo, praktično je prava lektira, više od udžbenika te se, kao takva, neizostavno, bez izuzetka, mora naći na book-policama kako onih iskrenih, tako i onih drugih koji drže do tog sveobuhvatnog poznavanja rocka!

U Šapcu , 25. 11.2011. godine

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *