„Solar Portraits“ Rubéna Salgada Escudera na Sarajevo Photography Festivalu 2025

Moćna fotografska serija osvetljena isključivo solarnim svetlom nastala u zajednicama bez električne energije
Sarajevo Photography Festival, najznačajniji regionalni događaj posvećen umetničkoj i dokumentarnoj fotografiji, biće održan od 9. do 15. juna 2025. godine na više lokacija u Sarajevu. Festival okuplja fotografe, kustose, izdavače, galerije i ljubitelje fotografije iz regiona i sveta, a ovogodišnje izdanje bavi se savremenim društvenim i ekološkim izazovima kroz temu Weltschmerz – pojmom koji označava osećaj tuge zbog nesklada između ideala i stvarnosti.
Jedan od centralnih događaja festivala biće i izložba Solar Portraits Rubéna Salgada Escudera koja će biti postavljena na trgu Susan Sontag, ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu. Izložba će biti otvorena u utorak, 10. juna u 19 časova. Izložba se realizuje u saradnji sa Ambasadom Španije i projektom “Kultura na ulice!”.
Ova moćna fotografska serija, osvetljena isključivo solarnim svetlom, dokumentuje transformaciju života u zajednicama koje nemaju pristup električnoj energiji, u zemljama poput Mjanmara, Ugande i Indije.
Kroz intimne portrete stanovnika ovih zajednica, Escudero prikazuje kako solarna tehnologija menja svakodnevicu, pružajući ne samo svetlost, već i dostojanstvo, sigurnost i obrazovne mogućnosti. Svaka fotografija osvetljena je sijalicama na solarno napajanje koje učesnici svakodnevno koriste, a svaki portret nosi i pitanje: Kako vam je električna energija promenila život? Ova serija nije samo umetnički projekat, već i edukativni alat koji kroz radionice i kreativne programe edukuje mlade o inovacijama u solarnoj energiji, globalnom građanstvu i ličnom osnaživanju.
Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, više od 770 miliona ljudi širom sveta i dalje živi bez pristupa električnoj energiji. U tim uslovima, sveće – skupe i opasne – često su jedini izvor svetla. Solar Portraits postavlja pitanje: koliko cenimo svetlo u svakodnevnom životu i kakav je kontrast između tehnološki razvijenog i „zamračenog“ sveta? Projekat je realizovan u 34 zajednice, u 11 zemalja na pet kontinenata, i predstavlja snažnu vizuelnu poruku o jednakosti, pristupu osnovnim resursima i održivoj budućnosti. Projekat je prepoznat i podržan od strane Ujedinjenih nacija, a 2019. godine dobio je grant Nacionalnog geografskog društva.
Rubén Salgado Escudero je nagrađivani fotograf i istraživač National Geographica. Rođen u Madridu, a školovan u SAD-u, diplomirao je na Savannah College of Art and Design, nakon čega je deceniju radio kao 3D animator u industriji video igara u Berlinu. Fotografiji se posvetio 2013. godine, kada odlazi u Mjanmar i počinje da dokumentuje društvene promene. Njegovi radovi izlagani su u više od 40 gradova širom sveta i objavljeni u najznačajnijim svetskim publikacijama. Dobitnik je više od dvadeset međunarodnih nagrada, uključujući i prestižnu Sony World Photography Award. Član je udruženja fotografa The Photo Society, u okviru zajednice fotografa za National Geographic Magazine.
U okviru takmičarskog programa Sarajevo Photography Festivala, finalisti, izabrani iz preko 65 zemalja sveta, predstaviće se u osam kategorija, a dobitnici će biti proglašeni na svečanoj ceremoniji u Narodnom pozorištu. Nakon dodele biće otvorena i izložba nagrađenih radova u Umjetničkoj galeriji BiH.
Članovi ovogodišnjeg međunarodnog žirija su ugledna imena svetske fotografije i vizuelne umetnosti Alessia Glaviano (PhotoVogue), Kiana Hayeri (nagrađivana dokumentarna fotografkinja), Marina Paulenka (Fotografiska Berlin) i Irfan Hošić (istoričar umetnosti i kustos).
Više informacija o programu festivala dostupno je na: https://sarajevophotofest.com
Foto: Rubén Salgado Escudero,
Трибински програм СКД: Ивана Миланков, Једино недељом смем бити племкиња

Позивамо вас на трибину Српског књижевног друштва
Француска 7, Београд
Четвртак, 29. мај 2025. у 19 сати
Ивана Миланков
Једино недељом смем бити племкиња
-из необјављених рукописа-
Учествују
Љиљана Гајовић
и ауторка
Програм води
Даница Вукићевић
Beldocs predstavlja film Franka Dujmića – „FUNK YU“
Jedna ploča, dve strane, bezbroj priča.
Ponedeljak, 26.maj 2025. u 21.30, Dom omladine Beograda
Na tekućem, 18. Beldocs festivalu, ljubitelje muzike, gramofonskih ploča, a posebno kolekcionare, obradovaće film mladog hrvatskog autora, Franka Dujmića, pod nazivom „Funk Yu“. Franko nas uvodi u svet vinila prožet zvukovima jugoslovenskog fanka!
Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=7Ce2na_1Znw

BEATRIS DAL GOŠĆA 18. BELDOCS FESTIVALA
Poznata francuska glumica, Beatris Dal (Béatrice Dalle), biće gošća osamnaestog Beldocs festivala, povodom promocije filma „Pasija po Beatris Dal“, koji će biti prikazan u subotu, 24. maja u Jugoslovenskoj kinoteci. Osim nje, Beldocs će posetiti i reditelj ovog filma, Fabris di Velc (Fabrice Du Welz).
Trejler: https://www.youtube.com/watch?v=tVcCtjqZVvU

Film „Pasija po Beatris Dal“ na Beldocsu je u subotu, 24. maja u 20.30 u Jugoslovenskoj kinoteci (Uzun Mirkova 1) u okviru programske celine Vatromet.
Otvaranje instalacije poznatog nemačkog umetnika Miše Kubala na Trgu „Nadežda Petrović” u Čačku

foto Vadim Hincu
U četvrtak. 5. juna u 11 časova, na Trgu „Nadežda Petrović” u Čačku biće otvorena instalacija if walls could tell nemačkog konceptualnog umetnika Miše Kubala. Ova instalacija deo je istoimenog projekta koji propituje ulogu umetničkih institucija u savremenom društvu, njihovu otvorenost prema različitim društvenim grupama, te mogućnosti za participativno uključivanje građana u procese umetničke produkcije.
U raznim gradovima jugoistočne Evrope zidovi su postavljeni u javne prostore – kao simbolični muzejski ili galeriijski zidovi, ali dostupni i otvoreni svima. Poput filtera, oni prikupljaju tragove kulturnih i urbanih izraza iz svakodnevnog života. Kada ih obeleže prostor i ljudi, zidovi se vraćaju u institucionalni kontekst – čuvajući te tragove ili nudeći prostor za nova ispisivanja. Umetnik deluje kao katalizator, a građani postaju saradnici, koautori i aktivni nositelji sadržaja. Projekat postavlja pitanje šta se događa kada publika, umetnici i lokalna zajednica dobiju slobodu izražavanja u javnom prostoru, što nije uobičajeno za muzeje i galerije.
Tokom trajanja projekta u Čačku, na Trgu „Nadežda Petrović” biće postavljena tri bela zida. Građanke i građani su pozvani da na njima ostave svoj trag – reč, crtež, boju ili misao – koristeći razne materijale i tehnike. Rezultat je kolektivno umetničko delo koje ne nastaje iza zatvorenih vrata institucije, već u živom javnom prostoru – kao komunikacija između publike, umetnika i zajednice.
Dva dana kasnije, u subotu 7. juna u 17 časova, u Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović” u Čačku biće održana panel diskusija na temu „Umetnost u javnom prostoru – dokumenti destrukcije”, u kojoj će učestvovati Mariela Cvetić, umetnica i teoretičarka umetnosti, profesorka Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu; Jasmina Čubrilo, istoričarka umetnosti, profesorka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu; Bojan Đorđev, pozorišni reditelj; i Predrag Živković, kustos Umetničke galerije „Nadežda Petrović”, Čačak. Panel će moderirati kustos projekta Zoran Erić, iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.
U društvima sa izraženim tenzijama i polarizacijom na mnogim nivoima, umetnost u javnom prostoru često može postati meta agresije i uništavanja. To se već dogodilo sa nekoliko umetničkih projekata predstavljenih u Čačku, koji su bili oštećeni i vandalizovani. Ključno pitanje koje se ovde postavlja je: da li umetnost u javnom prostoru predstavlja lakmus papir za otkrivanje bolnih tačaka u društvu? Da li su umetničke institucije zaista „oaze” u kojima je umetnost „zaštićena” od takvih izraza i ogorčenja?
Miša Kubal radi kao konceptualni umetnik od 1977. s fokusom na problem svetla u umetnosti. Njegovi radovi preispituju društveno-kulturne strukture putem arhitektonskih intervencija i performativnih činova u javnom prostoru. U njegovim participativnim projektima stapaju se javni i privatni prostor i nudi platforma za otvorenu i direktnu komunikaciju između publike, i umetnika. Profesor je umetnosti u javnom prostoru na Akademiji za medijsku umetnost u Kelnu, a 2016. godine dobio je Nemačku nagradu za umetnost svetla.
Projekat if walls could tell je do sada realizovan u Sarajevu, Bukureštu, Skoplju, Kišinjevu, Ljubljani, i Kraljevici, a završna etapa, održaće se u Weltkunstzimmer-u u Diseldorfu, gde će biti organizovana završna panel diskusija s predstavnicima svih partnerskih institucija.
Partneri na projektu su: Ars Aevi – Muzej savremene umetnosti (Sarajevo), Nacionalni muzej rumunskog seljaka (Bukurešt), Muzej savremene umetnosti – Skoplje, RIZOM [ K ] – Dvorac Frankopan (Kraljevica), Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ (Čačak), Centar za savremenu umetnost [KSA:K] i Galerija „Plai” (Kišinjev), MGML – Galerija Vžigalica (Ljubljana), i WELTKUNSTZIMMER (Diseldorf).
Projekat je organizovan u saradnji sa mrežom Goethe-Instituta u svim zemljama partnerskih institucija i uz podršku Kunststiftung NRW i Bundeszentrale für politische Bildung.
Svečano otvoren 11. Bijenale umetničkog dečjeg izraza BUDI u Pančevu

U četvrtak, 15. maja u 18 časova ispred Kulturnog centra Pančeva svečano je otvoreno 11. Bijenale umetničkog dečijeg izraza BUDI, koje se ove godine održava pod sloganom „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke“. Organizatori manifestacije su Kulturni centar Pančeva i udruženje građana BUDI, a ovogodišnji gost-domaćin i zemlja u fokusu je Francuska.
Na otvaranju su nastupili hor DF iz Beograda pod vođstvom Bojane Vunturišević, kao i horovi iz Pančeva – Vocal kids i hor Muzičke škole „Jovan Bandur”. Nastupio je i bend iz komšiluka – Miki Solus iz Hrvatske. Na otvaranju je nastupila i cirkuska trupa Alegretto iz Vršca, Mažoretkinje Pančeva, a svojim cirkuskim plesom prisutne su zabavljala deca vrtića „Pupoljak“.
Bijenale umetničkog dečjeg izraza otvorio je Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta i savetnik za kulturu Ambasade Francuske u Srbiji, a otvaranju su prisustvovali i Karolin Sota, ataše za kulturu i Branislav Glumac, koordinator na projektima Francuskog instituta u Srbiji.
Stanislas Pjere je na otvaranju istakao: „Velika mi je čast, i veoma sam srećan što sam ovde s vama na ovom lepom događaju. U ime Francuskog instituta i Ambasade Francuske u Srbiji, hvala vam što ste izabrali Francusku kao počasnog gosta-domaćina izdanja 11. izdanja BUDI-ja. Veze između Francuske i Srbije su veoma jake i dugotrajne, baš kao i veze između Francuskog instituta u Srbiji i Kulturnog centra Pančeva. Bilo mi je veoma drago kada sam se upoznao sa ovogodišnjim programom Bijenala, koji će decu uputiti na savremeno stvaralaštvo i pomoći im da izgrade sutrašnjicu, a ove godine BUDI ističe jednu veoma važnu umetničku disciplinu koja je Francuskoj izuzetno prisutna – savremeni cirkus“.
U trajanju od mesec dana, BUDI će najmlađoj publici ponuditi više od 70 različitih kulturnih, umetničkih, edukativnih, ekoloških i zabavnih programa i sadržaja, i to: osam pozorišnih predstava, 11 filmskih projekcija, 9 koncerata, 7 izložbi, 8 promocija knjiga i više od 30 zanimljivih radionica.
Ovogodišnji dečji bijenale u Pančevu održava se u maju mesecu i posvećen je deci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Tema „Cirkus – gde su čuda nadohvat ruke!” je izabrana s idejom da podstakne maštu, kreativnost i izražavanje kod najmlađih, povezujući ih s univerzalnim simbolima igre, umetnosti i zajedništva. Cirkus, sa svojim šarenim svetovima, veselim klovnovima, hrabrim akrobatama i magičnim šatorima, oduvek je bio mesto gde su čuda nadohvat ruke, a svakodnevni problemi privremeno ostaju zaboravljeni. Deca koja su najotvorenija prema čudima i najbliža snovima, idealni su stvaraoci i prenosioci tog magičnog duha. Ali cirkus je i više od igre. On je simbol života sa svim njegovim izazovima i radostima, mesto gde različiti ljudi dolaze zajedno da stvore umetnost, pruže radost i pronađu svoj trenutak slave pod reflektorima. Zato ovogodišnji bijenale postavlja cirkus kao metaforu – za detinjstvo, za umetnost, ali i za život uopšte.
Manifestaciju su podržali Grad Pančevo, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Ambasada Francuske u Republici Srbiji i Francuski Institut u Srbiji.
Više informacija o BUDI programu možete naći na: https://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/11-budi
Foto: Aleksandar Stojković.
Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije: Nove regionalne nagrade predstavljene u Kanu

Na 78. Filmskom festivalu u Kanu predstavljene su nove nagrade za najznačajnija filmska i televizijska ostvarenja na području bivše Jugoslavije – Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije.
Prva dodela nagrada biće održana od 24. do 26. oktobra 2025. na prestižnoj lokaciji, u Porto Montenegru, u Tivtu u Crnoj Gori, koji je glavni partner događaja.
O dobitnicima će odlučivati Filmska i TV Akademija Jadranske regije u osnivanju, koja deluje u okviru Mreže festivala Jadranske regije. Mrežu su osnovali Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival i Festival autorskog filma iz Beograda.
Godišnje filmske i TV nagrade Jadranske regije nastavljaju se na tradiciju dodele nagrada Srce Sarajeva za TV serije Sarajevo Film Festivala koja se više neće održavati, a koja se novim konceptom proširuje i na priznanja za filmska ostvarenja.
Akademija će okupiti više od 500 filmskih i TV profesionalaca iz regiona, koji su prethodnih godina bili članovi žirija za nagrade Srce Sarajeva za TV serije.
Glasanje za nagrade počinje u junu 2025, dok će nominacije za nagrade biti objavljene tokom 31. Sarajevo Film Festivala, koji će biti održan od 15. do 22. avgusta 2025.
Dodela nagrada će okupiti vodeće regionalne talente, pružajući platformu za razmenu iskustava i međunarodnu promociju regionalne kinematografije.
Kao glavni partner ovog događaja, Porto Montenegro učvrstio je svoj status kulturnog i kreativnog središta Jadranske regije. U poslednjih nekoliko godina, ponuda luksuzne marine i rezidencijalnog naselja proširena je pokretanjem Porto Montenegro Studios – najsavremenijeg kompleksa s objektima za audio i video snimanje. Razvijen u partnerstvu sa Puccini Floating Academy, Porto Montenegro Studios sada je povezan sa globalnom mrežom kultnih muzičkih događaja, studijima za snimanje i renomiranim producentima, omogućujući i lokalnim i međunarodnim talentima vrhunske resurse za stvaranje sadržaja.
Strateško partnerstvo sa Sarajevo Film Festivalom i Mrežom festivala Jadranske regije odražava dugoročnu predanost Porto Montenegra pružanju podrške regionalnim talentima, inovacijama i međunarodnoj promociji kulturnih proizvoda Jadranske regije.
O Mreži festivala Jadranske regije
Mreža festivala Jadranske regije je savez festivala koji podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope, a osnovao ju je Sarajevo Film Festival 2020. godine. Mreža danas okuplja šest vodećih festivala: Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival, Filmski Festival Herceg Novi, Festival autorskog filma iz Beograda, Ljubljanski međunarodni filmski festival i Međunarodni filmski festival „Manaki Brothers“. Mreža distribuira visokokvalitetne evropske filmove, razvija novu publiku i jača kapacitete svojih članica pružajući siguran prostor za saradnju sa organizatorima festivala, zajednički koristeći resurse za razvoj publike temeljen na podacima i testirajući najnovije tehnologije digitalne projekcije. Kao dopuna tim nastojanjima, Filmska i TV Akademija Jadranske regije u osnivanju promovisaće regionalne talente na međunarodnom nivou, podsticati umrežavanje između različitih sektora i nuditi mentorske programe, stavljajući snažan fokus na afirmisane i nove talente izvan granica pojedinih zemalja.
O Porto Montenegru
Smešten u UNESCO zaštićenom Bokokotorskom zalivu, Porto Montenegro je luksuzna marina i lifestyle destinacija koja se razvila u regionalno čvorište kreativnih industrija. Pored svoje marine svetske klase, rezidencija i gostoprimstva, Porto Montenegro je dom Porto Montenegro Studios, najsavremenijeg kompleksa za snimanje i produkciju razvijenog u partnerstvu sa Puccini Floating Academy i povezanog sa globalnom mrežom vodećih kreativnih institucija.
Pored toga, Porto Montenegro domaćin je novih bioskopa kojima upravlja MCF CineGrand, a koja će, zajedno sa kulturnim središtima kao što je Kulturni centar Tivat, činiti središte godišnjih filmskih i TV nagrada Jadranske regije. Uz pažljivo odabrane javne projekcije, rezidencijalne programe i stručne sadržaje za filmsku industriju, Porto Montenegro zauzima jedinstvenu poziciju za podršku i promociju filmskih, muzičkih i televizijskih talenata iz Jugoistočne Evrope u svetu.
Muzej savremene u Beogradu – Izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti

U četvrtak 8. maja u 18 časova, biće otvorena izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Kustos izložbe je Miroslav Karić.
Izložba je koncipirana u dvanaest celina čije okosnice čine različiti tematski fokusi autorovih interesovanja, od istraživanja izražajnih potencijala likovno plastičkih principa, kroz materijale i tehnike, preko bavljenja fenomenima telesnog, biomorfološkog i erotskog i preispitivanja religiozne ikonografije i simbolike, do ličnih, svojevrsnih omaža bivšoj Jugoslaviji i opusu umetnika Bore Iljovskog.
Na izložbi će biti predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.
Poslednje gotovo četiri decenije umetnička praksa Zdravka Joksimovića prepoznata je i etablirana kroz bogat skulptorski opus, uz neretke umetnikove iskorake i u druge medije, koji su blisko vezani za njegova istrajna promišljanja pojmova skulpture i likovnog oblikovanja u proširenom polju.
Kao jedan od protagonista nove beogradske skulptorske scene, krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka, Joksimović početne impulse i inicijacije u istraživanju heterogenog sveta materijala i predmeta do danas kontinuirano idejno i produkcijski razvija u pravcima ispitivanja formalnih i semantičkih mogućnosti skulptorskog dela. Zapitanost od čega sve skulptura može biti napravljena odvela ga je u pasionirani rad sa najrazličitijim vrstama kako standardnih, vajarskih, tako još više i atipičnih materijala, koji su mu ujedno otvarali prostor eksperimentisanja u pogledu tehničko-tehnoloških i manuelnih postupaka i procedura.
Jednom otkrivena i usvojena sloboda kombinovanja, kolažiranja, asamblažiranja tekstura, oblika, namena, estetskih i upotrebnih predznaka materijalnih i predmetnih sadržaja, za kojima je umetnik u stalnoj potrazi, za rezultat je imala građenje istančane vizuelne poetike i skulptorskog senzibiliteta. To se najpre ogleda u nastojanjima medijskih definisanja Joksimovićevih dela, gde se odrednice skulptura, objekat, instalacija ili, recentnije, readymade slika uzimaju tek kao polazište u interpretiranju njihovog suštinskog karaktera, naglašenog kroz procese oblikovanja koji istovremeno podrazumevaju konvencionalne skulptorske principe i njihovu reinvenciju. Za autora, u tom smislu, u prvi plan dolaze transformativni potencijali odnosa, intencionalnih spajanja, slučajnih susreta, štimovanja i sučeljavanja svih elemenata jedne likovne celine, naročito ako su u mogućnosti da prenesu određenu priču ili impresiju, odnosno da se asocijativno povežu sa formama života i životnih stanja, što će umetnika tematski najviše zanimati.
Za Joksimovića je narativnost imanentna skulpturi jer, za početak, inicira ideju o nastanku nekog dela, sastavni je deo istorije i „simboličkog” prtljaga svakog upotrebljenog materijala ili predmeta, a sama se razvija u njihovim novouspostavljenim relacijama, vezama, zapletima, do krajnjih vizuelnih i značenjskih ishodišta.
Sadržani u lucidnim zapažanjima, duhovitim komentarima, ironičnim opaskama, poetskim sažimanjima, umetnikovi radovi ne pretenduju da sa posmatračem razmene značajnu poruku ili univerzalnu istinu, već da na suptilan način reflektuju dimenziju svakodnevne egzistencije, ma koliko ona bila burna. Njihov utisak uokviruje Joksimovićeva sposobnost da mikro i makro narative učini materijalno opipljivim, bliskim, kroz iskustvo oblika, boja, taktilnih senzacija, estetskih i utilitarnih funkcija, organskih procesa, prirodi svojstvenih zakonitosti, savremenih društvenih dinamika. Dodatni parametar za razumevanje i doživljaj dela Joksimović unosi sa nazivima, ponekad magritovski subverzivnim ili sročenim u stih, ostavljajući ih posmatraču i kao ključ i kao otvoren prostor za dalje (s)misaono otkrivanje vizuelnih situacija, uprizorenja i proizvedenih formi.
Izložba će biti otvorena od 8 maja do 25. avgusta 2025.
Zdravko Joksimović (1960, Buče, Crna Gora) diplomirao je na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1986. godine, u klasi profesora Nikole Jankovića. Magistrirao je na istom fakultetu 1989. godine, a 2015. odbranio doktorski umetnički projekat sa temom Poetika tela – komparativna analiza sopstvene skulptorske prakse i aktuelnih problematika tela u savremenoj svetskoj skulpturi. Od 1992. godine radi na Fakultetu likovnih umetnosti, gde je 2014. izabran u zvanje redovnog profesora.
Izlagao je na 50 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim grupnim izložbama u više evropskih i svetskih gradova (Bratislava, Varšava, Lisabon, Strazbur, Pariz, Budimpešta, Moskva, Amsterdam, Zagreb, Vašington i dr.). Izveo je sedam javnih skulptura u inostranstvu, među kojima su Demfer – Š kao šuma (Blair Atholl, Škotska), kao i skulptura Quick Healing (Ohtawara, Japan). Učestvovao je na međunarodnim simpozijumima u Japanu, Škotskoj, Austriji, Španiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Poljskoj. Dobitnik je više nagrada iz oblasti likovne umetnosti, među kojima je i Politikina nagrada 2016. za izložbu Reanimacija umetnika posle 30 godina u Kući legata u Beogradu. Takođe je dobitnik prve nagrade za spomenik Isidori Sekulić 2013. godine, prve nagrade za spomenik Đurđu Brankoviću u Smederevu 2022. godine, kao i nagrade „Sava Šumanović” za 2024. godinu.
Autor je spomenika Zoranu Đinđiću postavljenog u Prokuplju 2008. i spomenika Karlu Maldenu koji je postavljen na zgradi Jugoslovenske kinoteke 2019. godine. Dela mu se nalaze u najvažnijim javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji, kao i u više muzejskih i privatnih kolekcija u inostranstvu (Crna Gora, Španija, Bosna i Hercegovina, Izrael, Holandija, Engleska, Škotska, Austrija, Švajcarska, Bugarska).
Za realizaciju izložbe „Zdravko Joksimović – Svetlucavo prijateljstvo” Muzej savremene umetnosti se posebno zahvaljuje Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, Narodnom muzeju Srbije, Narodnom muzeju Šumadije, Narodnom muzeju Požarevac, Narodnom muzeju Pančevo, Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović”, Muzeju grada Beograda, Kulturnom centru Pančevo, Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Sopot, Centru za likovno obrazovanje – Šumatovačka, Galeriji savremene umetnosti Niš, Muzeju Zepter, umetničkim kolekcijama Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Yettel, Publikum, galerijama ARTE, B2, RIMA, X Vitamin, Viline Vode, H2O (Barselona) kao i brojnim privatnim kolekcionarima i vlasnicima dela Zdravka Joksimovića.
MM Concerts i Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavljaju
Ikone Bay Are thrash metal zvuka stižu premijerno u Novi Sad!
Thrash metal legende se konačno vraćaju u Srbiju.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/9493095577444000/
Ime koje definitivno nije potrebno posebno predstavljati, jedni od začetnika thrash metal scene i nezaustavljiva mašinerija EXODUS nakon skoro dve decenije ponovo u Srbiji. Od svog debi albuma Bonded by Blood koji se svrstava u klasike metal zvuka, bend je postao prava institucija i pored mnogobrojnih studijskih i lajv singlova vlasnici su 12 albuma od kojih je poslednji Persona Non Grata objavljen 2021. godine.
Ovoga leta EXODUS se vraćaju u Evropu na festivalske nastupe koje će popuniti sa nekoliko odabranih solo koncerata od kojih je jedan, na opštu radost domaćih fanova i kod nas. Znate šta vam je činiti, kapacitet SKCNS Fabrike je ogranićen a prebacivanja koncerta u veći proctor neće biti.
Ulaznice u prodaji od srede 02. aprila na svim Gigstix prodajnim mestima:
4.000rsd – early bird
5.000rsd – pretprodaja
6.000rsd – na dan koncerta
Francuska u pokretu: Nova kulturna sezona Francuskog instituta u Srbiji

Francuski institut u Srbiji najavio je novu kulturnu sezonu pod nazivom Francuska u pokretu, koja će tokom 2025. godine predstaviti bogat program iz oblasti scenskih umetnosti i filma. U prisustvu partnera, program su predstavili NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske, Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji i Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta.
Ova sezona nastavlja tradiciju prethodnih godina i naglašava snažne kulturne veze između Francuske i Srbije kroz savremeni ples, cirkus, pozorište i filmske programe.
NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske prisutnima se obratio rečima: „Veoma mi je drago da najavim novu kulturnu sezonu, koja nastavlja tradiciju prethodnih – Confluences – Francuska u Srbiji (2023) i Ritam francuske kulture (2024). Ove godine fokus je na scenskim umetnostima, gde su veze Francuske i Srbije posebno snažne. Kroz dugogodišnju saradnju, podržavamo savremeni ples, cirkus i pozorište za mlade, kako kroz aktivnosti Francuskog instituta, tako i putem regionalnog programa Teatroskop. Zahvaljujem našim partnerima – Beogradskom festivalu igre, Ložionici, Bitefu, Cirkusferi i Stanici Servis za savremeni ples, kao i finansijskim partnerima Telekomu Srbija, Mlekoproduktu – Ile-de-France, L’Oréalu Balkan i MPC Properties“.
Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji je povodom nove kulturne sezone rekao: „Na moju inicijativu i uz podršku tima Francuskog instituta, već nekoliko godina organizujemo manifestacije koje promovišu francuske programe u izdavaštvu, književnosti, pozorištu, filmu, muzici i debatnim programima. Uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara 2024, pokrenuli smo sezonu Ritam francuske kulture kako bismo istakli čvrste veze Francuske i Srbije – dve zemlje sporta i umetnosti. Program je bio bogat zahvaljujući saradnji sa partnerima iz vizuelnih umetnosti, filma, književnosti i kulturnog nasleđa. Izdvajaju se Festival francuskog filma, gostovanje Komedi fransez na Bitefu, saradnja Oktobarskog salona i Bijenala savremene umetnosti iz Liona, CirkoBalkana i niz događaja kojim smo obeležili otvaranje katedrale Notr-Dam. Srećan sam što ćemo i ove godine nastaviti da promovišemo francusku kreativnost kroz nove saradnje“.
Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta u Srbiji predstavila je deo program sezone pod nazivom Francuska u pokretu: „Sezonu je otvorio 22. Beogradski festival igre francuskom predstavom, a publiku očekuju još četiri izvođenja: Zefir Kompanije Kafig iz Liona u režiji Murada Merzukija, Maldon Lejle Ka, Onaj ko pada Joana Buržoa i Pospanost Borisa Šarmaca. Sledi saradnja sa Ložionicom, novim centrom za kreativnost i inovaciju u oblasti scenskih umetnosti. Festival francuskog filma biće održan krajem juna u više gradova Srbije, uz specijalnu projekciju u Zrenjaninu, ovogodišnjoj prestonici kulture. Među gostima festivala biće Tjeri Fremo, glavni delegat Kanskog festivala i direktor Instituta Limijer, kao i reditelj Režiš Varnjije. Na jesen stiže Bitef festival, gde ćemo ugostiti francusku predstavu, čiji će detalji uskoro biti objavljeni. Ovo gostovanje rezultat je saradnje sa umetničkim timom festivala tokom našeg boravka u Francuskoj. Paralelno, u okviru Bitefa odvija se i Festival savremenog cirkusa Cirkobalkana, s kojim sarađujemo od njegovog osnivanja. Ove godine očekujemo nastupe nekoliko trupa, uključujući My Laika, Rollercoaster i Ves Peden, kao i radionice za decu i master klasove. Sezonu zatvara festival Kondenz u organizaciji Stanice Servisa za savremeni ples, koji će ugostiti nekoliko francuskih trupa. Program uključuje okrugle stolove, debate i susrete na temu savremene igre i plesa. Ove godine, Stanica je započela saradnju sa Nacionalnim koreografskim centrom iz Rubea, dodatno jačajući kulturnu razmenu između Francuske i Srbije“.
Foto: Filip Olćan
MM Concerts, Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavlja
ORANSSI PAZUZU U NOVOM SADU
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1251769403396865

Oranssi Pazuzu su jedan od metal bendova novije generacije o kome se najviše pričalo u proteklih nekoliko godina. Unikatna kreacija čiji albumi su pobrali mnogobrojne nagrade i pozitivne kritike kako medija tako i fanova širom sveta.U svom zvuku vrlo sifisticirano kombinuju mnoge klasične elemente širokog spektra metal stilova, ali i vrlo vešto ubacuju nestandardne i neočekivane elemente drugih muzičkih pravaca. Na taj način njihova umetnost stiče ogroman broj fanova i postavlja bend na sve vidljivije mesto na sceni. 11. oktobra protekle godine bend je objavio svoj šesti po redu album pod nazivom Muuntuautuja za Nuclear Blast Records i u ovoj godini promovisaće izdanje širom sveta, a jedan od datuma jeste upravo u Novom Sadu i Studentskom kulturnom centru.
Ulaznice će biti u prodaji na svim Gigstix prodajnim mestima od 27. januara po ceni:
2.500rsd – early bird
3.000rsd – pretprodaja
4.000rsd – na dan koncerta