Aktuelno

Muzej savremene u Beogradu – Izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti

U četvrtak 8. maja u 18 časova, biće otvorena izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Kustos izložbe je Miroslav Karić.

Izložba je koncipirana u dvanaest celina čije okosnice čine različiti tematski fokusi autorovih interesovanja, od istraživanja izražajnih potencijala likovno plastičkih principa, kroz materijale i tehnike, preko bavljenja fenomenima telesnog, biomorfološkog i erotskog i preispitivanja religiozne ikonografije i simbolike, do ličnih, svojevrsnih omaža bivšoj Jugoslaviji i opusu umetnika Bore Iljovskog.

Na izložbi će biti predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.  

Poslednje gotovo četiri decenije umetnička praksa Zdravka Joksimovića prepoznata je i etablirana kroz bogat skulptorski opus, uz neretke umetnikove iskorake i u druge medije, koji su blisko vezani za njegova istrajna promišljanja pojmova skulpture i likovnog oblikovanja u proširenom polju.

Kao jedan od protagonista nove beogradske skulptorske scene, krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka, Joksimović početne impulse i inicijacije u istraživanju heterogenog sveta materijala i predmeta do danas kontinuirano idejno i produkcijski razvija u pravcima ispitivanja formalnih i semantičkih mogućnosti skulptorskog dela. Zapitanost od čega sve skulptura može biti napravljena odvela ga je u pasionirani rad sa najrazličitijim vrstama kako standardnih, vajarskih, tako još više i atipičnih materijala, koji su mu ujedno otvarali prostor eksperimentisanja u pogledu tehničko-tehnoloških i manuelnih postupaka i procedura.

Jednom otkrivena i usvojena sloboda kombinovanja, kolažiranja, asamblažiranja tekstura, oblika, namena, estetskih i upotrebnih predznaka materijalnih i predmetnih sadržaja, za kojima je umetnik u stalnoj potrazi, za rezultat je imala građenje istančane vizuelne poetike i skulptorskog senzibiliteta. To se najpre ogleda u nastojanjima medijskih definisanja Joksimovićevih dela, gde se odrednice skulptura, objekat, instalacija ili, recentnije, readymade slika uzimaju tek kao polazište u interpretiranju njihovog suštinskog karaktera, naglašenog kroz procese oblikovanja koji istovremeno podrazumevaju konvencionalne skulptorske principe i njihovu reinvenciju. Za autora, u tom smislu, u prvi plan dolaze transformativni potencijali odnosa, intencionalnih spajanja, slučajnih susreta, štimovanja i sučeljavanja svih elemenata jedne likovne celine, naročito ako su u mogućnosti da prenesu određenu priču ili impresiju, odnosno da se asocijativno povežu sa formama života i životnih stanja, što će umetnika tematski najviše zanimati.

Za Joksimovića je narativnost imanentna skulpturi jer, za početak, inicira ideju o nastanku nekog dela, sastavni je deo istorije i „simboličkog” prtljaga svakog upotrebljenog materijala ili predmeta, a sama se razvija u njihovim novouspostavljenim relacijama, vezama, zapletima, do krajnjih vizuelnih i značenjskih ishodišta.

Sadržani u lucidnim zapažanjima, duhovitim komentarima, ironičnim opaskama, poetskim sažimanjima, umetnikovi radovi ne pretenduju da sa posmatračem razmene značajnu poruku ili univerzalnu istinu, već da na suptilan način reflektuju dimenziju svakodnevne egzistencije, ma koliko ona bila burna. Njihov utisak uokviruje Joksimovićeva sposobnost da mikro i makro narative učini materijalno opipljivim, bliskim, kroz iskustvo oblika, boja, taktilnih senzacija, estetskih i utilitarnih funkcija, organskih procesa, prirodi svojstvenih zakonitosti, savremenih društvenih dinamika. Dodatni parametar za razumevanje i doživljaj dela Joksimović unosi sa nazivima, ponekad magritovski subverzivnim ili sročenim u stih, ostavljajući ih posmatraču i kao ključ i kao otvoren prostor za dalje (s)misaono otkrivanje vizuelnih situacija, uprizorenja i proizvedenih formi.

Izložba će biti otvorena od 8 maja do 25. avgusta 2025.

Zdravko Joksimović (1960, Buče, Crna Gora) diplomirao je na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu 1986. godine, u klasi profesora Nikole Jankovića. Magistrirao je na istom fakultetu 1989. godine, a 2015. odbranio doktorski umetnički projekat sa temom Poetika tela – komparativna analiza sopstvene skulptorske prakse i aktuelnih problematika tela u savremenoj svetskoj skulpturi. Od 1992. godine radi na Fakultetu likovnih umetnosti, gde je 2014. izabran u zvanje redovnog profesora.

Izlagao je na 50 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim grupnim izložbama u više evropskih i svetskih gradova (Bratislava, Varšava, Lisabon, Strazbur, Pariz, Budimpešta, Moskva, Amsterdam, Zagreb, Vašington i dr.). Izveo je sedam javnih skulptura u inostranstvu, među kojima su Demfer – Š kao šuma (Blair Atholl, Škotska), kao i skulptura Quick Healing (Ohtawara, Japan). Učestvovao je na međunarodnim simpozijumima u Japanu, Škotskoj, Austriji, Španiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Poljskoj. Dobitnik je više nagrada iz oblasti likovne umetnosti, među kojima je i Politikina nagrada 2016. za izložbu Reanimacija umetnika posle 30 godina u Kući legata u Beogradu. Takođe je dobitnik prve nagrade za spomenik Isidori Sekulić 2013. godine, prve nagrade za spomenik Đurđu Brankoviću u Smederevu 2022. godine, kao i nagrade „Sava Šumanović” za 2024. godinu.  

Autor je spomenika Zoranu Đinđiću postavljenog u Prokuplju 2008. i spomenika Karlu Maldenu koji je postavljen na zgradi Jugoslovenske kinoteke 2019. godine. Dela mu se nalaze u najvažnijim javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji, kao i u više muzejskih i privatnih kolekcija u inostranstvu (Crna Gora, Španija, Bosna i Hercegovina, Izrael, Holandija, Engleska, Škotska, Austrija, Švajcarska, Bugarska).

Za realizaciju izložbe „Zdravko Joksimović – Svetlucavo prijateljstvo” Muzej savremene umetnosti se posebno zahvaljuje Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, Narodnom muzeju Srbije, Narodnom muzeju Šumadije, Narodnom muzeju Požarevac, Narodnom muzeju Pančevo, Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović”, Muzeju grada Beograda, Kulturnom centru Pančevo, Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Sopot, Centru za likovno obrazovanje – Šumatovačka, Galeriji savremene umetnosti Niš, Muzeju Zepter, umetničkim kolekcijama Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Yettel, Publikum, galerijama ARTE, B2, RIMA, X Vitamin, Viline Vode, H2O (Barselona) kao i brojnim privatnim kolekcionarima i vlasnicima dela Zdravka Joksimovića.

Трибински програм СКД: Драган Бошковић – ЕВО МЕ!

Трибина Српског књижевног друштва

Француска 7, Београд

Четвртак, 8. мај 2025. у 19 сати

Драган Бошковић – ЕВО МЕ! 

О књизи разговарају Соња Миловановић и аутор

Програм води Дејан Симоновић

Otvorena izložba umetnika Uroša Ogrizovića 

„Deset ljubavnih priča za kišu“u Galeriji ŠTAB

U subotu je u prisustvu velikog broja posetilaca u galeriji Štab otvorena multimedijalna izložba Uroša Ogrizovića, pod nazivom „Deset ljubavnih priča za kišu“, a koja će trajati sve do 10. maja 2025. 

Sačinjena od nekoliko zasebnih celina koje zajedno utiču na stvaranje imaginarnog, paralelnog sveta u kojem umetnik živi, izložba, izložba, po rečima umetnika predstavlja oproštajno pismo Japanu.  U središtu pažnje nalaze se slike na platnu velikih i manjih formata, kojima su zajednički ekspresivni potezi ugljenom, sofisticirana upotreba pozlate i bogate ultramarin plave boje. Pored slika, na izložbi su postavljene oštre i loptaste forme od porcelana, u kojima se takođe prepliću plava i zlatna boja, stvarajući dinamičan vizuelni kontrast. 

UROŠ OGRIZOVIĆ – foto: galerij Štab

Izložbu “Deset ljubavnih priča za kišu” možete pogledati sve do 10. maja 2025. Godine u galeriji Štab.

Video sa otvaranja: https://www.youtube.com/watch?v=1kpQ40nRsV0

Hanna Dujmović i Aleksandar Srbljanin predstavljaju izložbu „Jedinstvo u različitosti: umetnost iz dva uma“  u  Aleksić galeriji u Kragujevcu

Otvaranje: subota, 26. april 2025.
18–21h
Aleksić Galerija Savremene Umetnosti
Karađorđeva 26, Kragujevac

Dvoje umetnika. Dve vizije. Jedan prostor.

Screenshot

Hanna Dujmović predstavlja ovom prilikom seriju slika pod nazivom „Theatrum Imaginativum“. Svaka slika iz ovog ciklusa je zapravo Hanin izmaštani svet, gde umetnica poziva na putovanje u kome se granice između stvarnog i fantastičnog brišu, a posmatrač je pozvan da otkrije skrivena značenja koja leže iza likova, simbola i boja.

Aleksandar Srbljanin  predstavlja ekskluzivnu seriju radova koje će premijerno biti  izložene u Aleksić Galeriji u Kragujevcu, Ovaj ciklus pod nazivom „Između reda i subverzije“ istražuje mogućnost suptilnog dijaloga između snažne stilizovane figuracije i geometrijske apstrakcije. 

Izložba traje do 24. maja 2025. godine.

BINA – Izložbe “Ponesi svoj projekat” na 20. Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture – BINA 2025

U okviru 20. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 ove godine će, u BINA kabini u dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti (Mila Milunovića 1), biti otvorene dve izložbe.

Izložba „Mikro housing hub – Ana Curk i Sanja Cvetković“, kustosa Natalije Đukić, biće otvorena u četvrtak, 24. aprila u 19 časova. U okviru ove postavke biće predstavljene različite mikro kuće sa jasnim ekološkim i funkcionalnim pristupom dizajnu, koji poziva posetioce da razmotre budućnost životnog prostora u skladu sa prirodnim okruženjem, ekološkim principima i savremenim potrebama. Dok su neki od projekata promišljeni kao gotova rešenja, spremna za realizaciju u ruralnim i neurbanizovanim sredinama, pojedini projekti predstavljaju vizionarska i inovativna rešenja za izazove urbanog života, kreirajući model za revitalizaciju urbanih područja integracijom mikro stambenih jedinica u postojeću gradsku infrastrukturu.

Predstavljeni radovi pozivaju na promišljanje o naizgled suprostavljenim izazovima savremenog projektovanja – komfora i ograničenog prostora, ekonomičnosti i ekološke održivosti, modernih životnih standarda i alternativnih modela stanovanja. 

Izložba “Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja” Marije Minić, koja će biti otvorena 8. maja u 19 časova, u svoj fokus stavlja dileme o tome šta se dešava kada država ne podržava građane u njihovoj borbi za stanovanje i kako građani reaguju na pritiske u vezi sa prostorom, odnosno urbane krize današnjice. Izložba istražuje kako Beograđani odgovaraju na posledice profitom orijentisanih urbanih politika i netransparentnih institucionalnih praksi.

U gradu gde ovakve dinamike narušavaju kvalitet svakodnevnog života i pravo na stanovanje, razvile su se kolaborativne taktike kao snažni alati kolektivne akcije. Stanovnici Beograda udružuju se u različitim inicijativama – dele resurse, brane prostore, zajednički grade, i pružaju podršku jedni drugima – kako bi se suočili sa stambenim izazovima i povratili kontrolu nad svojim životnim okruženjem.  Izložba će biti otvorena do 17. maja.

BINA tim kroz program “Ponesi svoj projekat” želi da afirmiše i inicira povezivanje mladih autora ka formiranju BINA ALUMNI KLUBA, kreativnog huba koji bi uspostavio nove mreže mladih profesionalaca u udruživanju i deljenju znanja i iskustva kao i razvoja ideja preko multidisciplinarnih projekata, učestvovao u razvoju evropskih iskustava i promovisanju arhitekture kao dela kulture.

BINA – Saradnja Beogradske internacionalne nedelje arhitekture i evropske arhitektonske platforme LINA na 20. BINI

Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 biće održano od 15. aprila do 17. maja u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda.

U okviru saradnje sa evropskom arhitektonskom platformom LINA, koja podržava nove profesionalce u oblasti arhitekture, 25. aprila u 18 časova, u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, biće otvorena izložba  “Razumeti kako grad raste” nastala u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.

Kustosi izložbe su Docar Films (Džasper Mojrer i Rosio Kalsado), za dizajn postavke su bili zaduženi Andrea Arčeze i Loris Luiđi Perilo, dok su učesnici Alberto Rončeli i Nikol Vetore; Đulio Galaso i Natalija Vorošilova; Isidora Koščica, Jana Čvertkov i Lana Jeremić; Marija Mendez; Nevena Delić; Sara Ramezani, Frančeska Kokijara i Sergios Striglojanis; i Rebeka Bratož Gornik.

Radovi na ovoj izložbi vezuju se za pitanja urbanog rasta i pozivaju na promenu perspektive ukoliko se zaista želi razumeti urbani rast u svoj njegovoj složenosti. Umesto fokusiranja na konvencionalni makro prikaz, perspektiva se prebacuje na manji obim, fokusirajući se na zaboravljene i zanemarene aspekte ovih procesa, često smeštene u prostorima koji su ostali između stvarnih konstrukcija i razvoja. Ovaj pojam perspektive je od posebnog značaja, jer se radovi ne bave samo konturama i efektima urbanog rasta, već postavljaju i nove metodološke pristupe razumevanju urbanog rasta.

Izložba se u najvećoj meri bavi Blokovima 61, 62, 63, kao i Bežanijom, a ideja je da se kroz fokus na manju sredinu u gradu otkriju aspekti urbanog razvoja.

Koncepcijski, izložba je organizovana u dva centralna dela koja stvaraju kako tematsku tako i vizuelnu ravnotežu u kojoj su crteži, karte, fotografije i filmovi ravnomerno raspoređeni po prostoru. Prvi odeljak se bavi novim načinima suočavanja sa procesima urbanog razvoja – kritičke pešačke ture, crtanje i mitološko pripovedanje. Drugi tematski deo izložbe pokušava da vizuelizuje elemente urbanih promena u blokovima i predgrađu novog Beograda – na neiscrpan način, nadovezujući se kako na promene i adaptacije na mikro nivou, tako i na trendove na makro nivou, recimo u stanovanju.

Istog dana u 19 časova, u okviru saradnje BINE i LINE u Likovnoj galeriji KCB-a biće održan okrugli sto na kome će učestvovati autori izložbe i učesnici iz prethodnih godina, ispred LINA platforme govoriće Hna Cirman. Razgovor će moderirati Danica Jovović Prodanović i Ružica Sarić, koordinatorke projekta ispred BINE.

Podsećamo, centralna tema jubilarnog izdanja Beogradske internacionalne nedelje arhitekture je „Ka novim arhitektonskim vrednostima”, u skladu sa tendencijama ka uspostavljanju novih vrednosti na savremenoj arhitektonskoj i kulturnoj sceni u zemlji i van njenih granica.

U fokusu je Velika nagrada za životno delo (1982-2024) Udruženja arhitekata Srbije (UAS) – reprezentativnog udruženja u kulturi, koje se dodeljuje istaknutim arhitektama čiji je rad ostavio značajan trag u srpskoj arhitekturi. Zavidnim kontinuitetom, ova nagrada dobija ulogu u afirmaciji i promociji arhitektonskog diskursa u Srbiji, nudeći neke od uslova za razvoj arhitektonske kritike. Dodeljivanje ove nagrade ne govori samo o prošlosti, već deluje i na budućnost, inspirišući mlađe generacije da razvijaju svoje doprinose stojeći na ramenima svojih prethodnika, izrađujući svoju praksu na osnovama već osvojenih znanja kroz prethodne generacije. Nagrada bi na taj način mogla postati institucionalni izraz kritike, koja vrednuje autentičnost, inovaciju i doprinos zajednici. 

MM Concerts i Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavljaju

Ikone Bay Are thrash metal zvuka stižu premijerno u Novi Sad!

Thrash metal legende se konačno vraćaju u Srbiju.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/9493095577444000/

Ime koje definitivno nije potrebno posebno predstavljati, jedni od začetnika thrash metal scene i nezaustavljiva mašinerija EXODUS nakon skoro dve decenije ponovo u Srbiji. Od svog debi albuma Bonded by Blood koji se svrstava u klasike metal zvuka, bend je postao prava institucija i pored mnogobrojnih studijskih i lajv singlova vlasnici su 12 albuma od kojih je poslednji Persona Non Grata objavljen 2021. godine.

Ovoga leta EXODUS se vraćaju u Evropu na festivalske nastupe koje će popuniti sa nekoliko odabranih solo koncerata od kojih je jedan, na opštu radost domaćih fanova i kod nas. Znate šta vam je činiti, kapacitet SKCNS Fabrike je ogranićen a prebacivanja koncerta u veći proctor neće biti.

Ulaznice u prodaji od srede 02. aprila na svim Gigstix prodajnim mestima:

4.000rsd – early bird

5.000rsd – pretprodaja

6.000rsd – na dan koncerta

BINA 2025 – Ka novim arhitektonskim vrednostima, od 15. aprila do 17. maja

Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 biće održano od 15. aprila do 17. maja u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda. Centralna tema jubilarnog izdanja manifestacije je „Ka novim arhitektonskim vrednostima”, u skladu sa tendencijama ka uspostavljanju novih vrednosti na savremenoj arhitektonskoj i kulturnoj sceni u zemlji i van njenih granica.

U fokusu je Velika nagrada za životno delo (1982-2024) Udruženja arhitekata Srbije (UAS) – reprezentativnog udruženja u kulturi, koje se dodeljuje istaknutim arhitektama čiji je rad ostavio značajan trag u srpskoj arhitekturi. Zavidnim kontinuitetom, ova nagrada dobija ulogu u afirmaciji i promociji arhitektonskog diskursa u Srbiji, nudeći neke od uslova za razvoj arhitektonske kritike. Dodeljivanje ove nagrade ne govori samo o prošlosti, već deluje i na budućnost, inspirišući mlađe generacije da razvijaju svoje doprinose stojeći na ramenima svojih prethodnika, izrađujući svoju praksu na osnovama već osvojenih znanja kroz prethodne generacije. Nagrada bi na taj način mogla postati institucionalni izraz kritike, koja vrednuje autentičnost, inovaciju i doprinos zajednici.

Dvadeseta BINA biće otvorena 15. aprila u 19 časova u Svečanoj Sali Društva arhitekata Beograda, programom posvećenim dobitnicima nagrade Udruženja arhitekata Srbije i izložbom „20 godina BINE”. Početak BINE obeležiće i održavanje tradicionalnog seminara „Arhitekti / Projektanti / Praktičari”, koji će se održati u obnovljenom Sava centru, a predstavlja seriju predavanja za profesionalce, sa ciljem razmene ideja i informacija iz oblasti projektovanja i upotrebe novih i inovativnih materijala i proizvoda.

Izložba „Javnost arhitekture” Milene Kordić i Andreja Dolinke u galeriji Artget KCB-a, kroz predstavljanje aktivnosti BINE i podsećanje na neophodnost arhiviranja savremene arhitekture, istražuje kako arhitektonska kritika može oblikovati profesiju i društvo.

Izložba „Beograd 60-ih i 70-ih kroz objektiv Marlies Vujović”, izuzetno velika, opširna i po temama raznolika kolekcija profesionalnih fotografija Beograda i cele bivše Jugoslavije, rađenih bez retuša i današnjeg fotošopa, svedok je trenutka iz vremena poleta 60., 70. i 80. godina. Izložba plakata studenata Fakulteta savremenih umetnosti  pod nazivom „Architecture. Strictly Minimal.” formirana je u sklopu nastave na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu (FSU), a autori plakata su studenti sedam generacija osnovnih studija Dizajna enterijera.

Retrospektivna izložba „I posle 30 godina – arhitekta” predstavlja radove arhitekte Lazara Kuzmanova povodom Velike nagrade arhitekture za životno delo UAS-a. Izložbom radova u Udruženju arhitekata Srbije, odnosno prostorijama Saveza inženjera i tehničara Srbije u Ulici kneza Miloša 7, na terasi na trećem spratu, ostvarena je njegova višegodišnja želja povratka kolega arhitekata svojoj zgradi kraj Pionirskog parka, a istovremeno istaknuta i velika potreba arhitektonskog esnafa ka najiskrenijem posvećenju svojoj profesiji.

Izložba „Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja” Marie Minić istražuje kako Beograđani odgovaraju na posledice profitom orijentisanih urbanih politika i netransparentnih institucionalnih praksi, oslanjajući se na nalaze terenskog istraživanja sprovedenog u Beogradu 2024. godine, koristeći etnografske i arhitektonske metode, kao i uvide iz intervjua sa 20 stanovnika.

Tradicionalna izložba „Ponesi svoj projekat” mladih arhitekata predstaviće rad Mikro housing huba, koji predvode Ana Curk i Sanja Cvetković, a u fokusu su različite mikro kuće sa jasnim ekološkim i funkcionalnim pristupom dizajnu, koji poziva posetioce da razmotre budućnost životnog prostora u skladu sa prirodnim okruženjem, ekološkim principima i savremenim potrebama.

Objekti modernizma – Filmski program – BINA U galeriji Podroom, u ambijentu filmske sale, BINA predstavlja arhivske snimke i dokumentarni materijal na kojima su zabeležni ikonični modernistički objekti Beograda, nastali u drugoj polovini 20. veka.

U saradnji sa festivalom Beogradski mesec fotografija u Muzeju primenjene umetnosti održaće se izložba “Betonium” Katarine Kuzmičeve, beloruske fotografkinje koja živi u Poljskoj. Ova izložba istražuje veze između savremenog identiteta i arhitektonskog nasleđa Centralne i Istočne Evrope, fokusirajući se na prefabrikovane stambene blokove kao instrumente urbane i ideološke moći.

Izložba „Nagrade i konkursi (2024-2025)” predstaviće godišnje nagrade za arhitekturu i arhitektonske i urbanističke konkurse u periodu april 2024 – mart 2025. godine u organizaciji Društva arhitekata Beograda.

Saradnja BINE i internacionalne platforme LINA, biće predstavljena kroz izložbu “Razumeti kako

grad raste” nastalu u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.

Tradicionalni Seminar “Arhitekti / Projektanti / Praktičari” će se održati u Sava centru i predstavlja seriju predavanja za profesionalce, sa ciljem razmene ideja i informacija iz oblasti projektovanja i upotrebe novih i inovativnih materijala i proizvoda.

Ove godine biće održan i tematski seminar „Skrivene autorke modernosti: žene umetnice, dizajnerke enterijera i arhitekte”, koji se fokusira na raznolike i višestruke doprinose žena stvarateljki tokom modernističkog pokreta, posebno u oblastima dizajna enterijera, arhitekture i umetnosti. Razotkrivanjem njihovog inovativnog rada i ispitivanjem njihovih pristupa kreativnosti, seminar ima za cilj da pruži bogatije razumevanje modernističke kulture i njenih humanističkih dimenzija.

U 2025. godini BINA nastavlja saradnju s projektom „Beogradske urbane oaze”, sa ciljem da lokalna zajednica usvoji svoje urbane Oaze – da ih neguje, menja i preoblikuje, kako bi odgovorila na promenljive potrebe gradskih četvrti. Goethe-Institut je odlučio da nastavi projekat ove godine i ponudi kulturni program na tri lokacije, u uskoj koordinaciji sa svim partnerima i lokalnom zajednicom. Pored toga, tri Oaze će biti međusobno povezane, omogućavajući razmenu ideja i iskustava uz kafu i kolače, planiranje i realizaciju zajedničkih inicijativa.

Poseban segment programa čini DOBAR URBANI ŽIVOT 5 / GOOD URBAN LIFE 5 koji se i ove godine odigrava u Kragujevcu. Tema ovogodišnjeg programa su kulturni pejzaži. Koncept „kulturnog pejzaža“ prema definiciji UNESCO predstavlja kombinaciju sadejstva prirode i čoveka u kojoj je ljudska interakcija sa prirodnim sistemima, tokom dugog perioda, formirala jedinstven pejzaž. Ovake interakcije proističu i uzrokuju jedinstvene kulturne vrednosti. Akcenat će biti na vrednovanju, obnovi i prezentaciji kulturnog pejzaža memorijalnog parka „Kragujevački oktobar“, kao i njegovo integrisanje u svakodnevni život građana.

Značajan deo programa tradicionalno su BINA šetnje: u planu su obilasci Beograđanke, Sava Centra, Palate Srbija, kule Geneks na Novom Beogradu, Centralnog tornja na Starom sajmištu, Palate nauke – Zadužbine Miroslava Kostića, kao i tematske šetnje „Arhitektura Beograda – UAS, „Beogradski grafiti”, i „Arhitektonske veze Beograd – Prag”.

U okviru govornog programa BINE, biće održan okrugli sto Udruženja arhitekata Srbije, na kome će biti otvorena diskusija o Velikoj nagradi za životno delo UAS.

BINA program se zatvara događajem i dodelom nagrada i priznanja DAB-a za Arhitektonski događaj godine 2024.

Francuska u pokretu: Nova kulturna sezona Francuskog instituta u Srbiji

Francuski institut u Srbiji najavio je novu kulturnu sezonu pod nazivom Francuska u pokretu, koja će tokom 2025. godine predstaviti bogat program iz oblasti scenskih umetnosti i filma. U prisustvu partnera, program su predstavili NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske, Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji i Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta.

Ova sezona nastavlja tradiciju prethodnih godina i naglašava snažne kulturne veze između Francuske i Srbije kroz savremeni ples, cirkus, pozorište i filmske programe.

NJ.E. Pjer Košar, ambasador Francuske prisutnima se obratio rečima: Veoma mi je drago da najavim novu kulturnu sezonu, koja nastavlja tradiciju prethodnih – Confluences – Francuska u Srbiji (2023) i Ritam francuske kulture (2024). Ove godine fokus je na scenskim umetnostima, gde su veze Francuske i Srbije posebno snažne. Kroz dugogodišnju saradnju, podržavamo savremeni ples, cirkus i pozorište za mlade, kako kroz aktivnosti Francuskog instituta, tako i putem regionalnog programa Teatroskop. Zahvaljujem našim partnerima – Beogradskom festivalu igre, Ložionici, Bitefu, Cirkusferi i Stanici Servis za savremeni ples, kao i finansijskim partnerima Telekomu Srbija, Mlekoproduktu – Ile-de-France, L’Oréalu Balkan i MPC Properties.

Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji je povodom nove kulturne sezone rekao: Na moju inicijativu i uz podršku tima Francuskog instituta, već nekoliko godina organizujemo manifestacije koje promovišu francuske programe u izdavaštvu, književnosti, pozorištu, filmu, muzici i debatnim programima. Uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara 2024, pokrenuli smo sezonu Ritam francuske kulture kako bismo istakli čvrste veze Francuske i Srbije – dve zemlje sporta i umetnosti. Program je bio bogat zahvaljujući saradnji sa partnerima iz vizuelnih umetnosti, filma, književnosti i kulturnog nasleđa. Izdvajaju se Festival francuskog filma, gostovanje Komedi fransez na Bitefu, saradnja Oktobarskog salona i Bijenala savremene umetnosti iz Liona, CirkoBalkana i niz događaja kojim smo obeležili otvaranje katedrale Notr-Dam. Srećan sam što ćemo i ove godine nastaviti da promovišemo francusku kreativnost kroz nove saradnje.

Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta u Srbiji predstavila je deo program sezone pod nazivom Francuska u pokretu: Sezonu je otvorio 22. Beogradski festival igre francuskom predstavom, a publiku očekuju još četiri izvođenja: Zefir Kompanije Kafig iz Liona u režiji Murada Merzukija, Maldon Lejle Ka, Onaj ko pada Joana Buržoa i Pospanost Borisa Šarmaca. Sledi saradnja sa Ložionicom, novim centrom za kreativnost i inovaciju u oblasti scenskih umetnosti. Festival francuskog filma biće održan krajem juna u više gradova Srbije, uz specijalnu projekciju u Zrenjaninu, ovogodišnjoj prestonici kulture. Među gostima festivala biće Tjeri Fremo, glavni delegat Kanskog festivala i direktor Instituta Limijer, kao i reditelj Režiš Varnjije. Na jesen stiže Bitef festival, gde ćemo ugostiti francusku predstavu, čiji će detalji uskoro biti objavljeni. Ovo gostovanje rezultat je saradnje sa umetničkim timom festivala tokom našeg boravka u Francuskoj. Paralelno, u okviru Bitefa odvija se i Festival savremenog cirkusa Cirkobalkana, s kojim sarađujemo od njegovog osnivanja. Ove godine očekujemo nastupe nekoliko trupa, uključujući My LaikaRollercoaster i Ves Peden, kao i radionice za decu i master klasove. Sezonu zatvara festival Kondenz u organizaciji Stanice Servisa za savremeni ples, koji će ugostiti nekoliko francuskih trupa. Program uključuje okrugle stolove, debate i susrete na temu savremene igre i plesa. Ove godine, Stanica je započela saradnju sa Nacionalnim koreografskim centrom iz Rubea, dodatno jačajući kulturnu razmenu između Francuske i Srbije.

Foto: Filip Olćan

MM Concerts, Serbian Hellbangers u saradnji sa SKC Novi Sad predstavlja

ORANSSI PAZUZU U NOVOM SADU
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1251769403396865

Oranssi Pazuzu su jedan od metal bendova novije generacije o kome se najviše pričalo u proteklih nekoliko godina. Unikatna kreacija čiji albumi su pobrali mnogobrojne nagrade i pozitivne kritike kako medija tako i fanova širom sveta.U svom zvuku vrlo sifisticirano kombinuju mnoge klasične elemente širokog spektra metal stilova, ali i vrlo vešto ubacuju nestandardne i neočekivane elemente drugih muzičkih pravaca. Na taj način njihova umetnost stiče ogroman broj fanova i postavlja bend na sve vidljivije mesto na sceni. 11. oktobra protekle godine bend je objavio svoj šesti po redu album pod nazivom Muuntuautuja za Nuclear Blast Records i u ovoj godini promovisaće izdanje širom sveta, a jedan od datuma jeste upravo u Novom Sadu i Studentskom kulturnom centru.

Ulaznice će biti u prodaji na svim Gigstix prodajnim mestima od 27. januara po ceni:
2.500rsd – early bird
3.000rsd – pretprodaja
4.000rsd – na dan koncerta