PROJEKAT „TATAMATA“

O partnerstvu, roditeljstvu, vrednostima i izazovima…

„TATAMATA“ je projekat koji je za cilj imao sagledavanje pozicije oca u porodičnoj zajednici. Projekat se fokusirao na iskustva, uloge, stav, perspektivu i želje očeva, kao i na stav, perspektivu i iskustva majki, ali i ćerki i sinova, sa očevima i muškim partnerima.

Kako današnji očevi doživljavaju i obavljaju svoje roditeljske uloge? Da li i koliko brinu o domaćinstvu i deci? Šta znači biti otac koji je „tatamata“? Šta čini ravnopravnog partnera mami 21. veka u Srbiji? Kakav primer očinstva današnji očevi ostavljaju budućim generacijama roditelja?

Uloge majki i očeva u našem društvu prilično su tvrdo i konzervativno postavljene. Roditeljstvo se još uvek podrazumeva kao pre svega ženska obaveza i „majčin posao“ (ona je ta koja mora o svemu da misli – to je njeno „mentalno opterećenje“). Ovako postavljene obaveze vrlo brzo postaju teret koji ženu onemogućava da kvalitetno funkcioniše na bilo kojoj životnoj platformi, uključujući i roditeljsku.

„TATAMATA“ pokrenulo je mnoštvo pitanja i tražilo odgovore među ispitanicima kao što su očevi i majke različitih generacija. Stavovi po ovom pitanju istraživali su se i među LGBTIK populacijom, ali se razmatrali i stavovi žena i muškaraca sa invaliditetom, kao i romske zajednice. Ispitanici su takođe bili i mladi koji još nisu u ulozi roditelja.

 Rezulatat koji je dobijen projektom “TATAMATA” je zapravo pitanje: Da li je 11 minuta dnevno sa decom dovoljno da tata bude tatamata?’’

Na ovo pitanje daje odgovor istraživanje o roditeljstvu koje je sprovela Kuća rodnih znanja i politika uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, sa ciljem pokretanja dijaloga na temu savremenog roditeljstva.